Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Znicili mi fotku v casopise

werdza
werdza 2010-12-10 15:07:29+01
Ked mi kamarat, ktory organizoval akciu Halooween rock night povedal, ze bude recenzia v casopise Novy popular, nech mu poslem par foto, bola som nadsena, mat par fotiek v takom znamejsom casopise a bolo mi jedno, ze za to asi nic nedostanem. Ale po jeho kupeni, je to cislo 5, som bola riadne sokovana. To, ze grafik ich ulozil tak, ze sa spodkami prekryvaju by ani tak nevadilo, ani to, ze tam nikde nebolo uvedene moje meno ( poslala som ich v priecinku aj s mojim menom, naschval), ale sokovalo ma, ako mi znicili jednu fotografiu spevaka. Dali ju vedla nadpisu, orezali na stvorec, pozadie, ktore tvorili pekne svetelne luce vyrezali (tvori ho podklad) a uplne ju vykontrastnili na styl, cierna a biela, bola to: tato www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/151429/signature/ . Ved predsa existuju autorske prava, ako by ste to na mojom mieste riesili? Napisala som im, slusne sa spytala, ako je to mozne, ze mi niekto z ich redakcie znicil fotografiu... tak som zvedava, co mi na to odpisu a ci vobec.
 
werdza
2010-12-10 19:05:10+01
príspevok od: haluzart
no .... kamarát ti dlží teraz nejednu borovičku (alebo čosi podobné) .... ale ak sa predsa len chceš súdiť? .... no nemáš to ošetrené ani ty ... tak neviem. Na DTP operátora sa fakt hnevať nemôžeš. Zrejme ani len netušil, že dodaný dátový súbor je od Teba -renomovanej koncertnej fotografky- a mal by preto zachovať určitý rešpekt a úctu ku kompozičnému zámeru autorky. A ak Ti len fotku orezal do rámca -šablóna nepustí- tak je to asi ešte lepší prípad. Mohol fotku nadrzo \"scucnúť\" neproporčne do štvorca a ideme ďalej
tak zajtra idem tym kamosom na koncert, tak som zvedava, co oni hovoria na tu recenziu, casak vezmem so sebou. spytam sa toho kamosa aj, ze za akych podmienok to vybavoval a tak a budem dufam mudrejsia
A k tomu orezaniu fotky, kebyze oreze, tak nic no, na to som zvyknuta z rock.sk portalu, kde k nadpisu daju paformat fotku, teda orezu ju, nezcucnu. Ale tuto sa vyslovene niekto na mojej fotke \"vysantil\" nielen orez, ale pozadie vyrezal a je priesvitne a nahradza ho podklad stranky casopisu a tu fotku tak brutne vykontrastnil, ze je tam len cierna a biela.
 
attila.farkas
2010-12-10 19:10:38+01
príspevok od: werdza
tak zajtra idem tym kamosom na koncert, tak som zvedava, co oni hovoria na tu recenziu, casak vezmem so sebou. spytam sa toho kamosa aj, ze za akych podmienok to vybavoval a tak a budem dufam mudrejsia
A k tomu orezaniu fotky, kebyze oreze, tak nic no, na to som zvyknuta z rock.sk portalu, kde k nadpisu daju paformat fotku, teda orezu ju, nezcucnu. Ale tuto sa vyslovene niekto na mojej fotke \"vysantil\" nielen orez, ale pozadie vyrezal a je priesvitne a nahradza ho podklad stranky casopisu a tu fotku tak brutne vykontrastnil, ze je tam len cierna a biela.
rob ako myslis, ale ja na tvojom mieste by som si radsej na taketo jednanie nezvykal, lebo to nebude mat konca kraja ... daj im pocitit pri najmensom vyboceni z legalu ze to vnimas a nieje ti to jedno... kto iny to ma urobit ak nie ty?
 
werdza
2010-12-10 19:14:36+01
Zajjtra idem tym kamaratom na koncert, vezmem aj casopis a spytam sa toho kamosa, ze za akych podmienok, ako sa dostal k tomu, mat recenziu v tom casopise, mozno budem mudrejsia.

