Hore
Fórum » Právna poradňa
 

koncert, umelecke vystupenie a zverejnovanie fotiek

MORILON
2010-11-08 18:13:44+01
Viem, ze majitel priestoru, alebo asi aj kapela si moze vyhradit pravo na to aby nebolo jej vystupenie fotografovane. Ale zaujimalo by ma ci si moze interpret dodatocne po koncerte (ak bolo fotenie povolene v klube) vyhradzovat pravo na to aby kazde zverejnenie fotografie z konkretneho vystupenia odsuhlasoval a bez suhlasu nebolo nic zverejnene. Vdaka za odpovede..
 
upir13
- moderator
2010-11-08 19:14:04+01
ahoj,

pokial si bol oficialne akreditovany, tak pri akreditacii ti mohli urobit obmedzenia na fotenie. Napr raz sa nam stalo, ze sme fotili od zvukarov a mohli sme pouzit max 80mm ohnisko (aj tak sme nepouzili) ale neviem na akom zaklade na toto obmedzenie dosli (hlavne pri FF a digitaloch :-D)

Pokial si nebol akreditovany na koncert, tak je zakazane zhotovovat aky kolvek audio-vizualny zaznam a jeho nasledne pouzitie. Cize v tomto pripade mozu nakazat stiahnutie celeho obsahu.

Over si ci bolo v klube povelene fotenie amaterskeho charakteru (citaj kompakt) alebo aj ´profesionalne´ (citaj hocico, co je vacsie ako telefon). Avsak pokial sa robili vobec akreditacie, tak bolo povolene iba kompaktove fotenie
 
dodo_bb
2010-11-08 21:25:47+01
Fotografie akejkoľvek osoby aj na verejnom vystúpení (včítane umelca - je tiež len človek) je možné zverejňovať len na účely spravodajské. V každom inom prípade je viacmenej potrebný súhlas osoby na fotografii. Má to kopu nuansí, ale asi budeš ťahať za kratší koniec, ak jeho súhlas nemáš a jemu to vadí...
 
werdza
2010-11-08 22:47:38+01
Zase niekde som citala, ze ak je fotografia umelecky zamer, tak povolenia od ludi na nej netreba. Pokial v klube ci mieste kde si fotil nemas cedulku, zakaz fotenia, alebo ti to nikto nezakazal, tak by to nemal byt problem si myslim a to odsuhlasenie je len ´chyba v hlave´ dotycneho na fotke. Ja osobne sice fotim koncerty aj s akreditaciou, aj bez (ked hraju kamosi a daju ma na questlist, ale to fotim aj ostatne kapely a tieto garazove kapely sa vzdy fotkam potesia). Takze neviem za akych podmienok sa to stalo tebe. Ja mam akurat dve skusenosti s niecim podobnym, jedno je, ze som fotila kapelu kamosov v klube, nemala som akreditaciu, este som nefotila pre ziadnu stranku a nebola som zadarmo, podporila som ich vstupnym. A im som si dovolila vyjst na podium a fotit bicmana z boku a fanusikov a podarila sa mi super fotka, aj tu ju mam- Spachtos, spiaci fanusik na zabradli, vyhrala som s nou jednu hudobnu fotosutaz a bola vdaka tomu v tom casopise, nastastie ten dotycny sa len tak stazoval, co som sa dozvedela od kamosky, ze ´ja uz som vsade, aj na internete aj v casopise´ :D ale doteraz ho nepoznam osobne. Dalsia skusenost, to je o dohode, jedna kapela kamosov si ma berie nafotit kazdy koncert a ked sa spevacka nepaci sama sebe na nejakej fotke, aj, ked mne sa ta foto strasne paci momentom, kompo ju vymazem. A dalsiu skusenost, to uz bolo drsnejsie, kamos hra aj na gitare vo flamenco skupine, zavolal si ma, nech ich nafotim na vystupeni, maju aj tanecnicky a ako obvykle som ten album dala na facebook a niektore fotky pridala do ich skupiny a jedna z tanecnicok mi napisala siahodlhu spravu o tom, ze ona nechce byt uverejnovana, kedze nema postavu modelky, ze vie, ze inak ako sirokacom, ktory rozsiruje sa tam nedalo, ze ona vybera fotky pre situ... Ze nech ju zmazem, ale pritom druhy fotograf, co tiez tam tie fotky uverejnil to nespravil, ja hej a potom sa mi ten kamos gitarista ospravedlnoval, ze ona to nema v hlave v poriadku...
Tak som sa rozpisala a asi ti neporadila, ale aj mna budu zaujimat komenty v tejto skupine, ako to naozaj pravne je.
 
