Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografická vysoká škola

Bells
Bells 2010-03-16 11:37:55+01
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete o nejakej vysokej fotografickej škole na Slovensku? Viem, že fotografické vysoké školy sú v Prahe a v Brne. Je ťažké s atam dostať? A vlastne má zmysel študovať fotografiu? alebo vybrať si niečo iné?
 
valec86
2010-03-16 13:03:16+01
príspevok od: star-dust
skusil by som aj Trenciansku Univerzitu, tam je mozne vsetko :-) a je to tiez pekny priklad urovne dnesnych vysokych skol :-(
nehadz vsetky vysoke skoly do jedneho vreca. podobne to je ale na TUKE v kosiciach. taka banicka je titul zadarmo, stavbarina alebo FEI ked skoncis ides na 2 roky na psychiatriu
 
Palso
2010-03-16 13:09:48+01
príspevok od: Bells
Tak ako študujem an umeleckej škole a podľa prihjímačiek v BB tak treba nakresliť 20 výkresov na formát A viem ako dlho trvá nakreslenie jedného výkresu, to aby som začala už, len ide o to, že kreslenie nie je moja silná stránka, môžem byť lepšia vo fotografií ale nedostanem sa na tú školu preto, lebo moje domáce práce nebudú zodpovedať ich štandartu..Myslím, že toto sa mi zdá také zvlásťne na tom..
Ak chces studovat fotku a nieco z toho mat, tak chod do BA. S BB ti neviem poradit, 20 vylresov sa mi zda tiez dost. Na VSMU su na fotografiu a kameru ako prace poslat dake svoje fotky, nafotit nieco na nejaku temu, nafotit fotoscenar a spravit daky kratky filmik. Neviem co su zaklady fotografie, okrem veci ako expozicia, casy, clony, filtre atd. treba ovladat velkosti zaberov, kompozicie, atd. Samozrejme ze zaklady, vacsinu sa naucis na skole (je tu vela takych, co len fotili a boli sikovni a dostali sa). Najlepsie je si vybrat, ist na konzultacie resp den otvorenych dveri a uvidis..na ceske umelecke skoly sa hlasi viac ludi a je tm vseobecne tazsie sa dostat.
 
Palso
2010-03-16 13:13:49+01
príspevok od: valec86
nehadz vsetky vysoke skoly do jedneho vreca. podobne to je ale na TUKE v kosiciach. taka banicka je titul zadarmo, stavbarina alebo FEI ked skoncis ides na 2 roky na psychiatriu
Jop, su vynimky, i napr niektore fakulty STU (napr chemicka a potravinarska), niektore umelecke skoly, dake veci na UK, TU a podobne, ale i tak je 95% svk skol na smiech :/
 
Bells
2010-03-16 13:17:29+01
príspevok od: Palso
Ak chces studovat fotku a nieco z toho mat, tak chod do BA. S BB ti neviem poradit, 20 vylresov sa mi zda tiez dost. Na VSMU su na fotografiu a kameru ako prace poslat dake svoje fotky, nafotit nieco na nejaku temu, nafotit fotoscenar a spravit daky kratky filmik. Neviem co su zaklady fotografie, okrem veci ako expozicia, casy, clony, filtre atd. treba ovladat velkosti zaberov, kompozicie, atd. Samozrejme ze zaklady, vacsinu sa naucis na skole (je tu vela takych, co len fotili a boli sikovni a dostali sa). Najlepsie je si vybrat, ist na konzultacie resp den otvorenych dveri a uvidis..na ceske umelecke skoly sa hlasi viac ludi a je tm vseobecne tazsie sa dostat.
Podobné podmienky prijatia sú aj na Slezké Univerzite v Opane - Inštitút tvurčej fotografie.. Tie základy footgrafie tak tam je niečo o histŕii iba v skratke a tiež také iba poučky čo je to clona, filter, expozičný čas, zlatý rez a tak.. A den otvorenych dveri uz asi an VSVU bol?
 
