Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Prvá DSLR na makro fotky

Dejvid50
Dejvid50 2020-11-13 07:38:21+01
Ahojte.. Odjakživa ma zaujímalo to, ako vyzerá "svet z blízka" - prevažne hmyz, pavúky úplne do detailov... Preto som sa rozhodol, že by som si zaobstaral prvú DSLR na (super)makro fotky. Nikdy predtým som zrkadlovku nemal, takže by bolo vhodné niečo pre laika.. Čas uzávierky, ISO, WB a podobné srandy viem používať len na smartfóne v manuálnom režime fotoaparátu. Jedinú makro fotku, ktorá sa mi aaako tak "podarila" odfotiť s Apexel Lens 12x24, je uvedená nižšie.. Rozlíšenie je samozrejme chabé (bolo to fotené mobilom Huawei). Cena za zrkadlovku max 150€ (+ nejakých 100€ na objektív, light diffuser, statív mám) samozrejme že by som to bral z bazáru. Vďaka za každú radu.
 
fatality
2020-11-14 20:46:32+01
príspevok od: yquinox
... samozrejme, ze moze, ale je to male zvacsenie na fotenie detailov hmyzu - tym padom mu je makrac na nic - to je tak na kvietky ...
ale no.. ..na detaily vacsieho hmyzu uplne vpohode a na hmyz celkovo tiez..ze na kvietky
 
Dejvid50
2020-11-15 05:42:33+01
Nebolo by dobré na začiatok toto telo ? : https://foto.bazos.sk/inzerat/117940182/nikon-d80-sigma-17-70.php alebo mi viete poradiť nejaké iné.. Do nejakých 200€ (peniaze našetrené mám aj na drahšie telo, ale keďže som úplný začiatočník, nechcem dávať do toho hneď stovky eur, ide o to aby som sa s tou zrkadlovkou, objektívom, experimentovaním zoznámil.)
 
ISOmaniak
2020-11-15 09:14:18+01
príspevok od: Dejvid50
Nebolo by dobré na začiatok toto telo ? : https://foto.bazos.sk/inzerat/117940182/nikon-d80-sigma-17-70.php alebo mi viete poradiť nejaké iné.. Do nejakých 200€ (peniaze našetrené mám aj na drahšie telo, ale keďže som úplný začiatočník, nechcem dávať do toho hneď stovky eur, ide o to aby som sa s tou zrkadlovkou, objektívom, experimentovaním zoznámil.)
Mas v plane aj ucit sa upravovat fotografie v programoch a casom pokrocilejsie upravy narocnejsie upravy?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-11-15 10:46:33+01
príspevok od: Dejvid50
Nebolo by dobré na začiatok toto telo ? : https://foto.bazos.sk/inzerat/117940182/nikon-d80-sigma-17-70.php alebo mi viete poradiť nejaké iné.. Do nejakých 200€ (peniaze našetrené mám aj na drahšie telo, ale keďže som úplný začiatočník, nechcem dávať do toho hneď stovky eur, ide o to aby som sa s tou zrkadlovkou, objektívom, experimentovaním zoznámil.)
Nikon D80 ma CCD snimac, o dost horsi ako CMOS. Odporucam sa poobzerat po Nikon D90 + 18-105.
 
fatality
2020-11-15 11:42:14+01
príspevok od: Dejvid50
Nebolo by dobré na začiatok toto telo ? : https://foto.bazos.sk/inzerat/117940182/nikon-d80-sigma-17-70.php alebo mi viete poradiť nejaké iné.. Do nejakých 200€ (peniaze našetrené mám aj na drahšie telo, ale keďže som úplný začiatočník, nechcem dávať do toho hneď stovky eur, ide o to aby som sa s tou zrkadlovkou, objektívom, experimentovaním zoznámil.)
d80 - stare telo,stary zly snimac..
https://foto.bazos.sk/inzerat/118026952/nikon-d5100.php
novsie telo,novsi snimac,vyklopny displej..
a keby si chcel ten isty snimac,len v este lepsom tele,tak:
https://foto.bazos.sk/inzerat/118073897/zrkadlovka-nikon-d7000.php
 
