Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

vymena D750 za nieco kompaktnejsie

suletylu
suletylu 2018-03-02 11:55:45+01
Ahojte vsetci,


Potreboval by som poradit s vyberom nahrady za moju aktualnu d750.
Potreboval by som nieco kompaktnejsie, vhodne na turistiku. Proste aby sa mi vratila chut nosit fotak so sebou kamkolvek vybehnem. Momentalne so sebou vlacim D750+Tamron 15-30 a tato kombinacia ma spolu cca 1,9kg. Ked si predstavim, hompalajuci sa na popruhu batohu, ze to mam mat na sebe 6-9 hodin tak ma to dost odradza ho vobec tahat so sebou, .

Po predaji fotaku aj objektivu by som tie peniaze bol ochotny zainvestovat do niecoho mensieho a rozumnejsieho. Nemusi to byt ani cely budget. ked to bude za 1200 tak bude za 1200, ked za 800 tak za 800.. nemusim mat silou mocou to najlepsie na trhu. Chcem len, aby obrazova kvalita az tak vyrazne neutrpela - netlacim velkoformatovo a fotim len pre radost, cize odpustim, ze fotky pri iso 12800 nebudu ako z fullframu

fotim si prevazne krajinku a doma decka. Ziadny sport ani nic rychle.

viete mi poradit ako sa s tym vysporiadat?


dakujem.
 
karrlok
2018-03-15 13:10:14+01
príspevok od: marcus_labeo
Môj staručný Pentax model 2012 má ostrenie do -3 EV, človek by čakal, že v r. 2018 to už bude štandard.
Inak keď spomínam Pentax pri téme downsizing, mám pocit, že Ricoh trestuhodne ignoruje aktuálny dopyt po zmenšovaní fotovýbavy. Veď práve Pentax bol známy tým, že ponúkal super malé a skladné objektívy (viď celá rada Limited), ktoré boli na rozdiel od konkurencie len pre APSC a tým mohli byť menšie. Len v tej dobe platilo "bigger is better", king bol ten, kto mal zrkadlovku s hovadským objektívom, lebo ten vyzeral ako profík. Dnes, keď množstvo fullframistov sa chce zbaviť tej záťaže a hľadá ľahšie alternatívy, prechádzajú na mirrorlessy aj preto, že s APSC zrkadlovkou by si moc nepolepšili (lebo väčšina skiel C/N sú aj tak FF sklá). No a tu má (mal) Pentax komparatívnu výhodu, ktorú by bolo treba zvlášť v tejto dobe silne propagovať. Ale opak sa deje, PR oddelenie Ricohu chrápe a vývoj sa sústreďuje... na hovadsky veľké a ťažké FF objektívy. Z môjho pohľadu proste celé zle. Pritom keď si na svoju relatívne kompaktnú DSLR nasadím pevnú 15ku alebo 70ku (o palacinke 40mm ani nehovoriac), je to tak malá zostava, že ani mirrorless to nedokáže poraziť: https://www.ephotozine.com/articles/pentax-hd-pentax-da-40mm-f-2-8-limited-lens-review-23356/images/666-HD-Pentax-DA-40mm-f2-8-limited-lens-black-1_1382093444.jpg
Teda z môjho pohľadu APSC zrkadlovka s malými sklami je tá správna cesta, ako downsizovať a pritom neísť príliš dolu z požiadaviek na kvalitu a ergonómiu, na ktorú sú majitelia FF zvyknutí.
No CSC má niektoré výhody, ktoré DSLR mať nemôže.
 
