Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Predaj fotiek na živnosť

adam2598
adam2598 2010-10-09 09:41:18+02
Dobrý deň. Je tu istotne veľa fotografov-podnikateľov a možno mi budete vediet poradiť. Skúsim môj problém nejak jasne opísať. Podnikám (mám živnosť) v oblasti reklamy a marketingu. A aj fotím. A chcel by som to nejak skĺbiť dokopy, ale neviem ako by som to vyriešil. Fotky ktoré odfotím sú moje a môžem ich predávať ako fyzická osoba NEpodnikateľ podľa autorského zákona, ale ja by som ich chcel predávať podľa živnostenského zákona. Bol som sa informovať po úradoch a dozvedel som sa že fotky sa dajú charakterizovať (ale teda len určité, s určitým obsahom i keď je to ťažko rozlišovať) ako reklamný materiál - fotka reklamného charakteru. A keďže ja mám živnosť v tomto obore kde ináč mimochodom patrí aj výroba, distribúcia a predaj reklamného materiálu tak by som tieto reklamné fotky chcel vyrábať (čiže fotiť a všetko s tým spojené) a následne predávať ako fyzická osoba podnikateľ a samozrejme mať s tým súvisiace náklady :). Lenže neviem ako to mám celé právne ošetriť a podložiť. Model Release mám napísať normálne s mojim IČO, DIČ atď? Aby som mohol ako podnikateľ s týmito fotkami narábať a ich komerčne využívať. A keby ich chcem aj ako podnikateľ predávať aj vo fotobankách - dá sa to vôbec, alebo buďem mať nejaký doklad o tom? Alebo ako to mám vyriešiť ak sa to vóbec nejako dá? Dúfam že sa dá tomu trocha rozumieť a budem neskutočne vďačný za rady
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-10 19:06:14+02
javelin nejak si pleties preventivnu zdravotnu prehliadku s navstevou zubara..odo mna neodstupuju ani ked som 20 rokov nebol u zubara, ja mam zuby v poriadku a staram sa o nich prikladne, neviem co tu riesime..
 
TTL
2010-10-10 19:58:13+02
príspevok od: Marcel Rebro
Aj keď by Ti ich ako podnikateľovi / živnostníkovi darovala tretia osoba môžeš s nimi ďalej diponovať len ak to máš v predmete podnikania (čo asi máš - veď je to maloobchod v rozsahu voľnej živnosti) a / alebo ak máš zmluvu s autorom. Dosť podobným je ´poskytovanie software-predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom´ v prípade SW.

A inak čo Ti bráni rozšíriť si živnosť aj o foto? Je to za pár EURo a nemusíš vymýšľať žiadne krkolomné konštrukcie ....
Darovat alebo predavat sam sebe fotky je nezmysel. Proste co sa tyka predaja fotografii, su dve varianty:

1) Poskytovat ´fotograficke sluzby´ (zivnost, zamestnanie, dohoda, prikazna zmluva atd.). To je ak fotis na objednavku. Moze to byt svadba, produktovky, reklamna foto atd. Mozes si zaroven urcit podmienky, za akych moze prijemca s fotkami dalej manipulovat. Tzn. spises licenciu alebo ti ju necha podpisat objednavatel.

2) Predavat fotografie ako autorske dielo. To je, ked nefotis priamo na objednavku, ale najprv si nieco nafotis a potom hladas kupca. Zase si mozes spisat licenciiu, za akych sa moze dalej s fotkami manipulovat.

Nevidim velky vyznam predavat fotografie ako ´reklamny predmet´. To by teoreticky slo, keby si ich predaval vylucne nejako zapaspartovane a podobne, ale ked ide o komerciu tak to nie. To proste predavaj ako autorske dielo.

Ked mas zivnost na marketingove veci, tak mozes pouzivat aj vlastne fotografie, ale v ramci tej reklamy.

