Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Spor svadobné fotografie vs. "mladomanželia"

valec86
2012-10-16 07:54:27+02
Nevedel som kam to dať, a nechcel som zakladať novú tému, tak ako Slavovi Halapimu, aj mne nastal spor klient vs fotograf.

Fotografoval som svadbu česko- slovenskému páru žijúcemu viac ako 10 rokov vo Veľkej Británii , vek páru bol 65 ročný ženích čech a 35 ročná nevesta slovenka. Svadba bola aká bola, mohli dať aspoň napiť pohár čistej vody po 14 hodinami so staromanželmi, nakoniec sa nad nami zľutoval majiteľ reštaurácie.Každý je nejaký, no zrazu nastal problém, že fotoknihu, ktorú ponúkam ako grátis, bonus, doplnok ku kompletnému svadobnému balíku chceli novomanželia vidieť. Vytvoril som niekoľko print screenov a odoslal som ich neveste no reakcie boli dosť zlé. Fotografie sú gýčové, zle sa tvária, pozadie je rozmazané, ( kostol tmavý ako hrobka fotene so sigmou 85 f1.4) a pod. Ako vyhovieť svadobnému páru, kde nevesta mi môže byť mamou a ženích otcom. Myslím si že pri tomto vekovom priepastnom rozdiele nastane vždy tento problém + pohľad na svadbu z pohľadu človeka žijúceho v anglicku a na slovensku bude odlišný. Napadlo ma už aj im dať zľavu a fotoknihu im jednoducho nedodať a zabudnúť nato. Myslím si že niekedy existuje typ klienta alebo človeka, ktorý jednoducho nebude nikdy spokojný. Ak by boli k tomu adekvátne dôvody, chyba fotografa fajn, človek skloní hlavu prizná si chybu a ideme ďalej, no ako ukončiť spor, ktorý zachvíľu môže naozaj nastať s klientom, s ktorým komunikujem výhradne cez internet, má problémy hľadať slovenské výrazy a nieje spokojný s prácou neviem....

za vaše postrehy a nápady, ako situáciu vyriešiť vopred Ďakujem
0
0
 
duroslav
2012-10-16 08:08:23+02
Začínam mať dojem, že byť svadobným fotografom je ešte viac o držku než byť vojnovým reportérom
0
20
 
S3030150
2012-10-16 08:14:49+02
treba sa odosobnit od toho, ze ziju v anglicku, ze nevedia po slovensky, aj od ich vekoveho rozdielu. myslim si, ze nie je korektne jednostranne posudzovat namietky voci Tvojmu dielu na zaklade toho, ze su starsi, alebo cokolvek ine.

skor je tu otazka takato: videli predtym Tvoju tvorbu ? nasli si Ta oni ?
0
5
 
xmartankox
2012-10-16 08:16:34+02
príspevok od: valec86
Nevedel som kam to dať, a nechcel som zakladať novú tému, tak ako Slavovi Halapimu, aj mne nastal spor klient vs fotograf.

Fotografoval som svadbu česko- slovenskému páru žijúcemu viac ako 10 rokov vo Veľkej Británii , vek páru bol 65 ročný ženích čech a 35 ročná nevesta slovenka. Svadba bola aká bola, mohli dať aspoň napiť pohár čistej vody po 14 hodinami so staromanželmi, nakoniec sa nad nami zľutoval majiteľ reštaurácie.Každý je nejaký, no zrazu nastal problém, že fotoknihu, ktorú ponúkam ako grátis, bonus, doplnok ku kompletnému svadobnému balíku chceli novomanželia vidieť. Vytvoril som niekoľko print screenov a odoslal som ich neveste no reakcie boli dosť zlé. Fotografie sú gýčové, zle sa tvária, pozadie je rozmazané, ( kostol tmavý ako hrobka fotene so sigmou 85 f1.4) a pod. Ako vyhovieť svadobnému páru, kde nevesta mi môže byť mamou a ženích otcom. Myslím si že pri tomto vekovom priepastnom rozdiele nastane vždy tento problém + pohľad na svadbu z pohľadu človeka žijúceho v anglicku a na slovensku bude odlišný. Napadlo ma už aj im dať zľavu a fotoknihu im jednoducho nedodať a zabudnúť nato. Myslím si že niekedy existuje typ klienta alebo človeka, ktorý jednoducho nebude nikdy spokojný. Ak by boli k tomu adekvátne dôvody, chyba fotografa fajn, človek skloní hlavu prizná si chybu a ideme ďalej, no ako ukončiť spor, ktorý zachvíľu môže naozaj nastať s klientom, s ktorým komunikujem výhradne cez internet, má problémy hľadať slovenské výrazy a nieje spokojný s prácou neviem....

za vaše postrehy a nápady, ako situáciu vyriešiť vopred Ďakujem
uff
Poviem ti to takto
Ak si odviedol svoju standardnu pracu v ramci tvojho portfolia, neriesil by som to, hodil za hlavu a ides dalej.

