Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Zaostrovanie - ostrost fotky

Peete
2010-09-13 17:58:43+02
Zdravim vas. Mozno to tu uz bolo, mozno nie ale ja som to tu nenasiel, a ak to tu je tak sa ospravedlnujem. Idem teraz uz k veci :). Chcem sa vas spytat ohladom ostrosti fotky. Ked odfotim, tak na fotoaparate sa mi zda ze fotografia je dost ostra, ale ked si pozrem vysledok v PC, tak je to rozmazane. Tak chcem sa vas spytat, ze akym stylom by som to mal odfotit, teda doostrit. Napriklad takto http://patal.net/galleries/kdnf/ Viem ze je tam postuprava, ale aj tak.
 
misodk
2010-09-13 20:07:50+02
a kde vo fotaku sa ti to zda ostre... hladacik? display?
doostrovat mozes uz iba v PC. spravne zaostrenie zavisi od viacerych faktorov, kvalita fotaku a jeho AF, nastavenie AF, tvoje schopnosti a technika.. atd. ako mas nastavene ostrenie ?
 
Big Lebowski
2010-09-13 20:10:57+02
Fotku ktorú si priložil máš podľa mňa ostrú dostatočne. Ide o to že si použil ISO 400, clonu 3,5 a čas 1/50s! Rozmazané sú vlasy gitaristu, a hádaj pre čo. 1/50 sekundy = dlhý čas = pohybové rozostrenie. Možno ak by si tam mal aspoň stotinu, bolo by lepšie.
 
Peete
2010-09-13 20:27:41+02
misodk: no ja fotim manualnym ostrenim, pretoze AF moc nemam rad :),a ostre mam v hladaciku a aj na displeji. Ja pouzivam Canon 50D, tak tam by som velky problem nevidel.

Big Lebowski: dakujem za radu, predsa som len zacinajuci :). Fotka sa zda preto ostra, pretoze je zmensena, ale original je rozmazana, ked si ju priblizim.
 
Big Lebowski
2010-09-13 20:39:35+02
príspevok od: Peete
misodk: no ja fotim manualnym ostrenim, pretoze AF moc nemam rad :),a ostre mam v hladaciku a aj na displeji. Ja pouzivam Canon 50D, tak tam by som velky problem nevidel.

Big Lebowski: dakujem za radu, predsa som len zacinajuci :). Fotka sa zda preto ostra, pretoze je zmensena, ale original je rozmazana, ked si ju priblizim.
Pri pohybových fotkách sa neboj zdvihnúť ISO a otvoriť clonu. Manuálne ostrenie, to už je na tebe, ale aj vtom môže byť problém. Osobne by som ho použil, lebo tam neboli také zlé svetelné podmienky aby sa AF nechytal.
Aké používaš sklo?
 
sparks05
2010-09-13 20:41:08+02
mne sa to zda zle zaostrene
 
Peete
2010-09-13 20:46:35+02
Sigma 28mm f/1.8 EX DG ASP a som s nim v celku spokojny :).
sparks05: o tom som tu praveze pisal ;)
 
sparks05
2010-09-13 20:50:04+02
pouzivaj AF a rady od Lebowskeho a bude to ok
este som nemal problem ze by sa mi AF nechytal
 
Big Lebowski
2010-09-13 20:50:31+02
príspevok od: Peete
Sigma 28mm f/1.8 EX DG ASP a som s nim v celku spokojny :).
sparks05: o tom som tu praveze pisal ;)
Ku tej fotke, s tak svetelným sklom, nič iné, len zle nastavený fotoaparát. A používaj radšej AF. Nabudúce skús zvýšiť ISO, otvoriť clonu, to ti skráti čas a zapni AF. Skús tak len zopár fotiek, inak foť ako inokedy a doma porovnaj. Uvidíš čo je lepšie a vyberieš si. Toť sio.
 
Peete
2010-09-13 20:56:33+02
Dakujem za rady. Pri najblizsej prilezitosti okostujem.
 
jarosujo
2010-09-13 21:03:40+02
A preco to fotis na iso 400 ? Ja by som tam slahnul 1600 a keby bolo treba tak aj 3200. Bol si dost blizko, tak zapni pomocnu mriezku na externom blesku (nie blesk ako taky), samozrejme AF na stredovy bod a nemas problem.
 
Peete
2010-09-13 21:06:14+02
Nemam rad vysoke iso kvoli sumu, a uz pri 800 mi robilo sum. Nemam zatial externy blesk, ale aj tak by som ho nemohol pouzivat na tomto koncerte.
 
conan7
2010-09-13 21:18:52+02
príspevok od: Peete
Nemam rad vysoke iso kvoli sumu, a uz pri 800 mi robilo sum. Nemam zatial externy blesk, ale aj tak by som ho nemohol pouzivat na tomto koncerte.
jarosujo nemyslel na použitie blesku ale len na použitie tej červenej mriežky (polopatisticky povedané) čo blesk vydáva. lepšie sa chytí AF. blesk sa dá pritom zakázať.
 
