Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

vymena D750 za nieco kompaktnejsie

suletylu
suletylu 2018-03-02 11:55:45+01
Ahojte vsetci,


Potreboval by som poradit s vyberom nahrady za moju aktualnu d750.
Potreboval by som nieco kompaktnejsie, vhodne na turistiku. Proste aby sa mi vratila chut nosit fotak so sebou kamkolvek vybehnem. Momentalne so sebou vlacim D750+Tamron 15-30 a tato kombinacia ma spolu cca 1,9kg. Ked si predstavim, hompalajuci sa na popruhu batohu, ze to mam mat na sebe 6-9 hodin tak ma to dost odradza ho vobec tahat so sebou, .

Po predaji fotaku aj objektivu by som tie peniaze bol ochotny zainvestovat do niecoho mensieho a rozumnejsieho. Nemusi to byt ani cely budget. ked to bude za 1200 tak bude za 1200, ked za 800 tak za 800.. nemusim mat silou mocou to najlepsie na trhu. Chcem len, aby obrazova kvalita az tak vyrazne neutrpela - netlacim velkoformatovo a fotim len pre radost, cize odpustim, ze fotky pri iso 12800 nebudu ako z fullframu

fotim si prevazne krajinku a doma decka. Ziadny sport ani nic rychle.

viete mi poradit ako sa s tym vysporiadat?


dakujem.
 
DenisBede
2018-03-06 17:59:15+01
príspevok od: ivofides
Moja skusenost... Fungoval som necely rok v kombinacii D750 a Fuji. A ked som zistil, ze Fuji som pouzival cca 90% casu, tak jednoducho bolo rozhodnute. A to som pouzival ART chutovky od Sigmy. Problem bol, ze som sa akosi nevedel dokopat k predaju Nikonu. Potreboval som sa od toho akosi "emocionalne" odtrhnut (v hlave hlasky sakra sak ty zdrhas do APSC, wtf 😃) . Ale zvitazil rozum (zivit dva systemy nebudem). Momentalne predavam D750, a zbytok vybavy. Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody, ale jednoducho u mna Fuji vyhralo na plnej ciare. A este jedna vec... Riesil som moznost prechodu na Sony, ale.... okrem mensieho tela by bolo vlastne vsetko rovnake - velke a ovela drahsie (skla). A to portfolio od Fuji je uz pomerne rozsiahle a skutocne kvalitne.
Vďaka za podelenie sa o skúsenosť ...tiež plánujem vymeniť DSLR za mirrorless, nebaví ma to už vláčiť so sebou, chcel by som niečo ľahké, malé so stabilizovaným snímačom a tichou závierkou, skúšal som Oly E-M1 a dosť ma zaujal teraz nový Fuji X-H1 no a potom prišlo Sony s A7 III a teraz neviem... za rovnakú cenu ako X-H1 môžem mať odrazu FF mirrorless a to čo Sony za tú cenu nabalilo do novej A7 III je brutálne! No je tu otázka ceny, hmotnosti a veľkosti skiel... potrebujem iba široký prime, ktorý budem brať všade so sebou na cesty. Fuji má 14 F2.8 a 16 F1.4 ktoré vyhovujú veľkosťou a váhou, stoja však 1k, rovnako aj napríklad portrétová 56 F1.2... Sony má napríklad z FE skiel 28 F2, 50 F1.8 alebo aj 85 F1.8 ktoré sú cenovo aj rozmermi dostupnejšie no sú to základné sklá, tak je otázka či nie je zbytočné ísť do FF len so základnými sklami. Sigma Art objektívy sú kvalitou skvelé, cenovo dostupné no veľkosť a váha je katastrofálna, sú to monštrá. Rovnaký problém však bol pri Olympuse, že E-M1 je skvelá, malá, ľahká ale ich svetelné PRO prime objektívy sú ešte drahšie ako Fuji sklá a aj dosť veľké, tak aký význam má mať foťák s m43 snímačom?!
 
