Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografická vysoká škola

Bells
Bells 2010-03-16 11:37:55+01
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete o nejakej vysokej fotografickej škole na Slovensku? Viem, že fotografické vysoké školy sú v Prahe a v Brne. Je ťažké s atam dostať? A vlastne má zmysel študovať fotografiu? alebo vybrať si niečo iné?
 
angelina187
2011-01-31 23:27:52+01
príspevok od: knollko
Tiež riešim niečo podobné ako ty Bells. Len s tým rozdielom, že ja mám hotelovku a všetko o fotografií som sa naučil za pomoci jedného pána a najmä samého seba samoučbou.
Ako najvhodnejšia škola mi prišla práve baťovka v zlíne a na masmedialnej fakulte ateliér reklamnej fotografií. Bohužiaľ príjmačky sa už dáávno posielali a na kombinované(niečo ako externé) štúdium musíš mať 3ročnú prax z práce, nie školy. Tak skúsim aspoň masmediálknu-marketingovú komunikáciu. Tým sa ostanem pohybovať vo vodách reklamy a môže mi to dať niečo, čo pri fotení zúžitkujem.No a na rok skúsim fotografiu a uvidím.
ty asi denne potom nechces,lebo to ja mam uz vytypovane,ze do konca februara...nevies inak ako to tam je so sancou sa dostat???lebo nechcem nieco take ako vsvu,co je skoro nulove...
Skus radsej marketingovu,ta mi pride viac k fotografii
 
uncle_roxor
2011-01-31 23:46:36+01
príspevok od: Michal Matloň
Raz som sa nahlas zamýšľal nad tým, prečo fotografické VŠ kladú taký malý dôraz na to, aby naučili ľudí, budúcich fotografov ako sa predať a presadiť na trhu. Na to mi jeden prítomný, študujúci fotograf odpovedal, že je to predsa škola umelecká. Oni z teba nechcú urobiť komerčného fotografa, ale umelca... A aj s tým celkom súhlasím, pokiaľ sa chce človek fotografiou živiť a zároveň sa posunúť na vyššiu úroveň, je dôležité hlavne pracovať na sebe, pričom čím lepšie sa človek dostane k samotnej práci a zákazkám, tým rýchlejšie naberie skúsenosti.

Mnoho ľudí si hovorí (a možno aj hovorí o nich), že ešte nie sú predsa natoľko skúsení, aby niečo pre niekoho začali robiť za peniaze. Je to ale výhovorka prameniaca z ich vlastných strachov. Samozrejme svojmu výkonu potrebujú prispôsobiť aj cenu (a tým myslím aj nezabudnúť ju zvyšovať akonáhle sa posunú o krok ďalej)
zaujimave ... v UK to praveze funguje presne naopak - na vacsine odborov (fotografia, design, grafika, cg atd.), kde po skonceni absolvent moze fungovat ako freelancer, je na toto pripravovany uz pocas studia a obvykle je jeden cely modul o tom, ako sa pripravit na svet \"tam vonku\", kde sa prebera od banalit typu ako napisat svoje CV, cez formy portfolia, az po dajme tomu legislativne vychytavky ako formulovat zmluvu atd.
 
Lissuin
2011-02-01 00:21:10+01
Neprešla som si celú tému ale keďže som riešila niečo podobné, prispejem tým čo som našla.
Okrem už spomenutej VŠVU je tu tiež spomenutá UCM a jej marketingová komunikácia, ako ja viem funguje tam aj fotografický krúžok, ale vraj to nie je nič moc....
Školy nejak ďaleko som neriešila (východ či stred Slovenska), takže tam neviem... V BA je tiež súkromná VŠ - Paneurópska Vysoká Škola, odbory Marketingová komunikácia alebo Dizajn médií, vybavenosť školy (vraj skvelá) - ateliéry, čo len chcete... Cena je tiež zaujímavá..

