Hore
Fórum » Právna poradňa
 

ZMLUVA O DIELE

markus
markus 2011-02-15 21:07:01+01
Prosim nema niekto vzor zmluvy o diele pre fotenie svadieb. Hladal som na googli ale nasiel som len vseobecne alebo zamerane na inu cinnost ako svadobna fotografia. Pomozte mi prosim.
 
velecky
2012-06-17 21:40:29+02
príspevok od: pantheonsk
preco netreba na fotografovanie zivnost? z coho vychadzas?
ja som min rok v jednej robil na autorsku zmluvu - TV - a potreboval som mat aspon pridelene dic od DU (ako nemusel som, mohol som robit na cierno a tento rok nic neplati statu), a nasledne potom ten co ma vyplacal daval 2% to nejakeho vydieracskeho literarno - autorskeho fondu...uz si nepamatam kde presne...
tvorivá činnosť je zo živnostenského zákona vyňatá, práve tú upravili osobitným zákonom - tým Autorským. DIČ dostaneš aj bez žvnosti, keď sa zaregistruješ na DU. Treba si pozrieť zákon o dani z príjmu - od akej hranice si povinný podať daňové priznanie.
 
Max666
2012-06-17 22:39:55+02
príspevok od: atti
V zmluve sa odkáž na autorský zákon, nejako takto:
V tejto zmluve bližšie nešpecifikované práva sa riadia zákonom o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom.

V zákone je uvedené:
§ 17, odsek 1, písmeno c) - Autor má právo rozhodnúť o zverejnení svojho diela
§ 18, odsek 1 - Autor má právo použiť svoje dielo
§ 20, odsek 1 - Nadobudnutím vlastníckeho práva alebo iného vecného práva k veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené, nie je dotknuté autorské právo

čiže ak raz model súhlasil s fotením, súhlasil aj s tým, že fotografiu môžeš komerčne použiť (napr. na vlastnú propagáciu), no predať fotografiu môžeš len s jeho súhlasom.
Autorsky zakon definuje autora diela, v tomto pripade fotografie, definuje ze je jej majitelom.

Pri zverejneni vsak vstupuje do hry aj ochrana osobnosti.
- Občianskoprávna úprava ochrany osobnosti vychádza z druhej hlavy Ústavy Slovenskej republiky, (najmä z jej článkov 14, 15, 16, 19, 20 a 21).

- Ochranu osobnosti upravuje zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „OZ“) v ustanoveniach § 11 až 16.

§ 12:

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Max
 
lacikam
2012-06-17 23:58:26+02
Max666 - zo zvedavosti som si prečítal posledný (tvoj) príspevok..
K vete z paragrafu 12 ods.1 - Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

K tomu množstvu výkričníkov dodávam jeden - za privolenie sa považuje aj konanie (súčinnosť) smerujúce k vytvoreniu diela!

atti - uviedol si 3 paragrafy z autorského zákona a mňa by zaujímalo ako si dospel k úvahe, ktorá nasleduje za "čiže" :
" ak raz model súhlasil s fotením, súhlasil aj s tým, že fotografiu môžeš komerčne použiť (napr. na vlastnú propagáciu), no predať fotografiu môžeš len s jeho súhlasom."

nemáš pravdu v poslednej časti - predať fotografiu môžeš aj bez súhlasu fotografovaného, keď raz patrí Tebe, tak s ňou nakladáš ako uznáš za vhodné.

Fotografi : Autorský zákon a ostatné súvisiace zákony stavajú autora do postavenia výhradného MAJITEĽA (nehmotnej) časti snímku. Môže s ním nakladať ako chce, zverejňovať bez súhlasu portrétovaného, prípadne aj predať. Nepatria mu práva portrétovaného, ktoré sú osobnostnej povahy - meno, vek atď, typicky identifikačné údaje. Na zverejnenie týchto potrebujete súhlas.
Naopak potrétovaný potrebuje súhlas, ak chce fotku zverejniť, použiť. (To, že je "prax" iná, benevolentnejšia, to je druhá vec - nebudem sa predsa s niekým naťahovať na blbostiach)
Svadby sú v prípade zmluvného záväzku prácou,ktorá spadá do "ZMLUVA O DIELO" - pričom v záležitosti od toho, čo je hotovou (odovzdanou) prácou - či papierová podoba - fotky - (v tom prípade vlastní zákazník papierové vyhotovenie diela a za ten papier v skutočnosti platí, autorstvo fotografa a jeho práva tým nie sú dotknuté. AK - a to je problém dnešných čias, že portrétovaný si myslí, že keď dostal snímky v elektronickej podobe, tak to su JEHO fotky - ak bolo zmluvne dohodnutá k odovzdaniu elektronická podoba - autor je stále majiteľom a vlastníkom práv. To, že si ich svadobčania tlačia a šíria je určitá nedotiahnutosť v praxi, pretože ak by aj platili za elektronickú podobu súborov, tak zaplatili za jednorazové vyhotovenie - nie Xté duplikovanie. To je špecifikum doby, keď sa fotilo na filmik, tak dostali fotky a bolo vymaľované. Každopádne v praxi MUSÍ byť určitá tolerancia oboch strán - no aj v elektronickej dobe je majiteľom snímkov autor. AK sa výslovne uvedie - môže v zmluve udeliť licenciu - nevýhradnú (možné použite snímkov oboch strán - v nej sa môže vymedziť aj čas na ktorý sa licencia udeľuje) a aj výhradnú - v podstate exkluzívnu. Prípad, keď by snímky mohol používať (po dobu platnosti /trvania udelenej licencie) iba ten, kto si dielo objednáva.
 
