Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Spor svadobné fotografie vs. "mladomanželia"

valec86
valec86 2012-10-16 07:54:27+02
Nevedel som kam to dať, a nechcel som zakladať novú tému, tak ako Slavovi Halapimu, aj mne nastal spor klient vs fotograf.

Fotografoval som svadbu česko- slovenskému páru žijúcemu viac ako 10 rokov vo Veľkej Británii , vek páru bol 65 ročný ženích čech a 35 ročná nevesta slovenka. Svadba bola aká bola, mohli dať aspoň napiť pohár čistej vody po 14 hodinami so staromanželmi, nakoniec sa nad nami zľutoval majiteľ reštaurácie.Každý je nejaký, no zrazu nastal problém, že fotoknihu, ktorú ponúkam ako grátis, bonus, doplnok ku kompletnému svadobnému balíku chceli novomanželia vidieť. Vytvoril som niekoľko print screenov a odoslal som ich neveste no reakcie boli dosť zlé. Fotografie sú gýčové, zle sa tvária, pozadie je rozmazané, ( kostol tmavý ako hrobka fotene so sigmou 85 f1.4) a pod. Ako vyhovieť svadobnému páru, kde nevesta mi môže byť mamou a ženích otcom. Myslím si že pri tomto vekovom priepastnom rozdiele nastane vždy tento problém + pohľad na svadbu z pohľadu človeka žijúceho v anglicku a na slovensku bude odlišný. Napadlo ma už aj im dať zľavu a fotoknihu im jednoducho nedodať a zabudnúť nato. Myslím si že niekedy existuje typ klienta alebo človeka, ktorý jednoducho nebude nikdy spokojný. Ak by boli k tomu adekvátne dôvody, chyba fotografa fajn, človek skloní hlavu prizná si chybu a ideme ďalej, no ako ukončiť spor, ktorý zachvíľu môže naozaj nastať s klientom, s ktorým komunikujem výhradne cez internet, má problémy hľadať slovenské výrazy a nieje spokojný s prácou neviem....

za vaše postrehy a nápady, ako situáciu vyriešiť vopred Ďakujem
 
markus
2012-10-16 13:56:38+02
Osobne by som im zlavu nedaval kedze mas fotoknihu ako bonus ak je to vec zadarmo a nepaci sa im nech ju vyhodia do kosa.
Jedinu chybu si spravil ze si si to nevydiskutoval osobne a nepodpisali ti zmluvu kde mas presne stanovene podmienky.
Inac ak nemas zmluvu o diele tak ani tie fotky neukazuj neze ta zazualuju ze ukazujes ich fotky verejnosti.
0
0
 
S3030150
2012-10-16 13:58:26+02
príspevok od: valec86
odovzdal by si fotky klientovi bez zaplatenia a nasledne cakal na vyber fotiek do fotoknihy? ak nie ako inac im fotky dat? zatazovat webstranku mnozstvom fotiek mi velmi nepripada rozumne a casovo som s tejto zakazky uz dost vyzmykany. vzdy som preferoval osobne vyzdvihnutie po skontrolovani zasielky klientom
dphoto.com ma na to dobru sluzbu, je sice platena ale poskytoje presne to co potrebujes.
nahras fotky, nastavis na albume, ze sa daju len pozerat bez stahovania (printscreen spravi, ale komu na co bude ? , po zaplateni to odblokujes, das im moznost stiahnut cely album ako ZIP v originalnej velkosti a hovoto. cela funkcionalita je obsiahnuta v dphoto.com
0
0
 
slavmiro
2012-10-16 14:05:32+02
príspevok od: valec86
odovzdal by si fotky klientovi bez zaplatenia a nasledne cakal na vyber fotiek do fotoknihy? ak nie ako inac im fotky dat? zatazovat webstranku mnozstvom fotiek mi velmi nepripada rozumne a casovo som s tejto zakazky uz dost vyzmykany. vzdy som preferoval osobne vyzdvihnutie po skontrolovani zasielky klientom
citim s tebou. Mozno do buducna nedavaj vobec fotoknihu ako gratis, lebo zakaznik nakoniec pocita opacne, zaplatim XXX a dostanem za to YY(Y). Kolko budem platit ked bude len YY? Davat (Y) gratis vnasa toto riziko, ze sice to uvadzas ako zadarmo ale budu Ti do toho neskutocne kecat alebo mat prehane ocakavania, bez toho aby Ti pociatocny vklad XXX navysili na XXXX.
0
0
 
valec86
2012-10-16 14:07:51+02
zmluvu mam, podpisanu obidvoma stranami a oskenovanu.
myslim ze by aj admin mohol zamknut tuto temu, aby zbytocne nevyvolavala emocie a nenarobila viac zla ako osohu. to co som potreboval vediet a poradit sa som zistil. dakujem za odpovede
0
0
 
