Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Foto aj fotenie zvierat

erikbencik
2021-03-13 12:15:22+01
Dcéra si nasporila peniaze a chce foťák. Bolo by to okrem každodenného rodinného fotenia aj na fotenie psa a koní, pri súťažiach. Pôvodne som chcel fz300, ale teraz, keď už týždeň o tom čítam, mením názor. Najskôr som presedlal na zrkadlovky, d5600 alebo 250d. Teraz sa mi pozdávajú aj bezzrkadlovky, myslel som na eos m50, ale potom som videl g80, alebo gx9,ktoré sa mi vážne páčia. Trochu mám problém s tým snímačom M4/3. Ten aps-c je predsa väčší a ako som tak čítal, dočítal som sa že to má vplyv aj na hĺbku ostrosti. To sa mi zas páči na zrkadlovkách, to rozmazané pozadie. Dosiahneme to aj s tou g80 tkou? Viem že ďalší faktor je aj objektív a svetelnosť, ale tá výmena objektívov sa mi moc nepozdáva zatiaľ, kým sa s tým naučí robiť. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa teším čo dokážeme. Tak ale myslel som teda na začiatok niečo univerzálnejšie, asi ten 14-140 objektív(pozera som aj tamron 18-200). Pre seba na učenie by som dokupil nejaký portrétoví objektív. Prepáčte ak som niečo napísal nepresne, fakt to bola španielska dedina ešte v pondelok pre mňa a hlavne sa nemám s kým o tom poradiť. Ešte k rozpočtu, ideálne s objektívom do 900, max 1000eur. ĎAKUJEM
 
Fuser
2021-03-13 19:02:05+01
Rozmazanie ti robi clona nie "zrkadlovka" a ine je u FullFrame a ine u M4/3.
Zaciatocnik + fotenie zvierat v pohybe + rozmazanie pozadia = tazsi oriesok.
1000Eur - nove ci bazar? Radsej kup lepsie telo a dosetri potom aj na lepsi objektiv.
 
erikbencik
2021-03-13 23:03:42+01
Ok Fuser. Hovorím že sa nevyznám. Hovoríš, radšej kúp lepšie telo. Tak práveto chcem vedieť aké. .Možno pletiem piate cez deviate, ale chcem nejaký konkrétny návrh. Dajme tomu napíš d5600 má viac ostriacich bodov ako 250d, alebo bezzrkadlovka m50 má napr.140 ostriach bodov ,kúp radšej tú. Nechcem byť nevďačný, ale chcem radu
 
gytheio
2021-03-13 23:18:44+01
príspevok od: erikbencik
Ok Fuser. Hovorím že sa nevyznám. Hovoríš, radšej kúp lepšie telo. Tak práveto chcem vedieť aké. .Možno pletiem piate cez deviate, ale chcem nejaký konkrétny návrh. Dajme tomu napíš d5600 má viac ostriacich bodov ako 250d, alebo bezzrkadlovka m50 má napr.140 ostriach bodov ,kúp radšej tú. Nechcem byť nevďačný, ale chcem radu
Cim viac tych ostriacich bodov tym menej rozostrene pozadie. Alebo cim viac ostriacich bodov tym mensia kvalita vyslednej fotografie... Tak isto ako kavalita fotoaparatu sa vobec neodvija od toho kolko ma Mpx tak isto sa kvalita fotografie neodvija od toho kolko ma ostriacich bodov.
Ja by som doporucoval kludne aj 10 rocnu zrkadlovku a k tomu velmi kvalitny objektiv. Kvalita fotografie sa odvija od toho ake mas svetlo a kolko z toho svetla ti kvalitny objektiv dokaze dopravit na snimac fotoaparatu. To je cele a je to velmi jednoduche. Mozes mat aj fotoaparat za 5000 eur ale ked nanho nasadis lacny objektiv dobra fotografia bude 1 zo 100. Vobec nezalezi na fotoaparate.
 
zlobath
2021-03-14 10:17:51+01
tu je porovnanie drahe telo vs zakladny fotak s pouzitim draheho skla vs zakladneho objektivu . https://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4