lacikam
2012-06-18 00:00:50+02
Ale k výhradnej licencii treba dodať, že : to by muselo byť o iných peniazoch.
 
lacikam
2012-06-18 07:27:33+02
Hm, prečítal som si ten svoj text ešte raz a doplňujem -
v časti " súhlas portrétovaného" - tento nemusí byť udelený výslovne písomne, či ústne - stačí súčinnosť - konanie, ktoré vedie k vytvoreniu diela - odborne sa takéto konanie označuje "konkludentný čin". Ak mi niekto pózuje a škerí sa na foťák - ťažko potom môže tvrdiť, že bol fotený/á bez súhlasu.
v časti "nevýhradná licencia" - opísal som najčastejší prípad udelenia - jedna nevýhradná licencia pre objednávateľa diela. Ale autor môže nevýhradných licencií udeliť viac - X. S rôznou dobou a dĺžkou použitia, rovnako účelom, súčasne môže snímky aj predať - pretože ich vlastní - musí dodržať IBA práva portrétovaného, ktoré sú OSOBNOSTNEJ povahy, takže "vyskakovania" ženícha, či nevesty ťa ľahko zbaví súd - ten im právnik sám, ak má fištrón - vyhovorí.
 
lacikam
2012-06-18 07:37:24+02
Na podporu svojich tvrdení pridávam link na extrakty (neboj sa - nie je toho veľa) z troch zákonov, ktoré navzájom súvisia pri vytváraní zmluvy o dielo. Inak tá môže a nemusí byť uzavretá v písomnej forme - ak dodržíš jej "pravidelné" náležitosti - stačí o5 aj ústna forma, dokonca aj konkludentná - nedostatok písomnej formy ju nerobí neplatnou. Naopak LICENCIA k použitiu MUSÍ byť v PÍSOMNEJ forme, inak je neplatná. To všetko nájdeš tam. AUTOR je ŠÉF - začnime to učiť naše objekty fotenia.
http://leteckaposta.cz/487819011
 
tadzesi
2012-06-18 08:25:22+02
príspevok od: lacikam
Na podporu svojich tvrdení pridávam link na extrakty (neboj sa - nie je toho veľa) z troch zákonov, ktoré navzájom súvisia pri vytváraní zmluvy o dielo. Inak tá môže a nemusí byť uzavretá v písomnej forme - ak dodržíš jej "pravidelné" náležitosti - stačí o5 aj ústna forma, dokonca aj konkludentná - nedostatok písomnej formy ju nerobí neplatnou. Naopak LICENCIA k použitiu MUSÍ byť v PÍSOMNEJ forme, inak je neplatná. To všetko nájdeš tam. AUTOR je ŠÉF - začnime to učiť naše objekty fotenia.
http://leteckaposta.cz/487819011
Na ustnu formu by som sa nespoliehal. Oslovia ta svadobcania, termin fotenia je o 1 alebo 3/4 roka, dohodnete nahrubo co bude premetom diela ustne. A ver mi ze pri 20 svadbach za rok nebudes pamatat co si komu slubil = dojde k problemom.

Cize pisomna forma, presna specifikacia diela, termin dodania a dohodnuta suma. Takto maju obe strany jasno co, zakolko a dokedy dostanu.

A AUTOR nieje SEF. SEF je ten co plati.
 
lacikam
2012-06-18 20:07:02+02
Tadzesi, šéf je autor - prečítaj si autorský zákon. Aspoň u mňa je to tak. Ten, čo platí môže ísť šéfovať inam(nie v mojom ateliéri) , ak sa mu "moje podmienky" napáčia.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2012-06-18 20:13:30+02
príspevok od: markus
Prosim nema niekto vzor zmluvy o diele pre fotenie svadieb. Hladal som na googli ale nasiel som len vseobecne alebo zamerane na inu cinnost ako svadobna fotografia. Pomozte mi prosim.
 
