Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Vhodný fotoaparát pre fotografiu šperkov

Sperkovnica
Sperkovnica 2021-05-30 08:38:21+02
Prosím o radu. Sme malé zlatníctvo teda ja a môj manžel a naše šperky predávame hlavne cez web, teda fotografiou. Trápim sa už roky s mobilovou fotografiou, kompozíciu a svetlom a podobne ale tu som už spravila asi maximum. Ďalší krok si myslím je kúpiť poriadny fotoaparát s makro objektívom. Je to ale vysoká investícia a teda hľadám info kde sa len dá. Vedeli by ste mi niečo odporučiť? Možno aj obchod kde by som vedela fotoaparát vyskúšať.
Prikladám aj naše foto šperkov. Najviac mám problém zachytiť správnu farbu zlata a fazety kameňov.
Vopred si vážim každú radu.
 
blahoslav J B Art
2021-10-21 14:48:17+02
príspevok od: emeše
ďakujem moc za reakciu. EF 50mm 1,8 STM mám, medzikrúžky neviem, aké k tomu vieš prosím poradiť? Statív mám manfrotto pevný, svetlá photon europe 400vky, aj ostatné vybavenie, len ten macro objektív som doteraz nepotrebovala a zrazu zákazka fotenie šperkov. Fotila som sklo, viem, že je to na zbláznenie a chce to veľa nervov.
https://www.mini-max.sk/makro-prislusenstvo/medzikruzky/?gclid=CjwKCAjwn8SLBhAyEiwAHNTJbT2yQG7vNxPSpaaLg7a67BltjLTmYe-jLiA8mGLVuAHqVixlTRm3GBoC1mcQAvD_BwE
 
jozef84
2021-10-21 15:03:41+02
príspevok od: emeše
ďakujem moc za reakciu. EF 50mm 1,8 STM mám, medzikrúžky neviem, aké k tomu vieš prosím poradiť? Statív mám manfrotto pevný, svetlá photon europe 400vky, aj ostatné vybavenie, len ten macro objektív som doteraz nepotrebovala a zrazu zákazka fotenie šperkov. Fotila som sklo, viem, že je to na zbláznenie a chce to veľa nervov.
Napríklad tieto: https://foto.bazos.sk/inzerat/128755836/makro-medzikruzky-na-canon-3ks.php.
Ale stačia aj bez prenosu. Doporučujem ten difúzny stan: https://foto.bazos.sk/inzerat/130039683/svetelny-difuzny-fotostan-novy-rozne-velkosti-novy.php.
Ten nasvietiš zvonku a máš difúzne- rozptýlené svetlo.
 
jozef84
2021-10-21 15:15:06+02
príspevok od: emeše
ďakujem moc za reakciu. EF 50mm 1,8 STM mám, medzikrúžky neviem, aké k tomu vieš prosím poradiť? Statív mám manfrotto pevný, svetlá photon europe 400vky, aj ostatné vybavenie, len ten macro objektív som doteraz nepotrebovala a zrazu zákazka fotenie šperkov. Fotila som sklo, viem, že je to na zbláznenie a chce to veľa nervov.
S FF sa neboj pricloniť(kľudne aj na 16), aby si nemusela skladať fotky so zaostrením na rôznu vzdialenosť. Ten fotostan, čo radil Gytheo sa nedá zvonku nasvietiť a na lesklé veci nie je najvhodnejší. Na experimenty s farbami ok.
 
emeše
2021-10-22 10:04:55+02
ďakujem vám moc ste super
 
Porubo
2021-10-22 12:02:45+02
Prosim, zmen si prezyvku Emese,
lebo dostavam chut na kremese!
(Ten vers mi behal po rozume.)

Nie som expert na sperky ale aspon mojich par laickych uvah:
Fotak, telo nie je tak dolezity. Makro objektiv vsak umoznuje dobre magnifikacie (1:1), ale da sa vypomoct aj medzikruzkami - troska menej pohodlne menit kruzky a zistovat pri ktorom a akej magnifikacii dokazem zaostrit. Znacka tiez nie je dolezita. AF - ostrenie netreba, a rozne blbosti ako IS - stabilizator vobec nie, a tam sa da usetrit. (Casto fotim makra a doteraz som IS nepotreboval ani raz a ani nechcem.)
A dalej je dolezite svetlo a stativ. Vymysliet ako si spravit makke svetlo a mat stativ - lebo mozno si na nom presne nakomponovat "na milimeter" a presne jemnucko manualne zaostrit - tu je dobre pouzit LV - zivy nahlad a to ma snad kazde telo, len pri modeloch starsich ako 10 rokov - pricom mnohe su stale skvele masiny - si treba "vyguglit" ci je tam zivy nahlad. Tam sa da dat taka lupa napr. 5x a 10x takze ostrenie je velmi presne.
Dobra je kablova spust ale na zaciatok staci nastavit spust za 10 sekund.
Dalej co sa zide je seda dosticka, neutralna, na vyvazenie farieb - aby bolo uplne presne (tzv. white balance). To sa raz nastavi pred fotenim a potom je istota vernych farieb (spravi testovaci snimok na dosticku a podla neho sa nastavia farby vsetkych nasledujucich snimkov).
Tu sa pisalo o formate, nie je pravda ze crop je lepsi ako ff snad cenovo, ale skor je to jedno. Tak co na crope si das F11 a na FF si das F16 - proste o to clonove cislo viac uskrtis dieru. Viac bych nesiel kvoli tzv. difrakcii - sam som ju videl na jemnych pavucinkach a pod. detailoch kvetov ale ked sa budes drzat do tychto clonovych cisel je to ok.
Bolo spomenute focus stacking a hlbka ostrosti - zasa nie je nevyhnutne mat vsetko ostre od predu po zadok. Pri makre sa s tym rata a naviac dobre to vyzera ked je aj odpichnute pozadie alebo menej dolezity detail ako skatule prstena a pod. Skratka treba skrtit co to ide, ale zakial nie je viditelna difrakcia teda zhruba po tie clony co som pisal napr. crop F8-F11 a FF F11-F16.
Pri tychto clonach tiez netreba riesit super nadupany objektiv, prakticky vsetky makro objektivy su velmi ostre a kvalitne, napriec vyrobcami. Su to specializovane pevne skla a vyrobcovia si davaju pozor pri ich navrhu. Takze podla chuti.
Ano su specializovane makro objektivy na reprodukciu za povedzme 4000 euro a pod. take som videl, teraz si nespomeniem. Ale staci vklude makro za 300 eur cca vklude aj z bazara - objektivy su veci co sa nekazia.
Telo k tomu hociake, ako vravia ludia veriaci na reikarnaciu objektivov, je to len telo!
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()