Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Upgrade z Panasonic GX80?

adamh
adamh 2021-06-05 12:56:49+02
Zdravim,

nejaky cas uz fotim s Panasonic GX80, ktory som zakupil s kitovym objektivom 12-32mm a k tomu som este dokupoval 45-150mm. Predtym som fotil vyhradne na iPhone 11 a chcel som vyskusat navrat ku "klasike" bez velkych investicii. Na iPhone mi vadili 2 veci: ergonomia a presaturovane farby, ktore boli daleko od reality. Oba problemy boli uspesne vyriesene .

Postupom casu som vsak zacal premyslat ako vylepsit cely zazitok z fotenia. Do tejto kategorie by som zaradil ergonomiu (trosku vacsi grip by nezaskodil), lepsie skla z hladiska obrazoveho vystupu, ale aj kvality spracovania ci lepsi hladacik (ten na GX80 nie je uplne zly, avsak ma dost skreslene farby a asi malo fps, kedze posobi dost "trhane" pri nastavovani kompozicie).

Napadlo ma dokupit grip, lepsi objektiv (nieco na styl 12-45mm od Olympusu ci 12-60mm od Panasonic pripadne Panasonic Leica verzie). Ked si to vsak clovek spocita, tak to nie je prave najmensi peniaz a investicia moze byt okolo 1000 Eur a aj tak clovek nevyriesi vsetky problemy. Aktualna situacia s Olympusom a nakoniec aj Panasonicom (ktory sa asi bude viac a viac zameriavat na video) mi nedava velmi odvahu investovat do tohto systemu.

Venujem sa hlavne krajinke, foto z ciest, skusam makro hlavne kvety, chrobaky a mierne pokusy s videom uz tiez boli.

Preto som zacal pozerat po moznych alternativach.

Fuji X-T3/Fuji X-T4 s 18-55mm 1300E/1800E
-lakave skusit "Fuji svet" a ergonomiu, na druhej strane sa vsak aj mierne obavam, ze jedno kolecko omylom posuniem a pokazi to foto
-X-T3 nema stabilizaciu v tele, cize v tomto ohladne by to bol mierny downgrade
-Capture One na idealne vyvolanie raw je dalsich extra 200eur

Nikon Z5 s 24-70mm 1600E
-FF, pozeral som par fotiek a naozaj v kominacii s tym objektivom je to parada
-ergonomia vyzera byt paradna
-4k video s cropom dost bieda, 1080p je momentalne postacujuce, avsak do buducna 4k je plus

Nikon Z6II s 24-70mm 2200E
-cena je uz hodne vysoka, ale ten fotak v podstate nema nedostatky

Panasonic S5 s 20-60mm 1600Eur
-CAF a 2mil dot hladacik to dost kazia
-Asi slusny IBIS
-Kopec video funkcii, ktore asi nikdy nevyuzijem

Nebranim sa ani inym alternativam. Rad si necham poradit, mozno spravne riesenie je uplne ine. Pri FF sa bojim, ze to bude vacsie a tym padom sa mi to nebude velmi chciet nosit na cesty. Toto uplne neviem zodpovedat v mojej hlave a asi bez skusenia to nerozlusknem. Ta cena Panasonicu je velmi lakava, podla recenzii sa radi do strednej triedy, zatial co stoji podobne ako Nikon Z5 co je zakladny level, preto premyslam, ze ci to nie je podozrivo "lacne". Ohniskovou vzdialenostou by som pri FF z dlhodobejsieho hladiska neplanoval prekrocit 100mm, hlavne kvoli velkosti. Preto by asi malo zmysle nechat si aj GX80 a pouzit ho v pripade potreby tele rozsahu.
 