Niesom ten typ, ze vyhrazat sa a podobne, len som im normalne slusne napisala, ze ako je mozne, ze mi niekto z vasej redakcie znicil fotografiu... Tak som zvedava, co a ci vobec odpisu

A pri listovani pozeram, ze pri vacsine koncertoviek tam je uvedeny autor.
 
haluzart
2010-12-10 19:18:07+01
príspevok od: attila.farkas
v praxi sa toleruje zmensenie pri zachovani pomeru stran, ale netoleruje sa akekolvek orezavanie...
a v FR či SK? ( podľa ISO - A2 ... a tak a vo VOUGE, ROLLING STONE .... alebo Novom Čase, Novom Populáre .... (o ktorom čítam btw. prvý krát). Ja súhlasím, zmršiť dobrú fotku nevhodným orezom je zverstvo! Btw2: A keď je frejm na spad, ide o \"ilustračné foto\" >organizátor je s vydavateľom oficiálny bukekela partner ..... ??? Šak evet-uálne poskytni autorke právne poradenstvo (najlepšie bezplatne z foto-solidarity) .... ja to vidím na Štrasburg v roku +20 po konci sveta .... ale: kiež by som sa mýlil! .... Ono zas: Najsamfasa Pure-Wild-Life-Makro-Butterfly Photographer in da vorld takto vraj -podľa jeho vlastných slov- dostal nejaké tie ( tu 200, tu 2000€-chehtákov). Tak treba skúšať.
Ja taktiež spoľutovaním zdielam všeobecné foto-rozhorčenie. .... A možno za to môžu slobodomurári
-česč- .... a mier taktiež
 
werdza
2010-12-10 19:19:52+01
príspevok od: attila.farkas
rob ako myslis, ale ja na tvojom mieste by som si radsej na taketo jednanie nezvykal, lebo to nebude mat konca kraja ... daj im pocitit pri najmensom vyboceni z legalu ze to vnimas a nieje ti to jedno... kto iny to ma urobit ak nie ty?
ved ja by som si na to najradsej nezvykala a hcela by som, aby fotkam nechavali zachovane proporcie...... Ale dost fotografov na to odpovie len: zvykaj si, takze aspon ty si mi neja poradil, dik.
A napadlo ma, ze mam v compe ulozenu prefotenu knihu autorske pravo, tak si to idem nastudovat
 
werdza
2010-12-10 19:22:42+01
príspevok od: haluzart
a v FR či SK? ( podľa ISO - A2 ... a tak a vo VOUGE, ROLLING STONE .... alebo Novom Čase, Novom Populáre .... (o ktorom čítam btw. prvý krát). Ja súhlasím, zmršiť dobrú fotku nevhodným orezom je zverstvo! Btw2: A keď je frejm na spad, ide o \"ilustračné foto\" >organizátor je s vydavateľom oficiálny bukekela partner ..... ??? Šak evet-uálne poskytni autorke právne poradenstvo (najlepšie bezplatne z foto-solidarity) .... ja to vidím na Štrasburg v roku +20 po konci sveta .... ale: kiež by som sa mýlil! .... Ono zas: Najsamfasa Pure-Wild-Life-Makro-Butterfly Photographer in da vorld takto vraj -podľa jeho vlastných slov- dostal nejaké tie ( tu 200, tu 2000€-chehtákov). Tak treba skúšať.
Ja taktiež spoľutovaním zdielam všeobecné foto-rozhorčenie. .... A možno za to môžu slobodomurári
-česč- .... a mier taktiež
http://www.novypopular.eu/ aj v stankoch ho normalne mavaju
 
maTTo_corp
2010-12-10 19:31:38+01
je to síce nemilé, môžeš byť naštvaná ale ako z ich strany, rovnako aj z tvojej to bolo nezodpovedné...informovať sa o veciach ako zmluva si sa mala pred a nie po...chápem, že človek tak nejak verí, že sa aj ostatní budú chovať ako ľudia, ale neoplatí sa dnes byť naivný...je to na vlastnú škodu...
 