Willi
2018-03-06 18:25:08+01
príspevok od: DenisBede
Vďaka za podelenie sa o skúsenosť ...tiež plánujem vymeniť DSLR za mirrorless, nebaví ma to už vláčiť so sebou, chcel by som niečo ľahké, malé so stabilizovaným snímačom a tichou závierkou, skúšal som Oly E-M1 a dosť ma zaujal teraz nový Fuji X-H1 no a potom prišlo Sony s A7 III a teraz neviem... za rovnakú cenu ako X-H1 môžem mať odrazu FF mirrorless a to čo Sony za tú cenu nabalilo do novej A7 III je brutálne! No je tu otázka ceny, hmotnosti a veľkosti skiel... potrebujem iba široký prime, ktorý budem brať všade so sebou na cesty. Fuji má 14 F2.8 a 16 F1.4 ktoré vyhovujú veľkosťou a váhou, stoja však 1k, rovnako aj napríklad portrétová 56 F1.2... Sony má napríklad z FE skiel 28 F2, 50 F1.8 alebo aj 85 F1.8 ktoré sú cenovo aj rozmermi dostupnejšie no sú to základné sklá, tak je otázka či nie je zbytočné ísť do FF len so základnými sklami. Sigma Art objektívy sú kvalitou skvelé, cenovo dostupné no veľkosť a váha je katastrofálna, sú to monštrá. Rovnaký problém však bol pri Olympuse, že E-M1 je skvelá, malá, ľahká ale ich svetelné PRO prime objektívy sú ešte drahšie ako Fuji sklá a aj dosť veľké, tak aký význam má mať foťák s m43 snímačom?!
Za pozornosť určite stoja aj Samyang AF EF sklá 14mm a 35mm F2.8, sú veľmi kompaktné, hlavne 35mm je podľa testov extrémne ostrý a svetelnosť je podobná ako F1.8 na APS-C, cena je tiež veľmi priaznivá.

Sigma robí tiež 16mm F1.4 pre Sony APS-C za polovicu ceny Fuji ekvivalentu, síce s trochou sw korekcie ale výsledok to našťastie neovplyvňuje, ten je vynikajúci. 30mm F1.4 je tiež veľmi obľúbený a 50mm F1.4 bude uvedený čoskoro..

Síce sa mi pri uvedení X-H1 páčil, ale A7 III je iná liga. Už som ho aj predobjednal, zatiaľ s pevnými sklami, počkám na nový Tamron 28-75mm F2.8.

Zmyslom M43 fotoaparátov s PRO sklami je, že PRO objektívy (viac alebo menej) kompenzujú crop a stále zostávajú výhody M43 ako stabilizácia obrazu a nižšie nároky na všetko, čo ten senzor obsluhuje (batéria, procesor atď.).
 
pista58
2018-03-07 09:34:09+01
este jeden postreh, ja som si pri prechode z entry level mirrorles (nex3) na D750 nevedel vynachvalit ergonomiu. je to opat len osobna preferencia a velmi zalezi od konkretneho fotaku a sikovnosti ruk, ale casto je pri zimnych foteniach v horach (-15 a pod) velmi obtiazne pracovat s fotakom bez rukavic, no mnohe male tela sa obtiazne ovladaju aj s rukavicami. Osobne mozem mat aj lyziarske rukavice a nemam problem, zazil som uz ked ludi obmedzovalo pri zachyteni kratko trvajuceho momentu to, ze bud im skrehli hole ruky, alebo bojovali s nastaveniami. Cize ak niekto cvaka aj v narocnejsich podmienkach, mal by si overit ci mu vyhovuje ovladanie.
 
PeCh
2018-03-07 10:09:01+01
príspevok od: pista58
este jeden postreh, ja som si pri prechode z entry level mirrorles (nex3) na D750 nevedel vynachvalit ergonomiu. je to opat len osobna preferencia a velmi zalezi od konkretneho fotaku a sikovnosti ruk, ale casto je pri zimnych foteniach v horach (-15 a pod) velmi obtiazne pracovat s fotakom bez rukavic, no mnohe male tela sa obtiazne ovladaju aj s rukavicami. Osobne mozem mat aj lyziarske rukavice a nemam problem, zazil som uz ked ludi obmedzovalo pri zachyteni kratko trvajuceho momentu to, ze bud im skrehli hole ruky, alebo bojovali s nastaveniami. Cize ak niekto cvaka aj v narocnejsich podmienkach, mal by si overit ci mu vyhovuje ovladanie.
No tieto malé nexy mali na rozmery parádny grip, ale ovládanie (nastavovanie) bolo tragické. V každom prípade s lyžiarskymi rukavicami by sa mi nedal ovládať ani jeden foťák, čo som mal (ešte tak nanajvýš iba cvakať). A bolo jedno, či to bola amatérska alebo profi FF zrkadlovka alebo mirrorless.
 
