Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotenie popri zamestnani. ( zivnost alebo nie? )

momasko
2010-04-06 12:09:35+02
Zdravim vsetkych...sorry ze zakladam nove vlakno ale nejaky som zmateny z toho vsetkeho citania. Som normalne zamestanany a odvody a podobne za mna plati zamestnavatel...moja otazka je ci na fotenie ako formu privyrobenia si treba zivnost. Pisal som aj na zivnostensky kde mi odpisali ze pokial by som foto predaval ako moje dielo bez toho aby si ma niekto objednal tak zivnost netreba z coho mi vysla napr krajinkarska fotografia a podobne...ale pokial by to bolo nieco na objednavku ako oznamko,svadba alebo nejake akcie tak na to uz treba...co je na tom pravda? neda sa fotit cokolvek co chcem bez zivnosti tak aby som nemal problemy so zakonom?? lebo clovek nikdy nevie kto ho kde praskne len zo zavisti. Ak sa tu najde niekto kto mi to polopatysticky vysvetli ako blbcovi budem rad :))
 
kuslak
2010-04-06 12:15:41+02
Tiež by ma to zaujímalo...
 
Ferdo
2010-04-06 13:13:29+02
Ak to chces mat ciste a pravne v poriadku, fotenie na objednavku (spolocenske akcie, oznamka, stuzkove, svadby) si vyzaduje zivnost. Bez toho je to nezdaneny prijem, co nieje v sulade zo zakonmi :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-06 13:31:52+02
Pokial nezarobis aspon niekolko stotisic korun, nema zmysel sa zivnostou zaoberat. Platis naviac odvody do poistovni, kopec papierovania a pod. Moja kamaratka je mi vzorovym odstrasujucim prikladom, aj ked ma laka dat si techniku do nakladov a pod.
Ja si privyrabam hlavne grafikou a obcas fotenim. Robim to ale na dohodu a potom si zakrvaciam pri doplacani dane (aktualne som este poobvazovany krvavymi obvazmi).
 
Ferdo
2010-04-06 13:35:38+02
Karol len na dohodu s kym? niekedy sa to da.. (ked fotis pre nejaku firmu), niekedy nie (ked fotis napr. stuzkovu, svadbu). Este existuje nieco take ako Zmluva o dielo.
 
Ferdo
2010-04-06 13:37:39+02
samozrejme ako si povedal, pri obcasnom privyrobeni si fotenim ta Zivnost nieje najlepsie riesenie, aby clovek nemusel zarabat len na tie odvody :)
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-04-06 13:40:08+02
príspevok od: Ferdo
Karol len na dohodu s kym? niekedy sa to da.. (ked fotis pre nejaku firmu), niekedy nie (ked fotis napr. stuzkovu, svadbu). Este existuje nieco take ako Zmluva o dielo.
existuje. V zmysle zákonníka obchodného č. 513/1991 zb až sa nepletu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-06 13:50:16+02
príspevok od: Ferdo
Karol len na dohodu s kym? niekedy sa to da.. (ked fotis pre nejaku firmu), niekedy nie (ked fotis napr. stuzkovu, svadbu). Este existuje nieco take ako Zmluva o dielo.
Ja viem. Niekedy je to na ´dohodu´ :-)
 
momasko
2010-04-06 14:00:43+02
diky ludia pomohli ste mi.... :)
 
dodo_bb
2010-04-06 14:19:39+02
Karol, s tými niekoľko sto tisícmi by som asi nesúhlasil. To by už bol dosť veľký risk (niekoľko stotisíc ročne je už slušný mesačný plat a slušný daňový dlh :-))). Ale zarobiť ročne na pár svatbách nejakých 500 - 1000 € bokom asi nebude problém. Daňovníkom by nestálo za to naháňať ťa pre malú daňovú povinnosť. Inak za živnosť sa považuje ´remeselné´ foto, ktoré je na objednávku pre niekoho. Výtvarná fotografia je niečo, čo nafotíš len tak a potom na to hľadáš kupca, napríklad predajná výstava diel. To je činnosť umelecká a tá sa riadi inými zákonmi ako živnostenským. Ale aj tak by som si to naštudoval, keby som sa s tým chcel živiť, lebo nejaké odvody sa platia aj tam. Inak u nás teraz celkom ochotne poradia aj úradníčky priamo na živnostenskom úrade (a fundovane) :-)))
 
