Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Znicili mi fotku v casopise

werdza
2010-12-10 15:07:29+01
Ked mi kamarat, ktory organizoval akciu Halooween rock night povedal, ze bude recenzia v casopise Novy popular, nech mu poslem par foto, bola som nadsena, mat par fotiek v takom znamejsom casopise a bolo mi jedno, ze za to asi nic nedostanem. Ale po jeho kupeni, je to cislo 5, som bola riadne sokovana. To, ze grafik ich ulozil tak, ze sa spodkami prekryvaju by ani tak nevadilo, ani to, ze tam nikde nebolo uvedene moje meno ( poslala som ich v priecinku aj s mojim menom, naschval), ale sokovalo ma, ako mi znicili jednu fotografiu spevaka. Dali ju vedla nadpisu, orezali na stvorec, pozadie, ktore tvorili pekne svetelne luce vyrezali (tvori ho podklad) a uplne ju vykontrastnili na styl, cierna a biela, bola to: tato www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/151429/signature/ . Ved predsa existuju autorske prava, ako by ste to na mojom mieste riesili? Napisala som im, slusne sa spytala, ako je to mozne, ze mi niekto z ich redakcie znicil fotografiu... tak som zvedava, co mi na to odpisu a ci vobec.
 
haplo602
2010-12-10 15:18:39+01
no to je tazke. boli podpisane nejake podmienky pred odovzdanim fotky, resp odovzdanie fotiek bolo chapane ako suhlas s nejakymi podmienkami casopisu ?
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2010-12-10 15:24:16+01
werdza skoda sa rozculovat mas len jedny nervy, ale mas poucenie do buducna ze si to inak osetris
 
werdza
2010-12-10 15:29:08+01
príspevok od: haplo602
no to je tazke. boli podpisane nejake podmienky pred odovzdanim fotky, resp odovzdanie fotiek bolo chapane ako suhlas s nejakymi podmienkami casopisu ?
praveze nic som nepodpisovala, len mi bolo povedane od kamosa, nech mu psoelm fotky a on ich psolal im. On osobne bol urcite tiez nadseny, ze v casopise, ktory sa predava aj v stankoch bude recenzia na akciu neznamych garazovych kapiel. Tak, ako ja som bola nadsena, ze budem tam mat par fotiek, ze sa viac dostanem do povedomia, ale nedostanem, kedze tam nemam meno.
Ale vobec neviem, ako by to malo chodit, ked chce casopis od vas fotky, treba nejaku zmluvu, dohodu? To by ma zaujimalo, keby mi an to niektovedel odpovedat, vdaka.
Lebo raz som mala mat par foto v Plus 7 dni z koncertu Tublatanky, napisal mi ich redaktor, co bol na tom koncerte, ze bude robit clanok o tete, co Tublatanke darovala tortu, nech mu poslem par foto, aj nejake Durindu a aj kontaktne udaje, ze mi poslu honorar, nakoniec to vobec neuverejnili a z clanku o tete fanynke, co dala vyrobit Tublatanke tortu bol clanok Durindove frajerky, teta uvedena v jednej vete a ziadne moje fotky...
 
autocord
2010-12-10 16:06:03+01
no sak tak to asi aj dopadlo, vsetko ustne, cez kamarata, grafik sa ti na tom este vysantil a nestastie je hotove. s casopismi je to tak, skus si predstavit toto: kazdy mesiac sa snazia rozpredat inzerciu, aby aspon mali na vyplatu a na tlaciaren, potom pochopis ze obsahova stranka nie je az taka zaujimava a honorare autorom a dodrzovanie autorskych prav su uplne niekde na okraji zaujmu Sama si napisala ze co sa tyka Plus 7 dni tak ti uplne korektne povedal redaktor co potrebuje a ze ti poslu honorar. Nuz, nakoniec to nevydali, ale taky je zivot.
 
werdza
2010-12-10 16:13:30+01
No s tym, ze redakcie maju ledva na vyzitie, preto radsej beru fotky z fotobank, aby nemuseli platit autorovi za nafotenie mi ej jasne, dneska je kazdy rad ked vyzije. Lenze, praveze, ked sa jedna o podobne fotky z reportazi, tak by podla mna nemali robit podobne veci, ako znicit niekomu fotografiu, lebo si tym mozu len pohorsit a dotycny od nich moze pytat odskodne, ale neviem, kto by v tom vyhral, kedze nebola ziadna zmluva nic. Ja niesom ten typ, ze sudit sa a podobne, na to som moc makka,a le ide mi hlavne o ten princip, sak pockam, ze ci sa od nich dockam odpovede
 
autocord
2010-12-10 16:17:53+01
njn, co by vsetko v dnesnej dobe ludia robit nemali..... a predsa robia.
 
