Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Panasonic Lumix FZ300 vs. Olympus OM-D E-M10 Mark III so seťakmi

Hajanka77
2022-01-04 20:04:02+01
Ahojte, mam takú dilemu. Pred rokom mi klakol fotacik (Panasonic FZ30 - Ultrazoom 35-420mm) a zatial som nevybrala náhradu. Najviac fotím na turistike - hlavne výhľady z kopcov (často aj daleké výhlady na max zoome), krajinky,kde tu zvieratá (skôr psy, ale aj keď na niečo natrafím v lese), a samo aj nejakú rodinku. Občas skúšam makro...taká amatérska všehochuť.

Už pred rokmi som uvažovala, že by som presedlala na zrkadlovku - skúšala som sestrine profi zrkadlovky (Nikon, Olympus, Canon), ale boli veľké a na turistiku ťažké - ocenila by som niečo ľahké, preto ma potešila zmena vo vývoji foťákov: Keďže som teraz bez foťáku, začala som vážnejšie pokukávať na ľahké bezzrkadlovky kompaktnej veľkosti. Do oka mi padol Oly OM-D E-M10 Mark III . Nakoľko mám obmedzený rozpočet, tak so seťákmi (14-42mm + 40-150 mm). Mimochodom, Oly EM-10 Mark II so setovým 14-42mm som si mala možnosť aj vyskúšať. No, veľmi šikovný a spratný fotáčik ma oslovil. Ale...nepáči sa mi svetelnosť: f3,5-4,6. Viem, že ak by som investovala do fajnoveších, tak by to bolo ok, ale zas môj budget je obmedzený a viem, že to bude stále len hobby. Dalších 700-1000e za objektív už nezvládnem.

Tak som sa mrkla na Panasonic Ultrazoom, konkrétne na FZ300 a čo ma prekvapilo, tam je konštantná f2,8. Teda, fakt nie som v tom až tak doma, ale vychádza mi to, že lepší objektív má Panasonic? Teraz som fakt na pochybách, či ísť do Panasonicu, alebo radšej do Oly. Jedna vec ma však od Panasoniku odrádza - bola som zvyknutá na manuálne zoomovanie a ostrenie prstencom (taká vymoženosť na FZ30 ) a tento má ten nechutný elektronický bzučiak...vlastne, aj u iných značiek som to našla. Keď mám pravdu povedať, toto je pre mňa veľke mínus.
Takže, neviem, či ten objektív na Panasonicu naozaj tak ovplyvní fotenie, aby som privrela oko nad týmto -pre mňa "nedostatkom"?
 
fatality
2022-01-04 20:31:27+01
príspevok od: Hajanka77
Ahojte, mam takú dilemu. Pred rokom mi klakol fotacik (Panasonic FZ30 - Ultrazoom 35-420mm) a zatial som nevybrala náhradu. Najviac fotím na turistike - hlavne výhľady z kopcov (často aj daleké výhlady na max zoome), krajinky,kde tu zvieratá (skôr psy, ale aj keď na niečo natrafím v lese), a samo aj nejakú rodinku. Občas skúšam makro...taká amatérska všehochuť.

Už pred rokmi som uvažovala, že by som presedlala na zrkadlovku - skúšala som sestrine profi zrkadlovky (Nikon, Olympus, Canon), ale boli veľké a na turistiku ťažké - ocenila by som niečo ľahké, preto ma potešila zmena vo vývoji foťákov: Keďže som teraz bez foťáku, začala som vážnejšie pokukávať na ľahké bezzrkadlovky kompaktnej veľkosti. Do oka mi padol Oly OM-D E-M10 Mark III . Nakoľko mám obmedzený rozpočet, tak so seťákmi (14-42mm + 40-150 mm). Mimochodom, Oly EM-10 Mark II so setovým 14-42mm som si mala možnosť aj vyskúšať. No, veľmi šikovný a spratný fotáčik ma oslovil. Ale...nepáči sa mi svetelnosť: f3,5-4,6. Viem, že ak by som investovala do fajnoveších, tak by to bolo ok, ale zas môj budget je obmedzený a viem, že to bude stále len hobby. Dalších 700-1000e za objektív už nezvládnem.