ivalko
2010-04-06 14:28:14+02
Len taky doplnok pre kolegu - davaj pozor, aby si moc nekazil ceny (hlavne pri svadbach). Ludia, ktori fotografuju popri inej praci (tzv. Weekend Warriors) casto neunosne podhodnocuju cenu fotografickej prace len aby ziskali zakazku. Takymto dumpingovym cenam profesional potom nie je schopny konkurovat, lebo musi platit odvody, udrziavat techniku, a to len z prijmov z fotografovania.
Weekend Warriors tymto spravanim vedome ci nevedome potapaju profesionalny foto biznis pricom si to dotuju z inych prijmov. Skus teda na to mysliet pri svojej cenotvorbe...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-04-06 14:40:15+02
Zivnost je v niektorých smeroch pohodlnejsia - možeš firme vystaviť fakturu, dať si techniku do nákladov, nemusíš sa báť že robíš niečo nečestne a pekne zdravo spať a pod.

netreba sa toho báť - celý rok odkladať bločky a faktury, dať si utobiť učtovníctvo alebo rovno cele danove priznanie učtovníčke ako ja. Za rok sa ti nazbiera dajme tomu 20-30 faktúr čo nie je pre skúsenú účtovníčku žiadna položka.

nepodlizať ceny je na začiatku alfa a omega a fotiť aspoň za náklady + drobný zisk. (zrátaj si akú máš životnosť závierky-bateriek v blesku, objektívu, k tomu cestovne, stravu a dranie obleku na svadbe, 5Eur na hodinu práce-pozor na retuš, labak, tlač portfolia, odvody a pod. a vyjde ti to raz dva že pod 100 Eur ani nos nevystrčiť z domu:) ak už niekto fotí tak že podlezie aj náklady časom bude sám ľutovať...
 
momasko
2010-04-06 14:40:47+02
neboj svadbu by som za 50€ nefotil. jednu som fotil kamaratovi za minimalne peniaze a poviem ti robit svadobneho fotografa na plny uvazok chce riedne nervy...a myslim ze ak by si niekto vypytal aj 400-500€ tak mysli ze su to zasluzene peniaze pokial vysledok stoji za to...lebo aspon ja som si s tym dal vela roboty a ked nafotis tak 1500 zaberov tak mas co robit este s upravou fotiek a podobne...ja do toho nevidim ako profici ale myslim ze prachy za svadbu su riadne odmakane aj ked sa to mozno niekomu nepozdava...nieje to len tak ze prides,nacvakas das na CD a hotovo...mozno to tak niekto robi ale pokial niekto robi svoju pracu ozaj dobre tak hodne dlhy cas stravi aj za PC pri fotkach.
 
kooratko
2010-04-06 14:46:05+02
presne tak, s tymto plne suhlasim...!
 
kooratko
2010-04-06 14:49:17+02
ano zivnost ma viacero vyhod, mne sa najviac pozdava, ze okrem fotografovania si mozes dat do cinnosti podnikania aj ine veci a robit popri foteni aj nieco ine rovnako na zivnost (alebo to iste pre viacerych klientov) ... preto som troska nemilo prekvapeny, ze aj ludia co aktivne fotia neodporucaju zivnost, ale DOHODU, co vsetci vieme, co asi znamena (90% pripadov - peniaze na cierno na ruku)
 
Ferdo
2010-04-06 14:55:09+02
Pekne si to napisal a suhlasim s tym. Ale co z toho, ked clovek povie svoju cenu vydajachtivej dievcinke a ta len zakruti oci a povie ze ten ujo z Hornej Dolnej ktori cez tyzden jazdi s kamionom a cez vikendy chodi fotit/tocit svadby to robi za 100 eur, preco ja chcem za to tolko penazi :))) takym nezainteresovanym do problematiky sa to tazko vysvetluje a nakoniec skoncia u toho uja z Hornej Dolnej. Bohuzial takych ludi je na strane zakaznika aj dodavatela sluzieb coraz viac.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-04-06 14:57:23+02
príspevok od: kooratko
ano zivnost ma viacero vyhod, mne sa najviac pozdava, ze okrem fotografovania si mozes dat do cinnosti podnikania aj ine veci a robit popri foteni aj nieco ine rovnako na zivnost (alebo to iste pre viacerych klientov) ... preto som troska nemilo prekvapeny, ze aj ludia co aktivne fotia neodporucaju zivnost, ale DOHODU, co vsetci vieme, co asi znamena (90% pripadov - peniaze na cierno na ruku)
už vidímn ako fotime pre agentúry ako Wiktor Leo Bournett alebo Mayer McCann Ericsson na dohodu a bez faktúry na dohodu:D, však aj také fotenie svadby na fakturu do nákladov firmy má svoje čaro nie? :D:D:D
 
