Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Prava na fotografiu

Zofre7
2008-07-13 13:53:27+02
Vie niekto ako je to s fotografiou (napr. aktu)? Samozrejme, ze fotografovana osoba da suhlas na fotenie, autorom fotografie sa stava fotograf to je jasne. Otazka znie, ake prava ma autor a ake objekt. Ma model/ka pravo na vytvorene fotografie? Alebo su po suhlase na fotenie vlastnictvom autora? a je len na nom ci ich poskytne modelu? Vdaka.
 
dusan1973
2008-07-29 15:08:19+02
Je to vlastne zmluvný vzťah dvoch subjektov, kde sa všetky podmienky dohodnú vopred kto komu za čo a v akom rozsahu. Teda modelka fotografovi za vykonanú prácu (fotenie) alebo fotograf modelke za vykonanú prácu (pózovanie). A taktiež sa dohodnú na tom kto v akom rozsahu bude vlastniť práva na vzniknuté dielo, v tomto prípade fotografiu.
 
mahauve
2008-07-29 15:58:31+02
je to trochu zložitejšie, upravuje to zák. 618/03 Z.z. Ty si autorom, modelka je výkonný umelec - máte medzi sebou zmluvu o vytvorení umeleckého výkonu. Ale potrebuješ ešte licenčnú zmluvu § 40 zák. č. 618/03 Z.z., kde sa dohodnú všetky okolnosti použitia diela. Ide o to, že mať v ruke fotku a právo s ňou nakladať/uverejňovať/predať/postúpiť inému sú dve rozdielne veci... ak by si chcel trochu viac, napíš čo treba
 
mahauve
2008-07-30 17:07:27+02
oprava, vychádzal som z neplatného textu zákona :)))

licenciu treba iba ak ide o vzťah fotograf (autor) a objednávateľ, pre ktorého vytvárate dielo. Vy si s ním v licenčnej zmluve dohodnete, ako (ne)môže objednávateľ s vašim dielom nakladať.

vo vzťahu k modelke: nejde o licenciu, s ňou stačí zmluva, kde sa uvedie miesto, čas, odmena za fotenie a že dáva súhlas s tým, aby autor (fotograf) ďalej nakladal, uverejňoval atď. s fotkami.

ešte raz sa ospravedlňujem
 
ginas
2008-10-02 21:31:47+02
a ked robim pre niekoho fotky ,ale chcem par pouzit napr.na svoj Web ?...ako to mam formulovat v zmluve,ci objednavke...aby bolo od zaciatku jasne ,ze ked som ich nafotila ,tak mam pravo ich dalej pouzit pre ucel ako napr.reklama,bez toho aby som sa musela pytat???
 
Miro Bartánus
2008-10-03 10:16:55+02
Nie som odborník ale volá sa to anglicky ´model release´, http://www.google.sk/search?hl=sk&q=model+release. Nájdeš tam aj predpripravené vzory. Otázka na právnika je či v slovenskom právnom systéme to funguje rovnako alebo aspoň podobne...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()