Budy
2012-06-18 21:17:37+02
Sakra toto ma tu dokaze obcas poriadne nasrat, chodit okolo horucej kase, ale nik neponukne nic poriadne na danu problematiku, pripadne priamo o co autor temy ziada : http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=zmluva%20o%20dielo%20fotografovanie%20svadby&source=web&cd=3&ved=0CIMBEBYwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.509.sk%2Fdoc%2Ffotenie_zmluva.pdf&ei=A33fT9DrKoz5sgb9ta3eBw&usg=AFQjCNH8o-if4ijVxZccYZ9PhGw5XJCxtg .... Sorry Peter
 
Max666
2012-06-18 21:30:22+02
príspevok od: lacikam
Max666 - zo zvedavosti som si prečítal posledný (tvoj) príspevok..
K vete z paragrafu 12 ods.1 - Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

K tomu množstvu výkričníkov dodávam jeden - za privolenie sa považuje aj konanie (súčinnosť) smerujúce k vytvoreniu diela!

atti - uviedol si 3 paragrafy z autorského zákona a mňa by zaujímalo ako si dospel k úvahe, ktorá nasleduje za "čiže" :
" ak raz model súhlasil s fotením, súhlasil aj s tým, že fotografiu môžeš komerčne použiť (napr. na vlastnú propagáciu), no predať fotografiu môžeš len s jeho súhlasom."

nemáš pravdu v poslednej časti - predať fotografiu môžeš aj bez súhlasu fotografovaného, keď raz patrí Tebe, tak s ňou nakladáš ako uznáš za vhodné.

Fotografi : Autorský zákon a ostatné súvisiace zákony stavajú autora do postavenia výhradného MAJITEĽA (nehmotnej) časti snímku. Môže s ním nakladať ako chce, zverejňovať bez súhlasu portrétovaného, prípadne aj predať. Nepatria mu práva portrétovaného, ktoré sú osobnostnej povahy - meno, vek atď, typicky identifikačné údaje. Na zverejnenie týchto potrebujete súhlas.
Naopak potrétovaný potrebuje súhlas, ak chce fotku zverejniť, použiť. (To, že je "prax" iná, benevolentnejšia, to je druhá vec - nebudem sa predsa s niekým naťahovať na blbostiach)
Svadby sú v prípade zmluvného záväzku prácou,ktorá spadá do "ZMLUVA O DIELO" - pričom v záležitosti od toho, čo je hotovou (odovzdanou) prácou - či papierová podoba - fotky - (v tom prípade vlastní zákazník papierové vyhotovenie diela a za ten papier v skutočnosti platí, autorstvo fotografa a jeho práva tým nie sú dotknuté. AK - a to je problém dnešných čias, že portrétovaný si myslí, že keď dostal snímky v elektronickej podobe, tak to su JEHO fotky - ak bolo zmluvne dohodnutá k odovzdaniu elektronická podoba - autor je stále majiteľom a vlastníkom práv. To, že si ich svadobčania tlačia a šíria je určitá nedotiahnutosť v praxi, pretože ak by aj platili za elektronickú podobu súborov, tak zaplatili za jednorazové vyhotovenie - nie Xté duplikovanie. To je špecifikum doby, keď sa fotilo na filmik, tak dostali fotky a bolo vymaľované. Každopádne v praxi MUSÍ byť určitá tolerancia oboch strán - no aj v elektronickej dobe je majiteľom snímkov autor. AK sa výslovne uvedie - môže v zmluve udeliť licenciu - nevýhradnú (možné použite snímkov oboch strán - v nej sa môže vymedziť aj čas na ktorý sa licencia udeľuje) a aj výhradnú - v podstate exkluzívnu. Prípad, keď by snímky mohol používať (po dobu platnosti /trvania udelenej licencie) iba ten, kto si dielo objednáva.
K tomu množstvu výkričníkov dodávam jeden - za privolenie sa považuje aj konanie (súčinnosť) smerujúce k vytvoreniu diela!

@lacikam:
Este raz:

- Ochrana osobnosti - z. č. 40/1964 Zb. OZ

§ 12:

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo POUŽIŤ len s je[/b]j privolením !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- fotena osoba da privolenie na VYHOTOVENIE fotografie asak nie na POUZITIE v zvysle zverejnenia fotografie, kde vidno jej tvar !!!

Max
 
zelovoc
2012-06-19 09:19:16+02
príspevok od: pantheonsk
preco netreba na fotografovanie zivnost? z coho vychadzas?
ja som min rok v jednej robil na autorsku zmluvu - TV - a potreboval som mat aspon pridelene dic od DU (ako nemusel som, mohol som robit na cierno a tento rok nic neplati statu), a nasledne potom ten co ma vyplacal daval 2% to nejakeho vydieracskeho literarno - autorskeho fondu...uz si nepamatam kde presne...
pravdupovediac, velmi sa do tejto problematiky nevyznam, ale co som fotil jednu vec pre jednu nemenovanu statnu firmu, tak sme to robili na zaklade zmluvy o vykonani diela, niesom SZCO, len zamestanec inej sukromenj firmy, kde mi to potom dali do danoveho priznania
 
pantheonsk
2012-06-19 13:39:02+02
hm...cize si nepotreboval dic od du, chapem spravne?
ina vec je ze tento rok autori isli pod szco, mam taky pocit...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()