Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Zaostrovanie - ostrost fotky

Peete
Peete 2010-09-13 17:58:43+02
Zdravim vas. Mozno to tu uz bolo, mozno nie ale ja som to tu nenasiel, a ak to tu je tak sa ospravedlnujem. Idem teraz uz k veci :). Chcem sa vas spytat ohladom ostrosti fotky. Ked odfotim, tak na fotoaparate sa mi zda ze fotografia je dost ostra, ale ked si pozrem vysledok v PC, tak je to rozmazane. Tak chcem sa vas spytat, ze akym stylom by som to mal odfotit, teda doostrit. Napriklad takto http://patal.net/galleries/kdnf/ Viem ze je tam postuprava, ale aj tak.
 
NightFish
2012-12-03 21:23:51+01
martin fotka vipada dobre len ten sum je pre mna uz naozaj prehnany. k takymto fotkam sa mne ani sadat nechce ked kamosi spravia s kompaktom menej zosumene
praveze ja som si kupovala tu 50tku so zamerom na koncerty, no pravda ze to ostrenie nie je boh vie co.
djgorgo len vies, v kluboch na malych koncertoch ani tie farebne luce niekedy nie su hlavne nie tam kde ja fotievam. a ked aj su tak zozadu cize mi to moc na kvalite neprida, a na siluety to tiez nie je dostacujuce. a kolko bodov a v akej rovine fotievas ty??
a ano prisvietenie blesku vyuzivam no nie vsade ma s nim pustia aj ked poviem ze ho nebudem pouzivat,
 
markato1
2012-12-03 21:53:46+01
príspevok od: martin9113
nikon d90 + 16-85 iso 3200 1/15 s f5 fotene na stredovy bod. je to troska orezana. Canon je znamy svojou nepodarenou 50mm 1,8 skus nejaky iny objektiv
Trosku ta opravim..50 1.8 nieje nepodareny objektiv,novy stoji 100 eur a ma svoje obmedzenia,ale vysledok z neho je vyborny..Je to objektiv vhodny skor na portretovanie alebo menej dynamicke sceny..Nie vsetko sa hodi na vsetko,treba to skor takto chapat.Ta tvoja pridana fotka je prilis mala na nejake posudenie,v podstate je to tiez staticka scena s relativne dobre nasvietenim okolim..a uz tu dost vyraznym sumom..ktory ja zas nejak neriesim..,len uz ked sa o tom bavime
 
total empty
2012-12-03 22:02:11+01
príspevok od: NightFish
martin fotka vipada dobre len ten sum je pre mna uz naozaj prehnany. k takymto fotkam sa mne ani sadat nechce ked kamosi spravia s kompaktom menej zosumene
praveze ja som si kupovala tu 50tku so zamerom na koncerty, no pravda ze to ostrenie nie je boh vie co.
djgorgo len vies, v kluboch na malych koncertoch ani tie farebne luce niekedy nie su hlavne nie tam kde ja fotievam. a ked aj su tak zozadu cize mi to moc na kvalite neprida, a na siluety to tiez nie je dostacujuce. a kolko bodov a v akej rovine fotievas ty??
a ano prisvietenie blesku vyuzivam no nie vsade ma s nim pustia aj ked poviem ze ho nebudem pouzivat,
No, čim menej ostracich bodov a vypnutie či zapnutie rozoznávani tváry ti za ruči, že automatika nezaostrí na mikrofon v ruke alebo meter za postavu,taktiež záleži na uhle z akého fotíš a k nastaveniu by som pristupoval individuálne,žiadný patent na to neni,snaď len čo najnižšiu clonu.
Ale ak fotíš napr. nočné foto na dlhý čas je výborný pomocník laserové ukazovatko,na jeho jasný červený bod určite manuálne zaostríš. Jednoducho treba cvakať,čakať na svetlo,prípadne na nenej dymu a najsť si ten spravný uhol,veľa je o šťastí,lebo laseri a iné svetla su silné a dokážu znehodnotiť veľa fotiek a pritom sa jedná o desatiny sekundy zablesku.
Ale kdesi tu už bolo vlákno ako fotiť na diskotéke a koncertoch a čoho sa vyvarovať.
 