Presne ako pises - ich vek (ten hlavne) a vekovy rozdiel, UK vs SK...

Spor by som ukoncil tym ze dodrzim zmluvu. Poslem fotky, knihu, a dalej budem reagovat len na poziadavky na nejaku dodatocnu upravu, aby som nebol uplne bezcharakterna svina.
0
1
 
martin9113
2012-10-16 08:17:48+02
Pokladam za normalne ked na svadbe je pohostenie aj pre fotografa muzikantov kameramana atd. su ludia krorym proste nevysvetlis ako sa maju tvarit a spravat pri foteni. Mozno je to stresom ale vzdy pred svadbou hovorim paru aby pri foteni namna nereagovali ze tam proste niesom. A na kazdom druhom zabere niektory skulia rovno do objektivu. To ze sa tvaria divne na fotkach? Niekedy je nemozne nafotit prijemny vyraz v tvary cloveku ktory akonahle zbada fotoaparat vystruha grimasu. Pri pozach museli urcite spolupracovat ked si ich navigoval co a ako takze museli aj vediet v akej polohe ich fotis. Mohli namietat vtedy ze oni chcu ine pozy. Preto ked nieco taketo fotim tak davam moznost aj mladym aby si nieco popozerali na nete a povedali co sa im paci. A nasvietit tmavy kostol je problem ale tazko to vysvetlit ludom co sa foteniu vobec nevenuju.
0
0
 
morseee1
2012-10-16 08:19:31+02


pastni sem nejake fotky, alebo si urob v galerii album .. nech ti vieme dodat argumenty
0
0
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2012-10-16 08:20:24+02
Ak odovzdané dielo spĺňa tvoje štandardy, nič nerieš. Oni si ťa vybrali na základe tvojho portfólia. Za to, ako sa tvária na fotkách ty nemôžeš. Tmavý kostol si zvolili oni a vyjadrenia typu "rozmazané pozadie" ma fakt bavia
0
1
 
valec86
2012-10-16 08:31:14+02
ano nasli si ma oni a tvorbu videli na mojej stranke + som im zaslal linky na svadobne fotografie.
problem vidim ze nepochopili , ze fotokniha, ktorá je grátis, nieco ako bonus je zadarmo a v mojom ponímaní, nie v tom ze si ju budu rezirovat oni, a pochopitelne je to velmi zlozite, ked jednoducho nedokazete logicky mladomanzelom vysvetlit, preco je dana fotka odfotena tak a tak, preco som ju vo fotoknihe umiesnil tam a preco nie inam. Niekedy sa mi stane, ze mladomanzelia dojdu po svadbe, ukazem im rozpracovanost diela, a niekedy aj ich pri pocitaci napadne co to zmenit. Ak clovek urobi fotoknih dvadsať, naberie určité skúsenosti a vie, že by to tak mohlo byť dobre, ak ale clovek posle 5 navrh fotoknihy a nieje stale podla nevestinej predstavy, je to na gulku a ma chut s tym prastit....
0
0
 
Filip Bucher
2012-10-16 08:32:36+02
to ze niekomu vadi rozazane pozadie v kostole ok to berem... ale ked dotoho chcú ešte aj presvetlený kostol tak to je iní challenge!