jan.zitniak
2010-12-10 17:01:05+01
@werdza: Sprav to tak, ze napis do www.staznosti.sme.sk, prip. do blogu, tiez na www.blog.sme.sk
Je to podla mna neserioznost na n-tu a do buducna treba urcite nejaku zmluvu, resp. nech zmluvu zabezpeci znamy ak to tym sposobom.
 
inkubbus
2010-12-10 17:08:59+01
tak toto by nasralo aj mna a necudujem sa ti ze si vytocena. myslim ze meno autora by pod fotkami malo byt urcite a grafik by s fotkou takymto sposobom manipulovat nemal, pokial na to nema suhlas autora.
 
fotograf11
2010-12-10 17:34:14+01
riesenie je jednoduche: v buducnosti nespolupracuj s blbcami...
 
leto
2010-12-10 17:54:16+01
to je blbé,no nie si prvá, ani posledná,,,
z každým časopisom, každou fotobankou vždy riešim naskor zmluvu, až potom posielam, lebo ako bratia Česi pekne príslovujú; co je psáno, to je dáno,,,
 
Burko
2010-12-10 18:05:37+01
príspevok od: werdza
praveze nic som nepodpisovala, len mi bolo povedane od kamosa, nech mu psoelm fotky a on ich psolal im. On osobne bol urcite tiez nadseny, ze v casopise, ktory sa predava aj v stankoch bude recenzia na akciu neznamych garazovych kapiel. Tak, ako ja som bola nadsena, ze budem tam mat par fotiek, ze sa viac dostanem do povedomia, ale nedostanem, kedze tam nemam meno.
Ale vobec neviem, ako by to malo chodit, ked chce casopis od vas fotky, treba nejaku zmluvu, dohodu? To by ma zaujimalo, keby mi an to niektovedel odpovedat, vdaka.
Lebo raz som mala mat par foto v Plus 7 dni z koncertu Tublatanky, napisal mi ich redaktor, co bol na tom koncerte, ze bude robit clanok o tete, co Tublatanke darovala tortu, nech mu poslem par foto, aj nejake Durindu a aj kontaktne udaje, ze mi poslu honorar, nakoniec to vobec neuverejnili a z clanku o tete fanynke, co dala vyrobit Tublatanke tortu bol clanok Durindove frajerky, teta uvedena v jednej vete a ziadne moje fotky...
Pokiaľ ide o fotky do časákov, ak o ne nepožiada redakcia priamo teba, máš prosto smolu...fotky, ktoré dodá organizátor sa berú akože sú z archívu resp. ich poskytol organizátor a tak tam nie je meno autora...iné by bolo, kebyže ty priamo rokuješ s redaktorom, ale najlepšie šéfredaktorom, a sním si dohodnejš nejaké podmienky...najmä honorár a uvedenie mena ako autora...pokiaľ ide o uverejnenie fotografií v bežných novinách a časákoch nemáš na to najmenší vplyv...grafiku tam robia ľudia čo rozumejú počítačom no o typografii toho veľa nevedia a už ani nehovorím o kompozičných pravidlách...hoci zalamovacie programi umožňujú zmenšiť foto percentuálne a zvyčajne aj pri zachovaní pomeru strán ako má originál, oni ju zvyčajne sporsto radšej orežú, aby sa im vošla na danú plochu a kašlú na nejakú kompozíciu...noviny a časáky sa zvyčajne robia tak, že už dopradu majú priravený muster ako bude strana vyzerať, a potom do toho \"nalejú\" text a fotky...
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2010-12-10 18:08:08+01
príspevok od: werdza
No s tym, ze redakcie maju ledva na vyzitie, preto radsej beru fotky z fotobank, aby nemuseli platit autorovi za nafotenie mi ej jasne, dneska je kazdy rad ked vyzije. Lenze, praveze, ked sa jedna o podobne fotky z reportazi, tak by podla mna nemali robit podobne veci, ako znicit niekomu fotografiu, lebo si tym mozu len pohorsit a dotycny od nich moze pytat odskodne, ale neviem, kto by v tom vyhral, kedze nebola ziadna zmluva nic. Ja niesom ten typ, ze sudit sa a podobne, na to som moc makka,a le ide mi hlavne o ten princip, sak pockam, ze ci sa od nich dockam odpovede
vyhrala by si ty, nemaju to osetrene, cisty amaterizmus
 