marcus_labeo
2018-03-07 12:55:03+01
príspevok od: DenisBede
Vďaka za podelenie sa o skúsenosť ...tiež plánujem vymeniť DSLR za mirrorless, nebaví ma to už vláčiť so sebou, chcel by som niečo ľahké, malé so stabilizovaným snímačom a tichou závierkou, skúšal som Oly E-M1 a dosť ma zaujal teraz nový Fuji X-H1 no a potom prišlo Sony s A7 III a teraz neviem... za rovnakú cenu ako X-H1 môžem mať odrazu FF mirrorless a to čo Sony za tú cenu nabalilo do novej A7 III je brutálne! No je tu otázka ceny, hmotnosti a veľkosti skiel... potrebujem iba široký prime, ktorý budem brať všade so sebou na cesty. Fuji má 14 F2.8 a 16 F1.4 ktoré vyhovujú veľkosťou a váhou, stoja však 1k, rovnako aj napríklad portrétová 56 F1.2... Sony má napríklad z FE skiel 28 F2, 50 F1.8 alebo aj 85 F1.8 ktoré sú cenovo aj rozmermi dostupnejšie no sú to základné sklá, tak je otázka či nie je zbytočné ísť do FF len so základnými sklami. Sigma Art objektívy sú kvalitou skvelé, cenovo dostupné no veľkosť a váha je katastrofálna, sú to monštrá. Rovnaký problém však bol pri Olympuse, že E-M1 je skvelá, malá, ľahká ale ich svetelné PRO prime objektívy sú ešte drahšie ako Fuji sklá a aj dosť veľké, tak aký význam má mať foťák s m43 snímačom?!
To je problém. X-H1 vyzerá ergonomicky dokonale, ale je veľká a ťažká rovnako ako zrkadlovky, plus stojí skoro 2 tisícky. Obdobne E-M1 II či G9 sú drahé ako šľak, naviac je to furt len 4/3" senzor, ktorý sa nechytá na nové APSC ako má Fuji. Z tohto pohľadu je najlepšou kúpou tá a7 III, toľko muziky za tie peniaze neponúka nikto. Ale príde otázka skiel a sme späť: aj keď na Sony pribúdajú sklá, sú to väčšinou ultradrahé GM či Zeiss objektívy, alebo obrovské Sigma Art ešte väčšie ako verzie pre DSLR. Zostávajú len Sony sklá základnej rady, ktoré nie sú zrovna špičkové (24-70/4 hodnotili ako najhoršie sklo) a tam je otázka, načo na super FF senzor dávať podpriemernú optiku.
Jasne najviac skiel má M4/3, tam si vyberie každý, ale zase keď ideme do detailov, tak napriek otvorenému systému Oly sklá nepodávajú najlepšie výkony na Pana telách a naopak (nekomunikácia so stabilizáciou v tele, DFD nefunguje s Oly sklami a pod.), top sklá (Olympus Pro, Panasonic Leica) sú drahé ako fullframe sklá. Najlepšie mi preto z hľadiska skiel vychádza Fuji, ktorý má super ponuku objektívov, opticky parádnych a veľkostne ešte prijateľných. A cenu rieši eglobalcentral, kde sú výrazne lacnejšie ako v bežných eshopoch (to platilo aj pre Olympus, predtým než zmizol z ponuky EGC).
Takže kto nemá problém s X-trans senzorom a vie ho spracovať (ja by som problém mal), najlepší downsizing z FF zrkadlovky je podľa mňa Fuji X-T20 či X-T2. K základnému zoomu 18-55/2,8-4 by som prihodil širokáč 14/2,8 a portreťák 56/1,2 a bolo by vymaľované.
 
JohnNewton
2018-03-07 14:11:22+01
Fuji X-H1 je zatiaľ iste ich najlepší model. Ale:
APSC X-H1 + 16-50/2,8 = 623+656g
FF Sony 7 lll + 24-105/4 = 650 + 663g

A to za nie veľmi rozdielnu cenu. Myslím že voľba je jasná... Nakoniec aj debata pod X-H1 je v podstate nulová.
 
marcus_labeo
2018-03-07 15:30:53+01
príspevok od: JohnNewton
Fuji X-H1 je zatiaľ iste ich najlepší model. Ale:
APSC X-H1 + 16-50/2,8 = 623+656g
FF Sony 7 lll + 24-105/4 = 650 + 663g

A to za nie veľmi rozdielnu cenu. Myslím že voľba je jasná... Nakoniec aj debata pod X-H1 je v podstate nulová.
A to ani nemusíš ísť do mirrorlessov, takéto hmotnosti sú aj medzi zrkadlovkami, napr.:
77D + 17-55/2,8 = 540 + 645g
80D + 17-55 = 730 + 645g
K-3 II + 16-50/2,8 = 780 + 565g
atp.
 