S3030150
2012-10-16 14:11:30+02
príspevok od: quintes
Inak, začínam mať pocit, že s jedlom rastie chuť... Začala doba kde je na trhu veľa "profi" svadobných fotografov, a mladomanželia si z tej kopy ťažko vyberajú, a keď si vyberú toho stého pozeraneho na webe, tak už nemajú chuť hľadať ďalej, a ďalej hľadajú až po svadbe, keď sú "nespokojní"... Hold, za všetko môže asi canon a nikon s ich low end zrkadlami...

Preto ja sa do druhej svadby neženiem ako vôl na bandurky, kým sa ten trh nepreriedi (dobrá výhovorka)
dnesni facebookovi lowend meno priezvisko photographer profesionali ? tych je dost, jedny z ich identifikacnych znakov su slova "ludom sa to paci","presne tak som to chcel","to neni nakrivo, to je umelecka fotka" a "nie, takto je to dobre". trh sa nepreriedi, pretoze stale je dostatok malo narocnych klientov, ktori kvoli usetrenym 100 euram daju prednost fuserovi. po zaplateni a prebrati fotiek su plni novych vedomosti, ze prave takto ma vyzerat fotografia a su po zvysok zivota hrdi na to, ze prave oni mali to stastie si vybrat profesionala fotografa.

urobit HDR efekt, tahat posuvatko saturacie a clarity, az kym ludia nezacnu zvracat, to je dnesny trend. ked ja som niekolkokrat na FB reagoval na fotku slovami "ten necht si mohol nechat cely" alebo "vobec jej nevidno oci", dostalo sa mi odpovede "ludom sa to paci, dnes uz sa take veci neriesia" ...

K.Srnec spomenul, citujem "1/3 fotografovania, 1/3 komunikacie a 1/3 obchodovania". Suhlasim. Problem vsak nastava, ked zlozka "obchodovanie" prevysuje zvysne dve. a o tom to cele je.
0
2
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-10-16 14:17:45+02
príspevok od: valec86
nevestu ani zenicha som nikdy v zivote nevidel, ani mi neposlali predom svoju foto, stretli sme sa prvy krat dve hodiny pred svadbou. to si priznavam, nemal som to radsej pisat, nepatri sa to, prejavili sa trosku emocie a uzkost.Nna fotografii je svadobny otec, zenich je este starsi. Tak to beriem spet. Stale sa snazim vyriesit ich problem fotoktihy, v ktorej podla mna vydia problem. Vsetky fotky som im neposlal cize mozno reagovali na jednu dve zabery. Tadesi diky moc za reakciu pomohla, asi to urobim takto.
Poucenie z toho vidim v tom ze som porusil svoje pravidlo stretnut sa 1-2 krat s mladomanzelmi pred svadbou a proste som zakazku zobral ,kedze nemali moznost skor dojst na slovensko. Dakujem za vsetky postrehy, clovek sa uci a najlepsie na svojich chybach, tie palia viac
Do budúcna si zapracuj do zmluvy maximálny čas ktorý stráviš nad fotoknihou napr. 2 hod. Ak bude mať zákazník neprimerané požiadavky môžeš mu napísať, že mu to prerobíš, ale budeš si za to účtovať poplatok.
0
0
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-16 14:21:30+02
Na ziadost autora je tema uzamknut.
1
1
 
zdenoxl
2012-10-16 14:33:19+02
Pracujem s ludmi uz 12 rokov (nie ako fotograf) a je to v niektorych pripadoch naozaj narocne... Jednu vec som sa naucil, nicim, co je zadarmo sa nezavdacis... vzdy sa najde niekto, komu to nebude vyhovovat a aj ked je to zadarmo, chce to podla seba... Nie som ani zdaleka tak skuseny fotograf ako Ty, ale ak vravis, ze fotoknihu ponukas zdarma a mladomanzelia o tom vedeli, tak by som ju proste urobill podla seba a neriesil s nimi ziadne graficke navrhy... ked to chcu podla seba, nech si to zaplatia... A pokial videli Tvoje portfolio a teraz sa im nepaci, ako sa na fotkach tvaria..., no nie vzdy za to moze fotograf...
0
4
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()