Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

APS-C zrkadlovka - komplet vybava pre portrety, oslavy

culter
2016-04-21 22:20:29+02
Ahojte, nedavno mi zomrel kompakt o ktorom som si myslel, ze je nesmrtelny. Teraz by som ho rad nahradil zrkadlovkou v podobnej cene, ale kedze fotenie zacalo viac bavit priatelku ako mna, bude skor pre nu. Skusenosti mame teda len s kompaktom.

Chvilu som rozmyslal nad FF, ale cena objektivov v kombinacii s rozpoctom cca 1500 tu FF asi spolahlivo zrusila. Mlada nastastie vie co chce fotit - hlavne portrety deti v interieri aj exterieri, oslavy, mozno svadby a okrajovo krajinky a festivaly. Gps sa mi zda zbytocne, wifi by ale bolo fajn a potesilo by aj kvalitne video. Cca mesiac citam vsetko mozne a mam aj par osobnych favoritov - Nikon D5500, Nikon D7200, Canon EOS 80D, chutovku Samsung NX-1, Canon EOS 7D mark II. Viem, su tam velke cenove rozdiely a ten posledny je trochu mimo. Cital som recenzie a aj tu na stranke pisali, ze medzi d5500 a d7200 je priepastny rozdiel, ale moje znalosti bohuzial nestacia na to, aby som chapal v com ten rozdiel je. Je mi jasne, ze d5500 je nizsia rada, ktora ma male plus v podobe vyklopneho dotykoveho displeja. Na d7200 sa mi paci funkcia casozberneho snimania, co by som vyuzil ale iba ja, stavovy displej, 2 SD karty, NFC, nizsi shutter lag.. Obrazovy vystup je vraj ale prakticky totozny. Ide mi o to, aby napr. za nejaky rok, ked sa sa s tym nauci fotit isla nafotit nejaku oslavu, aby sa s d5500 nehanbila, ze je to amaterska zrkladlovka. Malicherne?

Boli sme ich trochu potazkat v obchodoch a d5500 sa jej drzala o poznanie lepsie, ale ja mam s tou amaterskou zrkadlovkou nejaky vnutorny problem Pripadne poradte nieco ine a tiez, ci bolo rozhodnutie vyradit FF spravne. Bol by som rad, keby ste poradili aj nejake konkretne objektivy na tie primarne ulohy a tiez blesk. Objektivy a blesk by som nemal problem kupit bazarove. Fotak asi nie. Je mi jasne, ze takychto otazok tu asi riesite vela. Podobnu zostavu kandidatov som tu ale nenasiel. Budem rad, ak pomozete. Dakujem pekne
 
vd
2016-04-21 22:51:51+02
kup si 5D marka dvojku bazar + pevnu 50. na zaciatok budes hodne spokojny.. Alebo si kup 70D a budes tiez spokojny. Dopraj si pevnu 30 a trebars 85ku ako dlhsie ohnisko. 30 bude v interieri OK na APSC. vykasli sa na gps, dotykove chujoviny a ostatne nepodstatne veci.
 
vd
2016-04-21 23:00:58+02
este aby sa nehanbila s amaterskou zrkadlovkou, tak ti len poviem, že som videl snimky zo starej D350ky + 50/1,8. boli ocarujuce. polovica ludi tu moze len snivat o takých fotkach...
 
culter
2016-04-21 23:54:50+02
vd, diky za nazor. Pokial ide o kvalitu fotiek a ceny fotaka, mam podobnu skusenost. Cca 10 rokov dozadu som travil dost casu na fotografovani.cz, kde jeden typek postoval akty svojej zeny s fotoaparatom za 5 korun a tiez zotieral konkurenciu. Na druhu stranu, ta predsudkova dilema tu je a len tak sa jej nezbavim
 
vd
2016-04-22 12:42:55+02
no hlavne sa musis royhodnut a povedat si, ako uroven ocakavas. Krasne zabery nafotis aj s APS-C + pevna 24, 28, 30, 35..pre interier. D70 a D80 predpokladam, ze zvlada dobre i vysoke iso, takze interier nebude problem bez blesku. vyskusaj, ved nie je problem predat cvasom a kupit trebars bazarove 5D/6D. mam dobre skusenosti so sklami sigma - cely rad pevnych skiel je na tom velmi dobre, a to i cenou. daku sa pouzit potom na FF. 18-35/1.8 bue skvela na APSC, rovnako 24-35/2 je skvela na FF - len je velmi tazka..neries techniku, ries vysledok
 
mongi
2016-04-22 14:05:22+02
telo stačí základné napríklad d3300 alebo niečo v tej kategórii. skôr by som sa sústredil na kvalitný objektív. Artovú sigmu nejakú, určite pevné sklo. tá 85 je pecka ale na apsc veľmi dobre poslúži aj 50. d3300 má ešte lepší výstup než moja d7000 a tá síce nie je najnovšia no neplánujem ju meniť až kým sa úplne nepokazí taký som s ňou spokojný.
 