attila.farkas
2010-12-10 20:01:52+01
príspevok od: haluzart
a v FR či SK? ( podľa ISO - A2 ... a tak a vo VOUGE, ROLLING STONE .... alebo Novom Čase, Novom Populáre .... (o ktorom čítam btw. prvý krát). Ja súhlasím, zmršiť dobrú fotku nevhodným orezom je zverstvo! Btw2: A keď je frejm na spad, ide o \"ilustračné foto\" >organizátor je s vydavateľom oficiálny bukekela partner ..... ??? Šak evet-uálne poskytni autorke právne poradenstvo (najlepšie bezplatne z foto-solidarity) .... ja to vidím na Štrasburg v roku +20 po konci sveta .... ale: kiež by som sa mýlil! .... Ono zas: Najsamfasa Pure-Wild-Life-Makro-Butterfly Photographer in da vorld takto vraj -podľa jeho vlastných slov- dostal nejaké tie ( tu 200, tu 2000€-chehtákov). Tak treba skúšať.
Ja taktiež spoľutovaním zdielam všeobecné foto-rozhorčenie. .... A možno za to môžu slobodomurári
-česč- .... a mier taktiež
vacsine z toho co si napisal som nerozumel, ale ak sa pytas kde sa toleruje zmensenie pri zachovani pomeru stran, tak odpoved je: vsade... ak si pozries foto ktoreho original vychadza pri 300 dpi na A3 v casaku kde ma dlhsiu stranu nanajvys tak 15cm (nemusim podotykaz ze casaky navyse ani niesu tlacene pri 300dpi) tak uz hned sa jedna o zmenseninu... o uverejnovani na webe ani nehovorim ...

tomu zbytku som naozaj nerozumel napriek snahe
 
attila.farkas
2010-12-10 20:04:34+01
príspevok od: werdza
ved ja by som si na to najradsej nezvykala a hcela by som, aby fotkam nechavali zachovane proporcie...... Ale dost fotografov na to odpovie len: zvykaj si, takze aspon ty si mi neja poradil, dik.
A napadlo ma, ze mam v compe ulozenu prefotenu knihu autorske pravo, tak si to idem nastudovat
tak mi napada, ci ti to ti ostatni fotografi nehovoria aj takticky v ramci konkurencneho boja - aby si sa moc nenadrapovala a aby sa tvoje meno moc neobjavovalo ... neviem, ja len tak uvazuje qui bene ...
 
Bubak
2010-12-10 20:10:44+01
príspevok od: maTTo_corp
je to síce nemilé, môžeš byť naštvaná ale ako z ich strany, rovnako aj z tvojej to bolo nezodpovedné...informovať sa o veciach ako zmluva si sa mala pred a nie po...chápem, že človek tak nejak verí, že sa aj ostatní budú chovať ako ľudia, ale neoplatí sa dnes byť naivný...je to na vlastnú škodu...
Určite si stanoviť podmienky... a hlavne, i keď to je dosť všeobecná vec, ale u mňa sa vyplatila v snáď v každom životnom obore: Neriešiť veci prostredníctvom niekoho iného. Za prvé to pôsobí neprofesionálne, za druhé to zodpovedá na tom že tomu dotyčnému na tom naozaj nezáleží (berie to ako kvázi samozrejmosť...) a považuje to za niečo druhoradé, nuž a za tretie nie je na tým dostatočná kontrola. Keď to osobne alebo písomne niekomu vysvetlím, a presne vyjadrím podmienky a čo-ako, nikdy nebol problém. Alebo hl. myšlienka: Priama komunikácia forever!
 
maTTo_corp
2010-12-10 20:17:24+01
príspevok od: Bubak
Určite si stanoviť podmienky... a hlavne, i keď to je dosť všeobecná vec, ale u mňa sa vyplatila v snáď v každom životnom obore: Neriešiť veci prostredníctvom niekoho iného. Za prvé to pôsobí neprofesionálne, za druhé to zodpovedá na tom že tomu dotyčnému na tom naozaj nezáleží (berie to ako kvázi samozrejmosť...) a považuje to za niečo druhoradé, nuž a za tretie nie je na tým dostatočná kontrola. Keď to osobne alebo písomne niekomu vysvetlím, a presne vyjadrím podmienky a čo-ako, nikdy nebol problém. Alebo hl. myšlienka: Priama komunikácia forever!
tak nejako
 
majkyke
2010-12-10 20:18:55+01
Moj nazor je taky ze doslo jednoznacne k poruseniu autorskych prav.
Ci uz mas zvmluvu,alebo nie,stale si ty autorka fotografii,mas teda original niekde na karte,v PC,teda to vies aj dokazat.Casopis ich mohol najst niekde na webe,stiahnut a pouzit.
Mne sa stalo nieco podobne,organizator preteku si ztiahol moju fotku z webu,a pouzil ju ako plagat na dalsi pretek,to miesto kde som mal svoje logo,prepisal textom.
Telefonicky som sa potom spojil aj s autorom,aj s objednavatelom,a pohrozil im ze nabuduce to pojde cez pravnika,tuto moznost mas aj ty,pripadne sa dohodni na financnom vyrovnani dodatocne.
Viac sa pise tu www.ephoto.sk/fotoskola/pravna-poradna/ochrana-autorskeho-prava/
aj tu http://www.fotoradce.cz/fotografie-a-autorsky-zakon-1-dil-clanekid46
Vela stastia úrajem.
 