adamh
2021-06-10 12:09:01+02
V mojom pripade je rozpocet flexibilny. Momentalne mam GX80 a dva pomerne lacne objektivy. Celkovo mam v zostave investovanych 700-800Eur. Kupa slusneho objektivu by bola 700-1200 Eur? Vidim kopec vyhod M43 platformy. Za najvacsi problem vsak povazujem, ze by som investoval do systemu s velmi nejasnou buducnostou. Panasonic sa zacina viac a viac orientovat na video (co dava zmysel pre nich aj pre ludi, ktori pozaduju video of M43) a Olympus trosku zaostava za ockavanim, minulorocna akvizicia a neistota dalsieho vyvoja. Aj ked prinasaju nove fotaparaty ako napr. PEN E-P7, ano je pekny, ale neprinasa nic noveho a vidiet tam taky nonsense ako micro usb konektor v 2021! Verim, ze objektiv ako PanaLeica 12-60mm ci Olympus 12-100mm by mali "prezit" telo, ale otazka je, ci ho bude mat na co noveho namontovat? Suhlasim, ze ako fotograf mozno neviem vyrazit max. z tych fotakov ani teraz, lenze veci ktore nenapreduju vacsinou upadaju a to nik nechce. Nakonie aj amater dokaze odcenit lepsi hladacik, spolahlivejsie ostrenie ci spracovanie odpovedajuce cena. V pripade EM5 III je az hanebne, ze Olympus pyta tie peniaze za nedotiahnutu kvalitu spodnej casti v oblasti zavitu pre tripod vid. https://www.dpreview.com/forums/post/64110473 co moze sposobovat castejsie popraskanie celej casti.

Priklad Nikonu Z5, okolo 1600 Eur - 1800Eur by som vedel zohnat s 24-200mm kitom (trosku lacnejsie v pripade 24-70mm). Opticky su oba paradne. Investicia by bola vyssia mozno o 800-1000 Eur, ale clovek investuje do niecoho, co predsa ma vacsiu buducnost. Sice som pocul, ze aj Nikon je celkom v strate a ma problemy v dodavatelskej sieti, ale predsa len maju stabilnejsiu poziciu.





 
j.ondrej@centrum.sk
2021-06-10 12:41:51+02
príspevok od: jozef84
Zaujímavé porovnávanie cez dve triedy snímačov. Ale prečo nie.Chceš porovnávať objektívy, alebo telá? Alebo celé zostavy? To by chcelo viac vysvetliť, aký máš zámer do budúcnosti, čo chceš fotiť ďalej. Si zmenil rozpočet a zámer fotenia?
Cena zostáv takmer rovnako vysoká, veľkosť zostáv rovnaká, účel použitia cestovanie, turistika, krajinky, zriedka portrét - a otázka je či objektív m.zuiko 12-100 je naozaj tak dobrý, že sa kvôli nemu oplatí ísť do MFT.
 
lordsewen
2021-06-10 13:33:26+02
príspevok od: j.ondrej@centrum.sk
Cena zostáv takmer rovnako vysoká, veľkosť zostáv rovnaká, účel použitia cestovanie, turistika, krajinky, zriedka portrét - a otázka je či objektív m.zuiko 12-100 je naozaj tak dobrý, že sa kvôli nemu oplatí ísť do MFT.
Kúp si FF, aby Ťa potom nehrýzlo svedomie že si si ho mal kúpiť keď si na to mal. Ale FF nie je všemocný, aby si nebol prekvapený že z mobilu Ti budú liezť oku lahodnejšie foto, ktoré nepotrebujú postproces ako z FF. Ja som mal 4/3, APSC, FF a m4/3 a poviem Ti, že je to všetko len o Tebe a nie o technike. Postproces keď ovládaš máš na 70% vybavené, 25% je Tvoja šikovnosť fotografovania, nápadu, videnia a 5% je technika. Človek sa učí celý život, skúša, vymieňa... Ja som si tým prešiel asi ako veľa z ľudí čo ich fotografovanie baví. Časom však príde človek na to že to nie je o technike, písaní na fórum a pixelovaní fotiek na mega monitore... 😊 Podstatné ale na tom všetkom je to, že mám radosť z toho čo robím a že ma to baví. Milión ľudí, milión názorov ale len jeden jediný správny pocit a to je ten môj... 🍻
 