Palso
2010-03-16 13:22:32+01
príspevok od: Bells
Podobné podmienky prijatia sú aj na Slezké Univerzite v Opane - Inštitút tvurčej fotografie.. Tie základy footgrafie tak tam je niečo o histŕii iba v skratke a tiež také iba poučky čo je to clona, filter, expozičný čas, zlatý rez a tak.. A den otvorenych dveri uz asi an VSVU bol?
VSVU neviem, na VSMU ano..ale viac sa dozvies na konzultaciach..anyway, prijimacky na umelecke skoly byvaju od januara do marca maximalne, prihlasky mali byt poslane do novembra/decembra
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-16 14:48:54+01
asi som staromódny, ale každý kto má výtvarné ambície by mal byť schopný nakresliť zátišie bustu alebo namaľovať niečo temperou a pod. bez toho to fakt nejde. So mna tiež nebude žiadny grafik ale základy som fakt zvládol, je to drina ale ide to. Navyše to naučí človeka myslieť komponovať, vnímať priestor a aj proporcie. Zober si retušéra ktorý nevie nič o anatomii tváre a vyretušuje modelku na titulku, zväčší oči, premiestni lícne kosti - a vyjde z toho hotový alien..

prakticky každá dobrá ZUŠ ti dá všetko podstatné čo potrebuješ na prijatie na VŠMU, dokonca mnohé robia speciálne kurzy - prípravky na Talentovky na VŠ ja som tiež takú prípravu v ZUŠ absolvoval napriek tomu že som mal za sebou umeleckú priemyslovku. A ver tomu že by ma bez toho na VŠ nezobrali..
 
slavmiro
2010-03-16 15:08:50+01
príspevok od: Bells
Podobné podmienky prijatia sú aj na Slezké Univerzite v Opane - Inštitút tvurčej fotografie.. Tie základy footgrafie tak tam je niečo o histŕii iba v skratke a tiež také iba poučky čo je to clona, filter, expozičný čas, zlatý rez a tak.. A den otvorenych dveri uz asi an VSVU bol?
chod na tzv. prieskmum v ramci dna otvorenych dveri na VSVU, zimny si uz zmeskala, ale letny stihas. Si mlada, udavas 17 rokov, teda mas dost casu aby si dostudovala potrebne a pripravila sa na prijimacky. A nikde nie je napisane, ze Ta musia zobrat na 1. krat. Takze VSVU sa denne studovat da, ak sa dostanes, tazsie je vystudovat a este tazsie je potom sa uplatnit. Na ITF sa da studovat aj popri zamestatni.. Napr. Jozef Ondzik, nas velmi uspesny absolvent ITF, je v ´civile´ anesteziolog.
 
Bells
2010-03-16 16:59:46+01
príspevok od: Jozef Peniak
asi som staromódny, ale každý kto má výtvarné ambície by mal byť schopný nakresliť zátišie bustu alebo namaľovať niečo temperou a pod. bez toho to fakt nejde. So mna tiež nebude žiadny grafik ale základy som fakt zvládol, je to drina ale ide to. Navyše to naučí človeka myslieť komponovať, vnímať priestor a aj proporcie. Zober si retušéra ktorý nevie nič o anatomii tváre a vyretušuje modelku na titulku, zväčší oči, premiestni lícne kosti - a vyjde z toho hotový alien..

prakticky každá dobrá ZUŠ ti dá všetko podstatné čo potrebuješ na prijatie na VŠMU, dokonca mnohé robia speciálne kurzy - prípravky na Talentovky na VŠ ja som tiež takú prípravu v ZUŠ absolvoval napriek tomu že som mal za sebou umeleckú priemyslovku. A ver tomu že by ma bez toho na VŠ nezobrali..
Mám 3 roky figurálne kreslenie a sama vidím, že moja kresliarska zručnosť nie je vynikajúca. Dokážem nakresliť, zátišie, namaľovať niečo temperami, akvarelovými farbami, dokážem ozdobiť kvetináč servítkovou technikou ale ak by toto iste nakreslil niekto kto študuje to čo ja tak jeho bude lepšie.. Myslím, že nie každý má talent na kreslenie, pretože tam je veľmi dôležitá presná ruka a pozorovací talent. Päť tokov som chodila na výtvarný krúžok a rok som chodila na ZUŠku. Môžem chodiť aj 10 rokov ak to raz nemám v ruke tak to nepôjde.. Môžem sa vycibriť, trošku spresniť to čo kreslím, ale nebude to skvelé..
 