Tak som sa mrkla na Panasonic Ultrazoom, konkrétne na FZ300 a čo ma prekvapilo, tam je konštantná f2,8. Teda, fakt nie som v tom až tak doma, ale vychádza mi to, že lepší objektív má Panasonic? Teraz som fakt na pochybách, či ísť do Panasonicu, alebo radšej do Oly. Jedna vec ma však od Panasoniku odrádza - bola som zvyknutá na manuálne zoomovanie a ostrenie prstencom (taká vymoženosť na FZ30 ) a tento má ten nechutný elektronický bzučiak...vlastne, aj u iných značiek som to našla. Keď mám pravdu povedať, toto je pre mňa veľke mínus.
Takže, neviem, či ten objektív na Panasonicu naozaj tak ovplyvní fotenie, aby som privrela oko nad týmto -pre mňa "nedostatkom"?
sestra akurat riesila podobnu dilemu, potrebovala fotak priblizne na to, co ty a tiez je jedna z mala,
co potrebuje velky zoom ..a nechcela vyhodit za fotak majland..
tak som jej poradil lacnejsiu alternativu Panasonic TZ100 a drahsiu Panasonic FZ1000 II..
oproti FZ300 maju jednu podstatnu vyhodu..4x vacsi snimac, co sa prejavuje na omnoho vyssej
obrazovej kvalite..
ak by si este niekde zohnala Panasonic FZ1000 tak by si to mala dva v jednom..vyborny ultrazoom
za lacak..dopredaval sa za cca 470€..semtam sa mihne aj na bazosi..
 
Otecadams
2022-01-04 22:15:29+01
príspevok od: Hajanka77
Ahojte, mam takú dilemu. Pred rokom mi klakol fotacik (Panasonic FZ30 - Ultrazoom 35-420mm) a zatial som nevybrala náhradu. Najviac fotím na turistike - hlavne výhľady z kopcov (často aj daleké výhlady na max zoome), krajinky,kde tu zvieratá (skôr psy, ale aj keď na niečo natrafím v lese), a samo aj nejakú rodinku. Občas skúšam makro...taká amatérska všehochuť.

Už pred rokmi som uvažovala, že by som presedlala na zrkadlovku - skúšala som sestrine profi zrkadlovky (Nikon, Olympus, Canon), ale boli veľké a na turistiku ťažké - ocenila by som niečo ľahké, preto ma potešila zmena vo vývoji foťákov: Keďže som teraz bez foťáku, začala som vážnejšie pokukávať na ľahké bezzrkadlovky kompaktnej veľkosti. Do oka mi padol Oly OM-D E-M10 Mark III . Nakoľko mám obmedzený rozpočet, tak so seťákmi (14-42mm + 40-150 mm). Mimochodom, Oly EM-10 Mark II so setovým 14-42mm som si mala možnosť aj vyskúšať. No, veľmi šikovný a spratný fotáčik ma oslovil. Ale...nepáči sa mi svetelnosť: f3,5-4,6. Viem, že ak by som investovala do fajnoveších, tak by to bolo ok, ale zas môj budget je obmedzený a viem, že to bude stále len hobby. Dalších 700-1000e za objektív už nezvládnem.