jozef84
2021-06-10 13:43:05+02
príspevok od: j.ondrej@centrum.sk
Cena zostáv takmer rovnako vysoká, veľkosť zostáv rovnaká, účel použitia cestovanie, turistika, krajinky, zriedka portrét - a otázka je či objektív m.zuiko 12-100 je naozaj tak dobrý, že sa kvôli nemu oplatí ísť do MFT.
Objektív 12-100 je vynikajúci. Cena zodpovedá kvalite. Ale rátaj s tým, že tú kvalitu treba vedieť aj vyvolať a upraviť. Skús napísať správu Karolovi Srncovi, má viac skúseností s ním, poprípade Zuzke Minarovičovej, tá ho aj vlastní. Ak máš zámer fotiť aj makro a portréty len zriedka, nebudeš sa živiť fotografovaním, tak mi zmysel dáva viac 4/3. Ja na tvojom mieste by som si nechal aj staré telo(nemá moc zmysel predávať), to dal prerobiť na IR foto, nechal si aj tie dva objektívy a dokúpil novšie telo, vyskúšal na ňom tie dva objektívy. Otestoval a až potom dokúpil aj lepší zoom objektív začínajúci na 12mm a vyššej rady. Mňa napríklad u makra zaujal objektív Nanoha, kde nemusíš toľko skladať fotky kôli hľbke ostrosti. Prajem dobrú voľbu
 
adamh
2021-06-10 18:59:55+02
príspevok od: lordsewen
Kúp si FF, aby Ťa potom nehrýzlo svedomie že si si ho mal kúpiť keď si na to mal. Ale FF nie je všemocný, aby si nebol prekvapený že z mobilu Ti budú liezť oku lahodnejšie foto, ktoré nepotrebujú postproces ako z FF. Ja som mal 4/3, APSC, FF a m4/3 a poviem Ti, že je to všetko len o Tebe a nie o technike. Postproces keď ovládaš máš na 70% vybavené, 25% je Tvoja šikovnosť fotografovania, nápadu, videnia a 5% je technika. Človek sa učí celý život, skúša, vymieňa... Ja som si tým prešiel asi ako veľa z ľudí čo ich fotografovanie baví. Časom však príde človek na to že to nie je o technike, písaní na fórum a pixelovaní fotiek na mega monitore... 😊 Podstatné ale na tom všetkom je to, že mám radosť z toho čo robím a že ma to baví. Milión ľudí, milión názorov ale len jeden jediný správny pocit a to je ten môj... 🍻
V idealnom pripade je asi mat FF a M43 a vyuzit ich vyhody vtedy ked sa to hodi. Po case clovek mozno zisti, ze preferuje jeden alebo druhy system. Je vsak smutne, ze vacsina vyrobcov sa ku cropovym senzorom nesprava adekvatne (aby nekanibalizovali FF?). Samozrejme, cest vynimkam (Fuji). Lenze Fuji az tolko vyhod oproti M43 neprinasa, takze prechadzat z M43 na Fuji moze byt ako preslapovat na mieste, kedze z velkou pravdepodobostou clovek strati IBIS (ak sa nebavime o XT-4 ci X-S10) ekosystem objektivov je dost zvlastny, zatial co clovek najde paradne fixne skla, so zoomovych objektivov ma oslovil len 18-55 pomerom kvality a ceny.

Preto je logicke, ze clovek pozera po FF aj ked ho nepotrebubuje (inak sa totiz k premiovym funkciam nedostane, resp. velmi tazko).