Je to tak ako tu pisu ostatni - proste si bud rozsir zivnost o jeden predmet podnikania, alebo fotky predavaj na autorsku zmluvu. Ja mam tiez zivnost (aj na fotograficke sluzby) a zaroven prijmy z autorskej cinnosti. V danovom priznani su na to dve kolonky. Naklady si mozes zaratat/rozratat k obom cinnostiam. Jedina obstrukcia je, ze sa nedaju kombinovat realne naklady pri jednej cinnosti a pausalne vydavky pri druhej, je to bud alebo.
 
TTL
2010-10-10 20:09:39+02
Este, ak budes predavat fotky vo fotobankach, tak to znamena iba prilezitostne prijmy (a to si teda pis ze ano) a to sa da kludne do danoveho hodit aj ako ´ostatne prijmy´ a k tomu realne naklady. Ale v takom pripade by som nedaval do nakladov viac ako 100 % prijmov z tychto cinnosti, to by smrdelo.
 
bonifacko
2010-10-10 21:16:14+02
príspevok od: noik
Zuby si davam robit na Slovensku za plnu cenu ako samoplatic, bez toho, aby som to prehnal nejakou poistovnou...za peniaze ktore som zarobil v cudzine a tym padom dviham viac narodny dochodok, ako ktokolvek iny ;)
Dvíhaš hlavne životnú úroveň tomu zubárovi. Tož vsjo.
 
javelin
2010-10-10 22:05:10+02
Isteže, pletiem...na preventívku sa chodí ku Gynekológovi...a hodinový zákrok pri dentálnej hygiene je preventívka....nadobudol som presvedčenie ,že si vo svojich vyhláseniach nesvojprávny....hádavý, ješitný ...so mnou sa dá debatovať iba za opredpokladu ,e to chcem Ja , (aj v reálnom kontakte), no a Ja už nechcem....
 
slavmiro
2010-10-10 22:33:18+02
kam sa zvrhla tema ohladom foto a zivnosti ma zaujalo. My dvaja sme si tu vo fotoobore nikdy moc nesadli a teraz vidim, ze by sme si ani ludsky. Citat dokola .smetiarov prinasa dost neobjektivne, pravicovo-neokonzervativne podany pohlad na svet.. Zivot je vsak omnoho pestrejsia mozaika nazorov a udalosti. Osudy emigrantov su casto nie jednoduche, mnoho mnohych mojich rovesnikov, ci za kanalom alebo mlakou su malokedy prikladom vzostupu, mnohi sa vratili, ale tazko dohanaju stratu co tu neboli. Mam pocit ze ti, mnohi co sme zostali, dokazali s odstupom casu urobit lepsiu karieru tu. Aj ja som zacinal po skole, v 1994 s platom 4k8 SK brutto, barak som zacal stavat ked som mal 16k btto a dostaval o dva roky neskor s 30k. Dnes som dalsich nasobkoch povodnej sumy, ale nebol to ziadny politik co mi dal 2-nasobny plat, nic som neprivatizoval, nenakradol zo spolocneho. Stacilo 15 rokov sa vypracovat v obore a dovera v zivot na Slovensku.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-10 23:17:56+02
príspevok od: javelin
Isteže, pletiem...na preventívku sa chodí ku Gynekológovi...a hodinový zákrok pri dentálnej hygiene je preventívka....nadobudol som presvedčenie ,že si vo svojich vyhláseniach nesvojprávny....hádavý, ješitný ...so mnou sa dá debatovať iba za opredpokladu ,e to chcem Ja , (aj v reálnom kontakte), no a Ja už nechcem....
to je dobre ze nechces lebo uz ma to nebavi dookola citat tie blbosti...dakujem..povedzte ujovi paaa paaa
 
noik
ocenenie redakciou 2010-10-11 00:24:58+02
Chyba, peniaze zarobene mnou v zahranici...predpokladam pusti do obehu s najvacsim predpokladom na svk :) Je jedno, akym sposobom sa dostanu potom do obehu.
A ked uz zdravotnictvo...uz ako 30tnik mam zlateho Janskeho plaketu. Presne 82 odberov...
Ale nechapem, v podstate, ze sa tu natahujeme o taku malichernost.
 
