Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotenie popri zamestnani. ( zivnost alebo nie? )

momasko
momasko 2010-04-06 12:09:35+02
Zdravim vsetkych...sorry ze zakladam nove vlakno ale nejaky som zmateny z toho vsetkeho citania. Som normalne zamestanany a odvody a podobne za mna plati zamestnavatel...moja otazka je ci na fotenie ako formu privyrobenia si treba zivnost. Pisal som aj na zivnostensky kde mi odpisali ze pokial by som foto predaval ako moje dielo bez toho aby si ma niekto objednal tak zivnost netreba z coho mi vysla napr krajinkarska fotografia a podobne...ale pokial by to bolo nieco na objednavku ako oznamko,svadba alebo nejake akcie tak na to uz treba...co je na tom pravda? neda sa fotit cokolvek co chcem bez zivnosti tak aby som nemal problemy so zakonom?? lebo clovek nikdy nevie kto ho kde praskne len zo zavisti. Ak sa tu najde niekto kto mi to polopatysticky vysvetli ako blbcovi budem rad :))
 
immortal20
2010-04-09 08:55:43+02
príspevok od: Jozef Peniak
to je jedine riešenie,- pokiaľ nemáš poriadne náklady je to des čo sa týka daní...
mas pravdu bohuzial sa mi nedari dohodnut so zamestnavatelom inak keby som fotil tak nacierno
 
ljukino
2010-09-25 23:33:19+02
Chcel by som sa opýtať. vyssie niekto pisal ze sa nejake obcasne fotenie za peniaze daju vyriesit zmluvou o diele a potom to zverejnit v danovom priznani. Ja by som sa chcel opytat ako mam v takomto pripade postupovat ak som este student, dakujem
 
Granko
2010-09-25 23:43:40+02
príspevok od: ljukino
Chcel by som sa opýtať. vyssie niekto pisal ze sa nejake obcasne fotenie za peniaze daju vyriesit zmluvou o diele a potom to zverejnit v danovom priznani. Ja by som sa chcel opytat ako mam v takomto pripade postupovat ak som este student, dakujem
tak isto ako napr. zamestnanec...tiež si podáš daňové priznanie, prípadne uplatníš paušálne výdavky...
 
velecky
2010-09-26 09:43:20+02
mne sa zdá, že je taká možnosť. Nie podľa Živnostenského zákona (a založenie živnosti, tam s Tebou súhlasím, najmä ak ideš na odpisovanie techniky, tak naozaj až pri veľkých príjmoch). Ale podľa Autorského zákona, z účtovného hľadiska sa môžeš správať ako SZČO (teda buď skutočné náklady, alebo paušálne náklady 40 % prijímov), ale nemáš živnosť (neplatíš odvody do Soc. poisťovne, napr.). Mohli by ste to nejakým odborným článkom na e-phote spropagovať, málokto vie o podnikaní bez živnosti, len podľa Autorského zákona. Práve tvorivé (nie remeselné) činnosti by skôr mali byť podľa Autorského a nie podľa Živnostenského zákona. Podobne, ako napr. lekári (súkromní) nemajú živnosť, ale podnikajp tiež podľa svojho zákona, aj lekárnici, aj advokáti a podobne...
 
pathy
2010-09-26 10:39:30+02
Karol, da sa predsa podnikat aj tak, ze odovody si platis len do zdravotnej...Ja som do toho isiel na zivnost, vybavil som si dokonca aj nemaly prispevok od statu, a ekonomku mam sikovnu, takze odvody do socialnej platit nebudem. A prvy rok som beztak oslovodeny. Pritom som zamestnany aj do firmy kde som pracoval aj pred tym ako som mal zivnost. Platia za mna odvody, ja si ix tiez do zdravotnej platim...no na konci zuctovacieho sa mi podla toho aky som mal prijem vratia. Teraz uz je len na mne kolko toho dam oficialne.
 
bonifacko
2010-09-26 12:07:25+02
Prezeral som kontakty fotografov (a ich ceny). Konfrontoval som mena na zrsr.sk. Jednemu som nasiel, že ma pozastavenu živnosť. Pred zakazníkom sa tvari ako živnostnik, no kedze ma pozastavenu živnosť, tak neplatí žiadne odvody. Tiež riešenie! Na 2-3 mesiace mať živnosť aktívnu a na 2-3 roky ju pozastaviť.
 
tomasqo
2010-09-26 13:41:55+02
Nuz fotograf nemoze zostat len fotografom. Musi byt aj obchodnikom a presvedcit zakaznika, ze za 100€ si moze kupit obrazovy zaznam svojej svadby a za 400 aj fotografie :-). Ja prave uvazujem o tom, ze spojim tieto svoje schopnosti zo zamestnania s nadsenim z fotografovania. Niektorym sa to mozno nebude pacit, ale vo vysledku to efekt podla mna bude mat... :-)
 
immortal20
2010-09-26 15:59:21+02
ja mam zivnost a robim to na faktury ... nebojim sa tym padom kontrol proste nicoho ... vsetko mam tak ako ma byt kazdemu vystavujem Fakturu platim dane a v pohode nemam stres ako niektori co to robia nacierno
 
pathy
2010-09-26 16:10:50+02
príspevok od: immortal20
ja mam zivnost a robim to na faktury ... nebojim sa tym padom kontrol proste nicoho ... vsetko mam tak ako ma byt kazdemu vystavujem Fakturu platim dane a v pohode nemam stres ako niektori co to robia nacierno
tak sa mi to paci...ja som na tom podobne :-) lahsie sa tak dycha :-)
 
bonifacko
2010-09-26 17:15:13+02
príspevok od: pathy
tak sa mi to paci...ja som na tom podobne :-) lahsie sa tak dycha :-)
A do septembra 2010 si to ako robil? Ako vykryješ prechod, ked začínaš a maš malo zakazok a ako aj admin píše, že sa to na začiatku neoplatí. Tak to si ako robil?
 
