Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Canon eos 1200D vs Canon eos 4000D vs Sony a5000

ZeyroX
2022-01-18 17:32:20+01
Ahojte
Chcel by som sa opýtať ktorý z týchto fotoaparátov by ste mi skôr odporučili na začiatok. Chcel by som fotiť prírodu ale aj portréty a ľudi. Vopred dakujem za odpoved
 
ZeyroX
2022-01-18 17:33:11+01
poprípade aký by ste mi odporučili na začiatok vy. Cena tak do 200e
 
Porubo
2022-01-18 18:09:03+01
Pri cene do 200 euro sa da rozhodovat podla toho co bazar dal. Ani tak nejde o model alebo znacku, len aby do tej ceny vosiel objektiv. Sony velmi nepoznam ale Canon a Nikon maju velmi cenovo dostupne tzv. kit - setove objektivy v rozsahu 18-55. Skor bych pri tom rozpocte hladal nieco s takym objektivom a pozeral skor na technicky stav. Teda ci nepachne po fajceni, nie je zamasteny, spinavy, obuchany a pod. A este sa snazil usetrit nejake drobne na cistenie snimaca (mozno bude treba aj po kupe). Plus nejake drobnosti co treba ako nieco na cistenie optiky, pamatovu kartu, puzdro.
Samozrejme bude to skor taky vacsi kompakt, ked k tomu bude chybat stativ, vyklopny blesk, dalsi objektiv (najlacnejsie byva 50mm 1.8 ale Canon ma aj 40mm F2.8).
Teda otazka ci chces rozsirovat postupne, vtedy ano je to ok. (Dokupit stativ, dalsi objektiv, besk, pripadne dazdniky a radiove odpalovanie atd. pripadne na videa mikrofon atd.)
Ak nie tak otazka znie ci nebude dobre pozriet po 1 palcovom kompakte na bazari. Moze to byt v tej cenovej hladine rovnako postacujuce ale omnoho mensie, i ked nie tak bytelne (aspon zatial som nemal problemy s lahsim dazdom ci padmi mozno sa mylim ale kompakt by to mozno horsie zniesol) a neda sa to velmi rozsirovat do buducna.
 
ZeyroX
2022-01-18 19:15:32+01
príspevok od: Porubo
Pri cene do 200 euro sa da rozhodovat podla toho co bazar dal. Ani tak nejde o model alebo znacku, len aby do tej ceny vosiel objektiv. Sony velmi nepoznam ale Canon a Nikon maju velmi cenovo dostupne tzv. kit - setove objektivy v rozsahu 18-55. Skor bych pri tom rozpocte hladal nieco s takym objektivom a pozeral skor na technicky stav. Teda ci nepachne po fajceni, nie je zamasteny, spinavy, obuchany a pod. A este sa snazil usetrit nejake drobne na cistenie snimaca (mozno bude treba aj po kupe). Plus nejake drobnosti co treba ako nieco na cistenie optiky, pamatovu kartu, puzdro.
Samozrejme bude to skor taky vacsi kompakt, ked k tomu bude chybat stativ, vyklopny blesk, dalsi objektiv (najlacnejsie byva 50mm 1.8 ale Canon ma aj 40mm F2.8).
Teda otazka ci chces rozsirovat postupne, vtedy ano je to ok. (Dokupit stativ, dalsi objektiv, besk, pripadne dazdniky a radiove odpalovanie atd. pripadne na videa mikrofon atd.)
Ak nie tak otazka znie ci nebude dobre pozriet po 1 palcovom kompakte na bazari. Moze to byt v tej cenovej hladine rovnako postacujuce ale omnoho mensie, i ked nie tak bytelne (aspon zatial som nemal problemy s lahsim dazdom ci padmi mozno sa mylim ale kompakt by to mozno horsie zniesol) a neda sa to velmi rozsirovat do buducna.
dakujem za odpoved
 
ZeyroX
2022-01-18 19:20:54+01
príspevok od: Porubo
Pri cene do 200 euro sa da rozhodovat podla toho co bazar dal. Ani tak nejde o model alebo znacku, len aby do tej ceny vosiel objektiv. Sony velmi nepoznam ale Canon a Nikon maju velmi cenovo dostupne tzv. kit - setove objektivy v rozsahu 18-55. Skor bych pri tom rozpocte hladal nieco s takym objektivom a pozeral skor na technicky stav. Teda ci nepachne po fajceni, nie je zamasteny, spinavy, obuchany a pod. A este sa snazil usetrit nejake drobne na cistenie snimaca (mozno bude treba aj po kupe). Plus nejake drobnosti co treba ako nieco na cistenie optiky, pamatovu kartu, puzdro.
Samozrejme bude to skor taky vacsi kompakt, ked k tomu bude chybat stativ, vyklopny blesk, dalsi objektiv (najlacnejsie byva 50mm 1.8 ale Canon ma aj 40mm F2.8).
Teda otazka ci chces rozsirovat postupne, vtedy ano je to ok. (Dokupit stativ, dalsi objektiv, besk, pripadne dazdniky a radiove odpalovanie atd. pripadne na videa mikrofon atd.)
Ak nie tak otazka znie ci nebude dobre pozriet po 1 palcovom kompakte na bazari. Moze to byt v tej cenovej hladine rovnako postacujuce ale omnoho mensie, i ked nie tak bytelne (aspon zatial som nemal problemy s lahsim dazdom ci padmi mozno sa mylim ale kompakt by to mozno horsie zniesol) a neda sa to velmi rozsirovat do buducna.
a chcel by som sa ešte opýtať aký máte názor na Nikon D3000
 
gytheio
2022-01-18 19:31:26+01
príspevok od: ZeyroX
a chcel by som sa ešte opýtať aký máte názor na Nikon D3000
Nikdy som nefotil s tym co tu pisete ale kupit nieco za 200 eur co ma setovy objektiv... vobec by som to nerobil. Za 200 eur sa da kupit celkom slusny kompakt ktory foti lepsie ako vsetko ostatne za 200 eur so setovym objektivom. Tie kompakty maju kvalitnejsiu optiku, je to male a spolahlivejsie a som o tom presvedceny, ze naozaj fotia kvalitnejsie.
 