Filip Bucher
2011-02-03 20:19:08+01
nech sa namna nikto nenahneva ale preco kritizujete niekoho kdo isiel do cudziny, kde zarobi za rovnaku robotu 2-3 krat viac ako doma!
Zubi si unas davaju robit aj rakusania. Preco? lebo je to niekolko nasobne lacnejsie. Moja rodina prispieva slovenskej ekonomike 90rokov. A ci sa citim ako slovak? ano! Napriek tomu chcem odist do Talianska kde chcem odzit svoj cely zbytok zivota. Studujem za peniaze mojich rodicov ktory platia dane.
Co je natom zle ze niekdo sa rozhodne zit v cudzine a pracovat tam?
 
werdza
2011-10-24 15:07:18+02
príspevok od: TTL
Darovat alebo predavat sam sebe fotky je nezmysel. Proste co sa tyka predaja fotografii, su dve varianty:

1) Poskytovat ´fotograficke sluzby´ (zivnost, zamestnanie, dohoda, prikazna zmluva atd.). To je ak fotis na objednavku. Moze to byt svadba, produktovky, reklamna foto atd. Mozes si zaroven urcit podmienky, za akych moze prijemca s fotkami dalej manipulovat. Tzn. spises licenciu alebo ti ju necha podpisat objednavatel.

2) Predavat fotografie ako autorske dielo. To je, ked nefotis priamo na objednavku, ale najprv si nieco nafotis a potom hladas kupca. Zase si mozes spisat licenciiu, za akych sa moze dalej s fotkami manipulovat.

Nevidim velky vyznam predavat fotografie ako ´reklamny predmet´. To by teoreticky slo, keby si ich predaval vylucne nejako zapaspartovane a podobne, ale ked ide o komerciu tak to nie. To proste predavaj ako autorske dielo.

Ked mas zivnost na marketingove veci, tak mozes pouzivat aj vlastne fotografie, ale v ramci tej reklamy.

Je to tak ako tu pisu ostatni - proste si bud rozsir zivnost o jeden predmet podnikania, alebo fotky predavaj na autorsku zmluvu. Ja mam tiez zivnost (aj na fotograficke sluzby) a zaroven prijmy z autorskej cinnosti. V danovom priznani su na to dve kolonky. Naklady si mozes zaratat/rozratat k obom cinnostiam. Jedina obstrukcia je, ze sa nedaju kombinovat realne naklady pri jednej cinnosti a pausalne vydavky pri druhej, je to bud alebo.
Ahoj, prosim, rada by som vedela viac o tej autorskej zmluve, co vsetko k tomu treba urobit? Zatial som zamestnana, takze by mi asi stacila namietso zivnosti autorska zmluva? vdaka.
 
TTL
2011-10-24 18:27:06+02
príspevok od: werdza
Ahoj, prosim, rada by som vedela viac o tej autorskej zmluve, co vsetko k tomu treba urobit? Zatial som zamestnana, takze by mi asi stacila namietso zivnosti autorska zmluva? vdaka.
Dnes uz su autori 'znovnopravneni' so zivnostnikmi, cize sa treba najprv zaregistrovat na danovom urade na ziskanie DIC. Takze byrokracia je na tom uz uplne rovnako ako pri zivnosti. Zalezi teda na tom, ci vytvaras fotky na zakazku (lepsia zivnost alebo prikazne zmluvy) alebo predavas uz vopred hotove vytvory (autorska zmluva). Vzory zmluv najdes na nete.
 
werdza
2011-10-25 17:57:40+02
príspevok od: TTL
Dnes uz su autori 'znovnopravneni' so zivnostnikmi, cize sa treba najprv zaregistrovat na danovom urade na ziskanie DIC. Takze byrokracia je na tom uz uplne rovnako ako pri zivnosti. Zalezi teda na tom, ci vytvaras fotky na zakazku (lepsia zivnost alebo prikazne zmluvy) alebo predavas uz vopred hotove vytvory (autorska zmluva). Vzory zmluv najdes na nete.
dakujem
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()