V ČR som našla Univerzitu Tomáša Baťu v Zlíne, odbor reklamná fotografia, neviem či je ešte možné podať prihlášku, nerobia sa tam také talentovky ako na VŠVU, ale koho to zaujalo ten si kukne Škola ako samotná ma zaujala (možno si tam podám na iný odbor..), má skvelé vzťahy so zahraničnými univerzitami, aj odozvy sú super.
Ďalšia vec čo som našla bol Institut Tvurčí Fotografie (http://www.itf.cz/), dosť ma zaujali práce, ale ďalej som už veci nezisťovala...

Toť veci ktoré som zistila ja, odozvy sú od súčasných študentov..

 
werdza
2011-02-01 02:22:48+01
To je super, ze v UK to tak maju. V zahranici je to zevraj aj o tom na niektorych umeleckych VS, ze si student moze zvolit viac predmetov volitelnych, napriklad studuje fotografiou a moze si dat k tomu aj malbu napriklad. U nas je tolko povinnych predmetov, ze na volitelne nieje cas ( nestudovala som sice fotografiu na VS, ale necele 3 roky som bola na umeleckej VS). U nas ak sa jedna celkovo o umelecke skoly ci uz stredne, alebo VS aj s inymi odbormi ako fotografia je to o tom, ze dost malo pripravia cloveka do zivota, ci sa jedna o strednu umelecku, alebo vysoku. Sice maju v popise o skole napisane, ze student moze po ukonceni pracovat tam a tam, ci uz v grafickom studiu, reklamke, fotostudiu... (musia nejak oslovit studentov), ale take stastie na pracu ma mzono jeden z celeho rocnika. Vela krat je dostanie sa k praci, ci privyrobeniu aj o kontaktoch (napriklad ja tuzim fotit pre najeku kapelu za prachy koncerty a kamos sa tak nahodou dostal cez znameho pre skupinu Para, aj, ked na koncerty chodieva bez fotaku).... Napriklad ja co som chodila na umelecku strednu, len asi dvaja sa dostali z triedy na umelecke VS na prvy krat. Naj sredna umelcka je v BA SUV Jozefa Vydru, tam sa dostanu ludia s fakt talentom a niektrori, ktori nespravia prijimacky idu na stredne sukromne umelecke, takze aj ja som amla takych spoluziakov a preto kedze sukromne stredne nemaju na uchadzacov take podmienky, ani sa nehlasi tolko uchadzacov, ako na statnych, tak je aj preto potom tazsie sa pre studenta sukromnej strednej dostat na umelecku VS.
U nas su umelecke, ci uz stredne, alebo VS skoly o tom, ze sa pol roka robi jedno zadanie na hlavnom predmete a potom si ho student obhaji pred komisiou zlozenou s profakov, na inych predmetoch viac mensich uloh sa realizuje (pamatam si, ako na strednej sme dostali ulohu navrhnut si vlastny font pismenka, ale profka povedala, ze ako sa robi font, aby fungoval v pocitaci vas ucit nebudem, lebo je to zlozite, tak si ho len navrhnite v grafickom programe a odovzdajte vytlacene pismenka), skoly u nas skoro vobec nespolupracuju s realnym, svetom, realnymi firmami, galeriami a preto clovek tam po skonceni nema istotu, ze si bude zarabat tym, co vystudval. Prave som citala casopis Designum a tam v jednom clanku bolo, ze odbor Dizajn (mysleli asi aj graficky, aj priemyselny) na VS je u nas o dost horsi v porovnani s Polskom a inymi krajinami a to sa da asi povedat aj o inych odboroch aj o fotke. S ceskych foto VS, ktore pocas studia komunikuju s realnym svetom je super ten institut tvurci fotografie, ze je to skola, ktora ma najviac