tom-o
2018-03-07 15:48:48+01
príspevok od: marcus_labeo
A to ani nemusíš ísť do mirrorlessov, takéto hmotnosti sú aj medzi zrkadlovkami, napr.:
77D + 17-55/2,8 = 540 + 645g
80D + 17-55 = 730 + 645g
K-3 II + 16-50/2,8 = 780 + 565g
atp.
A este usetris tisicku na dovolenku
 
JohnNewton
2018-03-07 15:59:21+01
príspevok od: marcus_labeo
A to ani nemusíš ísť do mirrorlessov, takéto hmotnosti sú aj medzi zrkadlovkami, napr.:
77D + 17-55/2,8 = 540 + 645g
80D + 17-55 = 730 + 645g
K-3 II + 16-50/2,8 = 780 + 565g
atp.
Ja osobne "fotograficky " lepšie vidím cez OVF, ale kvôli videu uprednostňujem EVF
 
marcus_labeo
2018-03-07 16:42:02+01
príspevok od: tom-o
A este usetris tisicku na dovolenku
Správna pripomienka. Ja teraz idem na fototrip na Faerské ostrovy. Za tú cenu by som mal nejaký bežný (nijak špičkový) objektív, ale sedel by som doma na zadku. Takže radšej cestovať a fotiť trebárs aj priemernou technikou, ako sa vytešovať z foťáku či skla super parametrov... doma v obývačke.
 
DenisBede
2018-03-07 21:25:02+01
príspevok od: marcus_labeo
Správna pripomienka. Ja teraz idem na fototrip na Faerské ostrovy. Za tú cenu by som mal nejaký bežný (nijak špičkový) objektív, ale sedel by som doma na zadku. Takže radšej cestovať a fotiť trebárs aj priemernou technikou, ako sa vytešovať z foťáku či skla super parametrov... doma v obývačke.
To je svätá pravda! ...ja idem o 2 týždne na "fototrip" do Japonska a pri tej príležitosti ak to budget dovolí a bude už reálne v predaji si asi prinesiem ako suvenír niečo od miestneho výrobcu
 
karrlok
2018-03-07 21:46:36+01
príspevok od: marcus_labeo
To je problém. X-H1 vyzerá ergonomicky dokonale, ale je veľká a ťažká rovnako ako zrkadlovky, plus stojí skoro 2 tisícky. Obdobne E-M1 II či G9 sú drahé ako šľak, naviac je to furt len 4/3" senzor, ktorý sa nechytá na nové APSC ako má Fuji. Z tohto pohľadu je najlepšou kúpou tá a7 III, toľko muziky za tie peniaze neponúka nikto. Ale príde otázka skiel a sme späť: aj keď na Sony pribúdajú sklá, sú to väčšinou ultradrahé GM či Zeiss objektívy, alebo obrovské Sigma Art ešte väčšie ako verzie pre DSLR. Zostávajú len Sony sklá základnej rady, ktoré nie sú zrovna špičkové (24-70/4 hodnotili ako najhoršie sklo) a tam je otázka, načo na super FF senzor dávať podpriemernú optiku.
Jasne najviac skiel má M4/3, tam si vyberie každý, ale zase keď ideme do detailov, tak napriek otvorenému systému Oly sklá nepodávajú najlepšie výkony na Pana telách a naopak (nekomunikácia so stabilizáciou v tele, DFD nefunguje s Oly sklami a pod.), top sklá (Olympus Pro, Panasonic Leica) sú drahé ako fullframe sklá. Najlepšie mi preto z hľadiska skiel vychádza Fuji, ktorý má super ponuku objektívov, opticky parádnych a veľkostne ešte prijateľných. A cenu rieši eglobalcentral, kde sú výrazne lacnejšie ako v bežných eshopoch (to platilo aj pre Olympus, predtým než zmizol z ponuky EGC).
Takže kto nemá problém s X-trans senzorom a vie ho spracovať (ja by som problém mal), najlepší downsizing z FF zrkadlovky je podľa mňa Fuji X-T20 či X-T2. K základnému zoomu 18-55/2,8-4 by som prihodil širokáč 14/2,8 a portreťák 56/1,2 a bolo by vymaľované.
Súhlasím s tebou. Sony je fakt super, ale ako píšeš, veľkosť skiel , ich váha a cena. Bolo by super kúpiť si A7 mark III na seriózne fotenie a a 6300 na turistiku k tomu nejaké šikovné sklá no keďže niesom milionár pre mňa je lepšia voľba fuji. Majú lepší výber objektívov a x t2 prípadne jeho nástupca xt3 so stabilizovaným snímačom a dotykovým displejom by kvôli veľkosti, váhe a cene boli pre mňa lepšia voľba.
 