karrlok
2018-03-15 13:16:08+01
príspevok od: marcus_labeo
Môj staručný Pentax model 2012 má ostrenie do -3 EV, človek by čakal, že v r. 2018 to už bude štandard.
Inak keď spomínam Pentax pri téme downsizing, mám pocit, že Ricoh trestuhodne ignoruje aktuálny dopyt po zmenšovaní fotovýbavy. Veď práve Pentax bol známy tým, že ponúkal super malé a skladné objektívy (viď celá rada Limited), ktoré boli na rozdiel od konkurencie len pre APSC a tým mohli byť menšie. Len v tej dobe platilo "bigger is better", king bol ten, kto mal zrkadlovku s hovadským objektívom, lebo ten vyzeral ako profík. Dnes, keď množstvo fullframistov sa chce zbaviť tej záťaže a hľadá ľahšie alternatívy, prechádzajú na mirrorlessy aj preto, že s APSC zrkadlovkou by si moc nepolepšili (lebo väčšina skiel C/N sú aj tak FF sklá). No a tu má (mal) Pentax komparatívnu výhodu, ktorú by bolo treba zvlášť v tejto dobe silne propagovať. Ale opak sa deje, PR oddelenie Ricohu chrápe a vývoj sa sústreďuje... na hovadsky veľké a ťažké FF objektívy. Z môjho pohľadu proste celé zle. Pritom keď si na svoju relatívne kompaktnú DSLR nasadím pevnú 15ku alebo 70ku (o palacinke 40mm ani nehovoriac), je to tak malá zostava, že ani mirrorless to nedokáže poraziť: https://www.ephotozine.com/articles/pentax-hd-pentax-da-40mm-f-2-8-limited-lens-review-23356/images/666-HD-Pentax-DA-40mm-f2-8-limited-lens-black-1_1382093444.jpg
Teda z môjho pohľadu APSC zrkadlovka s malými sklami je tá správna cesta, ako downsizovať a pritom neísť príliš dolu z požiadaviek na kvalitu a ergonómiu, na ktorú sú majitelia FF zvyknutí.
Keby D750 mala všetky vymoženosti, ako D500, tak to by som bral a verím, že by to bol najlepšie predávaný model. Tiež, ak by D7500 mala všetko čo D500, tak by bola veľmi dobre predávaným modelom. Samozrejme záležalo by na cene.
 
MagickVamp
2018-03-15 13:44:05+01
príspevok od: karrlok
No CSC má niektoré výhody, ktoré DSLR mať nemôže.
Ano, CSC je buducnost....len CSC su stale vo faze dospievania....neviem ake su tie nove EVF s 3,6 M bodove, ale tie stare 2,3 M bodove su podla mna na prt, je to jak kukat do telky z blizka... tak ma z toho boli oko presne. CSC su menej odolne. Ostrenie je dobre len v tych najlepsich CSC zatial. Ja si myslim ze ked dozreju technologie, potom sa do toho naplno pusti aj Canon aj Nikon (Nikon ak nema nejake zmluvy so Sony ohladom cipov a ich vyuzitia v CSC). Minimalne co sa tyka Canonu sa nebojim, maju vymakany dual pixel...v LV aj 5DmkIV ostri lepsie ako cez hladacik, dokonca s citlivostou -4EV. Canon uz teraz ma technologie na spickovy CSC...to je len a len o tom ze nechce, boji sa kanibalizmu ako sa sam vyjadril a nepride/neprisiel mu to ako spravny cas. Co sa tyka objektivov, jednoducho budu na ne nativne pasovat existujuce objektivy, lebo velkost objektivov ovela viac ovplyvnuje velkost cipu ako to ci je fotak CSC ci nie je. Na wildlife ci pracu mi velkost 77d az 80D ci D7500 pride uplne idealna. A na volny cas velkost 200d mi zas pride super. Myslim si ze najneskor buduci rok uz budu mat ale aj oni profi CSC.
 
marcus_labeo
2018-03-15 15:02:44+01
príspevok od: MagickVamp
Ano, CSC je buducnost....len CSC su stale vo faze dospievania....neviem ake su tie nove EVF s 3,6 M bodove, ale tie stare 2,3 M bodove su podla mna na prt, je to jak kukat do telky z blizka... tak ma z toho boli oko presne. CSC su menej odolne. Ostrenie je dobre len v tych najlepsich CSC zatial. Ja si myslim ze ked dozreju technologie, potom sa do toho naplno pusti aj Canon aj Nikon (Nikon ak nema nejake zmluvy so Sony ohladom cipov a ich vyuzitia v CSC). Minimalne co sa tyka Canonu sa nebojim, maju vymakany dual pixel...v LV aj 5DmkIV ostri lepsie ako cez hladacik, dokonca s citlivostou -4EV. Canon uz teraz ma technologie na spickovy CSC...to je len a len o tom ze nechce, boji sa kanibalizmu ako sa sam vyjadril a nepride/neprisiel mu to ako spravny cas. Co sa tyka objektivov, jednoducho budu na ne nativne pasovat existujuce objektivy, lebo velkost objektivov ovela viac ovplyvnuje velkost cipu ako to ci je fotak CSC ci nie je. Na wildlife ci pracu mi velkost 77d az 80D ci D7500 pride uplne idealna. A na volny cas velkost 200d mi zas pride super. Myslim si ze najneskor buduci rok uz budu mat ale aj oni profi CSC.
Ja to vnímam tak, že ten skutočný zlom a odklon od zrkadloviek k bezzrkadlovkám nastane až vtedy, keď na tento trh vstúpia Canon a hlavne Nikon (a tým myslím naozaj vstúpia, teda predstavia nadupané APSC či FF mirrorlessy a vrhnú sa aj do skiel, nie tie doterajšie neochotné a lowendové pokusy ako EOS M, o Nikone 1 ani radšej nehovorím). Dovtedy to bude stále len trochárenie tretích výrobcov, ktorí si postupne odhryzávajú z koláča, na definitívne víťazstvo však nemajú trhový potenciál. A i ja by som o prechode na mirrorless uvažoval až vtedy, keď sa zapoja Canon a Nikon. Pretože aktuálne ani u jedného výrobcu bezzrkadloviek nenachádzam bezvýhradnú voľbu (Oly a Pana sú limitovaní menším senzorom, Fuji zase X-transom, Sony s FF radou veľkostnú výhodu neprináša a na APSC akosi kašle). Akurát sa obávam, že "môj" Pentax s nástupom mirrorless doby definitívne skončí, keď na rozdiel od C/N nemá zdroje na vývoj komplet nového systému a podľa mňa s koncom DSLR skončí aj on.
 