vystav, jej studenti vystavuju aj v zahranici, aj, ked je to len dialkove studium. Dokaz toho, ze nieje vsetko o titule je aj Jakub Klimo, ktory opakoval na VSVU tusim dva krat jeden rocnik a odysiel a kde je teraz... Na VSVU na fotke naucia vyvolavat film na vela sposobov, na hlavnom predmete robia pol roka na jednom zadani., Urcite odbor fotografia na VS cloveku nieco da, ale talent ho tam nenaucia, nik ta asi nevezme do terenu, ze teraz si pojdeme vyskusat fotit svadbu, aj, ked pracu v atelieri tam musia asi ucit. Ked clovek nestuduje urcity druh fotky (reportesku, umelecku na fAMU, reklamnu), niektori ani nevedia, akemu druhu sa budu chciet venovat najviac, po skonceni skoly. (v Adela show bola host Agata Hanychova modelka, studentka aj na institute tvurci fotografie, zevraj si o nej spoluziaci mysleli, ze si fotky kupuje a niesu jej a sama povedala, ze este nevie,a kemu druhu fotky sa chce venovat...) Preto, ak sa clovek chce zameriavat na urcity druh fotografie, je niekedy dobre si zaplatit foto kurz na tu temu, ak teda na to ma, lebo sa tam moze niekedy aucit viac, ako v skole a ak nie viac, tak aspon za kratsi cas.. Mna teraz lakal kurz s Matusom Zajacom, vystudoval VSVU a foti aj pre casopis Tyzden... vikendovy kurz, kde najprv pozrie portfolio uchadzacov, potom vysle fotit do mesta uceleny subor fotiek a nakoniec to s nimi komentuje, ale nemam len tak 100 eur teraz, kedze potrebujem elpsi fotak. Ja som teraz na tom tak, ze VS by som uz musela mat platenu, kedze mam 26, kedze sa mi jednu nepodarilo dokoncit (aj zdarvotne problemy), tak rodina by bola rada, kebyze idem na fotku na VS, kedze sesternica sme rovnako stare uz skoncila masmedialnu komunikaciu a teraz chodi na dizajn, ale tiez hovorila, ze ich tam malo ucia do realneho zivota. Lenze ja som to rodicom vysvetlila, ze ja hlavne potrebujem na to co fotim (hlavne koncerty) lepsi fotak s vyssim isom a mamina usudila, ze na foto VS ma talent nenaucia a prachy co by som dala za studium radsej nech vlozim do fototechniky, ktoru potrebujem. Najviac co som sa naucila je aj z fotoserverov reakce ludi na moje fotky, zo zaciatku hlavne tie kompozicne a co sa tyka TK, v skole ti profaci okomentuju len tie, ktore robis do ich zadania, je sice dobre vediet aj nazor odbornika, ale sama som zistila, ze musim byt na seba prisejsia pri foteni, stale som si brala rady ludi, aj rady z toho co som citala pod inymi fotkami, v clankoch knihach a kazdym fotenim sa viac zdokonalujem, neuspokojim sa s hocijakou fotkou do reportu... Preto je zle, ked clovek foti stale to iste, napriklad niektori fotografi akcii, koncertov pre rozne poeratly za peniaze a niekedy neveda, ze niekde robia chyby, ze by to mohli cvaknut aj lepsie, lebo im nema kto poradit, ze na tom koncerte bola j niekto, kto to nafotil lepsie a neplatia mu zato, lebo portaly, co platia uz nehladaju fotografov. A tym vznika aj problem, ze dnes sa za fotografa povazuje hocikto, aj svadby foti hocikto, kto ma fotak... Kedze ludia, ktorym su fotky odovzdavane sa foteniu vacsinov nerozumeju... A sorry za dlhy koment, nieco z neho som uz urcite niekde v teme o VS spominala, ale mala som sa chut rozpisat
 