Tak ako ti píšu, ak si odviedol svoju štandardnú robotu, potom je všetko v poriadku, a jediné čo sa stane že nebudeš mať jedny dobre preferencie. A potom ani nezáleží či vidieli alebo nevideli tvoju robotu. Ak chcem svadobné foto a z niakych nevysvetlitelných dôvodov si nepozrem fotografové portfolko(napr časový dôvod). Pozrem si aspon portfolko iních fotografov, a už viem aha tento foti s dofkou; a tento nie; tento foti pekny presvetleny kostol; tento krásny temný; a už potom poviem mojmu fotografovy že čo asi chcem dopredu. A ty by si im dopredu vysvetlit prečo nejde fotit v kostole na clonu 8 atd. Ak mali výhrady a chceli inú robotu než bežne odvádzaš, alebo nevedeli tvoj standard, tak potom ti mali dopredu dať požiadavky. Chyba je na strane MLADOmanželov, a ty s tým už nič nespraíš.
0
0
 
Filip Bucher
2012-10-16 08:33:40+02
vysvetlil by som im že je to ich chyba, a keby to uznali dal by som im zlavu a dodal to na čom sme boli dohodnuty v každom prípade.
0
0
 
valec86
2012-10-16 08:37:01+02
k fotkam bola len jedna vyhrada, najvacsie vyhrady maju k fotoknihe, ktoru vsade uvadzam ako gratis. Cize pri odbere kompletneho balika im to vyhotovim podla svojej rezie, tak ako ja uznam za vhodne. Myslim si ze niekedy je proste vhodne povedat neveste a dost, asi som urobil chybu uz vtedy, ked som im v dobrej mienke zaslal prvy navrh fotoknihy.
0
0
 
valec86
2012-10-16 08:40:36+02
www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/308070/v-zelenych-topankach/

som v praci cize navrhy az neskor , tuto som daval do ephota.

Nepovazujem sa za najlepsieho fotografa, myslim si ze som technicky zdatny a stale sa ucim a kvalitou a cenou sa snazim zaradit ku strednej triede fotografov. ani nie uplny odpad, ani nie ty najlepsi na trhu s chutou sa zlepsovat.

0
0
 
LastHit
2012-10-16 08:47:38+02
príspevok od: valec86
www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/308070/v-zelenych-topankach/

som v praci cize navrhy az neskor , tuto som daval do ephota.

Nepovazujem sa za najlepsieho fotografa, myslim si ze som technicky zdatny a stale sa ucim a kvalitou a cenou sa snazim zaradit ku strednej triede fotografov. ani nie uplny odpad, ani nie ty najlepsi na trhu s chutou sa zlepsovat.

0
2
 
seifi
2012-10-16 08:48:09+02
trpezlivosť, rady typu nič nerieš, tiež nie su riešením; stretol by som sa aspoňs dámou a vysvetlil jej, že vyzera skrátka úžasne; vekový rozdiel ? čo sú to za argumenty ?
0
0
 
velecky
2012-10-16 08:49:16+02
ak to nie sú nerealizovateľné požiadavky, tak im vyhovej. Náš zákazník, náš pán. Ak chcú niečo, čo sa nedá (technicky) spraviť, alebo niečo, čo je pre Teba už za hranicou (za čo by si sa potom ako profesionál hanbil), tak im to takto pokojne a otvorene povedz - že Ty máš istý štandard práce, ktorý musíš dodržať, už len kvôli tomu, aby si bol zaujímavý aj pre ďalších zákazníkov. Nezávidím Ti, práca s ľuďmi je asi najťažšia. Ale podľa mňa si to zbytočne komplikuješ - aspon tak na mňa pôsobili tie poznámky o ich veku či o tom, že fotokniha je gratis (bonus). Buď sa dá požiadavke zákazníka vyhovieť, alebo nie -a to si treba ujasniť a otvorene to povedať, určite.
0
1
 
LastHit
2012-10-16 08:53:58+02
príspevok od: valec86
www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/308070/v-zelenych-topankach/

som v praci cize navrhy az neskor , tuto som daval do ephota.

Nepovazujem sa za najlepsieho fotografa, myslim si ze som technicky zdatny a stale sa ucim a kvalitou a cenou sa snazim zaradit ku strednej triede fotografov. ani nie uplny odpad, ani nie ty najlepsi na trhu s chutou sa zlepsovat.