Tak som sa mrkla na Panasonic Ultrazoom, konkrétne na FZ300 a čo ma prekvapilo, tam je konštantná f2,8. Teda, fakt nie som v tom až tak doma, ale vychádza mi to, že lepší objektív má Panasonic? Teraz som fakt na pochybách, či ísť do Panasonicu, alebo radšej do Oly. Jedna vec ma však od Panasoniku odrádza - bola som zvyknutá na manuálne zoomovanie a ostrenie prstencom (taká vymoženosť na FZ30 ) a tento má ten nechutný elektronický bzučiak...vlastne, aj u iných značiek som to našla. Keď mám pravdu povedať, toto je pre mňa veľke mínus.
Takže, neviem, či ten objektív na Panasonicu naozaj tak ovplyvní fotenie, aby som privrela oko nad týmto -pre mňa "nedostatkom"?
Mám doma FZ200 a ten nechutný elektronický bzučiak majú aj na boku objektívu, takže je to možno trochu stráviteľnejšie. Podľa mňa FZ300 na tvoje účely je dobrá voľba.
Ak by si chcela lepšiu obrazovú kvalitu, tak spomínaný FZ1000. No je o čosi väčší, ťažší a ja to 400mm f/4 oproti 600mm F/2,8 na FZ300 (aj keď v praxi na tom najdlhšom konci rozsahu kvôli rôzne veľkým snímačom taký rozdiel vo výsledku nebude).
https://camerasize.com/compare/#556,630
 
francesco
2022-01-04 23:40:40+01
Vykasli sa na zoom, kup si radsej kompakt s mensim rozsahom a kvalitnym svetelnym objektivom so snimacim min 1". Pochybujem, ze cele dni striehnes v krikoch na medveda.
 
Fuser
2022-01-05 08:46:08+01
A co ti Vadi na svetelnosti? Velky "zoom" horsia svetelnost, vecer su horsie fotky ale to u vsetkych lacnejsich tele-objektivoch. Ale cez den su fotky "obstojne". Ked nasetris alebo budes chciet fotit z rodinu vymenis si objektiv za iny pri tych Olympusoch ma vacsi chip. Takze svetelnost bude ina ako pri PAN FZ300. Ked chces mat plnu kontrolu na ostrenim potrebujes manualne ostrenie, ked bude fotakt ostrit inam nic nenafotis.



Olympus OM-D E-M10 Mark III telo - 349Eur Akcia
https://www.fotolab.sk/produkt/olympus-e-m10-mark-iii-telo-strieborne

M.Zuiko Digital ED 75‑300mm F4.8‑6.7 II - 369Eur Akcia do 10.1. (cenu uvidis ked to bude v kosiku)
https://shop.olympus.eu/cs_SK/objektivy/om-d-pen-objektivy/m-zuiko-digital-ed-75-300mm-f4-8-6-7-ii

 
fatality
2022-01-05 12:16:46+01
príspevok od: Fuser
A co ti Vadi na svetelnosti? Velky "zoom" horsia svetelnost, vecer su horsie fotky ale to u vsetkych lacnejsich tele-objektivoch. Ale cez den su fotky "obstojne". Ked nasetris alebo budes chciet fotit z rodinu vymenis si objektiv za iny pri tych Olympusoch ma vacsi chip. Takze svetelnost bude ina ako pri PAN FZ300. Ked chces mat plnu kontrolu na ostrenim potrebujes manualne ostrenie, ked bude fotakt ostrit inam nic nenafotis.



Olympus OM-D E-M10 Mark III telo - 349Eur Akcia
https://www.fotolab.sk/produkt/olympus-e-m10-mark-iii-telo-strieborne

M.Zuiko Digital ED 75‑300mm F4.8‑6.7 II - 369Eur Akcia do 10.1. (cenu uvidis ked to bude v kosiku)
https://shop.olympus.eu/cs_SK/objektivy/om-d-pen-objektivy/m-zuiko-digital-ed-75-300mm-f4-8-6-7-ii

ak by ten objektiv bol trebars 28-300 3.5-5.9(6.7) bola by lepsia volba toto OMD..
ale prehadzovat pri turistike objektivy, to je vopruz..
najj pre nu bude nejaky ultrazoom, len si vybrat, ktory..
 