Znamy mi ponukol takmer novy Panasonic G9 s Panasonic Leica 12-60mm za 1300 Eur (so zarukou). Trosku mi to zamotalo hlavu, lebo ten fotak ma nekonecne mnozstvo funkcii, dobry hladacik, ibis. Len je uz velkostou ako FF a predsa uz patri k starsim modelom (3, mozno 3.5 rocny?)
 
jozef84
2021-06-10 20:13:59+02
príspevok od: adamh
V idealnom pripade je asi mat FF a M43 a vyuzit ich vyhody vtedy ked sa to hodi. Po case clovek mozno zisti, ze preferuje jeden alebo druhy system. Je vsak smutne, ze vacsina vyrobcov sa ku cropovym senzorom nesprava adekvatne (aby nekanibalizovali FF?). Samozrejme, cest vynimkam (Fuji). Lenze Fuji az tolko vyhod oproti M43 neprinasa, takze prechadzat z M43 na Fuji moze byt ako preslapovat na mieste, kedze z velkou pravdepodobostou clovek strati IBIS (ak sa nebavime o XT-4 ci X-S10) ekosystem objektivov je dost zvlastny, zatial co clovek najde paradne fixne skla, so zoomovych objektivov ma oslovil len 18-55 pomerom kvality a ceny.

Preto je logicke, ze clovek pozera po FF aj ked ho nepotrebubuje (inak sa totiz k premiovym funkciam nedostane, resp. velmi tazko).

Znamy mi ponukol takmer novy Panasonic G9 s Panasonic Leica 12-60mm za 1300 Eur (so zarukou). Trosku mi to zamotalo hlavu, lebo ten fotak ma nekonecne mnozstvo funkcii, dobry hladacik, ibis. Len je uz velkostou ako FF a predsa uz patri k starsim modelom (3, mozno 3.5 rocny?)
Tie tvoje teoretické dilemy mi začínajú niekoho pripomínať. Lordseven ti to dobre najlepšie napísal: Kúp si FF, aby Ťa potom nehrýzlo svedomie, že si si ho mal kúpiť, keď si na to mal.
 
gytheio
2021-06-10 20:18:26+02
príspevok od: jozef84
Tie tvoje teoretické dilemy mi začínajú niekoho pripomínať. Lordseven ti to dobre najlepšie napísal: Kúp si FF, aby Ťa potom nehrýzlo svedomie, že si si ho mal kúpiť, keď si na to mal.
Teba pripomina.
 
jozef84
2021-06-10 21:31:42+02
príspevok od: gytheio
Teba pripomina.
Ty lichotník
 
adamh
2021-06-14 10:17:25+02
Dostal som ponuku na zbrusu novu Sony Alpha 7 III telo za 1400 Eur s cashbackom. Je to celkom lakave, len sa mi to zda ako uz postarsi model, so starsimi menu, AF, hladacikom, atd ... Ma cenu nad tym uvazovat ak A 7 IV pride v Septembri, cena bude asi vyssia, ale ak to bude 2.5K ako konkurencia R6, tak to bude nad rozpocet.
 
jozef84
2021-06-14 12:32:35+02
príspevok od: adamh
Dostal som ponuku na zbrusu novu Sony Alpha 7 III telo za 1400 Eur s cashbackom. Je to celkom lakave, len sa mi to zda ako uz postarsi model, so starsimi menu, AF, hladacikom, atd ... Ma cenu nad tym uvazovat ak A 7 IV pride v Septembri, cena bude asi vyssia, ale ak to bude 2.5K ako konkurencia R6, tak to bude nad rozpocet.
Tak postarší model ... Myslím, že zďaleka nevyužiješ, čo A7III ponúka. Fotil si už niečo a s čím?Máš nejaké skúsenosti? Fotky tu nemáš, tak neviem posúdiť úroveň tvojich znalostí.
 
j.ondrej@centrum.sk
2021-06-14 12:59:38+02
jozef84 to vystihol myslím veľmi dobre. Ja len doplním, že po A7 IV príde určite A7 V a tak ďalej až do nekonečna. Stačí si počkať ..... a zatiaľ fotiť na mobil.
 
blahoslav J B Art
2021-06-14 13:54:38+02
príspevok od: jozef84
Tak postarší model ... Myslím, že zďaleka nevyužiješ, čo A7III ponúka. Fotil si už niečo a s čím?Máš nejaké skúsenosti? Fotky tu nemáš, tak neviem posúdiť úroveň tvojich znalostí.
tak napriklad ja som lepsi v kupovani fototechniky, ako vo foteni
 
jozef84
2021-06-14 14:56:05+02
príspevok od: blahoslav J B Art
tak napriklad ja som lepsi v kupovani fototechniky, ako vo foteni
. No, ja som v tom skôr držgroš. Ale uvítam sponzorstvo.
 
