Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

zrkadlovka alebo bezzrkadlovka pre začiatočníka

Niky88
2019-09-23 14:40:07+02
Ahojte, rozmýšľam nad kúpou nejakého lepšieho fotoaparátu a rada by som sa s vami poradila. Veľmi rada fotím, mám to ako hobby ale chcela by som popracovať na kvalite fotografií viac a rada by som ak by mi fotografie priniesli úspech aj na niektorej z fotobánk. Zameriavam sa prevažne na krajinky, veľmi rada fotím prírodu a chcela by som robiť aj makrofotky. Cenová kategória do ktorej by som sa chcela zmestiť je tak max. cca okolo 400 €. Čo som si pozerala na internete digitálne zrkadlovky, tak ma zaujalo Canon EOS 200D alebo Canon EOS 4000D. Ako som si však čítala rôzne články tak zvažujem či by nebola predsa len lepšia bezzrkadlovka. Ak áno, ktorú by ste odporúčili aby som sa zmestila do limitu tiež za max. okolo 400 €? Počula som, že je dobrá značka Olympus, ale neviem aký typ...uvítam všetky Vaše rady a odporúčania a či lepšie ísť do zrkadlovky pre kvalitnejšie zábery alebo bezzrkadlovky...PS: keďže sa jedná o fotoaparát pre začiatočníka tak ideálne taký ktorý nebude mať príliš zložitý ovládanie Ďakujem!
 
jozef84
2019-09-23 16:13:17+02
Odkiaľ začať a neraniť?Na začiatok by som asi doporučil kúpiť fotoaparát + dobrý univerzálny objektív z druhej ruky od dobrého priateľa, ktorý ťa neošklbe a navyše ti aj dobre ponúkne a poprípade poradí pri fotení. Potom sa ti rozjasní, čo potrebuješ k foteniu, aké sklá, filtre, statívy, držiaky, pozadia, osvetlenia atď. Asi by som začal v tvojom prípade so Sony RX100 prvá verzia. Ostatné peniaze si zatiaľ odlož na neskôr, keď sa v tom viac rozkukáš a naučíš sa ovládať expozičný trojuholník, kompozíciu, využívať línie, orámovania, nájsť vhodnú scénu a svetlo. Ku tomu potom postproces, ak chceš fotky posielať do fotobanky, nielen na FCB.Cesta je to dlhá, drahá, náročná na tvoj čas, vedomosti, vyžadujúca kopec trpezlivosti a občas aj hrošiu kožu, keď si dáš aj posúdiť tvoje fotky. Bez toho všetkého to ide dosť ťažko, tak zlom väz(to je v dobrom myslené-každý tým musí prejsť)
 
peter.rockai@gmail.com
2019-09-25 23:27:10+02
príspevok od: Niky88
Ahojte, rozmýšľam nad kúpou nejakého lepšieho fotoaparátu a rada by som sa s vami poradila. Veľmi rada fotím, mám to ako hobby ale chcela by som popracovať na kvalite fotografií viac a rada by som ak by mi fotografie priniesli úspech aj na niektorej z fotobánk. Zameriavam sa prevažne na krajinky, veľmi rada fotím prírodu a chcela by som robiť aj makrofotky. Cenová kategória do ktorej by som sa chcela zmestiť je tak max. cca okolo 400 €. Čo som si pozerala na internete digitálne zrkadlovky, tak ma zaujalo Canon EOS 200D alebo Canon EOS 4000D. Ako som si však čítala rôzne články tak zvažujem či by nebola predsa len lepšia bezzrkadlovka. Ak áno, ktorú by ste odporúčili aby som sa zmestila do limitu tiež za max. okolo 400 €? Počula som, že je dobrá značka Olympus, ale neviem aký typ...uvítam všetky Vaše rady a odporúčania a či lepšie ísť do zrkadlovky pre kvalitnejšie zábery alebo bezzrkadlovky...PS: keďže sa jedná o fotoaparát pre začiatočníka tak ideálne taký ktorý nebude mať príliš zložitý ovládanie Ďakujem!
Ahoj, ja by som šiel do Canonu EOS 200D. Mal som jeho predchodcu a bol som s ním veľmi spokojný. Výhodou Canonu je že ho má spústa ľudí a tak nie je problém kúpiť objektívy z druhej ruky za super cenu. 200D má veľmi slušný nímač, je ľahký, malý... Canon má najlepší pomer cena výkon - aspoň podľa mňa... :o)
 