NightFish
2012-12-03 22:02:46+01
som si vedoma ze je skor na portrety ale vies kde vezme student na kvalitnejsi s takou clonou? cize pre zaciatok musi stacit. ja to kompinujem tato 50tka a klasicky setak s pouzitim blesku. len pri dymovych efektoch to je problem.
ja som zase na sum citliva, jemne zrno znesiem dodava to atmosferu ale take velke bobule ee to uz nie. a pri tejto ukazkovej fotke sa mi zda uz moc. a navyse to je vacsia akcia ako tie ktore fotim ja po pajzloch. male klubove koncerty skoro bez nasvietenia, vsetko po stranach cierne
 
NightFish
2012-12-03 22:04:47+01
gorgo vdaka, prvy si mi poradil nieco k veci
 
markato1
2012-12-03 22:06:19+01
príspevok od: NightFish
mam podobny problem. mam Canon 7D a 50 mm 1.8. pri foteni koncertu to samozrejme manualne nejde, no autofokus nestiha. stale preostruje dopredu a dozadu a najlepsie snimky mi vzdy ujdu. samozrejme clonu mam na plnu dieru cize 1.8 kvoli svetelnosti lenze o to viac su kapelanti rozmazany. uz pri ise 400 je fotka velmi rozsumena, aj s pomocou postprocesu cize max 800 a vysie uz naozaj nejdem. casto fotim takmer v uplnej tme.
takze rekapitulacia iso max 800, clona 1.8, cas prisposobujem. co zmenit?
A este by ma zaujimalo ako na takych koncertoch ostrite vy- automaticky vyber AF / rucny vyber jeden bod AF alebo rucny vyber zonovy af????
a posledna otazka : pomerove meranie / ciastocne/ bodove/celoplosne so zdoraznenim stredu?????
Fotim sem-tam s touto zostavou a sum pri iso 1000 ani neriesim..nefotim vsak koncerty,to ma nelaka .Ale pokial mozem skus dat clonu kustik vyssie,mozno staci na f2..Skus si poprepinat aj rezim zaostrovania..,v tme skor zaostruj zonovo,alebo vyber bod s pomocnimi okolo a co sa tyka merania to uvidis na fotke,co sa ti najviac podoba realite..Este co sa tyka sumu..pokial chces spravit z noci den v PP,tak sum tam budes mat vzdy..
 
NightFish
2012-12-03 22:07:45+01
lepsie bude teda fotit na jeden bod af nez na zonovy?
 
markato1
2012-12-03 22:24:37+01
stredovy je najcitlivejsi ,jeden je dobry preto aby ti to pri viacerych neostrilo na kadejake veci v pozadi..,ale zase viac bodov skor najde miesto kde sa chytia..Osobne pouzivam pri 90% foteni jeden..V tme vsak bez pomoci nezaostri nic..musis hladat kontrastne,alebo nasvietene miesta,pripadne pokial sa da predostrit a cakat a potom len cvaknut,co je ale pri malej clone problem..Hlavne ako uz bolo spomenute,cakat na svetlo..fotit tmu nema vyznam..
 
total empty
2012-12-03 22:29:07+01
príspevok od: NightFish
lepsie bude teda fotit na jeden bod af nez na zonovy?
Veď tých nastavení snimania zaostrovania maš viac,čisto jeden bod je dobrý na detail-makro,ale môžeš si dať napr.tri body v strede,také zonove na 27 či koľko bodov je zbytočné,pokiaľ ti to zaostruje na základe rozdielu kontrastu,tak ti bude ostriť kde kade po svetlých bodoch.Pre mňa je hraničné ISO 400,v nočných fotkak max 200.ISO do 1000 používam lem pri veľmy rýchly časoch cez deň v interieroch 1/800 a viac. alebo v dobre nasvietených interieroch,vätšinou svadby,stužkové.Tiež nemám rád šum,ale na 10X15 fotke to zase nevidno.
 
Rasty Gibel
2012-12-03 23:32:50+01
precitaj si nieco z fotoskoly, su tam clanka aj na tuto temu. Ja som fotil koncert iba raz a tiez to nedopadlo velmi dobre, ale tiez zase ziadna katastrofa. Prave vtedy som si kupil svetelny objektiv Tamron 17-50 f2,8 vc a naskytla sa prilezitost fotit koncert a .... no dalo sa, na to ze to bolo prvy krat. Nasledne na nete som zacal hladat clanky a zistovat kde som urobil chyby. To iste odporucam aj tebe.
zacni trebars tu :
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/svetlo-vo-fotografii/ked-blesk-nici-atmosferu/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/objektivy-telekonvertory-predsadky/fotografujeme-s-vysokosvetelnymi-objektivmi/ tento clanok ti viac objasni svetelne skla
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/dokumentarna-fotografia/ a samozrejme aj tu najdes rady ako!

Pravda je ze treba poznat svoju techniku a podla toho aj ocakavat vysledky.
 
Rasty Gibel
2012-12-03 23:34:42+01
a este jednu malickost. Hladaj aj ine clanky a navody na nete. Je ich vela, prajem pekne svetlo
 
NightFish
2012-12-04 18:14:56+01
wallky tie clanky mam uz vsetky precitane, aj kopu knih zase ja som zcitana dost co sa tohto tyka, no aj tak si neviem poradit a tie fotky z koncertov nie su to co si predstavujem.
aj tebe pekne svetlo
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()