werdza
2011-02-01 02:53:53+01
príspevok od: angelina187
ty asi denne potom nechces,lebo to ja mam uz vytypovane,ze do konca februara...nevies inak ako to tam je so sancou sa dostat???lebo nechcem nieco take ako vsvu,co je skoro nulove...
Skus radsej marketingovu,ta mi pride viac k fotografii
Na Vivo fotoserveri som sa spoznala s dvoma ludmi, co tam studuju, jeden chalan filipograf a druha holka si nepamatam nick. Ale napriklad on ani nemal zrkadlovku, ona nemala nejake super prace, co sa tykalo hodnotenia u ludi na fotoserveri. Tam ide profakom o to na prijimackch, ci je clovek dost kreativny vo vymyslani pribehu vlozeneho do fotky, ci vie kreativne pouzivat aj zaujimave uhly pohladu. Napriklad te filipograf na temu portret mal fotku z podhladu par kamosov odfotenych, na prijimacky mal temu seriu fotiek, fotopribeh na temu moj domov a vymyslel si autoportrety fotene an ulici,a ko spi na lavicke autobusovej zastavky,a ko si cisti zuby pri rieke, ako sedi na wcku, ktore je na srotovisku, ako susi pradlo na enjakej snure vonku.... Tak holka mala fotky punkaciek, kreativne oblecenych fotenych napriklad na kolajniciach vlakovych tusim to bola ona... Takze im nejde na fotkach o technicku kvalitu, ale obsah, takze treba zabudnut na to, ze objektiv ti pekne kresli, co je dnes dost vyskytovane u dost ludi, ze, ked ma clovek dobry objektiv, dost portretov robi zaujimavymi len pekna technicka kvalita, porpipade pekne svetlo,a j, ked fotia len kamsoku oblecenu v tom, co am nasebe. Takze sa skor zameraj na pribeh, dej fotky, skusaj zaujimave uhly pohladu ...
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2011-02-01 12:46:00+01
príspevok od: werdza
Na Vivo fotoserveri som sa spoznala s dvoma ludmi, co tam studuju, jeden chalan filipograf a druha holka si nepamatam nick. Ale napriklad on ani nemal zrkadlovku, ona nemala nejake super prace, co sa tykalo hodnotenia u ludi na fotoserveri. Tam ide profakom o to na prijimackch, ci je clovek dost kreativny vo vymyslani pribehu vlozeneho do fotky, ci vie kreativne pouzivat aj zaujimave uhly pohladu. Napriklad te filipograf na temu portret mal fotku z podhladu par kamosov odfotenych, na prijimacky mal temu seriu fotiek, fotopribeh na temu moj domov a vymyslel si autoportrety fotene an ulici,a ko spi na lavicke autobusovej zastavky,a ko si cisti zuby pri rieke, ako sedi na wcku, ktore je na srotovisku, ako susi pradlo na enjakej snure vonku.... Tak holka mala fotky punkaciek, kreativne oblecenych fotenych napriklad na kolajniciach vlakovych tusim to bola ona... Takze im nejde na fotkach o technicku kvalitu, ale obsah, takze treba zabudnut na to, ze objektiv ti pekne kresli, co je dnes dost vyskytovane u dost ludi, ze, ked ma clovek dobry objektiv, dost portretov robi zaujimavymi len pekna technicka kvalita, porpipade pekne svetlo,a j, ked fotia len kamsoku oblecenu v tom, co am nasebe. Takze sa skor zameraj na pribeh, dej fotky, skusaj zaujimave uhly pohladu ...
cize na skolach cisty konceptualizmus a vizualna stranka nikde....
 