Niky88
2019-09-26 07:02:31+02
Ďakujem, tiež mi vychádza Canon200 ako najlepšia voľba z toho čo som pozerala a hlavne z hľadiska cena/výkon...ale kľudne ak máte nejaké iné lepšie typy, rada si vypočujem
 
fatality
2019-09-26 08:28:25+02
príspevok od: Niky88
Ahojte, rozmýšľam nad kúpou nejakého lepšieho fotoaparátu a rada by som sa s vami poradila. Veľmi rada fotím, mám to ako hobby ale chcela by som popracovať na kvalite fotografií viac a rada by som ak by mi fotografie priniesli úspech aj na niektorej z fotobánk. Zameriavam sa prevažne na krajinky, veľmi rada fotím prírodu a chcela by som robiť aj makrofotky. Cenová kategória do ktorej by som sa chcela zmestiť je tak max. cca okolo 400 €. Čo som si pozerala na internete digitálne zrkadlovky, tak ma zaujalo Canon EOS 200D alebo Canon EOS 4000D. Ako som si však čítala rôzne články tak zvažujem či by nebola predsa len lepšia bezzrkadlovka. Ak áno, ktorú by ste odporúčili aby som sa zmestila do limitu tiež za max. okolo 400 €? Počula som, že je dobrá značka Olympus, ale neviem aký typ...uvítam všetky Vaše rady a odporúčania a či lepšie ísť do zrkadlovky pre kvalitnejšie zábery alebo bezzrkadlovky...PS: keďže sa jedná o fotoaparát pre začiatočníka tak ideálne taký ktorý nebude mať príliš zložitý ovládanie Ďakujem!
v tej cenovej relacii mozes +- mat panasonic gx80,800..canon 200d..nikon d3500..sony a6000..olympus omd10 m2..
niektore su so setovym objektivom,niektore bez,na to nezabudaj, takze cena sa moze pri niektorych navysit..
dalej,so setakom nafotis krajinku ale nie makro..
takze fotak si vyberaj tak,ze nevyberaj len telo,ale aj objektiv,kombinuj rozne
tela a objektivy a zrataj si,kolko ta ktora kombinacia vyjde...
 
Niky88
2019-09-26 08:43:50+02
ako kludne moze byt aj nizsia cenova kategoria ak to bude splnat taku kvalitu ako canon 200d co som pozerala vahala som uz aj nad bezzrkadlovkou hlavne kvôli tomu ze je to mensie a komfortnejsie a ten olympus vyzera celkom fajn ale predsa len ako som si to porovnavala tak tusim canon 200d je lepsia kvalita chcem fotit prevazne krajinky a makro cize je mi jasne ze na kazde budem potrebovat iny objektiv, no asi zajdem do nejakej specializovanej predajne na to nech mi tam poradia, môzem si vyskusat jednotlive typy a uvidim aj ako sa mi bude ten fotak drzat v ruke a robit s nim
 
airman26551
2019-09-26 09:26:05+02
Ahoj, pred časom som riešil síce nie zrkadlovku, ale bezzrkadlovku vo veľmi podobnom rozpočte. Napokon som skončil pri Panasonicu GX80, kúpil som ho používaný, spolu so seťákom 12-32 mm 3,5-5,6 za super cenu nejakých 320 €, takže dá sa zohnať v tovom rozpočte. Za mňa osobne Ti ho môžem odporúčať všetkými 10-timi.
Ak ti nevadia menšie rozmery, tak to bude práve výhoda. Je naozaj malý a ľahký, ak chceš fotiť hlavne krajinu ako spomínaš, tak to oceníš pri prechádzkach a túrach. Ten objektív k nemu je síce tiež seťák, ale kvalitatívne fajn, mne osobne na ňom chýba len lepšia svetelnosť, ale to pri krajine riešiť nemusíš. Navyše má širší začiatok, po prepočte 24 mm. Ak by si šla do 200D, v tom rozpočte to bude pravdepodobne seťák 18-55, kde začínaš na 28 mm a ja osobne by som na krajinu bral niečo širšie. Rýchlosť GX80 riešiť pri krajine nemusíš, veľa ľudí tvrdí, že bezzrkadlovky sú pomalšie ako zrkadlovky (čo je v mnohých prípadoch pravda), no fotiť sa s ním dá. Napríklad s mojou GX80 som fotil aj preteky áut na okruhu teleobjektívom z bazáru za 80€ a dalo sa iste, výsledok nie je profi a skúsenejší fotografi by sa nad nimi len pousmiali, ale na fotenie pre radosť to postačovalo.