JakubH
2016-04-22 22:07:25+02
Kvôli nižšiemu ISO (využiješ pri oslavách, svadbách) by som šiel do Nikonu. Určite d7200, telo ti aspoň pár rokov vydrží, a následne po prechode na FF ako druhé telo. Taktiež je odolnejšie a s lepšou ergonómiou. Stavový displej a 2x roller je k nezaplateniu, tam by som videl hlavný dôvod pre vyššiu radu. Objektívy by som volil ako univerzálny Sigmu 17-50 2.8 (v bazáre kúpiš za pár šupov a cena/výkon je veľmi dobrý) a potom Nikkor 50 1.8G, za zbytok externý blesk (treba YN 568EX). S touto výbavou nebudeš mať problém pofotiť 99% vecí. Prípadne tú sigmu potom vymeniť za Sigmu 18-35mm 1.8. Neskôr môžeš dokúpiť nejaké tele 70-200. V podstate s podobnou zostavou (d7000) fotím hlavne portréty, deti a sem tam oslavy/svadby a zatiaľ stačí . I keď už poškulujem po FF, ale žena by ma asi už zabila
 
jajopajo01
2016-04-23 07:57:25+02
Až nato, že Sigma 17-50 f2.8 si veľmi nerozumie s Nikonom D7200 - čo je starý známy problém, ktorý už nikto nevyrieši. Takže na starú Sigmu len starý Nikon D7000 alebo ísť do novších skiel. Inak 7200-ka je podľa mňa predražená. By som skôr uvažoval D7100 z bazáru. Ja som sa uspokojil s bazarovou D7000 a tú Sigmu som nakoniec aj tak predal. Zas až také super sklo to nie je.
 
DenisBede
2016-04-24 00:38:50+02
Nakoľko je známe, že bez kvalitných skiel to nejde, telo by som bral D7100 bazárovú, tam nie je čo pokaziť, dá sa zohnať za 5-6 stoviek a vydrží ešte roky, D7200 má len pár malých vylepšení, gro zostáva a pri prechode z kompaktu to bude pecka. Sklá by som volil pevnú dvojicu 24mm a 50mm f/1.8 od Nikonu a za zvyšok ten blesk a prkotiny... ak dáš príliš veľa za telo, zostane príliš málo na ostatné... v Canone platí v podstate to isté, 70D alebo niečo podobné a rovnaké sklá... prípadne ja osobne ak by som vyberal systém teraz, dosť by som uvažoval nad Fuji X-T10... tie nové CSCčka podávajú super výkony a sú menšie, ľahšie, praktickejšie... či? Treba si ich ale ošahať, lebo držia sa podstatne horšie ako zrkadlovky a to aj s prídavným pseudogripom... kým si ale neni zvyknutý, vieš ako sa hovorí...
 
culter
2016-04-24 14:11:32+02
Ahojte, dakujem za reakcie. Vd, suhlasim, ze primarny je vystup. Tiez ma stve, ked recenzenti niekedy zbytocne prikladaju prilis velku vahu ostatnym prvkom. Napriklad ked pri hodnoteni televizora ma obraz iba 70% vahy a prilozenie sk manualu 10% Napriek tomu, ako som pisal, fotak by som rad kupil novy. 3 roky zaruky + par dalsich bezvyznamnych benefitov mi za 200-250 eur v pripade vyberu Nikon d7200 namiesto d7100 stoji. Pokial ide o Canon 70D, v diskusii pod recenziou na tomto portali opisuju dost neprijemne skusenosti s nahodnym ostrenim pri niekolkych telach chalani orim a PeterBosko. Tomu by som sa rad vyhol. Canon 80D, ktory mam v uzsom vybere ma vraj viditelny sum uz pri ISO 100! (recenzie.sme.sk). Od zaciatku som najviac nakloneny d7200 a usilovne hladam nieco, co by ju diskvalifikovalo. Ako najvacsie negativum je zatial velkost. 50 kilovej zene by sa asi prijemnejsie drzalo nieco mensie, napr. ta 5500d. Vo vahe asi az tak velky rozdiel nebude.
 
culter
2016-04-24 14:31:58+02
Co sa tyka setovych objektivov, tie by ste uplne vyradili, alebo zalezi od konkretneho fotaku, co k nemu vyrobca pribali? O rade ART od sigmy citam same chvaly, len tie ceny.. Viete poradit nieco konkretne na aps-c, co by nedegradovalo vykon fotaku, ale na druhu stranu ani aby fotak nezaostaval za objektivom? Ide mi o najlepsi pomer cena/vykon...asi ako vacsine.