Dejvid50
2020-11-18 18:18:11+01
Bude to dobra kúpa na začiatok ? https://foto.bazos.sk/inzerat/117611513/nikon-d7000-18-105-vr-kit.php .. Ten objektív tam nejak extra neriešim keďže budem kupovať iný, inak ako je uvedené na fotkách nič nevidno.
 
jozef84
2020-11-18 19:16:26+01
príspevok od: Dejvid50
Bude to dobra kúpa na začiatok ? https://foto.bazos.sk/inzerat/117611513/nikon-d7000-18-105-vr-kit.php .. Ten objektív tam nejak extra neriešim keďže budem kupovať iný, inak ako je uvedené na fotkách nič nevidno.
Dobrý foťák. Objektív som mal, neohúril ma - snímač nenakŕmi. Ako cestovateľský objektív sa dá. Tie ťukance nezbadáš, zatri grafitovým čističom na šošovky a vyskúšaj čo môžeš očakávať v protisvetle a pri clone viac ako 11. Cena je myslím OK. Objektív by sa dal použiť aj na makro, keď ho cez adaptér obrátiš opačne. Aj tak budeš makro zaostrovať manuálne. Ale rátaj s tým, že objektív nie je extra ostrý. Na pokusy a fotky na FCB je ok.
 
fatality
2020-11-19 00:31:34+01
príspevok od: Dejvid50
Bude to dobra kúpa na začiatok ? https://foto.bazos.sk/inzerat/117611513/nikon-d7000-18-105-vr-kit.php .. Ten objektív tam nejak extra neriešim keďže budem kupovať iný, inak ako je uvedené na fotkách nič nevidno.
vzhladom na cenu,je to ok..najlacnejsiu D7000 (telo) som nasiel za 200,takze ten objektiv mas vlastne zadarmo
na rozdiel od jozefa si nemyslim,ze je az tak zly..tiez som ho mal,d7000 nakrmi uplne vpohode..
 
jozef84
2020-11-19 08:17:07+01
príspevok od: fatality
vzhladom na cenu,je to ok..najlacnejsiu D7000 (telo) som nasiel za 200,takze ten objektiv mas vlastne zadarmo
na rozdiel od jozefa si nemyslim,ze je az tak zly..tiez som ho mal,d7000 nakrmi uplne vpohode..
Súhlasím s Fatality ohľadne výhodnosti kúpy.O objektíve - to som si aj ja myslel dovtedy, kým som nenasadil ostrejší objektív. Potom už skončil na poličke. Ale je aj pravda, že tento objektív ma milo prekvapil svojou ostrosťou pri fotení IR foto. Tam som bol veľmi spokojný.Ale je pravda, že je rozdiel nakŕmiť 10Mpix(Nikon D40X) a 16Mpix(Nikon D5100). Vrele k tomuto foťáku doporučujem dokúpiť Tokinu 11-16mm, teraz niekto predáva myslím za 220 eur, čo je za ten objektív skvelá cena, Tamron makro 90mm, kľudne aj staršiu verziu. Niekedy sa dá kúpiť za veľmi dobrú cenu a je veľmi ostrý. Tieto dva objektívy kľudne aj na na foťák s vyšším rozlíšením.Mňa osobne nenadchli žiadne z týchto univerzálnych Nikon objektívov pre Nikon DX.
 
fatality
2020-11-19 09:37:37+01
príspevok od: jozef84
Súhlasím s Fatality ohľadne výhodnosti kúpy.O objektíve - to som si aj ja myslel dovtedy, kým som nenasadil ostrejší objektív. Potom už skončil na poličke. Ale je aj pravda, že tento objektív ma milo prekvapil svojou ostrosťou pri fotení IR foto. Tam som bol veľmi spokojný.Ale je pravda, že je rozdiel nakŕmiť 10Mpix(Nikon D40X) a 16Mpix(Nikon D5100). Vrele k tomuto foťáku doporučujem dokúpiť Tokinu 11-16mm, teraz niekto predáva myslím za 220 eur, čo je za ten objektív skvelá cena, Tamron makro 90mm, kľudne aj staršiu verziu. Niekedy sa dá kúpiť za veľmi dobrú cenu a je veľmi ostrý. Tieto dva objektívy kľudne aj na na foťák s vyšším rozlíšením.Mňa osobne nenadchli žiadne z týchto univerzálnych Nikon objektívov pre Nikon DX.
samozrejme ze od neho existuje kopec ostrejsich skiel..ked si vsak zoberieme,ze je to takmer
6nasobny zoom,teda zoom s velkym rozsahom,ze je to setak a ze k fotaku ho clovek
dostal prakticky za stovku,tak to bol vyborny pomer kvalita/cena..
a samozrejme zalezi aj od kusu..ten moj bol ostry dost a ked uz,skor mi vadil taky ten sterilny
"zoom" vystup,ale to je vlastnost vsetkych nesvetelnych zoomov..
noo ten tamron 90 je fajny makracik,ale ako som pozeral na bazosi,su tam teraz aj ine pekne
kusky na predaj..napr aj original nikkor 105/2.8 za 300..za ten som kedysi dal 7 kil .. ..
dobra doba na zrkadlovkove nakupy.. ..
 