hombreee
2011-02-01 12:56:39+01
príspevok od: werdza
Na Vivo fotoserveri som sa spoznala s dvoma ludmi, co tam studuju, jeden chalan filipograf a druha holka si nepamatam nick. Ale napriklad on ani nemal zrkadlovku, ona nemala nejake super prace, co sa tykalo hodnotenia u ludi na fotoserveri. Tam ide profakom o to na prijimackch, ci je clovek dost kreativny vo vymyslani pribehu vlozeneho do fotky, ci vie kreativne pouzivat aj zaujimave uhly pohladu. Napriklad te filipograf na temu portret mal fotku z podhladu par kamosov odfotenych, na prijimacky mal temu seriu fotiek, fotopribeh na temu moj domov a vymyslel si autoportrety fotene an ulici,a ko spi na lavicke autobusovej zastavky,a ko si cisti zuby pri rieke, ako sedi na wcku, ktore je na srotovisku, ako susi pradlo na enjakej snure vonku.... Tak holka mala fotky punkaciek, kreativne oblecenych fotenych napriklad na kolajniciach vlakovych tusim to bola ona... Takze im nejde na fotkach o technicku kvalitu, ale obsah, takze treba zabudnut na to, ze objektiv ti pekne kresli, co je dnes dost vyskytovane u dost ludi, ze, ked ma clovek dobry objektiv, dost portretov robi zaujimavymi len pekna technicka kvalita, porpipade pekne svetlo,a j, ked fotia len kamsoku oblecenu v tom, co am nasebe. Takze sa skor zameraj na pribeh, dej fotky, skusaj zaujimave uhly pohladu ...
kde tam?
 
werdza
2011-02-01 13:44:49+01
príspevok od: hombreee
kde tam?
Reklamna fotka na Univerzite Tomase Bati v Zline
 
werdza
2011-02-01 13:55:46+01
príspevok od: Maxx818
cize na skolach cisty konceptualizmus a vizualna stranka nikde....
Tu vizualnu, technicku stranku ta tam na reklamnej fotke naucia, preto im ide na prijimackach o kreativtu studentov A este som si spomenula, ake prace robili, v prvom rocniku napriklad si mali vybrat nejakeho remeselnika, dielnu v ktorej mali nafotit seriu fotiek ludi pri praci. V dalsie zadanie boo asi foto ilustracie ku knihe, ten filipograf robil leporelo pre deti, dalsie zadanie robil myticke bytosti na film fotene a napriklad diskobola znazornil holym muzom, ako ide hadzat tanier, nejaku dalsiu bytoat viac expoziciou s vela rukami... som bola prekvapena, ake kreativne zadania
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-02-01 13:58:55+01
príspevok od: werdza
Reklamna fotka na Univerzite Tomase Bati v Zline
Keď som robil prehľad fotografických VŠ (mal by sa tu niekedy objaviť), tak ten Zlín sa mi pozdával najviac.
 
andrejgrznar
2011-02-01 14:56:18+01
má niekto skúseností s nejakou vysokou školou v zahraničí v angličtine ? Neexistuje niečo aj bližšie, napr. Viedeň ?
 
knollko
2011-02-01 17:57:57+01
príspevok od: angelina187
ty asi denne potom nechces,lebo to ja mam uz vytypovane,ze do konca februara...nevies inak ako to tam je so sancou sa dostat???lebo nechcem nieco take ako vsvu,co je skoro nulove...
Skus radsej marketingovu,ta mi pride viac k fotografii
no nechcem ti kaziť nádeje, ale do konca februára sa dá prihlásiť už iba na kombinované - niečo ako externé štúdium. Na denné štúdium už prebieha druhé kolo talentoviek. Majú to na stránke pozeraj:
Termíny podání přihlášek: do 30. 11. 2010 bakalářské studium - Výtvarná umění, PS Teorie a praxe audiovizuální tvorby, PS
do 28. 2. 2011 bakalářské studium Výtvarná umění, KS
a čo sa týka šancí tak tento rok z 99uchádzačov vezmú 10. Z výtvarných je tam najväčší nátresk.
http://web.fmk.utb.cz/?id=0_3_8&lang=cs&type=0
 
angelina187
2011-02-01 19:00:03+01
to nemyslis vazne??
kks,to som si vobec nevsimla,mna asi picne... ((
ty kks a ja som si robila nadeje
 