attila.farkas
2010-12-10 18:24:18+01
... neviem ako je to na slovensku, ale zrejme to bude velmi podobne ako tu vo Fr, totiz asi to bude velmi podobne vsade - nikto nema pravo uverejnit tvoju fotografiu bez tvojho pisomneho suhlasu, bez tzv \"postupenia autorskych prav\" ... copyrighty na fotkach a varovania na strankach su v podstate len prevencia proti \"nevedomim\" ale autor nieje povinny oznacovat svoje fotografie copyrightom aby si ich niekto nevzal, je povinnostou uverejnovatela zohnat si prava na vsetko co chce uverejnit ... ... ak si im pisomny suhlas nedavala, na tvojom mieste by som zahral na strunu: \"bud uverejnite ospravedlnenie za prznenie umeleckeho diela / pripadne mi posuniete nejaky honorar (take ospravedlnenie ti moze urobit reklamu) alebo sa stretneme na sude\" ... ak si im pisoimny suhlas k uverejneniu davala potom dost zalezi od toho ako bol formulovany ... ja napriklad jednostranne suhlasy ani nedavam, riesim to formou bilateralnych zmluv kde sa podpisuje kazdy jeden harok papiera (vacsinou ich je 5) a kde je dopodrobna rozpisane co klient moze a co nemoze s fotografiou ... vacsinou nemoze vobec nic, len ju uverejnit ... a je formulovane v klauzulach ze nema pravo fotografiu nijako upravovat a tiez su formulovane konkretne sumy odskodneho za porusenie toho-ktoreho bodu ... sucastou takychto zmluv je aj zoznam fotografii ktorych sa zmluva tyka - ich nazov, datovy objem a dokonca md5 checksum, aby ani nahodou nemohlo prist k zamene suborov ... a teraz pride ceresnicka na torte - napriek tomu sa mi uz stalo, ze moje fotky prekomponovali ... na sud som ich nehnal, lebo to urobili ludia z neziskovej organizacie, ktori sa medzicasom stali mojimi priatelmi, ale nezabudol som im pripomenut clanky zmluvy a tiez fakt, ze by som od nich mohol odskodne vymahat a sud mam prakticky vyhraty kedze klauzulu o odskodnom podpisali ... ... nezostava ti len sa za seba byt
 
attila.farkas
2010-12-10 18:29:02+01
príspevok od: Burko
Pokiaľ ide o fotky do časákov, ak o ne nepožiada redakcia priamo teba, máš prosto smolu...fotky, ktoré dodá organizátor sa berú akože sú z archívu resp. ich poskytol organizátor a tak tam nie je meno autora...iné by bolo, kebyže ty priamo rokuješ s redaktorom, ale najlepšie šéfredaktorom, a sním si dohodnejš nejaké podmienky...najmä honorár a uvedenie mena ako autora...pokiaľ ide o uverejnenie fotografií v bežných novinách a časákoch nemáš na to najmenší vplyv...grafiku tam robia ľudia čo rozumejú počítačom no o typografii toho veľa nevedia a už ani nehovorím o kompozičných pravidlách...hoci zalamovacie programi umožňujú zmenšiť foto percentuálne a zvyčajne aj pri zachovaní pomeru strán ako má originál, oni ju zvyčajne sporsto radšej orežú, aby sa im vošla na danú plochu a kašlú na nejakú kompozíciu...noviny a časáky sa zvyčajne robia tak, že už dopradu majú priravený muster ako bude strana vyzerať, a potom do toho \"nalejú\" text a fotky...
aby organizator mohol poskytnut niekoho fotografie, musi mat od toho niekoho postupenie autorkych prav, dokonca rozsirene o moznost ich \"dalejpostupovania\" ...
 
Robert Simeg
2010-12-10 18:32:04+01
Ahoj Werdza, jednoznacne si v prave podla mna, sice nie som pravnik ale autorske pravo som mal ako povinny predmet a tam sme o tychto veciach diskutovali. Ked si precitas zakon 618/2003 tak v osobnostnych pravach sa pise ze \"Autor má právo na nedotknuteľnosť svojho diela, najmä na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela, ako aj pred akýmkoľvek hanlivým nakladaním so svojím dielom, ktoré by malo za následok narušenie jeho cti a dobrej povesti...\" a to co spravili s tvojou fotkou je jednoznacne zasah do tvojho diela. No co, asi by to aj mna nastvalo, ci sa chces koli tomu sudit, to je na tebe, mozno im trosku pohroz ze nemas problem to riesit sudnou cestou pokial neucinia napravu, teda Ti nedaju aspon honorar alebo nieco nejaku inu odplatu (mozu uverejnit nejake dalsie tvoje fotky alebo nieco...) a nakoniec nemaju od teba ani suhlas na zverejnenie diela diela, cim porusili tvoje majetkove prava atd.
 