xerion
2010-03-16 17:01:41+01
No ak sa rozhodneš pre Slovenskú školu priprav si aj nejaké tie peniažky, klobásy poprípade iné dari. Talent od teba asi nikto pýtať nebude:) Bohužiaľ
 
Bells
2010-03-16 17:06:58+01
príspevok od: slavmiro
chod na tzv. prieskmum v ramci dna otvorenych dveri na VSVU, zimny si uz zmeskala, ale letny stihas. Si mlada, udavas 17 rokov, teda mas dost casu aby si dostudovala potrebne a pripravila sa na prijimacky. A nikde nie je napisane, ze Ta musia zobrat na 1. krat. Takze VSVU sa denne studovat da, ak sa dostanes, tazsie je vystudovat a este tazsie je potom sa uplatnit. Na ITF sa da studovat aj popri zamestatni.. Napr. Jozef Ondzik, nas velmi uspesny absolvent ITF, je v ´civile´ anesteziolog.
A čo je to ITF? Čas môžem mať,ale, potrebujem získať prostriedky na štúdium a to aj o čas oberie, ak by som chcela ísť na nejaký workshop cez leto musím si naňho zarobiť a v nabudúcom školskom ročníku čiže posledom nemám čas kedy si zarobiť. Bola by som radšej keby ma zobrali na prvý krát, avšak ak by som to skúsila až o dva roky neskôr tak mám rok na získanie skúsenosti..
 
Bells
2010-03-16 17:09:06+01
príspevok od: xerion
No ak sa rozhodneš pre Slovenskú školu priprav si aj nejaké tie peniažky, klobásy poprípade iné dari. Talent od teba asi nikto pýtať nebude:) Bohužiaľ
No, paráda.. toto.. To, že by človek išiel študovať do zahraničia, a potom sa čudujú, že prečo málo študentov je na slovensku.. Ako som pozerala na Umelecké školy v jednom odbore zoberú napr. 7 z asi 100 uchádzačov..
 
xerion
2010-03-16 17:15:45+01
príspevok od: Bells
No, paráda.. toto.. To, že by človek išiel študovať do zahraničia, a potom sa čudujú, že prečo málo študentov je na slovensku.. Ako som pozerala na Umelecké školy v jednom odbore zoberú napr. 7 z asi 100 uchádzačov..
študentov je dosť, tiež zo 100 uchádzačov vezmú 7 ktorí si to zaplatia:)
Samozrejme česť výnimkám. Ale nedaj sa odradiť z tohoto systému a bojuj veď človek nikdy nevie..
 
Bells
2010-03-16 17:27:05+01
príspevok od: xerion
študentov je dosť, tiež zo 100 uchádzačov vezmú 7 ktorí si to zaplatia:)
Samozrejme česť výnimkám. Ale nedaj sa odradiť z tohoto systému a bojuj veď človek nikdy nevie..
Tak to áno.. Peniaze hýbu svetom.. Tak chcem to aspoň skúsiť..
 
immortal20
2010-03-16 17:38:25+01
ja by som na VS foto nesiel co sa tyka praxe a penazi ... je to tazke ale viem ze je super absolvovat skolu v zahranici npr v USA je nieco ako vysoka skola ktora trva par mesiacov nie je to ani drahe v maiami je ta skola ... mas diplom a kopu certifikatov k tomu ... a mozes povedat studovala som v USA
 
Palso
2010-03-16 17:47:09+01
Prepánajána, o čom? Nehovor prosím o veciach, s ktorými nemáš skúsenosť a ak máš, nezvaľuj svoj neúspech na to, že to iní mali zaplatené. Za ďalšie, prijímačky na VŠMU sú robené tým štýlom, že výsledky máš hneď v ten deň podľa náhodného čísla, nevieš kto je dotyčná osoba. Berú i menej ľudí, napríklad 4-5 a všetci sú šikovní a sú tam právom a zaslúžene, lebo boli najlepší. Skôr by som v prípade umeleckých škôl povedal nečesť výnimkám, pretože tých ´zaplatených´ a pretlačených je tam možno do 10%.

Nehovorím, že to tak nefunguje na nejakých ekonómiách, právach alebo medicínach a podobných veciach (i s tým mám skúsenosť), ale teraz si sa fakt ustrelil riadne mimo...
 