jozef84
2020-11-19 10:14:15+01
príspevok od: fatality
samozrejme ze od neho existuje kopec ostrejsich skiel..ked si vsak zoberieme,ze je to takmer
6nasobny zoom,teda zoom s velkym rozsahom,ze je to setak a ze k fotaku ho clovek
dostal prakticky za stovku,tak to bol vyborny pomer kvalita/cena..
a samozrejme zalezi aj od kusu..ten moj bol ostry dost a ked uz,skor mi vadil taky ten sterilny
"zoom" vystup,ale to je vlastnost vsetkych nesvetelnych zoomov..
noo ten tamron 90 je fajny makracik,ale ako som pozeral na bazosi,su tam teraz aj ine pekne
kusky na predaj..napr aj original nikkor 105/2.8 za 300..za ten som kedysi dal 7 kil .. ..
dobra doba na zrkadlovkove nakupy.. ..
Ja mám ten novší Tamron. Ten je na makro fakt super ostrý a dobrá vlastnosť na makro, že môžeš smelo pricloniť bez difrakcie.Chcel som ho aj na fotenie tvárí a hlavne fotiek kvietkov s mäkkými soft okrajmi, ako fotila Jarmila Vymazalová tu na e-phote. Ale...Bohužiaľ pri fotení makra tá clona bohužiaľ neplatí a často je aj 5,6 pri fotení zblízka a to sa môžeš rozlúčiť s tým soft lookom a rozmáznutím do stratena. Na tento účel bol lepší ten starší Tamron. Neviem ako je na tom Nikon 105. Inak súhlas, doba je fakt dobrá na kupovanie týchto "výbehových" objektívov. Ja si to veľmi pochvaľujem ako sa ľudia zbavujú skvelých skiel za pár šupov. Škoda, že som Tokinu kupoval za 720 eur, teraz ju kúpiš aj za 220 eur. Minule som kúpil skvelé sklo Tamron 70-200, 2,8 novšiu verziu za 570 eur, Nikona 50 mm, 1,4 za 155 eur, Nikona 24-85 za 220 eur. Ešte pasiem po širokáči.
 
PeCh
2020-11-19 10:31:14+01
Nikto to tu nespomína, ale osobne by som pri makre išiel do micro 4/3 systému (Olympus, Panasonic). Pri takomto makre máš minimálnu hĺbku ostrosti, tak ti m4/3 bude veľkou výhodou, navyše, tuším Olympus dokáže riešiť focus stacking priamo vo foťáku, čo ti môže dosť pomôcť, najmä na začiatku. Skúsi si pogoogliť k tomu nejaké skúsenosti pred kúpou.
 