daniela-4
2010-12-10 20:21:25+01
asi vsetko zle je na nieco dobre...neviem ti poradit ako to chodi.a mozno ze je aj tak uz neskoro cosi riesit. ale isto si das na take veci nabuduce pozor a stanovis si riadne podmienky predtym ako fotky niekomu das.ale to by nastvalo kazdeho keby niekto tak dobabre vlastnu foto...
 
autocord
2010-12-10 20:25:33+01
príspevok od: attila.farkas
tak mi napada, ci ti to ti ostatni fotografi nehovoria aj takticky v ramci konkurencneho boja - aby si sa moc nenadrapovala a aby sa tvoje meno moc neobjavovalo ... neviem, ja len tak uvazuje qui bene ...
ale no tak, to snad nemyslis vazne. skor sa jedna o slovensku realitu, ked by na nich hned vybehla so zalobou, tak ju to bude stat kopu energie a navyse jej ten mozno jediny hudobny casopis na slovensku uz nikdy nic z trucu neuverejni aj ked to bude ako od Annie Liebowitz. werdza spravila dopredu chybu, ze sa tesila ze vobec jej fotka bude v casopise, tak sa vobec nezaujimala za akych podmienok. Ved sama ani nevie kto vlastne redakcii fotky dodal, ona ich dala kamaratovi a dalej sa nestarala. Redakcia to mohla brat ako fotky z archivu kapely, nemuseli vobec tusit odkial je zdroj. Takze jedina mudra rada znie, poucit sa z toho a ist dalej, je to lepsie ako na zaciatku kariery hned na vsetkych okolo davat zaloby.
 
attila.farkas
2010-12-10 20:35:59+01
príspevok od: autocord
ale no tak, to snad nemyslis vazne. skor sa jedna o slovensku realitu, ked by na nich hned vybehla so zalobou, tak ju to bude stat kopu energie a navyse jej ten mozno jediny hudobny casopis na slovensku uz nikdy nic z trucu neuverejni aj ked to bude ako od Annie Liebowitz. werdza spravila dopredu chybu, ze sa tesila ze vobec jej fotka bude v casopise, tak sa vobec nezaujimala za akych podmienok. Ved sama ani nevie kto vlastne redakcii fotky dodal, ona ich dala kamaratovi a dalej sa nestarala. Redakcia to mohla brat ako fotky z archivu kapely, nemuseli vobec tusit odkial je zdroj. Takze jedina mudra rada znie, poucit sa z toho a ist dalej, je to lepsie ako na zaciatku kariery hned na vsetkych okolo davat zaloby.
ano, to je druha velmi pravdepodobna moznost, ze to slovaci proste mame akosi v povahe - nechat si srat na hlavu a este sa za to aj podakovat...
 
haluzart
2010-12-10 20:46:32+01
príspevok od: attila.farkas
vacsine z toho co si napisal som nerozumel, ale ak sa pytas kde sa toleruje zmensenie pri zachovani pomeru stran, tak odpoved je: vsade... ak si pozries foto ktoreho original vychadza pri 300 dpi na A3 v casaku kde ma dlhsiu stranu nanajvys tak 15cm (nemusim podotykaz ze casaky navyse ani niesu tlacene pri 300dpi) tak uz hned sa jedna o zmenseninu... o uverejnovani na webe ani nehovorim ...

tomu zbytku som naozaj nerozumel napriek snahe
ľščťžýáíé atĎ ja to chápem! Odlúčenie v cudzine ..... ( fakt sa mi nechce rozoberať súvislosti medzi tvojim \"nickom\" a menom vašeho prezidenta - to patrí skôr do diskusie na sme.sk Po pravde: A3 - 300dpi? za to v Hriňovej predplatím chlast ..... tak na roky , a v stánku -tunáka- majú cigi, Nový Čas, a za jedon .....
Časáky, noviny, a tak už dávno nekupujem. Nový Polulár asi nieje nejaký prestížny - umelecký - fotografický - časopis, v ktorom sa v nezmenenej podobe uverejňujú Fotografie autorov, ale skôr CD+nutná reklama pre plebs. Ja som Tvoje \"srdcervúce \" fotografie pochopil na klik. Pre mňa prvoplánový slogan jak sviňa.
_ http://slovnik.juls.savba.sk/?w=svi%C5%88a&s=exact&c=g504&d=kssj4&d=psp&ie=utf-8&oe=utf-8
, dobré na billboard (btw: tam je aké DPI? ?
Ale zas: \"francouzka\" je hezká - o tom po tom
Nuž mňa pochopia až po smrti -jak sa hovorí- Nesmúťim
-Suďte sa!!!
 