Ale pravdaze, ze aj so setakom sa daju spravit pekne fotky. Akurat treba pocitat ze zo zrkadla(mozno aj bezzrkadla) budu fotky mdlejsie a bez uprav nie tak pekne ako z mobilu/kompaktu

Napr. ja som zacinal fotit na Fuji FinePix S6500fd a tam som nepotreboval az take upravy a fotky boli na prvy pohlad pekne, na Canon 750D sa pre podobny efekt este musim hrat s PP
 
Fuser
2021-03-14 11:17:58+01
Nikon D5600 - je to fotak z 2016 ...nehovorim zly ale... nech ma aspon STABILIZACIU OBRAZU, pomaha to zaciatocnikom mat ostrejšiu foto ...

Olympus OM-D E-M10 Mark IV kit 14-150 II je z 2020
Website: https://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m10_mark_iv/index.html

Shop: https://www.olympusobchod.sk/katalog/om-d/om-d-e-m10-mark-iv-377877/olympus-om-d-e-m10-mark-iv-kit-14-150-ii-stribrnecerny-skoleni-zdarma-ART19894

Nebal by som sa noveho M4/3 v porovnani so starsimi fotakmi a ani novymi - pre zaciatocnika.
 
vilkoo
2021-03-14 11:32:05+01
Je to zdlhavy proces a stoji nto vela penazi hned na prvy raz netrafis na to co chces bud kupis dobre telo a netrafis na dobry objektiv alebo naopak kombinaciu musis hladat a skusat ato stoji vela nervou a penazi ,skoro kazdy presiel tymro vyvojom ,drzim palce nech to vyjde.
 
gytheio
2021-03-14 11:37:14+01
príspevok od: Fuser
Nikon D5600 - je to fotak z 2016 ...nehovorim zly ale... nech ma aspon STABILIZACIU OBRAZU, pomaha to zaciatocnikom mat ostrejšiu foto ...

Olympus OM-D E-M10 Mark IV kit 14-150 II je z 2020
Website: https://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m10_mark_iv/index.html

Shop: https://www.olympusobchod.sk/katalog/om-d/om-d-e-m10-mark-iv-377877/olympus-om-d-e-m10-mark-iv-kit-14-150-ii-stribrnecerny-skoleni-zdarma-ART19894

Nebal by som sa noveho M4/3 v porovnani so starsimi fotakmi a ani novymi - pre zaciatocnika.
Niekto kto zacina s fotenim by nemal zacat so stabilizaciou obrazu, nic sa nenauci nema sancu.
 
Fuser
2021-03-14 12:03:05+01
gytheio - pises ako male dieta. Preco by nemala sancu ... moze si ju vypnut ale ak ju fotak nema nema co vypnut. Aj auta volakedy mali sytic, manualne stierace, manualne prevodovky a ludia sa preto na novom aute nenaucia soferovat?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-03-14 12:07:50+01
príspevok od: gytheio
Niekto kto zacina s fotenim by nemal zacat so stabilizaciou obrazu, nic sa nenauci nema sancu.
Stabilizacia len posuva hranice. Nie je vsemocna. Platia rovnake pravidla, no s inym vzorcom.
 
gytheio
2021-03-14 12:18:41+01
príspevok od: Karol Srnec
Stabilizacia len posuva hranice. Nie je vsemocna. Platia rovnake pravidla, no s inym vzorcom.
Posuva hranice pre niekoho kto uz vie nieco o foteni. Radit niekomu kto zacina s fotenim stabilizovany fotoaparat mi pride to iste ako keby niekto dostal vodicak bez praxe, iba po trenazeri.
Pamatam si na clanok kedysi davno, tvoj clanok kde si opisoval ako je dolezite naucit sa drzat fotoaparat v ruke, dokazat udrzat ten moment nehybne v rukach. Tym, ze su uz fotaky so stabilizaciou je to udrzanie toho momentu v rukach rovnako dolezite ako aj predtym.
 