fatality
2020-11-19 10:51:40+01
príspevok od: jozef84
Ja mám ten novší Tamron. Ten je na makro fakt super ostrý a dobrá vlastnosť na makro, že môžeš smelo pricloniť bez difrakcie.Chcel som ho aj na fotenie tvárí a hlavne fotiek kvietkov s mäkkými soft okrajmi, ako fotila Jarmila Vymazalová tu na e-phote. Ale...Bohužiaľ pri fotení makra tá clona bohužiaľ neplatí a často je aj 5,6 pri fotení zblízka a to sa môžeš rozlúčiť s tým soft lookom a rozmáznutím do stratena. Na tento účel bol lepší ten starší Tamron. Neviem ako je na tom Nikon 105. Inak súhlas, doba je fakt dobrá na kupovanie týchto "výbehových" objektívov. Ja si to veľmi pochvaľujem ako sa ľudia zbavujú skvelých skiel za pár šupov. Škoda, že som Tokinu kupoval za 720 eur, teraz ju kúpiš aj za 220 eur. Minule som kúpil skvelé sklo Tamron 70-200, 2,8 novšiu verziu za 570 eur, Nikona 50 mm, 1,4 za 155 eur, Nikona 24-85 za 220 eur. Ešte pasiem po širokáči.
heh..vidim,ze zurocujes dnesnu dslr-csc prechodovu dobu.. ..ja keby som vladal zivit dva systemy,mal lepsie telo nez d5100 a nevadili mi vacsie rozmery,tiez by som si Nikonoviny nechal/dokupoval..takto isli prec a mam uz "len" pidi Fuji..
ten Nikkor bol na tom lepsie,islo to hore na 3.2-3.5..ale nikdy mi to nevadilo,lebo nablizko
som clonil vzdy este viac..difrakcia fpoho do 11-13..dokonca aj 16 s doostrenim..
 
jozef84
2020-11-19 11:08:25+01
príspevok od: fatality
heh..vidim,ze zurocujes dnesnu dslr-csc prechodovu dobu.. ..ja keby som vladal zivit dva systemy,mal lepsie telo nez d5100 a nevadili mi vacsie rozmery,tiez by som si Nikonoviny nechal/dokupoval..takto isli prec a mam uz "len" pidi Fuji..
ten Nikkor bol na tom lepsie,islo to hore na 3.2-3.5..ale nikdy mi to nevadilo,lebo nablizko
som clonil vzdy este viac..difrakcia fpoho do 11-13..dokonca aj 16 s doostrenim..
To si vystihol presne. Ja som tiež pragmatik. Tieto nové trendy sú fajn, ale nič také, bez čoho by sa nedalo žiť a výstup nie je taký, žeby som si z toho sadol na zadok. Za tie peniaze mi to nestojí.
 
Otecadams
2020-11-19 11:58:46+01
príspevok od: PeCh
Nikto to tu nespomína, ale osobne by som pri makre išiel do micro 4/3 systému (Olympus, Panasonic). Pri takomto makre máš minimálnu hĺbku ostrosti, tak ti m4/3 bude veľkou výhodou, navyše, tuším Olympus dokáže riešiť focus stacking priamo vo foťáku, čo ti môže dosť pomôcť, najmä na začiatku. Skúsi si pogoogliť k tomu nejaké skúsenosti pred kúpou.
Mňa to tiež napadlo, ale zmestiť sa do jeho rozpočtu je výzva .
 
jozef84
2020-11-19 18:11:24+01
príspevok od: Otecadams
Mňa to tiež napadlo, ale zmestiť sa do jeho rozpočtu je výzva .
Niekde sú ľudia kreatívnejší. Dá sa. Keď som videl s čím nafotil jeden Rus prekrásne makrá, tak som si sadol na zadok. Objektív mal otočený naopak(asi 35mm), prilepený páskou bez adaptéra ku zrkadlovke, statív pozváraný a posuv so skrutkou s krídlovou maticou, svetlá obyčajné lampičky a difuzéry z papiera. Ak to ešte nájdem niekde na Youtube, tak to tu dám.
 
ViloM
2020-11-21 18:44:20+01
Zvážil by som ísť do m4/3, teraz stojí Oly OMD M 10 MII myslím 299,- €, videl som za tú cenu akciu s objektívom, myslím 12-40 (?). Mal by si foťák so stabilizovaný snímačom, focus brackating, focus stacking (8 záberov), fotky poskladáš ľahko v Olympus Workspace. Teoreticky môžeš kúpiť len telo, portretový 45 mm f/1,8 sa dá zohnať za 150 €, k tomu medzikrúžky 35,- € a predsádku (bazár 40,-€). S tým už odfotíš muche sopeľ v nose. M4/3 je na makro lepší ako APSC zrkadlovka. Rozdiel by bol 150 €, čo stojí za zváženie, keďže by si mal nový foťák. Keď ťa to chytí, dokúpiš makráč. Fotiť s reverzne otočeným objektívom dá zabrať, hĺbka ostrosti minimálna, potrebuješ focus rail s mikroposuvom , ktorí tiež niečo stojí. Keď to spočítaš, tak to bude finančne rovnako.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()