200D sa ale bude lepšie držať, plus má veľmi dobrý senzor. Ten však oceníš ak kúpiš časom lepšie a tým pádom aj drahšie sklo. Ak budeš fotiť seťákom, rozdiel myslím že ani nespoznáš (iste, pri MFT nebude taký dynamický rozsah ako pri APS-C, ale myslím že 99% začiatočníkov to na pohľad nemá šancu rozpoznať). Máš tu vyššie rozlíšenie, na druhej strane ak nebudeš tlačiť nič väčšie ako A3 tak ho tiež nevyužiješ.

Ak by som to mal uzavrieť, ako niekdajší majiteľ fotoaparátov Canon som s GX80 nadmieru spokojný. Štve ma len jedna jediná vec. Vnútorne ma zožiera to, že je to len MFT, čo ma síce v praxi neobmedzuje, ale je to proste MFT
 
marekking1
2019-09-26 10:50:30+02
príspevok od: airman26551
Ahoj, pred časom som riešil síce nie zrkadlovku, ale bezzrkadlovku vo veľmi podobnom rozpočte. Napokon som skončil pri Panasonicu GX80, kúpil som ho používaný, spolu so seťákom 12-32 mm 3,5-5,6 za super cenu nejakých 320 €, takže dá sa zohnať v tovom rozpočte. Za mňa osobne Ti ho môžem odporúčať všetkými 10-timi.
Ak ti nevadia menšie rozmery, tak to bude práve výhoda. Je naozaj malý a ľahký, ak chceš fotiť hlavne krajinu ako spomínaš, tak to oceníš pri prechádzkach a túrach. Ten objektív k nemu je síce tiež seťák, ale kvalitatívne fajn, mne osobne na ňom chýba len lepšia svetelnosť, ale to pri krajine riešiť nemusíš. Navyše má širší začiatok, po prepočte 24 mm. Ak by si šla do 200D, v tom rozpočte to bude pravdepodobne seťák 18-55, kde začínaš na 28 mm a ja osobne by som na krajinu bral niečo širšie. Rýchlosť GX80 riešiť pri krajine nemusíš, veľa ľudí tvrdí, že bezzrkadlovky sú pomalšie ako zrkadlovky (čo je v mnohých prípadoch pravda), no fotiť sa s ním dá. Napríklad s mojou GX80 som fotil aj preteky áut na okruhu teleobjektívom z bazáru za 80€ a dalo sa iste, výsledok nie je profi a skúsenejší fotografi by sa nad nimi len pousmiali, ale na fotenie pre radosť to postačovalo.

200D sa ale bude lepšie držať, plus má veľmi dobrý senzor. Ten však oceníš ak kúpiš časom lepšie a tým pádom aj drahšie sklo. Ak budeš fotiť seťákom, rozdiel myslím že ani nespoznáš (iste, pri MFT nebude taký dynamický rozsah ako pri APS-C, ale myslím že 99% začiatočníkov to na pohľad nemá šancu rozpoznať). Máš tu vyššie rozlíšenie, na druhej strane ak nebudeš tlačiť nič väčšie ako A3 tak ho tiež nevyužiješ.

Ak by som to mal uzavrieť, ako niekdajší majiteľ fotoaparátov Canon som s GX80 nadmieru spokojný. Štve ma len jedna jediná vec. Vnútorne ma zožiera to, že je to len MFT, čo ma síce v praxi neobmedzuje, ale je to proste MFT
Bezzrkadlovky v amatérskej kategórií sú pomalšie ako zrkadlovky a preto som sa vrátil k zrkadlovke.Aj keď ma sony a 6400 rýchle ostrenie, aj tak kým som niečo na ňom spravil objekt( dieta) už robilo dávno niečo iné. Ale to je skôr ergonomiu a celou filozofiou bezzrkadloviek. Kúp si Sony rx 100 a chybu s tým nespravis
 
blahoslav J B Art
2019-09-26 14:05:27+02
Nekupuj bezzrkadlovku, radšej kúp sozrkadlovku 😁
 
Niky88
2019-09-26 15:19:27+02
čo som tak pozerala na nete tak sa mi javí že bezzrkadlovka je dobrá ale tak od 600€ vyššie a najlepšia Sony ale k nej sú drahé objektívy ako som tak čítala...stále mi vychádza najlepšie zrkadlovka Canon 200d len jediné z čoho mám troška strach čo je aj uvedené ako mínusový bod je, že má len 9 bodové zaostrenie, je to veľký problém? Nerozumiem sa tomu, no nerada by som keď už dám za to také peniaze aby neboli pekné ostré fotky...ale zas inde na stránkach píšu že fakt robí pekné kvalitné fotky, tak neviem...
 
