Hore
Fórum » FUJIFILM fórum
 

vyvolanie filmu

david113
2021-05-30 14:44:59+02
Zdravím,
chcel by som sa opýtať aká vývojka je najlepšia na vyvolanie farebného negatívneho filmu? Chcel by som nejakú z tých lacnejších, keďže idem vyvolávať prvýkrát.
 
Krtko fotografom
2021-05-30 15:32:37+02
príspevok od: david113
Zdravím,
chcel by som sa opýtať aká vývojka je najlepšia na vyvolanie farebného negatívneho filmu? Chcel by som nejakú z tých lacnejších, keďže idem vyvolávať prvýkrát.
Vyvojku musis kupovat podla konkretneho filmu, aku ma doporucenu, a nie, ze ktora je lacnejsia. No, trufas si, pri vyvolavani farebnych filmov musis dodrzat presnu teplotu vyvolania, na stupen celzia presne, inac sa budes cudovat, co ti z toho vyliezlo . To plati aj pri CB filmoch, ale tu to nie je az take hrozne.
 
PeterMarek
2021-05-31 08:51:59+02
príspevok od: Krtko fotografom
Vyvojku musis kupovat podla konkretneho filmu, aku ma doporucenu, a nie, ze ktora je lacnejsia. No, trufas si, pri vyvolavani farebnych filmov musis dodrzat presnu teplotu vyvolania, na stupen celzia presne, inac sa budes cudovat, co ti z toho vyliezlo . To plati aj pri CB filmoch, ale tu to nie je az take hrozne.
Nie. Výber optimálnej vývoky pre konkrétny film - to platí pre ČB filmy. Pre farbu (a domáce vyvolávanie) treba kúpiť set C-41 chémie. A tam nie je na výber. Všetky pracujú rovnako. Farebný film = C-41. Diák = E-6.
 
PeterMarek
2021-05-31 08:53:33+02
príspevok od: david113
Zdravím,
chcel by som sa opýtať aká vývojka je najlepšia na vyvolanie farebného negatívneho filmu? Chcel by som nejakú z tých lacnejších, keďže idem vyvolávať prvýkrát.
Napríklad toto: https://www.macodirect.de/chemie/farbchemie/c-41/tetenal-colortecc-c-41-kit-fuer-1l?c=28

Ale volať farbu doma je zbytočné utrpenie. Treba to dať do labu. Stroj to urobí lepšie.
 
Scout
2021-05-31 09:52:29+02
príspevok od: david113
Zdravím,
chcel by som sa opýtať aká vývojka je najlepšia na vyvolanie farebného negatívneho filmu? Chcel by som nejakú z tých lacnejších, keďže idem vyvolávať prvýkrát.
Pripájam sa k názoru "PeterMarek". Ja so doma vyvolávam ČB sám a skúsil som aj farbu. Vyvolával som farebné negatívne filmy, tým pádom som použil chémiu C-41 (https://fotomaterial.sk/sk/vyvojky-negativne/84102226-tetenal-colortec-c-41-set-1-l-pre-neg-far-proces.html). Ak dodržíš teplotu a čas je to bez problémov. Netreba zabúdať na predlžovanie času podľa toho koľko filmov je už v chémii vyvolaných.

Prečo ale už do toho viac nepôjdem?:
- Farebné filmy začínajú byť neskutočne drahé, preto tých zopár za rok si dám vyvolať.
- neviem či sa dá kúpiť ešte menší set ako 1l, ktorý som mal ja, ale aj ten je na 16 filmov. Tým pádom mi trvalo dlho kým som chémiu spotreboval a jej životnosť nie je neobmedzená. Ja som to ešte spravil tak, že som polovicu chémie rozrobil a polovicu odložil do chladu na neskôr. S tekutým roztokom by to nemal byť problém. Aj tak som mal problém chémiu spotrebovať, nakoľko nefotím primárne farbu.
- cena chémie je vysoká oproti ČB chémii .
- výhodou je, že môžeš v jednom tanku vyvolať rôzne citlivosti filmu (nie push ani pull), ale toto pre mňa nebola výhoda, lebo mám tank len na jednu cievku na 120 film.
- na fórach som s a dočítal, aký je ten proces neskutočne jednoduchší ako ČB, ale mne to tak neprišlo. V bežných kuchynsko / kúpeľňových podmienkach je zdĺhavé vytemperovať chémiu na 38°C a udržovať teplotu aj počas vyvolávania.