fatality
2022-01-05 12:20:57+01
príspevok od: francesco
Vykasli sa na zoom, kup si radsej kompakt s mensim rozsahom a kvalitnym svetelnym objektivom so snimacim min 1". Pochybujem, ze cele dni striehnes v krikoch na medveda.
ja zoom nepotrebujem, ty nie, kopec ludi odtialto takisto..ale poznam takych, co hej, uz koli tym spominanym vyrezom krajiny, semtam zapad slnka, mesiac, atd..
nie vsetci su "profesionali" z ephota tak im skusme poradit v tom co ziadaju/potrebuju a nie
vysvetlovat, co nepotrebuju
 
francesco
2022-01-05 14:09:22+01
príspevok od: fatality
ja zoom nepotrebujem, ty nie, kopec ludi odtialto takisto..ale poznam takych, co hej, uz koli tym spominanym vyrezom krajiny, semtam zapad slnka, mesiac, atd..
nie vsetci su "profesionali" z ephota tak im skusme poradit v tom co ziadaju/potrebuju a nie
vysvetlovat, co nepotrebuju
Ja jej radim to, co si myslim, ze je pre nu lepsie, ona uz nalozi s informaciou ako chce. Svetelny objektiv by jej ukazal nove moznosti (co ty iste vies). A nakoniec si kupi aj tak zoooom .
 
zlobath
2022-01-11 08:34:37+01
Na turistike prehadzovat objektivy je vopruz, to je jedna vec, ale dalsia je napr krytka Idete zakryt objektiv, krytka zle cvakne uz je v strbine medzi velkymi skalami ( ja som si takto stratil z 18-55 cestou od Stefaikovej chaty na Dumbier ). Co som mal kedysi Fujifilm s6500fd, tak tam bola krytka upevnena na snurke a tym padom nemohla padnut.

A este dalsia vyhoda UZ, jeden (v celkovej miere kompaktny objektiv ) oproti viacerym pri zrkadle/bezzrkadle a na turistike sa vsetko pocita
 
JohnNewton
2022-01-11 10:44:00+01
príspevok od: zlobath
Na turistike prehadzovat objektivy je vopruz, to je jedna vec, ale dalsia je napr krytka Idete zakryt objektiv, krytka zle cvakne uz je v strbine medzi velkymi skalami ( ja som si takto stratil z 18-55 cestou od Stefaikovej chaty na Dumbier ). Co som mal kedysi Fujifilm s6500fd, tak tam bola krytka upevnena na snurke a tym padom nemohla padnut.

A este dalsia vyhoda UZ, jeden (v celkovej miere kompaktny objektiv ) oproti viacerym pri zrkadle/bezzrkadle a na turistike sa vsetko pocita
Zabudnime na krytku, každý ju raz stratí Pri UZ si každý vystačí s UV alebo protect filtrom a nasadenou slnečnou clonou, to je dostatočná ochrana, takto to máme na FZ1000 a Sony RX10 IV.
Horšie to je pri veľa objektívoch tam to viac lezie do peňazí.
 
martinmlm
2022-01-11 10:57:19+01
príspevok od: zlobath
Na turistike prehadzovat objektivy je vopruz, to je jedna vec, ale dalsia je napr krytka Idete zakryt objektiv, krytka zle cvakne uz je v strbine medzi velkymi skalami ( ja som si takto stratil z 18-55 cestou od Stefaikovej chaty na Dumbier ). Co som mal kedysi Fujifilm s6500fd, tak tam bola krytka upevnena na snurke a tym padom nemohla padnut.

A este dalsia vyhoda UZ, jeden (v celkovej miere kompaktny objektiv ) oproti viacerym pri zrkadle/bezzrkadle a na turistike sa vsetko pocita
https://www.mini-max.sk/krytky-na-objektivy
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-01-11 17:50:05+01
príspevok od: Hajanka77
Ahojte, mam takú dilemu. Pred rokom mi klakol fotacik (Panasonic FZ30 - Ultrazoom 35-420mm) a zatial som nevybrala náhradu. Najviac fotím na turistike - hlavne výhľady z kopcov (často aj daleké výhlady na max zoome), krajinky,kde tu zvieratá (skôr psy, ale aj keď na niečo natrafím v lese), a samo aj nejakú rodinku. Občas skúšam makro...taká amatérska všehochuť.