pathy
2010-09-26 17:54:23+02
zacal sam preto, lebo mam vela zakazok :) ostatne kociruje ekonomka.
 
immortal20
2010-09-26 19:26:03+02
ja som si spravil cez urad prace dotaciu a mam na 24mesiacov zaplatenu socialku a aj zdravotnu ... plus som si kupil novy PC nakolko fotak aj s objektivmi mam :-)

tak sa mi dobre podnika :-)
a pracujem ako zivnostnik pre jednu firmu takze som zabil dve muchy jednou ranou :-)
 
bonifacko
2010-09-26 20:25:41+02
príspevok od: pathy
zacal sam preto, lebo mam vela zakazok :) ostatne kociruje ekonomka.
Tomu rozumiem, že prečo. Ale ako si to robil dovtedy? Napr. si mal 1 objednavku za mesiac. Začínal si a nemal si skusenosti. Vela si nepytal a tak sa ti živnosť neoplatila zakladať. Netreba sem davať tip, že ked si maš každu sobotu obsadene a vyberas si lepsich klientov, že čo s tym.
 
mario b
2010-09-26 21:59:50+02
palec hore, vyuzit dotaciu a neriesit ci sa zivnost oplati alebo nie...robis co ta bavi
 
pathy
2010-09-27 09:40:46+02
príspevok od: bonifacko
Tomu rozumiem, že prečo. Ale ako si to robil dovtedy? Napr. si mal 1 objednavku za mesiac. Začínal si a nemal si skusenosti. Vela si nepytal a tak sa ti živnosť neoplatila zakladať. Netreba sem davať tip, že ked si maš každu sobotu obsadene a vyberas si lepsich klientov, že čo s tym.
to ostane zahalene tajomstnom, kazdy kuxar si svoj recept dobre strazi :-)))
 
tadzesi
2010-09-27 10:14:14+02
Gut, absolutna pravda. Ak si si uz kupil FX telo, mas skla tak jedno minimalne za 1000€ tak ujo za 100e nema sancu (teoreticky).

Ale fotenie je ako kazdy iny bussines. Vyzaduje jednanie, vyjednavanie, pridavanie, zlavovanie, ukazovanie a ine veci ktore uz s fotenim maju iba maloco spolocne, cize fotoraf musi zvladnut aj nejake tie handrkovacky. Nie kazdy to vie a ak ujo za 100e je lepsi obchodnik, tak vyhrava on. Tomu sa hovory ze sa vies predat. Samozrejme ze vymyslanie sa neoplaca a stavia sa na svojom portfoliu.

Ak ide o zivnost tak urcite ano. Ak sa casom vypracuje niekto popri zamestnani na dobru uroven tak to skor/neskor zacne dakoho zrat. Ak ide o techniku do nakladov, tak mam citak ze za rok mozes odpisat techniku max. do vysky 1000e. Pri profi technike sa to bude odpisovat 3 roky.
 
kbenni
2010-09-27 14:23:08+02
mam canon 70-200 f2,8 tak som profik :):) ale ne len srandujem
som student tak moc profesionalne sa s tym venovat nejak nestiham, akurat si privirabam fotenim akcii a podob,neplatia najlepsie ale aj to malo je lepsie ako nic, este aj zadarmo vstup na vacsie akcie niekedy aj pre priatelku :),
ja mam taku skusenost ze niekedy je lepsie odist a spravit to za menej ako sa na to vykaslat, napr ma volali ze nech idem nafotit triedu 30 ziakov na tablo za 100 eur lebo iny fotograf od nich pytal nad 300 ale ja som nesiel lebo som na to nemal vybavu ani skusenosti, tak oni to vyriesili ze sa sami nafotili, takto usiel zisk aj mne aj profesionalnemu fotografovi akurat trieda pochodila dobre ze to mali zadarmo
 
immortal20
2010-09-27 15:44:13+02
príspevok od: mario b
palec hore, vyuzit dotaciu a neriesit ci sa zivnost oplati alebo nie...robis co ta bavi
no nie som isty ci to chapes ... fotenie zaraba ale nie tolko aby som uzivil manzelku a dieta ... preto musim aj pracovat ... zivnost sa oplati lebo mam hlavne klud a neriesim ze co ak ma udaju a fotim nacierno ... ja vzdy davam Fakturu ...
a pokial je clovek na urade prace a naskytne sa mu moznost naklepat nejaky PZ a zinkasovat dotaciu 4000€ a popritom mozes pracovat alebo zivnost robit aj nieco ine ...
 
mario b
2010-09-27 18:25:00+02
...ale iste, pochopil som to...precital som si dokonca aj tvoju druhu cast predchadzajuceho prispevku, len som sa asi moc strucne vyjadril ,-)
 
bonifacko
2010-09-29 17:50:31+02
príspevok od: pathy
to ostane zahalene tajomstnom, kazdy kuxar si svoj recept dobre strazi :-)))
Ja ti rozumiem a tajomstvo od teba nepotrebujem. Teraz si sam medzi riadkami priznal, že to prechodne obdobie je rôzne. A nik ma nepresvedčí, že hned ako si kupil fotovybavu, že si to robil na živnosť.
 
Strana 5 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()