Hore
Fórum » Právna poradňa
 

zverejnovanie fotografii

ovecka
2010-07-21 16:30:53+02
Dobry den, ake mam pravo ja ako objednavatel fotografii na nezverejnovanie fotografii dalsej osobe autorom fotografii? Ma pravo autor fotografii zverejnovat fotografie, na ktorych som ja a za ktore som si zaplatila?
 
Palso
2010-07-21 16:45:03+02
Podľa toho, na čom ste sa dohodli. Autorstvo fotografie je neodškriepiteľné, nikomu nemožno odobrať autorské práva, čiže aj keď máš ty ako objednávateľ všetky práva majetkové, tak autorom fotografií je stále ich zhotoviteľ.

Na druhej strane tu máme licenčné zmluvy. Záleží od toho, ako ste sa s autorom dohodli. Ak ste mali v zmluve uvedené, že fotografie budú výhradne tvoje, nemal by s nimi ďalej manipulovať. Ale stále sa o tom vedú aj súdne spory. Väčšinou sa akceptuje to, že autor fotografie má po dohode s objednávateľom možnosť použiť takéto fotografie na propagáciu svojho vlastného portfólia - napríklad na svojom webe, prípadne vo svojom katalógu - aby potenciálni klienti mali nejaký prehľad o tom, ako dotyčný fotí.

Samozrejme, aj takéto zverejňovanie nesmie byť v rozpore s Občianskym zákonníkom, konkrétne paragrafom 11 a nasl. Čiže, ak si si napríklad objednala fotenie aktov, nemal by ich autor zverejniť bez vášho vedomia ani vo vlastnom portfóliu v prípade, ak by tým mohlo prísť k narušeniu tvojho súkromia.

Záleží od toho, akú ste mali dohodu, akú zmluvu, či to išlo podľa autorského zákona aj s licenčnou zmluvou a či v nej bol uvedený aj rozsah licencie (ak je výhradná, nemal by s fotkami autor ďalej manipulovať vôbec bez vášho vedomia), prípadne či to išlo cez zmluvu o vytvorení diela podľa obchodného zákonníka a tým pádom tá fotka nie je umelecké dielo zmluvne ukotvené podľa AZ a disponovať by si s ňou mala len ty.

Treba napísať aká bola dohoda.
 
cehi
2011-05-06 13:12:43+02
ahoj Palso, ja mam taky problem, ze nase fotky zo svadby si fotograf uverejnil na webe, co by som povedal ze ok (iked bez pytania) ale on ich pouzil aj na reklamno putaci bez nasho vedomia. to teda bez tej licencnej zmluvy nemoze urobit?
dik

 
haplo602
2011-05-06 13:44:16+02
príspevok od: cehi
ahoj Palso, ja mam taky problem, ze nase fotky zo svadby si fotograf uverejnil na webe, co by som povedal ze ok (iked bez pytania) ale on ich pouzil aj na reklamno putaci bez nasho vedomia. to teda bez tej licencnej zmluvy nemoze urobit?
dik

zverejnenie fotografii nesmie nijak zasiahnut toho kto je na nich odfoteny (zasah do sukromia, majetkova alebo nemajetkova ujma atd.). jedna z vynimiek je tusim dokumentarne pouzitie.

vo vasom pripade boli pouzite na komervne ucely bez suhlasu myslim ze to je sudne napadnutelne.
 
Miro Bartánus
2011-05-06 16:22:14+02
NIe som právnik, takže bez záruky: Ak má súhlas na "propagáciu jeho vlastného portfólia" bez ďalšej špecifikácie média (web, tlačoviny, bilboard, ...), územného regiónu a časových horiznotov tak je bilboard to isté ako webová stránka. Ide teda o to ako ste sa (ústne alebo písomne) dohodli. Predpokladám, že ide o bilboard na jeho osobnú prezentáciu.

Ak táto dohoda neexistuje tak platia všeobecné pravidlá OZ a ak pociťuješ ujmu môžeš mu navrhnúť riešenie a ak ho odmietne môžeš sa obrátiť na právnika.
 
JOK3R
2011-05-06 17:50:47+02
príspevok od: cehi
ahoj Palso, ja mam taky problem, ze nase fotky zo svadby si fotograf uverejnil na webe, co by som povedal ze ok (iked bez pytania) ale on ich pouzil aj na reklamno putaci bez nasho vedomia. to teda bez tej licencnej zmluvy nemoze urobit?
dik

Trošku OT, ale spýtam sa. Kvôli čomu to riešite? Nepáči sa vám tá fotka, alebo vám vadí že ju uverejnil bez vášho vedomia? Pýtam sa preto, že keby som mal svadobné fotky také top že si fotograf jednu vyberie na billboard, tak by ma to skôr potešilo ako nahnevalo.
Myslím ale že aj keď mal právo ich uverejniť, mohol vás o tom informovať.
 
PeCh
2011-05-06 20:09:01+02
príspevok od: JOK3R
Trošku OT, ale spýtam sa. Kvôli čomu to riešite? Nepáči sa vám tá fotka, alebo vám vadí že ju uverejnil bez vášho vedomia? Pýtam sa preto, že keby som mal svadobné fotky také top že si fotograf jednu vyberie na billboard, tak by ma to skôr potešilo ako nahnevalo.
Myslím ale že aj keď mal právo ich uverejniť, mohol vás o tom informovať.
Tiež by ma to skôr potešilo. Inak ak sa to niekomu nepáči, tak by mal v prvom rade kontaktovať fotografa. Ak je to dobrý fotograf, tak nebude mať problém nahradiť fotku inou . BTW bez takéhoto kontaktovania fotografa ti to nikto nebude ani právne riešiť.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()