Už pred rokmi som uvažovala, že by som presedlala na zrkadlovku - skúšala som sestrine profi zrkadlovky (Nikon, Olympus, Canon), ale boli veľké a na turistiku ťažké - ocenila by som niečo ľahké, preto ma potešila zmena vo vývoji foťákov: Keďže som teraz bez foťáku, začala som vážnejšie pokukávať na ľahké bezzrkadlovky kompaktnej veľkosti. Do oka mi padol Oly OM-D E-M10 Mark III . Nakoľko mám obmedzený rozpočet, tak so seťákmi (14-42mm + 40-150 mm). Mimochodom, Oly EM-10 Mark II so setovým 14-42mm som si mala možnosť aj vyskúšať. No, veľmi šikovný a spratný fotáčik ma oslovil. Ale...nepáči sa mi svetelnosť: f3,5-4,6. Viem, že ak by som investovala do fajnoveších, tak by to bolo ok, ale zas môj budget je obmedzený a viem, že to bude stále len hobby. Dalších 700-1000e za objektív už nezvládnem.

Tak som sa mrkla na Panasonic Ultrazoom, konkrétne na FZ300 a čo ma prekvapilo, tam je konštantná f2,8. Teda, fakt nie som v tom až tak doma, ale vychádza mi to, že lepší objektív má Panasonic? Teraz som fakt na pochybách, či ísť do Panasonicu, alebo radšej do Oly. Jedna vec ma však od Panasoniku odrádza - bola som zvyknutá na manuálne zoomovanie a ostrenie prstencom (taká vymoženosť na FZ30 ) a tento má ten nechutný elektronický bzučiak...vlastne, aj u iných značiek som to našla. Keď mám pravdu povedať, toto je pre mňa veľke mínus.
Takže, neviem, či ten objektív na Panasonicu naozaj tak ovplyvní fotenie, aby som privrela oko nad týmto -pre mňa "nedostatkom"?
Podľa toho, čo ste písali asi bezzrkadlovka nebude pre Vás vhodná a priklonil by som sa skôr k ultrazoomu. Pokiaľ ale chcete pekný a kvalitný výstup, tak Panasonic Lumix FZ300 sa na Olympus OM-D E-M10 Mark III nechytá. Ak na Olympus OM-D E-M10 Mark III nasadíte Olympus M.Zuiko Digital 40-150mm f/4-5.6 ED R a vyrazíte do hôr, tak s výsledkami zhotovených záberov budete nadmieru spokojná. Pokiaľ chcete nový fotoaparát zoberte Olympus OM-D E-M10 Mark III so setovými objektívmi (14-42mm + 40-150 mm). V prípade, že chcete ultrazoom zoberte Panasonic Lumix FZ300, ktorý je utesnený alebo Panasonic Lumix DC-FZ1000 II, ktorý ale utesnený proti nepriaznivým vplyvom počasia nie je rovnako ako Olympus OM-D E-M10 Mark III, avšak ponúkajú lepší obraz. Ak by som si mal ja osobne vybrať ultrazoom, bol by to asi Sony Cyber-Shot DSC-RX10 Mk.III.
 