erikbencik
2021-03-14 12:39:54+01
Nechcem vám do toho vstupovať Ale predsa len, jedná sa o 12 ročné dievča, ktoré si chce fotiť psíka pri tréningu prioritne. To že si nasporila peniaze a chce ich investovať do foťákuma teší, ale nezaručuje že ju to bude aj baviť. Skôr sa momentálne teším viac ja. Chcem tým povedať, že veci ako optická stabilizácia sú určite výtané, keď sa bude zaujímať o fotenie, môže to vypať. Ale rozumiem aj argumentu, že asi by sa to lepšie naučila bez nej. Teraz k veci. Ten E‑M10 Mark IV vyzerá dobre, presne niečo také si predstavujem. Stále mi však vŕta v hlave ten g80. Čo spôsobí keď oba majú m4/3 snímač, jeden 16mil a druhý 20mil pixelov. Je tam nejaký dopad na kvalitu pre bežného používateľa? Ten g80 je pomaly 5 rokov starý, ale okrem toho rozlíšenia, tam zásadný rozdiel nevidím... Alebo potom je tam v tej cenovej skupine m50 s aps-c. Tiež láka. ..
 
gytheio
2021-03-14 12:46:58+01
príspevok od: erikbencik
Nechcem vám do toho vstupovať Ale predsa len, jedná sa o 12 ročné dievča, ktoré si chce fotiť psíka pri tréningu prioritne. To že si nasporila peniaze a chce ich investovať do foťákuma teší, ale nezaručuje že ju to bude aj baviť. Skôr sa momentálne teším viac ja. Chcem tým povedať, že veci ako optická stabilizácia sú určite výtané, keď sa bude zaujímať o fotenie, môže to vypať. Ale rozumiem aj argumentu, že asi by sa to lepšie naučila bez nej. Teraz k veci. Ten E‑M10 Mark IV vyzerá dobre, presne niečo také si predstavujem. Stále mi však vŕta v hlave ten g80. Čo spôsobí keď oba majú m4/3 snímač, jeden 16mil a druhý 20mil pixelov. Je tam nejaký dopad na kvalitu pre bežného používateľa? Ten g80 je pomaly 5 rokov starý, ale okrem toho rozlíšenia, tam zásadný rozdiel nevidím... Alebo potom je tam v tej cenovej skupine m50 s aps-c. Tiež láka. ..
Olympus na tom vobec nie je dobre co sa farieb tyka.
 
Fuser
2021-03-14 12:57:54+01
Ci ma 16Mpix alebo 20Mpix - je "jedno", nebudete asi casto tlacit A3. Cim viac Mpixelov tym viac miesta fotka zaberie napr. 5MB vs 7MB v JPG.
Panasonic G80 - bol dobry ale uz zostarol ...
Canon EOS M50 - ked tak zober Mark II
 
erikbencik
2021-03-14 13:12:16+01
Keď g50 zostarol, je na tom lepší gx9? M50 mark2 som pozeral, fajn, len ma furt láka ten panasonik, neviem prečo. .
 
gytheio
2021-03-14 13:30:51+01
príspevok od: erikbencik
Keď g50 zostarol, je na tom lepší gx9? M50 mark2 som pozeral, fajn, len ma furt láka ten panasonik, neviem prečo. .
Canon ma lepsiu obrazovu kvalitu a o hodne lepsiu.
 
erikbencik
2021-03-14 15:12:34+01
príspevok od: erikbencik
Keď g50 zostarol, je na tom lepší gx9? M50 mark2 som pozeral, fajn, len ma furt láka ten panasonik, neviem prečo. .
Keď G80 je starší,prepáčte. Tak jak je na tom gx9.. Alebo g90..
 