Skrátka po 15 úspešne vyvolaných filmoch (kino aj 120) som zhodnotil, že sa mi to absolútne neoplatí pri tom množstve farby, ktorú fotím. Taktiež vyvolať je jedna vec, ale potom naskenovať negatív a previesť ho na pozitív, tak aby mal dobré farby je znovu ďalší zádrhel.

Pre mňa moc komplikovaný proces. Ja radšej nafotím ČB, doma vyvolám, nazväčšujem na papier, prípadne sken (jednoduchý prevod lebo neriešim farbu) a hotovo.

 
attik2
2021-05-31 12:06:53+02
Najlacnejši Ťa to vyjde zveriť film labáku. Nič v zlom...Neviem, že čo Ťa k tomuto nápadu doviedlo, ale ako človek, ktorý už množstvo filmov v minulosti vyvolal, Ti radím, aby si na tento nápad zabudol. Ušetríš si sklamanie a hlavne peniaze. Farebné negatívy sa vyvolávajú procesom C-41 a ten bol vyvinutý na rýchle strojové a hromadné spracovávanie. Netvrdím, že sa to nedá spracovať aj mimo strojov, ručne, až taká veda to nie je, ale musíš mať k tomu patričú výbavu a podmienky. Tie zrejme nemáš, inak by si sa nepýtal na najlacnejšiu chémiu. Máš už skúsenosť s klasickým vyvolávaním čiernobielych filmov procesom vývojka, stopka, ustalovač, pranie, sušenie?
 
bobo222
2021-05-31 12:35:42+02
Ja som C-41 skúsil a asi som fakt nešika, lebo tie farby, to bola fakt divočina, čo mi z toho liezlo. Tak som doma robil len BW. Ale skúsiť to, prečo nie?
Len to je dnes už asi dosť drahý špás. Poradiť by Ti mohli na temnakomora.cz. Zliezajú sa tam milovníci chémie...
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-05-31 12:48:02+02
V súčasnosti je fotografovanie na kinofilm veľmi drahý šport o to viac, ak chce byť v tomto odvetí človek sebestačný. Nám chémiu na začiatku vždy pripravoval profesor, takže ako začiatočník by som na začiatku do toho určite nešiel sám.
 
belco
2021-05-31 13:03:30+02
Drahy je relativny pojem. Ked si zoberiem vstupne naklady na digitalnu zrkadlovu a kvalitnu analogovu zrkadlovku, tak ten finacny rozdiel mi umoznuje nakupit stovky filmov a spracovat ich. Aj ked povedzme si, ze analog zaziva boom a ceny fototechniky sa odrazili od dna a opet rastu hore.
 
Scout
2021-05-31 15:16:54+02
príspevok od: belco
Drahy je relativny pojem. Ked si zoberiem vstupne naklady na digitalnu zrkadlovu a kvalitnu analogovu zrkadlovku, tak ten finacny rozdiel mi umoznuje nakupit stovky filmov a spracovat ich. Aj ked povedzme si, ze analog zaziva boom a ceny fototechniky sa odrazili od dna a opet rastu hore.
Podľa toho aký film zvolí, lebo kvalitné farebné filmy sú dosť drahé. Napríklad portra 400 v kine je za cca 13€. To je pri stovke filmov 1300€, keď k tomu pripočítam foťák, objektív, vyvolanie a spracovanie, tak som na zaujímavom čísle a nie už v kategórii amatérskych digitálnych zrkadloviek...

Ale fotenie na film nie je podľa mňa o prepočítavaní nákladov, lebo z dlhodobého hľadiska bude vždy vyhrávať digitál.
 