Deane
2019-09-26 15:49:34+02
Ja som kúpil na bazoši Canon 7D telo za 190E.
Ako píše airman26551 na krajinky potrebuješ širší objektív. Ja som k môjmu Canonu 50D (ten som práve predal) kúpil 28-135 a to som oľutoval na prvom výlete v Juráňovej doline, v takých podmienkach treba opravdu široký objektív. Teraz som za 120€ kúpil na bazoši Canon 10-18. Bežne sú v ponuke od 170€ čo som pozeral. Tiež si nemôžem dovoliť drahý L-kový objektív, bežne fotím s Canonom 17-85.
 
jozef84
2019-09-26 16:14:33+02
príspevok od: Niky88
čo som tak pozerala na nete tak sa mi javí že bezzrkadlovka je dobrá ale tak od 600€ vyššie a najlepšia Sony ale k nej sú drahé objektívy ako som tak čítala...stále mi vychádza najlepšie zrkadlovka Canon 200d len jediné z čoho mám troška strach čo je aj uvedené ako mínusový bod je, že má len 9 bodové zaostrenie, je to veľký problém? Nerozumiem sa tomu, no nerada by som keď už dám za to také peniaze aby neboli pekné ostré fotky...ale zas inde na stránkach píšu že fakt robí pekné kvalitné fotky, tak neviem...
. Na začiatok by ti stačilo aj ostrenie na stred a prekomponovanie. (po zaostrení držíš tlačidlo a pootočíš a dotlačíš tlačidlo). Nie je to problém nerieš...
 
yquinox
2019-09-26 16:27:33+02
príspevok od: Niky88
čo som tak pozerala na nete tak sa mi javí že bezzrkadlovka je dobrá ale tak od 600€ vyššie a najlepšia Sony ale k nej sú drahé objektívy ako som tak čítala...stále mi vychádza najlepšie zrkadlovka Canon 200d len jediné z čoho mám troška strach čo je aj uvedené ako mínusový bod je, že má len 9 bodové zaostrenie, je to veľký problém? Nerozumiem sa tomu, no nerada by som keď už dám za to také peniaze aby neboli pekné ostré fotky...ale zas inde na stránkach píšu že fakt robí pekné kvalitné fotky, tak neviem...
... na krajinu a makro je pocet ostriacich bodov irelevantny - zaobides sa aj s plne manualnym ostrenim ... ja by som ti poradil este trochu dosetrit, lebo rozpocet je dost nizky a pravdepodobne by sa zisli veci ako objektiv, stavit, blesk, filtre, brasna a pod. ... co sa fotaku tyka, aj s 200D mozes urobit nadherne zabery, no v sucasnosti je tu vlna bezzrkadiel, ktora stoji za zvazenie ako "nova" technologia, na ktoru sa teraz zameriava cely foto priemysel a zrkadla a ich podpora upada do zabudnutia ...
 
francesco
2019-09-26 17:47:52+02
Ja budem za zleho. Podla toho ako sa vyjadrujes je uplne jedno, ktory fotak si kupis. Najlacnejsia verzia je zrkadlovka. Ak ta to neprejde a dostanes sa na uroven potrebnu pre fotobanky (namet, prevedenie, posproces) uz budes vediet aku techniku potrebujes a uz budes vediet, ze z toho co si vyberas teraz ti nebude stacit. Ten rozpocet je nerealny, lebo trebárs krajinky a makro si vyzaduju uplne rozlisny pristup k foteniu a aj k technike. V konecnom dosledku zistis, ze tento pristup ta stal viac penazi ako keby si si kupila riadnu techniku hned. Ale ak ta to po case prejde nadsenie a fotit nebues bude tato low cost cesta menej bolestiva.
 