atiart
2010-11-08 23:42:49+01
... paparazzi tiež nepýtajú povolenie :)))
 
atiart
2010-11-08 23:44:22+01
príspevok od: dodo_bb
Fotografie akejkoľvek osoby aj na verejnom vystúpení (včítane umelca - je tiež len človek) je možné zverejňovať len na účely spravodajské. V každom inom prípade je viacmenej potrebný súhlas osoby na fotografii. Má to kopu nuansí, ale asi budeš ťahať za kratší koniec, ak jeho súhlas nemáš a jemu to vadí...
.... mne nevadí že on vystupuje, tak nech ani jemu nevadí že ja fotím :)))
 
MORILON
2010-11-09 00:46:21+01
zaujimalo by ma to tak celkovo aj pre buducnost.. v podstate ide vzdy o umelecky zamer nie o reportaz ani spravodajstvo. fotenie bolo povolene a akreditacie sa neudelovali. skor som chcel vediet ci je to nejak jednoznacne definovane v zakone, alebo ako to teda vlastne je
 
werdza
2010-11-09 01:11:55+01
tak aj v reportazi mas umelecky vklad. Teda su aj taki fotografi co nie, co im dokonca platia niektore stranky a pridu si do Randal clubu ci inde do klubu nafotit koncert, teda nacvakat s externym bleskom ( dovtedy asi len cvakali pozujucich ludi na diskotekach) a ked niektorych fotky zbadam na nete ma ide porazit, odfotena len jedna kapela z vecera, spevak stoji a zavrete usta a ine nemomenty, atmosfera bleskom nastavenym na silno zabita, meranie expozicie normalne, nie bodove a preto pokozka, kde sa prepalena zlieva s ruzovou a cervenou... A minule som zazila jedneho typka na koncerte a skoro nas porazilo s kamoskou midian a kamosom inkubbusom, vseci sme fotili, narvaty randal, zahranicne kapely, aj Dillinger escsape plan, tlacila som sa v dave pri zabradli na jednej strane podia, inkubbus na druhej strane podia. a vedla mna chalanko, mohol mat tak 18 mozno 19, obleceny skateovo, teda nezapadol tam a na krku jeden fotak canon, v ruke druhy canon, aky typ som si nevsimla, ten v ruke s externym bleskom nasadenym a vsimla som si jeho nastavenia, iso 200, F10, dalsie uz nie a fotil naslepo, teda vystrcil ruky pred hudobnika pred nami a rovno mu to bliskol do faceu. A inkubbus mi potom hovori, ze to co bolo za blbca, ze aj mi kazilo jeho bliskanie fotky ( skoda, ze som jeho fotky nevidela)... Takze len tolko, ze zalezi aj od toho, kolko ludi na danej akcii fotilo a aj vela kapiel ani nevie, ze kto ich fotil (vacsinov su oslepeni reflektormi a v podiu vidialen siluety), alebo ci niekto tie fotky a kam uverejnil, aj ja takto velakrat marne hladam fotky z koncertov od inych ludi, ked viem, ze som tam nefotila sama. Takze moze fotit viac ludi, ale niekto z interpretov si vsimne len teba a ty si to mozes odskakat tym, co si pisal, ze chcu povolenie...
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-11-09 02:14:58+01
príspevok od: werdza
tak aj v reportazi mas umelecky vklad. Teda su aj taki fotografi co nie, co im dokonca platia niektore stranky a pridu si do Randal clubu ci inde do klubu nafotit koncert, teda nacvakat s externym bleskom ( dovtedy asi len cvakali pozujucich ludi na diskotekach) a ked niektorych fotky zbadam na nete ma ide porazit, odfotena len jedna kapela z vecera, spevak stoji a zavrete usta a ine nemomenty, atmosfera bleskom nastavenym na silno zabita, meranie expozicie normalne, nie bodove a preto pokozka, kde sa prepalena zlieva s ruzovou a cervenou... A minule som zazila jedneho typka na koncerte a skoro nas porazilo s kamoskou midian a kamosom inkubbusom, vseci sme fotili, narvaty randal, zahranicne kapely, aj Dillinger escsape plan, tlacila som sa v dave pri zabradli na jednej strane podia, inkubbus na druhej strane podia. a vedla mna chalanko, mohol mat tak 18 mozno 19, obleceny skateovo, teda nezapadol tam a na krku jeden fotak canon, v ruke druhy canon, aky typ som si nevsimla, ten v ruke s externym bleskom nasadenym a vsimla som si jeho nastavenia, iso 200, F10, dalsie uz nie a fotil naslepo, teda vystrcil ruky pred hudobnika pred nami a rovno mu to bliskol do faceu. A inkubbus mi potom hovori, ze to co bolo za blbca, ze aj mi kazilo jeho bliskanie fotky ( skoda, ze som jeho fotky nevidela)... Takze len tolko, ze zalezi aj od toho, kolko ludi na danej akcii fotilo a aj vela kapiel ani nevie, ze kto ich fotil (vacsinov su oslepeni reflektormi a v podiu vidialen siluety), alebo ci niekto tie fotky a kam uverejnil, aj ja takto velakrat marne hladam fotky z koncertov od inych ludi, ked viem, ze som tam nefotila sama. Takze moze fotit viac ludi, ale niekto z interpretov si vsimne len teba a ty si to mozes odskakat tym, co si pisal, ze chcu povolenie...
to vieš viac kanónov viac profi .:).:).
 