mvadila
2011-02-01 19:22:55+01
do konca februara sa mozes este prihlasit aj na kombinovane studium v Opave, www.itf.cz pomer prijatych k tym co sa hlasia je asi 1:10
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2011-02-01 20:56:22+01
príspevok od: werdza
Tu vizualnu, technicku stranku ta tam na reklamnej fotke naucia, preto im ide na prijimackach o kreativtu studentov A este som si spomenula, ake prace robili, v prvom rocniku napriklad si mali vybrat nejakeho remeselnika, dielnu v ktorej mali nafotit seriu fotiek ludi pri praci. V dalsie zadanie boo asi foto ilustracie ku knihe, ten filipograf robil leporelo pre deti, dalsie zadanie robil myticke bytosti na film fotene a napriklad diskobola znazornil holym muzom, ako ide hadzat tanier, nejaku dalsiu bytoat viac expoziciou s vela rukami... som bola prekvapena, ake kreativne zadania
ja viem, ale kde potom? napriek tomu sa stretavam s kreativitou typu emo, ci vo fotke alebo videu...podla mna ten koncept vizualneho umenia je u nas slaby
 
angelina187
2011-02-01 21:23:55+01
príspevok od: mvadila
do konca februara sa mozes este prihlasit aj na kombinovane studium v Opave, www.itf.cz pomer prijatych k tym co sa hlasia je asi 1:10
ked ja nechcem nic kombinovane,mne sa ten zlin strasne pacil..som chcela teraz vyskusat,buduci rok uz nebudem dva roky len tak zahodit za hlavu??to je vela
 
knollko
2011-02-01 21:53:05+01
príspevok od: mvadila
do konca februara sa mozes este prihlasit aj na kombinovane studium v Opave, www.itf.cz pomer prijatych k tym co sa hlasia je asi 1:10
chodíš na túto vš ?
 
werdza
2011-02-01 22:43:29+01
príspevok od: Maxx818
ja viem, ale kde potom? napriek tomu sa stretavam s kreativitou typu emo, ci vo fotke alebo videu...podla mna ten koncept vizualneho umenia je u nas slaby
Zalezi na tebe, ktoru skolu, druh fotografie by si rad studoval. A treba skusit tie prijimacky, mozno ta vezmu, kedze ja som neskusila na ziadnu foto VS, tak len pisem co som od ludi pocula, citala. Institut tvurci fotografie chce ludi, co maju svoj styl ( jeden z profakov Petr Vilgus je redaktor digifoto casaku a vybera fotky do galerie ctenaru, tak aj tam sa treba inspirovat), na ITF urcite pomoze aj ak ma za sebou dotycny nejake vyhry vo fotosutaziach, popripade vystavu a uvedie to v zivotopise, kedze je to skola, ktora sa da studovat aj popri praci, tak su tam aj starsi studenti a tym padom niektori aj skusenejsi. Na reklamnu foto, ako som spomnala chcu kreativnych studentov, ale nevadi, ked zatial nemaju fotky, ktore by sa mohli dostat do digi fota casaku... VSVU u nas je pre ludi, co aj vedia kreslit, na prijimacksch je aj portret nakreslit. Na prazsku FAMU uprednostnuju ludi, co fotia na film, alebo aspon maju na film dost nafotene. Potom je v cechach fotka v prahe na nespimeniem si nazov, ale je to akoby prazska VSVU, takze tam tiez asi chcu kreslenie a este je v cechach fotka na sukromnej, nazov si nespomeniem, mozno aj na viac skolach, treba vygooglit.
 
werdza
2011-02-02 01:09:32+01
Az teraz po kliknuti na tvoju galeriu Maxx pozeram, ze sak to si ty, ktoreho fotky obdivujem a ja ti pisem ako niekomu, kto by chcel ist na foto VS, ale nema v tvorbe vlastny styl a chyba mu kreativita
 
mvadila
2011-02-02 19:18:48+01
príspevok od: knollko
chodíš na túto vš ?
hej, chodim, druhy rocnik
 
Strana 5 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()