Mongi, nerad by som isiel do nizsej triedy ako d5500 aj ked mi je jasne, ze je to viac o sklach. Ale je super, ze si s d7000 spokojny, to mi hra

JakubH, ten stavovy displej je na d7200 vraj dost okliesteny, ale aj tak je to asi lepsie ako nic. Diky za konkretne tipy. Presne nad podobnymi dvomi objektivmi rozmyslam, len nemam vybraty konkretny rozsah zoomu ani pevne sklo.

jajopajo01 diky za ten postreh! Nieco som o tom nasiel, vraj to vyriesil novy firmware, ale este to postudujem.
 
culter
2016-04-24 14:38:41+02
DenisBede diky. Preco 2 pevne objektivy a preco prave 24 a 50 mm, mozes prosim ta vysvetlit? Nad csc som neuvazoval, ale o tom fuji som cital recenzie v zahranicnych casopisoch, hlavne o filmovom efekte. Horsie je, ze ho nazivo asi v ziadnom obchodaku v ZA nenajdem.

Z cistej zvedavosti by ma zaujimal nazor na Samsung NX-1. Nikto ho tu nespomenul, napriek tomu, ze je to 2 roky stary fotak, nikde sa neda kupit a recenzie pisali skoro o revolucii..
 
Paladin25
2016-04-24 18:04:45+02
príspevok od: culter
DenisBede diky. Preco 2 pevne objektivy a preco prave 24 a 50 mm, mozes prosim ta vysvetlit? Nad csc som neuvazoval, ale o tom fuji som cital recenzie v zahranicnych casopisoch, hlavne o filmovom efekte. Horsie je, ze ho nazivo asi v ziadnom obchodaku v ZA nenajdem.

Z cistej zvedavosti by ma zaujimal nazor na Samsung NX-1. Nikto ho tu nespomenul, napriek tomu, ze je to 2 roky stary fotak, nikde sa neda kupit a recenzie pisali skoro o revolucii..
Samsung vycúval z predaja vlastných foťákov... takže jeho systéme je asi viac-menej mŕtvy
 
bobo222
2016-04-24 19:21:11+02
príspevok od: culter
vd, diky za nazor. Pokial ide o kvalitu fotiek a ceny fotaka, mam podobnu skusenost. Cca 10 rokov dozadu som travil dost casu na fotografovani.cz, kde jeden typek postoval akty svojej zeny s fotoaparatom za 5 korun a tiez zotieral konkurenciu. Na druhu stranu, ta predsudkova dilema tu je a len tak sa jej nezbavim
Ak myslíš Folwarczneho, tak ten už dávno prešiel na zrkadlovku.
 
Martin8101
2016-04-25 07:37:42+02
príspevok od: bobo222
Ak myslíš Folwarczneho, tak ten už dávno prešiel na zrkadlovku.
A ako najdem dotycneho pana? Celkom by som si tie foto pozrel...
 
culter
2016-04-26 02:29:34+02
bobo222, moze to byt folwarczny. Hovorim, nebol som tam roky. Jedine co si pamatam je jedna fotka v nohavickach s maslickou. Teda nie Folwarczneho, ale jeho mladej

Martin8101, skusal som sa tam prihlasit, ale uz mam asi zrusene konto a nenasiel som tam vyhladavanie podla uzivatela. Rozhranie sa za tie roky dost zmenilo. Mozno si niekto iny spomenie.
 
DenisBede
2016-04-27 11:36:29+02
príspevok od: culter
DenisBede diky. Preco 2 pevne objektivy a preco prave 24 a 50 mm, mozes prosim ta vysvetlit? Nad csc som neuvazoval, ale o tom fuji som cital recenzie v zahranicnych casopisoch, hlavne o filmovom efekte. Horsie je, ze ho nazivo asi v ziadnom obchodaku v ZA nenajdem.