karrlok
2018-03-15 18:55:23+01
príspevok od: MagickVamp
Ano, CSC je buducnost....len CSC su stale vo faze dospievania....neviem ake su tie nove EVF s 3,6 M bodove, ale tie stare 2,3 M bodove su podla mna na prt, je to jak kukat do telky z blizka... tak ma z toho boli oko presne. CSC su menej odolne. Ostrenie je dobre len v tych najlepsich CSC zatial. Ja si myslim ze ked dozreju technologie, potom sa do toho naplno pusti aj Canon aj Nikon (Nikon ak nema nejake zmluvy so Sony ohladom cipov a ich vyuzitia v CSC). Minimalne co sa tyka Canonu sa nebojim, maju vymakany dual pixel...v LV aj 5DmkIV ostri lepsie ako cez hladacik, dokonca s citlivostou -4EV. Canon uz teraz ma technologie na spickovy CSC...to je len a len o tom ze nechce, boji sa kanibalizmu ako sa sam vyjadril a nepride/neprisiel mu to ako spravny cas. Co sa tyka objektivov, jednoducho budu na ne nativne pasovat existujuce objektivy, lebo velkost objektivov ovela viac ovplyvnuje velkost cipu ako to ci je fotak CSC ci nie je. Na wildlife ci pracu mi velkost 77d az 80D ci D7500 pride uplne idealna. A na volny cas velkost 200d mi zas pride super. Myslim si ze najneskor buduci rok uz budu mat ale aj oni profi CSC.
Podľa mňa budeš musieť tam dať adapter na objektív, pretože nebude rovnaká vzdialenosť prvej šošovky od čipu.
 
MagickVamp
2018-03-15 21:31:13+01
príspevok od: karrlok
Podľa mňa budeš musieť tam dať adapter na objektív, pretože nebude rovnaká vzdialenosť prvej šošovky od čipu.
Podla mna ak dodrzia konstrukciu zrkadloviek tak adapter nebude treba.
 
karrlok
2018-03-15 22:37:13+01
príspevok od: MagickVamp
Podla mna ak dodrzia konstrukciu zrkadloviek tak adapter nebude treba.
To máš pravdu, ale tým pádom by hrúbka foťakov musela byť taká istá.
 
MagickVamp
2018-03-16 07:05:08+01
príspevok od: karrlok
To máš pravdu, ale tým pádom by hrúbka foťakov musela byť taká istá.
Jo, co zas nie je ziadna tragedia, hrubka musi byt minimalne taka, aku ma Canon 100d, len to prispeje k ergonomii. So 100d spravim ovela lepsie foto a prijemnejsie sa mi foti ako s novsim Canon M5, prave vdaka lepsej ergonomii, prijemnejsiemu drzaniu. Pri profi CSC je mozno taka hrubka aj viac ziaduca a myslim ze ked skonci ten osial, tak postupne zhrubnu aj ostatne profi CSC.

A co sa tyka cisto vyletnych fotakov na prilezitostny cvak, tu mame nizsiu radu M.

Prikladam foto Canon 100D a Fuji X-H1. Len demonstracia toho ze ta minimalna hrubka nie je ziaden problem.
 
karrlok
2018-03-16 07:21:03+01
príspevok od: MagickVamp
Jo, co zas nie je ziadna tragedia, hrubka musi byt minimalne taka, aku ma Canon 100d, len to prispeje k ergonomii. So 100d spravim ovela lepsie foto a prijemnejsie sa mi foti ako s novsim Canon M5, prave vdaka lepsej ergonomii, prijemnejsiemu drzaniu. Pri profi CSC je mozno taka hrubka aj viac ziaduca a myslim ze ked skonci ten osial, tak postupne zhrubnu aj ostatne profi CSC.