Deane
2019-09-26 18:01:43+02
Vždy sa dá na bazoši predať.
 
puresk
2019-09-26 18:43:26+02
Nedavno som aj ja riesil fotak a skocil som do gx80. Ako tu niekto pisal, ze je lahky..tak nie je. Nema zasa 2kg ale vaha je solidna. Mne osobne micro 4/3 (velkost snimaca) staci. Kvalitu to ma slusnu. Treba si ale pozriet co stoja objektivy. To bol dalsi dovod preco som siel do gx80. Ono to nie je len o tom kupit si fotacik..nove sklo ta bude stat tiez pekny peniaz (bazos som zatial nepozeral, ale na nove sklo treba nasetrit tak ako na novy fotak.. ak nie viac). Je to drahy konicek. 200d je velmi dobre hodnotena ako zrkadlovka pre zaciatocnikov. Kvalita obrazu je za tu cenu uzasna. Ja by som veril tomu, ze clovek zacne pri nejakom fotaku, nauci sa a potom zisti co dalej..je to ako so vsetkym. Najskor sa treba naucit. Ako prve auto ti samozrejme tiez nedaju velkeho bavoraka A ono to pojde pekne postupne a pomaly. Tomu mozes verit
 
Niky88
2019-09-28 17:49:15+02
Ja som sa bola dnes pozrieť v predajni priamo zameranej na foťáku a mali tam aj ten Canon 200D čo som tu spomínala že ma fakt zaujal a veru aj na živo keď som ho videla a držala v rukách veľmi pohodlný lahunky a aj v peknom prevedení...len teda 470€ + ešte príslušenstvo čo k tomu treba dokúpiť.. predavačka mi však odporúčala na mojom mieste že by išla do Canon 4000D bo majú teraz v akcii už aj s príslušenstvom (brošňa,karta,na čistenie) a všetko len za 250€!!! Čo je ako fakt veľmi lákavá ponuka a vraj tam veľký rozdiel nie je vravela že na začiatok by mi to určite stačilo ale neviem no váham či by nebolo lepšie ísť už do toho lepšieho predsa len 200d má aj výklopný displej a navyše až 24mpx kdežto Canon 4000d len 18...ona vraj že to je úplne dostačujúce, ale neviem čo poviete? Predsa ak by som si chcela dať nejakú fotku aj vytlačiť či by to nebolo kvalitnejšie resp.aj do fotobanky ak chcem nahrávať..alebo či by naozaj stačil ten 4000D..no budem vďačná za všetky vaše rady
 
photox
2019-09-28 18:04:23+02
príspevok od: Niky88
Ja som sa bola dnes pozrieť v predajni priamo zameranej na foťáku a mali tam aj ten Canon 200D čo som tu spomínala že ma fakt zaujal a veru aj na živo keď som ho videla a držala v rukách veľmi pohodlný lahunky a aj v peknom prevedení...len teda 470€ + ešte príslušenstvo čo k tomu treba dokúpiť.. predavačka mi však odporúčala na mojom mieste že by išla do Canon 4000D bo majú teraz v akcii už aj s príslušenstvom (brošňa,karta,na čistenie) a všetko len za 250€!!! Čo je ako fakt veľmi lákavá ponuka a vraj tam veľký rozdiel nie je vravela že na začiatok by mi to určite stačilo ale neviem no váham či by nebolo lepšie ísť už do toho lepšieho predsa len 200d má aj výklopný displej a navyše až 24mpx kdežto Canon 4000d len 18...ona vraj že to je úplne dostačujúce, ale neviem čo poviete? Predsa ak by som si chcela dať nejakú fotku aj vytlačiť či by to nebolo kvalitnejšie resp.aj do fotobanky ak chcem nahrávať..alebo či by naozaj stačil ten 4000D..no budem vďačná za všetky vaše rady
Neviem, nemal som ani jeden z nich v rukach al urcite by som sa nedal nahovorit na brasnu len aby som kupil to co oni potrebuju vypredat.
 
Niky88
2019-09-28 18:18:49+02
príspevok od: photox
Neviem, nemal som ani jeden z nich v rukach al urcite by som sa nedal nahovorit na brasnu len aby som kupil to co oni potrebuju vypredat.
Nejde o brašnu ale celkovo že to vychádza o polovicu menej a brasna je ako plus k tomu... pani vravela že je to výkonovo podobné pritom človek dosť ušetrí ale či naozaj...
 
photox
2019-09-28 18:49:33+02
príspevok od: Niky88
Nejde o brašnu ale celkovo že to vychádza o polovicu menej a brasna je ako plus k tomu... pani vravela že je to výkonovo podobné pritom človek dosť ušetrí ale či naozaj...
Naozaj neviem, ale pre mna osobne vyklopny monitor obrovske plus, 24 Mpx nie je az take dolezite aj z 18Mpx sa da v Ps spravit fotografia ktoru mozes vytlacit vo vysokej kvalite aj na A1 format...ale nie s objektivom ktory tam je.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()