momasko
2010-04-06 15:02:25+02
príspevok od: Ferdo
Pekne si to napisal a suhlasim s tym. Ale co z toho, ked clovek povie svoju cenu vydajachtivej dievcinke a ta len zakruti oci a povie ze ten ujo z Hornej Dolnej ktori cez tyzden jazdi s kamionom a cez vikendy chodi fotit/tocit svadby to robi za 100 eur, preco ja chcem za to tolko penazi :))) takym nezainteresovanym do problematiky sa to tazko vysvetluje a nakoniec skoncia u toho uja z Hornej Dolnej. Bohuzial takych ludi je na strane zakaznika aj dodavatela sluzieb coraz viac.
tiez som sa takym nieci stretol...chlapik dotycnemu svadbu nafotil za kilo a mna odmietli...no ale svadobcania si potom buchali hlavu o stenu...mal som moznost vidiet aj fotky za tych 100 eciek a keby ja nieco take nafotim a dam svadobcanom tak sa rovno zahrabem pod zem a chodim kanalmi...fotil asi kompaktom a ani jedna osoba na tych fotkach nebola do tvare idemtifikovatelna...kozmazane komplet vsetky fotky a o prepaloch ze cele saty vypalene ani nehovorim. ja nefotim najlepsie ale zasa uz viem ze ak na to nemam ruky davam prec :) zial ale je vela ludi ktory o foteni vedia prd a hned sa povazuju za profika lebo maju velky fotak.
 
ivalko
2010-04-06 15:05:00+02
príspevok od: Ferdo
Pekne si to napisal a suhlasim s tym. Ale co z toho, ked clovek povie svoju cenu vydajachtivej dievcinke a ta len zakruti oci a povie ze ten ujo z Hornej Dolnej ktori cez tyzden jazdi s kamionom a cez vikendy chodi fotit/tocit svadby to robi za 100 eur, preco ja chcem za to tolko penazi :))) takym nezainteresovanym do problematiky sa to tazko vysvetluje a nakoniec skoncia u toho uja z Hornej Dolnej. Bohuzial takych ludi je na strane zakaznika aj dodavatela sluzieb coraz viac.
S potesenim sledujem ze aspon tu vsetci vieme o co ide.
Ja svadby nefotim, ale mam kamosov co sa tym zivia a ked sa mi nieco naskytne, posuniem im kontakty. O to viac ma mrzi, ked ich potom vyradi z hry takyto ujo z Hornej Dolnej, ktory si ani neuvedomuje co sposobuje tym ked sa takto podhodnocuje. Ta smiesna cena totiz leti svetom a kazdy potom pozera jak vyjaveny ked si fotograf zapyta normalnu cenu, pri ktorej sa to fotografovanie stava skutocnym rentabilnym biznisom. Pritom bezny konzument tazko zistuje rozdiel (velakrat nadseny amater neodvedie o moc horsiu pracu ako profesional - tam su rozdiely ine) a je citlivy len na cenu.
Mozme spravit anketu - ako proti takemuto spravaniu bojovat? Lebo pre fotografa nie su nebezpecnou konkurenciou ini fotografi, ale prave ti co podhodnocuju tuto pracu.
 
ivalko
2010-04-06 15:09:21+02
príspevok od: momasko
tiez som sa takym nieci stretol...chlapik dotycnemu svadbu nafotil za kilo a mna odmietli...no ale svadobcania si potom buchali hlavu o stenu...mal som moznost vidiet aj fotky za tych 100 eciek a keby ja nieco take nafotim a dam svadobcanom tak sa rovno zahrabem pod zem a chodim kanalmi...fotil asi kompaktom a ani jedna osoba na tych fotkach nebola do tvare idemtifikovatelna...kozmazane komplet vsetky fotky a o prepaloch ze cele saty vypalene ani nehovorim. ja nefotim najlepsie ale zasa uz viem ze ak na to nemam ruky davam prec :) zial ale je vela ludi ktory o foteni vedia prd a hned sa povazuju za profika lebo maju velky fotak.
toto sa nezainteresovanym ludom len tazko vysvetluje, hlavne ked maju hlboko do vrecka... ano, potom su smutni, ale uz je neskoro. iste veci proste maju svoju cenu a kto to nerespektuje, takto potom dopadne.
za kilo pri svadbe sa nikomu normalnemu neoplati ani fotak zapnut.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()