Porubo
2022-01-12 11:10:11+01
Osobne by som radsej ozelel dlhy koniec a nebral ultrazoom a proste fotil len sirsie a nanajvys kratke tele zabery. Predsa len tie ultrazoomy, tam sa neda konstrukcne navrhnut dost dobry objektiv. Plati to vseobecne v tomto fyzikalnom Vesmire, cim je nieco "vseobecnejsie" tym je kvalita pri tej istej cene a hmotnosti nizsia, nieco ako svajciarsky nozik vs. sada naradia. Zasa F cislo sa uvadza no T sa uz neuvadza, rozdiel tychto cisel bych cakal vacsi nez u pevnych skiel s malym poctom clenov, no aky je neviem.
Naviac za takyto objetiv sa plati dan v tom, ze snimac musi byt nutne maly a cele je to velke a tazke. Takze hmotnostne a rozmerovo sme tam kde sme boli pri fotaku s vymennymi objektivmi. Teda pri 724 g ak som dobre hladal na internetoch. Pisu aj velkost snimaca 1/2.3 inch.
Osobne radsej menej svetle s vacsim snimacom, ked to dam na stativ alebo mam dost svetla a pod. tak mozem znizit ISO, ale pri malickom snimaci tam proste to ISO nejde znizovat do nekonecna alebo proporcionalne k velkosti (ako napr. ISO 12 alebo ISO 25 sa neda, da sa vzdy az od ISO 100...). Takze radsej nieco s 1 palcovym cipom a rozsah aby pokryl ccca 28-70 (zvycajne zaciatok byva od 24 aj ked na 24 nebude asi az taka kvalita ako 28) a vacsi rozsah ozelel.
Na psa to staci, ved pes je zotrocene zviera co poslucha. Na divinu ultrazoom nepostaci aj tak, a na to treba aj trpezlivost a nielen fotit od chodnika...
Takze bud 1 palcak s malym rozsahom, alebo nieco na vymenne objektivy s jednym sklom s mensim rozsahom. Dokonca ten 1 palcak bude omnoho lahsi a aj ked sa ozelie dlhy koniec tak vysledok bude lepsi.
 
JohnNewton
2022-01-12 15:28:13+01
Táraš
 
z80
2022-01-13 09:18:07+01
Pridám jeden môj starší článok, kde sú testovacie fotky z M.ZUIKO DIGITAL ED 40–150mm R na OM-D E-M10 II, Tamron SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD na zrkadlovke Nikon D5100 a dokonca aj z "lepšieho" ultrazoomu Olympus Stylus 1:
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/2468/drobny-test-m-zuiko-digital-ed-40-150mm-r/
 
Otecadams
2022-01-13 10:34:43+01
Tu sú nejaké fotky z FZ200 na ekvivalent 600mm, fotené z ruky. Pri tej hmotnosti a cene sa asi ťažko dá vyskladať nejaká podobná zostava. A na internet je kvalita podľa mňa v poriadku.
 
ViloM
2022-01-14 13:37:22+01
Skús sa poobzerať či nenájdeš niekde zostavu Oly OM-D E-M10 Mark III + Oly 14-150 mm. 14-150 má myslím lepší výstup ako 40-150 a hlavne máš všetko čo potrebuješ v jednom objektíve, nemusíš to vonku prehadzovať. Ja som svojho času kúpil v black friday Oly OM-D E-M5 Mark II + Oly 14-150 mm za niečo cez 600,- €. Neľutujem !!!!
 
JohnNewton
2022-01-14 15:35:31+01
FZ 1000 400mm F4
 
tyto
2022-01-20 08:05:09+01
Z vlastnej skusenosti mozem len poradit...ak je moznost vyskusat tak je to 100x lepsie ako akekolvek recenzie.
Treba si tiez zvazit co budem s fotkami robit.
Vecsi snimac je lepsi...ale budem sa fotenim zivit, alebo tlacit plagaty?
Na fotky ktore ja davam na net kolkokrat staci aj ten minisnimac z telefonu...
Tak mozem len poradit... skusit si niekde pozicat techniku a vyskusat co lepsie vyhovuje vasim potrebam.
 
2022-01-24 15:38:00+01
Riešenia vašich finančných problémov
Jednotlivcom kdekoľvek na svete ponúkame pôžičku v rozmedzí od 3 000 eur do 80 000 000 eur, všetci ľudia ju môžu splatiť aj s úrokom pri úrokovej sadzbe 2% z akejkoľvek požadovanej sumy. Kontaktujte ma emailom: biezbardelaura@gmail.com
WhatsApp: +33752595873

Webstránka: http://www.keogh-group.com
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()