jozo99
2021-03-14 15:39:43+01
Ak dcerka bude fotit behajuceho / skakajúceho psa potrebuje fotoaparát s rychlejsim kontinuálnym zaostrovaním, tj. s fazovým zaostrovaní. Panasonic G80, Gx9 aj Olympus M-10 IV maju iba kontrastne cize pomalsie zaostrovanie, cize bude mat viac odpadu. Potom je Canon M50 lepsia volba.
Este neviem nakolko to bude vadit, ale v hladaciku bezzrkadloviek je obraz troska zaostavajuci za skutocnostou. Ja mam len Olympus M-10 II a horsie sa mi foti rychly nepravidelny pohyb prave z dovodu zaostavania zobrazenia v hladaciku. V tomto su zrkadlovky lepsie, na druhej strane pri pouziti svetelnych objektivov pripadne dlhych teleobjektovoch mozu mat problem s nepresnim zaostrovanim - tzv. front/back focus, pri beznych a setovych objektivoch sa to stava menej. Zo zrkadloviek by som asi bral skor Nikon 5600 ako Canon 250d a to z dovodu, ze Nikon ma 39 zaostrovacich bodov oproti iba 9 Canonu, co sa moze hodit pri foteni pohybujuceho sa psa. Nikon ma aj trochu lepsi snimac - vyssi dynamicky rozsah, nepatrne vyssia ostrost z dovodu chybajuceho AA filtra. Ale do pozornosti by som este dal Canon 800d, ktory ma tych zaostrovacich bodov 45 a vsetky krizove.
A nakoniec, na skakajuceho psa by mozno bola zaujimava volba Fujifilm X-T30 s funkciou Pre-shot.
 
Fuser
2021-03-14 16:58:03+01
príspevok od: jozo99
Ak dcerka bude fotit behajuceho / skakajúceho psa potrebuje fotoaparát s rychlejsim kontinuálnym zaostrovaním, tj. s fazovým zaostrovaní. Panasonic G80, Gx9 aj Olympus M-10 IV maju iba kontrastne cize pomalsie zaostrovanie, cize bude mat viac odpadu. Potom je Canon M50 lepsia volba.
Este neviem nakolko to bude vadit, ale v hladaciku bezzrkadloviek je obraz troska zaostavajuci za skutocnostou. Ja mam len Olympus M-10 II a horsie sa mi foti rychly nepravidelny pohyb prave z dovodu zaostavania zobrazenia v hladaciku. V tomto su zrkadlovky lepsie, na druhej strane pri pouziti svetelnych objektivov pripadne dlhych teleobjektovoch mozu mat problem s nepresnim zaostrovanim - tzv. front/back focus, pri beznych a setovych objektivoch sa to stava menej. Zo zrkadloviek by som asi bral skor Nikon 5600 ako Canon 250d a to z dovodu, ze Nikon ma 39 zaostrovacich bodov oproti iba 9 Canonu, co sa moze hodit pri foteni pohybujuceho sa psa. Nikon ma aj trochu lepsi snimac - vyssi dynamicky rozsah, nepatrne vyssia ostrost z dovodu chybajuceho AA filtra. Ale do pozornosti by som este dal Canon 800d, ktory ma tych zaostrovacich bodov 45 a vsetky krizove.
A nakoniec, na skakajuceho psa by mozno bola zaujimava volba Fujifilm X-T30 s funkciou Pre-shot.
Dcera: Ak si dobre cital ma 12rokov ...12!
Otec: zaciatocnik

A ty im tu pises o: "fazovým zaostrovaní", "hladaciku bezzrkadloviek je obraz troska zaostavajuci", "front/back focus", "Nikon ma 39 zaostrovacich bodov oproti iba 9 Canonu", "dynamicky rozsah", "chybajuceho AA filtra", "funkciou Pre-shot"

Tak to si im "poradil"

erikbencik: Kazdy ma dake +/-, aj ta G90 je dobra ...
 
erikbencik
2021-03-14 17:22:04+01
Ďakujem Jožo za zhrnutie. Aj nikon 5600 aj canon 800d som mal v užšom výbere. Potom som sa tak nejak preorientoval, ani neviem prečo na bezzrkadlovky. Asi že v tom vidím budúcnosť. Čiže mi vystáva vďaka tomu fázovému zaostrovaniu na tú m50 asi. Ale ešte mi nedá sa opýtať, v tých panasonikoch je 5osová stabilizacia a v m50 "len" digitálna. Ale potom sa dostávam k m50 rank2, kde už je tiež tá 5osová stabilizacia. Pochopil som to dobre?
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()