werdza
2010-11-09 02:33:56+01
príspevok od: MORILON
zaujimalo by ma to tak celkovo aj pre buducnost.. v podstate ide vzdy o umelecky zamer nie o reportaz ani spravodajstvo. fotenie bolo povolene a akreditacie sa neudelovali. skor som chcel vediet ci je to nejak jednoznacne definovane v zakone, alebo ako to teda vlastne je
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/pravna-poradna/fotografovanie-v-sulade-so-zakonom/ toto som nasla :)
 
inkubbus
2010-11-09 07:48:07+01
príspevok od: werdza
tak aj v reportazi mas umelecky vklad. Teda su aj taki fotografi co nie, co im dokonca platia niektore stranky a pridu si do Randal clubu ci inde do klubu nafotit koncert, teda nacvakat s externym bleskom ( dovtedy asi len cvakali pozujucich ludi na diskotekach) a ked niektorych fotky zbadam na nete ma ide porazit, odfotena len jedna kapela z vecera, spevak stoji a zavrete usta a ine nemomenty, atmosfera bleskom nastavenym na silno zabita, meranie expozicie normalne, nie bodove a preto pokozka, kde sa prepalena zlieva s ruzovou a cervenou... A minule som zazila jedneho typka na koncerte a skoro nas porazilo s kamoskou midian a kamosom inkubbusom, vseci sme fotili, narvaty randal, zahranicne kapely, aj Dillinger escsape plan, tlacila som sa v dave pri zabradli na jednej strane podia, inkubbus na druhej strane podia. a vedla mna chalanko, mohol mat tak 18 mozno 19, obleceny skateovo, teda nezapadol tam a na krku jeden fotak canon, v ruke druhy canon, aky typ som si nevsimla, ten v ruke s externym bleskom nasadenym a vsimla som si jeho nastavenia, iso 200, F10, dalsie uz nie a fotil naslepo, teda vystrcil ruky pred hudobnika pred nami a rovno mu to bliskol do faceu. A inkubbus mi potom hovori, ze to co bolo za blbca, ze aj mi kazilo jeho bliskanie fotky ( skoda, ze som jeho fotky nevidela)... Takze len tolko, ze zalezi aj od toho, kolko ludi na danej akcii fotilo a aj vela kapiel ani nevie, ze kto ich fotil (vacsinov su oslepeni reflektormi a v podiu vidialen siluety), alebo ci niekto tie fotky a kam uverejnil, aj ja takto velakrat marne hladam fotky z koncertov od inych ludi, ked viem, ze som tam nefotila sama. Takze moze fotit viac ludi, ale niekto z interpretov si vsimne len teba a ty si to mozes odskakat tym, co si pisal, ze chcu povolenie...
ty jake zazitky davas :DD

...ale ano, potvrdzujem tvoje slova ;)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()