attila.farkas
2010-12-10 18:32:18+01
príspevok od: werdza
praveze nic som nepodpisovala, len mi bolo povedane od kamosa, nech mu psoelm fotky a on ich psolal im. On osobne bol urcite tiez nadseny, ze v casopise, ktory sa predava aj v stankoch bude recenzia na akciu neznamych garazovych kapiel. Tak, ako ja som bola nadsena, ze budem tam mat par fotiek, ze sa viac dostanem do povedomia, ale nedostanem, kedze tam nemam meno.
Ale vobec neviem, ako by to malo chodit, ked chce casopis od vas fotky, treba nejaku zmluvu, dohodu? To by ma zaujimalo, keby mi an to niektovedel odpovedat, vdaka.
Lebo raz som mala mat par foto v Plus 7 dni z koncertu Tublatanky, napisal mi ich redaktor, co bol na tom koncerte, ze bude robit clanok o tete, co Tublatanke darovala tortu, nech mu poslem par foto, aj nejake Durindu a aj kontaktne udaje, ze mi poslu honorar, nakoniec to vobec neuverejnili a z clanku o tete fanynke, co dala vyrobit Tublatanke tortu bol clanok Durindove frajerky, teta uvedena v jednej vete a ziadne moje fotky...
... dokonca uvadzanie mena je psou povinnostou uverejnovatela aj ked to nieje zmluvne podchytene ... na tvojom mieste by som ich oboznamil so skutkovymi podstatami (neviem ci trestneho cinu alebo priestupku) ktorych sa dopustili a navrhol im akceptovatelnu kompenzaciu ...
 
haluzart
2010-12-10 18:32:43+01
no .... kamarát ti dlží teraz nejednu borovičku (alebo čosi podobné) .... ale ak sa predsa len chceš súdiť? .... no nemáš to ošetrené ani ty ... tak neviem. Na DTP operátora sa fakt hnevať nemôžeš. Zrejme ani len netušil, že dodaný dátový súbor je od Teba -renomovanej koncertnej fotografky- a mal by preto zachovať určitý rešpekt a úctu ku kompozičnému zámeru autorky. A ak Ti len fotku orezal do rámca -šablóna nepustí- tak je to asi ešte lepší prípad. Mohol fotku nadrzo \"scucnúť\" neproporčne do štvorca a ideme ďalej
 
attila.farkas
2010-12-10 18:35:51+01
príspevok od: haluzart
no .... kamarát ti dlží teraz nejednu borovičku (alebo čosi podobné) .... ale ak sa predsa len chceš súdiť? .... no nemáš to ošetrené ani ty ... tak neviem. Na DTP operátora sa fakt hnevať nemôžeš. Zrejme ani len netušil, že dodaný dátový súbor je od Teba -renomovanej koncertnej fotografky- a mal by preto zachovať určitý rešpekt a úctu ku kompozičnému zámeru autorky. A ak Ti len fotku orezal do rámca -šablóna nepustí- tak je to asi ešte lepší prípad. Mohol fotku nadrzo \"scucnúť\" neproporčne do štvorca a ideme ďalej
v praxi sa toleruje zmensenie pri zachovani pomeru stran, ale netoleruje sa akekolvek orezavanie...
 
haplo602
2010-12-10 18:56:34+01
priklanam sa k nazoru attilu farkasa. trosku som sa hrabal v autorskom prave (sice kvoli inym veciam), ale v podstate nemozu uverejnit nieco na co nemaju suhlas. ty ako autor proste musis jednoznacne dokazat svoje autorstvo a ak oni potom nepreukazu (ci uz priamo alebo nepriamo cez ine zmluvne strany) ze maju od teba suhlas na uverejnenie je to z ich strany poskodenie tvojich autorskych prav.

tu ale moje znalosti koncia, takze ti neviem povedat, ci to je z ich strany trestny cin alebo priestupok.

bohuzial si v blbej situacii. ak si nechces pokazit mozne buduce vztahy s redakciou, musis postupovat opatrne a prilis netlacit. minimalne by som im poslal notifikaciu o tom, ze nieco pokazili a ze ako autor si chces obhajovat svoje prava. ci uz pristupia na finacnu kompenzaciu alebo korekciu vztahov do buducnosti je uz na nich.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()