adamh
2021-06-14 16:21:44+02
Ja som tiez isto lepsi v citani recenzii a diskutovani ako foteni Skor by ma zaujimalo, ci sa Vam to javi ako dobry deal kupit teraz a7 III ca 1400 Eur. K tomu som premyslal kupit Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD Sony FE za cca 650 Eur, cize okolo 2000 Eur a clovek ma vystarano na dlhu dobu.
Pozdava sa mi este ffixnu 35mm Samyang AF 35mm F2.8 FE alebo Sony FE 35mm f/1.8 (toto je uz vacsi a drahsi kusok).
 
jozef84
2021-06-14 17:01:16+02
príspevok od: adamh
Ja som tiez isto lepsi v citani recenzii a diskutovani ako foteni Skor by ma zaujimalo, ci sa Vam to javi ako dobry deal kupit teraz a7 III ca 1400 Eur. K tomu som premyslal kupit Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD Sony FE za cca 650 Eur, cize okolo 2000 Eur a clovek ma vystarano na dlhu dobu.
Pozdava sa mi este ffixnu 35mm Samyang AF 35mm F2.8 FE alebo Sony FE 35mm f/1.8 (toto je uz vacsi a drahsi kusok).
28mm je dlhý spodný koniec. Došetril by som na tento: https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=sony_fe24-105_f4oss
 
adamh
2021-06-17 12:10:00+02
Stale lavirujem medzi roznymi akciami a Olympus CZ ma zaujimavu ponuku na Olympus OM-D E-M1 Mark II s M.ZUIKO PRO 12-40mm f/2.8

https://www.olympusobchod.cz/katalog/om-d/om-d-e-m1-mark-ii-344372/olympus-om-d-e-m1-mark-ii-kit-12-40-cerny-skoleni-zdarma-ART12216

V prepocte na Eura to vychadza cca. 1250Eur. Samotny objektiv (aj ked posobi trosku predrazene) sa vacsinou predava okolo 800-900 Eur novy.

Myslite, ze byt tento set by daval zmysel? Trosku mam obavy z pripadneho supportu, kedze je to model z roku 2016 a po tom ako JIP kupil foto diviziu, je tazke povedat co sa da ocakavat.

Doplnujuca otazka, Fullframe ako napr. Canon R6, pripadne Z5, kedze maju 20-24mpx, cize nie je tam velmi narast oproti Olympusu. Zaujimalo by ma aky velky rozdiel bude v kresbe a ostrosti pri nasledovnych variantach:

-E-M1 Mark II s 12-40mm f/2.8
-Canonu R6 so setakom RF24-105mm f/4-7.1
-Nikon Z5 s 24-70mm f/4.0

Pripadne sa da kupit
https://www.olympusobchod.cz/katalog/objektivy/objektivy-pen-om-d/zoomove-485941/mzuiko-digital-ed-12-45-mm-140-pro-cerny-cashback-4-000-kc-ART19253
Za cca. 500 Eur, co je "odhlacena" verzia 12-40mm.
 
patrac00
2021-06-17 12:29:24+02
Ja to až tak komplikovane nevidím: Canon/Nikon (FF) - 4x väčší senzor oproti m43 a k tomu otázna budúcnosť Olympusu
 
francesco
2021-06-18 23:40:42+02
A7III ti bol stary model, radsej kupis OM-D E-M1 Mark II. O co ti vlastne ide to neviem.
 
jozef84
2021-06-19 09:43:25+02
príspevok od: francesco
A7III ti bol stary model, radsej kupis OM-D E-M1 Mark II. O co ti vlastne ide to neviem.
Deja vu? Mám pocit, že mi niekoho pripomína...Stančok?
 
Strana 5 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()