Palso
2010-09-13 21:19:48+02
Ty rozoznáš okom na koncerte v strese a tme lepšie kontrast zaostrenia ako AF? Nie, tak preto používaj AF. Ostriť manuálne môžeš keď budeš fotiť krajinky, mať to na statíve a budeš mať čas prezrieť si to bude cez live view v 100% náhľade alebo sa hrať v hľadáčiku.
 
misodk
2010-09-13 21:37:08+02
chyba je v manualnom ostreni. neviem aky velky hladacik ma 50D, ale aj ked si ho predstavim velmi velky, ja by som na nom urcite dobre nezaostril a hlavne nie sirokouhlym objektivom. mam zopar manualnych objektivov a jedina moznost spolahlivo zaostrit je liveview a 7x zvacsenie, je to vsak ostara. cez hladacik je to loto, uspesnost par percent, vecsina neostra presne ako mas ty.
zapni AF a odsleduj si casy, ak gitarista moc skace.. po vyfoteni samozrejme vzdy hned kontrolujem ostrost vo fotaku.
 
NightFish
2012-12-03 20:26:24+01
mam podobny problem. mam Canon 7D a 50 mm 1.8. pri foteni koncertu to samozrejme manualne nejde, no autofokus nestiha. stale preostruje dopredu a dozadu a najlepsie snimky mi vzdy ujdu. samozrejme clonu mam na plnu dieru cize 1.8 kvoli svetelnosti lenze o to viac su kapelanti rozmazany. uz pri ise 400 je fotka velmi rozsumena, aj s pomocou postprocesu cize max 800 a vysie uz naozaj nejdem. casto fotim takmer v uplnej tme.
takze rekapitulacia iso max 800, clona 1.8, cas prisposobujem. co zmenit?
A este by ma zaujimalo ako na takych koncertoch ostrite vy- automaticky vyber AF / rucny vyber jeden bod AF alebo rucny vyber zonovy af????
a posledna otazka : pomerove meranie / ciastocne/ bodove/celoplosne so zdoraznenim stredu?????
 
NightFish
2012-12-03 20:28:20+01
inac tiez ked fotim a kontrolujem v hladaciku- uplne sa tesim ake su ostre, kvalitne bez sumu aj s max priblizenim. natiahnem do kompu a som zrozena ake su rozmazane a zasumene uz pri mensom oreze
 
martin9113
2012-12-03 20:52:22+01
nikon d90 + 16-85 iso 3200 1/15 s f5 fotene na stredovy bod. je to troska orezana. Canon je znamy svojou nepodarenou 50mm 1,8 skus nejaky iny objektiv
 
total empty
2012-12-03 20:55:28+01
príspevok od: NightFish
mam podobny problem. mam Canon 7D a 50 mm 1.8. pri foteni koncertu to samozrejme manualne nejde, no autofokus nestiha. stale preostruje dopredu a dozadu a najlepsie snimky mi vzdy ujdu. samozrejme clonu mam na plnu dieru cize 1.8 kvoli svetelnosti lenze o to viac su kapelanti rozmazany. uz pri ise 400 je fotka velmi rozsumena, aj s pomocou postprocesu cize max 800 a vysie uz naozaj nejdem. casto fotim takmer v uplnej tme.
takze rekapitulacia iso max 800, clona 1.8, cas prisposobujem. co zmenit?
A este by ma zaujimalo ako na takych koncertoch ostrite vy- automaticky vyber AF / rucny vyber jeden bod AF alebo rucny vyber zonovy af????
a posledna otazka : pomerove meranie / ciastocne/ bodove/celoplosne so zdoraznenim stredu?????
čAKAJ na lepšie svetlo, to znamená keď je dotyčný osvetlený nejakým lúčom farebného svetla, a ostrenie nechaj na automatiku,len si nastav štýl ostrenia,koľko bodov a v akej rovine má brať. V tme sa nedá fotiť ani filmovať,jedine cez infrak . No a ostatné je loto, že koľko ti stoho víjde dobrých záberov ale v takej tme by som nešiel na viac ako 4OO iso. Zase cez dym fotiť je tiež umenie,nesmie ho byť veľa a žiadný blesk. Verím,že časom nazbieraš skúsenosti a spoznáš lepšie svoju mašinku.
 
martin9113
2012-12-03 21:00:34+01
príspevok od: NightFish
inac tiez ked fotim a kontrolujem v hladaciku- uplne sa tesim ake su ostre, kvalitne bez sumu aj s max priblizenim. natiahnem do kompu a som zrozena ake su rozmazane a zasumene uz pri mensom oreze
este mala rada pouzivaj af prisvietenie externeho blesku. blesk ny minimum a kludne otocit dozadu.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()