Z cistej zvedavosti by ma zaujimal nazor na Samsung NX-1. Nikto ho tu nespomenul, napriek tomu, ze je to 2 roky stary fotak, nikde sa neda kupit a recenzie pisali skoro o revolucii..
Je to o preferenciách, niekto uprednostní zoom, aj to je možnosť. Sám o zoome občas uvažujem, predsa len, meniť objektívy zaberie čas. Ale pevné sklá sú nekompromisné čo sa týka ostrosti a kvality výstupu, to potvrdí každý, navyše svetelnosť sa na APS-C zíde, pevné sklá majú oproti zoomu obrovskú výhodu v tom, že nútia uvažovať, kde sa postavíš, zatiaľ čo pri zoome si proste prizoomuješ a neriešiš a často ti ujde oveľa lepší uhoľ záberu, ktorý objavíš len s pevným sklom. Nikon má super radu pevných objektívov so svetelnosťou f/1.8. Mám 20, 50, 85mm... Na portréty beriem vždy 50 a 85mm inak vždy 20mm a 50mm do zálohy. 20 aj 24 sú v podstate o tom istom, cena, váha, veľkosť je rovnaká. Dá sa vybrať aj 28 alebo 35, sú lacnejšie ale 35ku som predal, chýbal mi širší záber a je veľmi blízko 50ke. No a s novou vychytávkou od Peak Designu už ani výmena objektívov nezaberie viac ako momentík Navyše pevné sklá su podstatne ľahšie, menšie a aj lacnejšie. Za kombo 20, 50, 85mm zaplatíš toľko, čo za 24-70 f/2.8. Máš menšie sklo na tele, nie tú opachu (aj tak ho máš v batohu, ja viem, ale nebola ťa ruky pri fotení ), a môžeš si ich kúpiť postupne, ak nemáš hneď 1 300e poruke (pozri sa na Tamron 24-70mm f/2.8, je lacnejší ako nikon, menší a trochu lahší, dobrá alternatíva).
 
DenisBede
2016-04-27 11:41:14+02
príspevok od: culter
DenisBede diky. Preco 2 pevne objektivy a preco prave 24 a 50 mm, mozes prosim ta vysvetlit? Nad csc som neuvazoval, ale o tom fuji som cital recenzie v zahranicnych casopisoch, hlavne o filmovom efekte. Horsie je, ze ho nazivo asi v ziadnom obchodaku v ZA nenajdem.

Z cistej zvedavosti by ma zaujimal nazor na Samsung NX-1. Nikto ho tu nespomenul, napriek tomu, ze je to 2 roky stary fotak, nikde sa neda kupit a recenzie pisali skoro o revolucii..
No a Fuji majú v každom foto shope aj vo väčšom elektre, takže vyskúšať si ho by nemal byť problém. Rozmýšľal som nad ním, pretože ak ideš do APS-C snímača, sú rovnako dobré ako zrkadlovky, zároveň podstatne ľahšie a stoja zhruba rovnako. Mne sa ale vôbec nedržia dobre, a to mám naozaj malé ruky... preto zostávam pri zrkadlovke. Zároveň D7200 sa bude držať aj žene oveľa lepšie ako napr. D3300 alebo D5500, a aj keď je ťažšia, to že sa ti ruka nenamáha, keď ho držíš (CSC telo musíš doslova mačkať, aby ti nevypadlo) ja svoju D90 držím 90% času pri potulkách na 4 prstoch v spustenej ruke, nikdy mi nevypadla... Nedávno som bol ošahať D750 vs. D7200 a D750 s pevným objektívom je dokonca ľahšia ako D7200 so setovým zoomom a keďže je podstatne väčšia, drží sa úplne báječne!
 
Tibor78
2016-04-28 05:50:24+02
No ked chces fotit za peniaze tak jedine FF s dual slot pamatou.Nad APS-C by som ani neuvazoval.A ako zakladny objektiv 24-70 2.8
 
culter
2016-05-02 03:24:40+02
Tibor78: preco??! Preco mi tu hadzes tohoto chrobaka, ked uz som takmer rozhodnuty? Znova som prebehol vsetky lacne fullframe a ten rozdiel nieje oproti d7200 az tak velky. Rozdiel bude asi vacsi po zaratani objektivov. Inak pri rozhodovani medzi asp-c a FF ma dost nasmerovalo toto video: https://www.youtube.com/watch?v=PHYidejT3KY
Chalpik tam chvali aj Fuji, tusim xt-1, ktorejho mensieho brata spominal Denis. Co si o tom myslite?
Tibor, ten tvoj Canon 5d je mimo moj rozpocet. Vies poradit nieco lacnejsie vo FF? Pokial ide o objektivy, nieje lepsie kupit 2 pevne objektivy s lepsou svetelnostou ako radi Denis?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()