david113
2021-06-05 22:45:28+02
príspevok od: attik2
Najlacnejši Ťa to vyjde zveriť film labáku. Nič v zlom...Neviem, že čo Ťa k tomuto nápadu doviedlo, ale ako človek, ktorý už množstvo filmov v minulosti vyvolal, Ti radím, aby si na tento nápad zabudol. Ušetríš si sklamanie a hlavne peniaze. Farebné negatívy sa vyvolávajú procesom C-41 a ten bol vyvinutý na rýchle strojové a hromadné spracovávanie. Netvrdím, že sa to nedá spracovať aj mimo strojov, ručne, až taká veda to nie je, ale musíš mať k tomu patričú výbavu a podmienky. Tie zrejme nemáš, inak by si sa nepýtal na najlacnejšiu chémiu. Máš už skúsenosť s klasickým vyvolávaním čiernobielych filmov procesom vývojka, stopka, ustalovač, pranie, sušenie?
nemám žiadne skúsenosti s vyvolávaním
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-06-06 09:28:09+02
príspevok od: Scout
Podľa toho aký film zvolí, lebo kvalitné farebné filmy sú dosť drahé. Napríklad portra 400 v kine je za cca 13€. To je pri stovke filmov 1300€, keď k tomu pripočítam foťák, objektív, vyvolanie a spracovanie, tak som na zaujímavom čísle a nie už v kategórii amatérskych digitálnych zrkadloviek...

Ale fotenie na film nie je podľa mňa o prepočítavaní nákladov, lebo z dlhodobého hľadiska bude vždy vyhrávať digitál.
Moja reč! Mňa vyšlo jedno nafotenie, vyvolanie a zhotovenie fotografií okolo 16 eur a pokiaľ by som to chcel zopakovať tri krát do týždňa bolo by to 48 eur. Za mesiac by to bolo 192 eur a za rok 2304 eur, čo rozhodne nie je mala čiastka. Do toho som samozrejme nezapočítal zhotovenie veľkých výtlačkov. Keď ešte digitálna technika nebola taka dostupná, tak i ceny vo svete kinofilmu boli nižšie a vtedy to dávalo zmysel. Dať dnes za farebný film 9 eur a ak ich za jeden deň spotrebuje fotograf napríklad dva kusy, tak to iba za jeden deň robí 18 eur.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-06-06 09:53:25+02
príspevok od: belco
Drahy je relativny pojem. Ked si zoberiem vstupne naklady na digitalnu zrkadlovu a kvalitnu analogovu zrkadlovku, tak ten finacny rozdiel mi umoznuje nakupit stovky filmov a spracovat ich. Aj ked povedzme si, ze analog zaziva boom a ceny fototechniky sa odrazili od dna a opet rastu hore.
Ja som fotografoval na kinofilm 7 rokov a pokiaľ sa tomu človek nevenoval tak nemá prehľad o tom, čo všetko to obnáša. Keď človek začne počítať peniažky a porovnávať kinofilmová fotografia verzus digitálna fotografia, tak výsledok je jasný. Po prechode na digitálnu techniku som za rok ušetril skoro 600 eur, čo pre fotografa môže znamenať krásny stativ, osvetlenie do ateliéru, objektív z druhej ruky, repasovaný notebook, telefon alebo krásny výlet do Berlína či Prahy.
 
belco
2021-06-07 07:01:28+02
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja som fotografoval na kinofilm 7 rokov a pokiaľ sa tomu človek nevenoval tak nemá prehľad o tom, čo všetko to obnáša. Keď človek začne počítať peniažky a porovnávať kinofilmová fotografia verzus digitálna fotografia, tak výsledok je jasný. Po prechode na digitálnu techniku som za rok ušetril skoro 600 eur, čo pre fotografa môže znamenať krásny stativ, osvetlenie do ateliéru, objektív z druhej ruky, repasovaný notebook, telefon alebo krásny výlet do Berlína či Prahy.
Ale povedzme si otvorene, pokial ide o koníček z lasky, tak sa moc na peniaze nehladí
 
Scout
2021-06-07 09:55:46+02
príspevok od: belco
Ale povedzme si otvorene, pokial ide o koníček z lasky, tak sa moc na peniaze nehladí
To bez debaty... Práve preto som prestal fotiť na film farbu. K tomu som kúpil stredný formát a v rámci relaxu niečo nafotím, sám si to doma vyvolám a potom niečo z toho nazväčšujem na papier. Je to super relax a z výslednej fotky mám obrovskú radosť, lebo je to fyzický výsledok mojej práce.
... trochu na inú debatu je napríklad aj to, že ja moc nevidím zmysel fotiť na film, potom to skenovať a dávať tlačiť v labe. Samozrejme skenovať filmy je OK, ale tá výsledná možnosť to dostať na papier v tmavej komore je pre mňa obrovský benefit.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()