Z tejto foto myslim ze je fotka uplne v pohode. Nic prevratne a uzasne, ani nic zle. Standardna pekna svadobna fotka. Gycova urcite nie.
Z toho co si napisal mam pocit, ze mlado-manzelom by si asi neulahodil nicim. Cely atelier, 10 asistentov. Aj tak by bol daky problem.
V prvom rade by som argumentoval tym, ze videli tvoju pracu a je taka ako vzdy, takze nic, cim by si ich prekvapil. Za dalsie argumenty typu vek by som asi neriesil. Myslim ze sa toho napocuvali dost z okolia a asi by ich to len nastvalo. Vyraz v tvari im asi nezmenis, ale skus sa ich spytat na ich predstavu a par fotiek proste prerob a posli im ich. Ci to moze byt takto ... a ak povedia ze hej, tak im aspon kus prelepis oci.
0
1
 
Ferdo
2012-10-16 09:00:16+02
príspevok od: valec86
k fotkam bola len jedna vyhrada, najvacsie vyhrady maju k fotoknihe, ktoru vsade uvadzam ako gratis. Cize pri odbere kompletneho balika im to vyhotovim podla svojej rezie, tak ako ja uznam za vhodne. Myslim si ze niekedy je proste vhodne povedat neveste a dost, asi som urobil chybu uz vtedy, ked som im v dobrej mienke zaslal prvy navrh fotoknihy.
Pokial maju vyhrady hlavne k fotoknihe, daj im len fotky s nejakou 20 eurovou zlavou ..a knihu nech si spravia sami aku chcu.. o tom by som sa s nimi uz nebavil.

Pozrel som aj foto v kostole a nevidim na nej najmensiu chybu. V tmavom kostole svetle fotky nikdy nebudu. Pan bude asi velmi bohaty a ma pred sebou malo zivota, ked sa za neho vydava o 30 rokov mladsia zena
1
1
 
S3030150
2012-10-16 09:03:08+02
kostol v Kezmarku je tmavvy, to je fakt, s ktorym nic nespravis. mozno si mohol na striedacku blyskat priamo do ksichtu, mozno to by im vyhovovalo. kazdopadne, odporucam zachovat sa profesionalne a nekomentovat ich vek (ze by ti mohla byt mamou atd), ani ine subjektivne veci.

ber to tak, ze je to nespokojny zakaznik. Ak si ta nasli oni a videli fotky, na zaklade ktorych si ta vybrali a standard tych fotiek si dodrzal, tak neni o com. Fotokniha je bonus a ak ju v zmluve nemas, tak im ju jednoducho nedavaj. ak ju v zmluve mas, tak bohuzial budete musiet dospiet k nejakemu kompromisu
0
1
 
S3030150
2012-10-16 09:05:47+02
príspevok od: Ferdo
Pokial maju vyhrady hlavne k fotoknihe, daj im len fotky s nejakou 20 eurovou zlavou ..a knihu nech si spravia sami aku chcu.. o tom by som sa s nimi uz nebavil.

Pozrel som aj foto v kostole a nevidim na nej najmensiu chybu. V tmavom kostole svetle fotky nikdy nebudu. Pan bude asi velmi bohaty a ma pred sebou malo zivota, ked sa za neho vydava o 30 rokov mladsia zena
preco sa komentuje vek manzelov ? naco je to dobre ? ma to nieco spolocne s tym, ze nie su spokojni ? podla mna nie. nechajte vek, povod, narodnost, financny level a ine nedolezite veci tak. tieto veci boli pred svadbou zname a nikto (ani fotograf) sa nad nimi pravdepodobne nepozastavil. preco teraz ?
0
0
 
dawajsoft
2012-10-16 09:21:40+02
fotka sa mi zda uplne v pohode..chlapik mi pripada ze mu je vsetko jedno (nemyslim svadba),ale to ze berie veci tak jak su, ale zato nevesta mi pripada ako zenska typu: vsetko bude tak jak ona povie (ved uhnala chlapika k sobasu).
osobne by som im zlavu nedaval..ved pises, ze knihu davas gratis a je v tvojej rezii..takze ak si objednaju take sluzby ze im kniha narokuje, tak im ju urob ,daj a viac ta nemusi zaujimat ci sa im paci ci nie..proste to maju ako bonus...aj mne daju k drahemu jedlu ako bonus zakusok a nepytaju sa ma ci ho mam rad.donesu mi ho a je na mne ci ho zjem..
ps: hlavne sa tym netrap.ja viem ale ono to nejde sa netrapit -poznam to.drz sa
pps:uz podla toho ako si pisal o priebehu svadby(pohostenie),tak je jasne ze ti ludia su sebci a najradsej by boli keby im to das cele gratis.budu do teba dovtedy vrtat,pokym im nedas vyraznu zlavu (cim by si ale potvrdil ich argumenty) a to by som teda neurobil.
0
4
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()