werdza
2010-12-10 20:48:28+01
ale este naschval som ich ulozila do priecinku aj s mojim menom, no tak nabuduce budem mudrejsia a posnazim sa dohodnut podmienky.
Najprv som im dneska slusne napisala na ich facebook profil, nech sa k tomu mozu vyjadrit aj ostatni, naozaj slusne, len nieco na ten styl, Ze: Dobry den, ako je mozne, ze mi niekto z vasej redakcie uplne znicil fotku v recenzii na Halooween rock night bla, bla... A ako som cakala, prispevok zmazali, odpovede som sa nedosckala, aspon sukromnu spravu mi mohli poslat s tym, ze ozvite sa na tento mail, alebo nieco, mail tam maju uvedeny len predplatne@novypopular.eu takze na nom by asi tiez neriesili podobne veci.
 
attila.farkas
2010-12-10 20:50:59+01
príspevok od: haluzart
ľščťžýáíé atĎ ja to chápem! Odlúčenie v cudzine ..... ( fakt sa mi nechce rozoberať súvislosti medzi tvojim \"nickom\" a menom vašeho prezidenta - to patrí skôr do diskusie na sme.sk Po pravde: A3 - 300dpi? za to v Hriňovej predplatím chlast ..... tak na roky , a v stánku -tunáka- majú cigi, Nový Čas, a za jedon .....
Časáky, noviny, a tak už dávno nekupujem. Nový Polulár asi nieje nejaký prestížny - umelecký - fotografický - časopis, v ktorom sa v nezmenenej podobe uverejňujú Fotografie autorov, ale skôr CD+nutná reklama pre plebs. Ja som Tvoje \"srdcervúce \" fotografie pochopil na klik. Pre mňa prvoplánový slogan jak sviňa.
_ http://slovnik.juls.savba.sk/?w=svi%C5%88a&s=exact&c=g504&d=kssj4&d=psp&ie=utf-8&oe=utf-8
, dobré na billboard (btw: tam je aké DPI? ?
Ale zas: \"francouzka\" je hezká - o tom po tom
Nuž mňa pochopia až po smrti -jak sa hovorí- Nesmúťim
-Suďte sa!!!
no ešte že ty si rozumieš... tak sa teda kludne rozpravaj
 
haluzart
2010-12-10 21:00:18+01
príspevok od: attila.farkas
no ešte že ty si rozumieš... tak sa teda kludne rozpravaj
atila ja som BETA- tester: Vy ste fotograf a právnik!
!!! billboard (btw: tam je aké DPI? tú otázku myslým vážne!!!!, rád sa čosi nové naučím
 
haluzart
2010-12-10 21:40:50+01
príspevok od: werdza
ale este naschval som ich ulozila do priecinku aj s mojim menom, no tak nabuduce budem mudrejsia a posnazim sa dohodnut podmienky.
Najprv som im dneska slusne napisala na ich facebook profil, nech sa k tomu mozu vyjadrit aj ostatni, naozaj slusne, len nieco na ten styl, Ze: Dobry den, ako je mozne, ze mi niekto z vasej redakcie uplne znicil fotku v recenzii na Halooween rock night bla, bla... A ako som cakala, prispevok zmazali, odpovede som sa nedosckala, aspon sukromnu spravu mi mohli poslat s tym, ze ozvite sa na tento mail, alebo nieco, mail tam maju uvedeny len predplatne@novypopular.eu takze na nom by asi tiez neriesili podobne veci.
... tak predplatné do ... konca sveta aspoň, alebo \"do konca nepravdepodebnej - nesúvislosti začínajíc\" ... alebo 42 ... alebo, šak papier do zberu Všetko smeruje k tomu, že sa to Všetko \"reverzne\" ..... Ja viem, že ani Vy mi už nrozuejú .... právnik práve zhromažďuje podklady. Koniec BETA-testovania, z mojej strany.
To, že nikto nenahlásil moje Príspevky ako nevhodné znamená, že ten kontrast je asi fakt malý
=mier=
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()