Palso
2010-03-16 17:48:35+01
príspevok od: Bells
Tak to áno.. Peniaze hýbu svetom.. Tak chcem to aspoň skúsiť..
Never každému bullshitu, keď budeš chcieť, dostaneš sa. Treba sa snažiť a pilne pracovať. Práve to je problém väčšiny, sú tam ľudia, ktorí chodia na prijímačky tri roky po sebe a nezoberú ich - buď robia málo, alebo si nedokážu pripustiť, že na to jednoducho nemajú (v talente v umeleckých odboroch napríklad). Keď sa raz rozhodneš a pôjdeš za tým svedomitou prípravou, tak sa dostaneš.
 
Bells
2010-03-16 18:01:55+01
príspevok od: Palso
Never každému bullshitu, keď budeš chcieť, dostaneš sa. Treba sa snažiť a pilne pracovať. Práve to je problém väčšiny, sú tam ľudia, ktorí chodia na prijímačky tri roky po sebe a nezoberú ich - buď robia málo, alebo si nedokážu pripustiť, že na to jednoducho nemajú (v talente v umeleckých odboroch napríklad). Keď sa raz rozhodneš a pôjdeš za tým svedomitou prípravou, tak sa dostaneš.
Ano viem, veď ja som robila prijímačky na Odevný dizaj a to som sa asi mesiac predtým, rozhodla že tam pôjdem a dá sa povedať, že týždeň pred prijímačkami som nakreslila 10 prác, prijímačky som urobila a nakoniec nám neotvorili odbor, tak má propagačnú grafiku, kde by som prijímačky nespravila, lebo kreslenie tu je ťažie. Ako myslím to tak, že ak niekto má na internát v Prahe tak môže ísť tam študovať.. Stane sa že niekoho prijmú ale štúdium je drahé..
Môžem sa dostať na školy, tak,že ma pretlačia, ale vyhodia ma znej keď zistia, že nie som taká dobrá.. Proste musím makať, keď tam chcem ísť.
vďaka..za radu
 
Palso
2010-03-16 18:12:07+01
Existujú i štipendiá. Jasné teda, že štúdium úplne mimo finančných možností nerozoberáme, ale ak niekomu chýba pár korún do rozpočtu, dá sa to riešiť i napríklad prospechovými štipkami.

Mimochodom, najsmutnejšie je, že prakticky všetci, čo nadávajú na to, ako sa na školu u nás nedá dostať a všetci sú tam podplatení a akí sú oni chudáci študáci a majú všetko ťažké a veľa učenia sú práve tí, čo idú študovať ako väčšina slovákov len a len pre papierik s titulom, celé štúdium serú na školu, každý druhý deň sú naliaty a potom len kritizujú všetko čo ide a nariekajú, aké je všetko nefér. Držím palce teda.
 
Bells
2010-03-16 18:18:05+01
príspevok od: Palso
Existujú i štipendiá. Jasné teda, že štúdium úplne mimo finančných možností nerozoberáme, ale ak niekomu chýba pár korún do rozpočtu, dá sa to riešiť i napríklad prospechovými štipkami.

Mimochodom, najsmutnejšie je, že prakticky všetci, čo nadávajú na to, ako sa na školu u nás nedá dostať a všetci sú tam podplatení a akí sú oni chudáci študáci a majú všetko ťažké a veľa učenia sú práve tí, čo idú študovať ako väčšina slovákov len a len pre papierik s titulom, celé štúdium serú na školu, každý druhý deň sú naliaty a potom len kritizujú všetko čo ide a nariekajú, aké je všetko nefér. Držím palce teda.
Tak..to je blbé. Načo sa tam vôbec pchajú.. No tak s tými štipkami myslím, že je problém napríklad sociálne nedostanem. No a prospechové ak som dobre čítala sa dávajú na konci semestra?.. Asi tak..no ale sú ja pôžičky..
Vďaka
 
xerion
2010-03-16 18:21:45+01
Ja možno nie som nej. talent, ale keď sa ťa ostatný na chodbe spytujú koľko si zaplatil no neviem... Tak isto moja kamrátka, ktorá tomu ozaj rozumie...Otvor si oči ako to funguje v tejto krajine..
 
Strana 2 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()