M41
2018-03-07 22:27:53+01
príspevok od: DenisBede
To je svätá pravda! ...ja idem o 2 týždne na "fototrip" do Japonska a pri tej príležitosti ak to budget dovolí a bude už reálne v predaji si asi prinesiem ako suvenír niečo od miestneho výrobcu
Nieze by v Japonsku existoval len jeden vyrobca..
 
DenisBede
2018-03-08 10:24:35+01
príspevok od: M41
Nieze by v Japonsku existoval len jeden vyrobca..
No ved práve... ktorý to bude ešte sám neviem
 
marekking1
2018-03-13 13:11:17+01
na turistiku nosim Nikon coolpix A, kamos Ricoh GR a parada
 
marcus_labeo
2018-03-13 13:45:11+01
príspevok od: marekking1
na turistiku nosim Nikon coolpix A, kamos Ricoh GR a parada
Jj, Ricoh GR II je absolútne najmenší foťák s APSC snímačom, kompakt či CSC. A vlastne ani M4/3 nie sú menšie, dokonca aj RX100 je hrubší: http://j.mp/2DnjXbT
Vážne som ho na turistiku zvažoval, ale nakoniec ma odradil ten objektív (18,3mm - 28mm ekv.), čo mi prišlo na krajinky málo širokouhlé. Keby mal 24mm ekv., už ho mám doma. Inak aktuálne je avizovaná nová generácia (ale tipujem, že zostane pri 28mm a zmení sa len starší 16 MPx senzor za novší 24 MPx).
 
marekking1
2018-03-13 14:17:05+01
príspevok od: marcus_labeo
Jj, Ricoh GR II je absolútne najmenší foťák s APSC snímačom, kompakt či CSC. A vlastne ani M4/3 nie sú menšie, dokonca aj RX100 je hrubší: http://j.mp/2DnjXbT
Vážne som ho na turistiku zvažoval, ale nakoniec ma odradil ten objektív (18,3mm - 28mm ekv.), čo mi prišlo na krajinky málo širokouhlé. Keby mal 24mm ekv., už ho mám doma. Inak aktuálne je avizovaná nová generácia (ale tipujem, že zostane pri 28mm a zmení sa len starší 16 MPx senzor za novší 24 MPx).
kamos ma na neho aj sirokouhlu predsadku, s peknou slnecnou clonou...nastastie to vobec neskresluje. inac co som ho skusal ergonomia a ovladanie bezkokurencne. tie aspc kopakty s pevnymi objektivmi maju nieco do seba...ked vyjde grIII a bude dobry tak vazne rozmyslam ze predam d7200 a coolpix A. lebo turistikovat s tymito fotakmi je zabava, mate ho vo vrecku a viete ze mate vystup zo zrkadlovky vo vrecku bundy. objektiv 28mm ekv ma svoje slabiny ale da sa.
 
keso13
2018-03-13 21:53:57+01
príspevok od: marcus_labeo
Správna pripomienka. Ja teraz idem na fototrip na Faerské ostrovy. Za tú cenu by som mal nejaký bežný (nijak špičkový) objektív, ale sedel by som doma na zadku. Takže radšej cestovať a fotiť trebárs aj priemernou technikou, ako sa vytešovať z foťáku či skla super parametrov... doma v obývačke.
Ja som prešiel na Olympus omd em5ii zatiaľ 2 skla 25 f1.8 a 12-100 f4 a spokojnosť . .
 
keso13
2018-03-13 22:18:09+01
príspevok od: mirrrec
Radost z fotenia pri 4/3 cipe mam. Horsie to uz je za PC, ked ta kvalita 16Mpx je oproti 50 mpx FF smiesna. Radsej ma tesi vysledok, ako lenivost nosit nieco tazsie. Ak teda byt lenivy tak radsej kvalitny fotomobil
Mirec FF som nikdy nemal len APSC a kvalita obrazu sa mi zdá lepšia ja som nadmieru spokojný bokeh síce možno až taký nie je ale zato má iné kvality .Za mňa nadmieru spokojnost.
 
ixterr
2018-03-13 22:28:58+01
Sony A6300 + sigma 16mm f1.4 + sony 18-105 f4 a máš vybavené
 
Strana 3 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()