A co sa tyka cisto vyletnych fotakov na prilezitostny cvak, tu mame nizsiu radu M.

Prikladam foto Canon 100D a Fuji X-H1. Len demonstracia toho ze ta minimalna hrubka nie je ziaden problem.
Som zvedavý ako to vyriešia. Už len čakať, kedy sa Canon aj Nikon rozhybu.
 
Marcel Rebro
2018-03-19 07:42:42+01
príspevok od: karrlok
Veľmi pekné zábery Marcel, a máš pravdu, dávnejšie som chodil na turistiku aj s FF no posledné roky už mi vadí tá váha a veľkosť.
Tento víkend s kamarátmi a RX100vkou na Kriváni
 
marcus_labeo
2018-03-19 13:39:16+01
príspevok od: Marcel Rebro
Tento víkend s kamarátmi a RX100vkou na Kriváni
Parádne fotky! Kamaráti musia byť radi, že s nimi chodí fotograf Tvojej úrovne. Ja ak aj idem s niekým na turistiku, dakde vylezieme a dám mu foťák, nech ma cvakne, tak buď mi trčí z hlavy tabuľa, dvojkríž, som presne v strede či podobne, takže nikdy nemám použiteľnú fotku.
 
Azimut
2018-03-19 16:31:50+01
príspevok od: marcus_labeo
Parádne fotky! Kamaráti musia byť radi, že s nimi chodí fotograf Tvojej úrovne. Ja ak aj idem s niekým na turistiku, dakde vylezieme a dám mu foťák, nech ma cvakne, tak buď mi trčí z hlavy tabuľa, dvojkríž, som presne v strede či podobne, takže nikdy nemám použiteľnú fotku.
Moja squaw sa snaží: Rx 100
 
z80
2018-03-19 18:09:08+01
príspevok od: Azimut
Moja squaw sa snaží: Rx 100
Metlu si vyretusoval
 
karrlok
2018-03-19 22:05:35+01
príspevok od: Marcel Rebro
Tento víkend s kamarátmi a RX100vkou na Kriváni
Ako vidím tu nejde akým foťakom fotíš, ale ako fotíš. Krásne fotky Marcel.
 
asverusko
2018-03-19 22:09:33+01
príspevok od: Marcel Rebro
Tento víkend s kamarátmi a RX100vkou na Kriváni
Zdravím, Marcel. krásne fotky, no rád by som ich videl aj vo farbe. Ďakujem.
 
Marcel Rebro
2018-03-19 22:49:51+01
príspevok od: asverusko
Zdravím, Marcel. krásne fotky, no rád by som ich videl aj vo farbe. Ďakujem.
Nech sa páči
 
Azimut
2018-03-20 08:08:09+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nech sa páči
Ozaj pekné,čisté fotky, ale tie čirno-bíle sa mi páčia kvapku viac..
 
asverusko
2018-03-20 08:25:48+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nech sa páči
Ďakujem.
 
MagickVamp
2018-03-20 08:32:32+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nech sa páči
Foto pekne, ale v tejto velkosti si myslim ze by velmi podobne vyzerali aj foto z dobreho mobilu. Jasne pri post procese by si dostal z RX100 viac....tak ako z vacsieho snimaca s dobrym objektivom zas viac...a z lepsieho este viac. Urcite je fajn mat taky fotak, su situacie ked presne taky fotak uplne staci, ked ide v provom rade o sport, o zazitok a fotak je len do poctu. Snad do leta budem mat RX100IV alebo G7xmkII aj ja.
 
Marcel Rebro
2018-03-20 09:28:59+01
príspevok od: MagickVamp
Foto pekne, ale v tejto velkosti si myslim ze by velmi podobne vyzerali aj foto z dobreho mobilu. Jasne pri post procese by si dostal z RX100 viac....tak ako z vacsieho snimaca s dobrym objektivom zas viac...a z lepsieho este viac. Urcite je fajn mat taky fotak, su situacie ked presne taky fotak uplne staci, ked ide v provom rade o sport, o zazitok a fotak je len do poctu. Snad do leta budem mat RX100IV alebo G7xmkII aj ja.
No neviem. Chalani čo boli teraz so mnou cvakali na mobily ako o život. A fotky majú nejaké iné
G7X je zbytočne (podľa mňa) veľká. Buď RX100 alebo G9X Mk II. Mám oba. Prvý som kúpil, druh=y vyhral. Ale nechal som si ho na behanie.
 
Strana 5 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()