ZeyroX
2022-01-18 19:35:02+01
príspevok od: gytheio
Nikdy som nefotil s tym co tu pisete ale kupit nieco za 200 eur co ma setovy objektiv... vobec by som to nerobil. Za 200 eur sa da kupit celkom slusny kompakt ktory foti lepsie ako vsetko ostatne za 200 eur so setovym objektivom. Tie kompakty maju kvalitnejsiu optiku, je to male a spolahlivejsie a som o tom presvedceny, ze naozaj fotia kvalitnejsie.
ďakujem a vedeli by ste mi nejaký poradiť?

Len kompakt tam keď sa budem chcieť nejako posunúť tak tam sa objektív nový dať nedá a to ma najviac odrádza od kompaktov. Takže radšej by som šiel do nejakej zrkadlovky alebo bezzrkadlovky ale keďže sa v tom nevyznám neviem čo je dobre a čo nie
 
gytheio
2022-01-18 19:43:53+01
príspevok od: ZeyroX
ďakujem a vedeli by ste mi nejaký poradiť?

Len kompakt tam keď sa budem chcieť nejako posunúť tak tam sa objektív nový dať nedá a to ma najviac odrádza od kompaktov. Takže radšej by som šiel do nejakej zrkadlovky alebo bezzrkadlovky ale keďže sa v tom nevyznám neviem čo je dobre a čo nie
Ked sa budete chciet posunut tak urcite nebudete chciet ani ten Canon 1200 alebo 4000...

Tebe by sa hodil taky ktory ma moznost manualneho nastavenia ked sa chces posuvat a za 200 komakt s manualnym rezimom - nemam tusenia.
Jedine treba v bazaroch sledovat.
 
Porubo
2022-01-18 19:59:45+01
Je toho plno, nie som expert ale aspon co mi napadne:
Canon G3X, G5X, G7X, G9X
Sony RX100

Za zmienku stoja aj s vacsim cipom:
Canon G1X
Nikon Coolpix A
Panasonic LX100
Ricoh GR
Sigma DP (tu neodporucam pre zaciatocnikov)

Neuvadzam casove verzie modelov, len Sony ich ma aspon 8... teda moze sa lisit model tym ze na konci je este (rimska) cislica zobrazujuca casovu verziu. Pozor zmeny mozu byt vyrazne napr. u Canon G5X u mark ii uz nie je kolajnicka, u Sony myslim ze sa vyrazne menil rozsah a svetelnost objektivu medzi niektorymi verziami...
Je toho proste plno! Pozri si ktore Ta zaujmu a potom sa to bude lahsie triedit, lebo na bazari asi nebude az tolko kusov, kolko je vsetkych moznych modelov.
 
seifi
2022-01-18 21:08:49+01
Neviem, či s kompaktom na plnej automatike, bo ovládať tie drobizgy na manuáli je utrpenie, ti dôjde, čo k čomu. K tomu záplava nadbytočnej informácie na displeji ti zviaže ruky. Kúp si zrkadlovku so setovým objektívom, čo to poprečituj teórie o expozičnom trojuholníku a základných veciach a skôs fotiť cez prioritu clony Av, času Tv či manuálny režim. Potom si kúpiš niečo iné. K tomu ti na hlavu padne úprava fotografií, zase kus počítať a poskusovať. S tým kompaktom sa nebudeš vedieť pohnúť. Dám príklad ... volal mi známy, kúpil si Panasonic FZ 1000; a ten mu neostrí a neostrí a pôjde to reklamovať. Cez telefon sme zistili, že má zapnuté makro. Myslíš si, že vedel čo je makro, kde je ikonka, ako to zapol atd atd. Začni jednoduchou zrkadlovkou za 200,-. Potom si môžeš kúpiť kompakt, to už budeš vedieť, čo a kde.
 
ZeyroX
2022-01-18 21:37:47+01
príspevok od: seifi
Neviem, či s kompaktom na plnej automatike, bo ovládať tie drobizgy na manuáli je utrpenie, ti dôjde, čo k čomu. K tomu záplava nadbytočnej informácie na displeji ti zviaže ruky. Kúp si zrkadlovku so setovým objektívom, čo to poprečituj teórie o expozičnom trojuholníku a základných veciach a skôs fotiť cez prioritu clony Av, času Tv či manuálny režim. Potom si kúpiš niečo iné. K tomu ti na hlavu padne úprava fotografií, zase kus počítať a poskusovať. S tým kompaktom sa nebudeš vedieť pohnúť. Dám príklad ... volal mi známy, kúpil si Panasonic FZ 1000; a ten mu neostrí a neostrí a pôjde to reklamovať. Cez telefon sme zistili, že má zapnuté makro. Myslíš si, že vedel čo je makro, kde je ikonka, ako to zapol atd atd. Začni jednoduchou zrkadlovkou za 200,-. Potom si môžeš kúpiť kompakt, to už budeš vedieť, čo a kde.
Ďakujem veľmi pekne veľmi ste mi pomohli
 
ZeyroX
2022-01-18 21:38:17+01
Ďakujem všetkým za odpovede.
 
Porubo
2022-01-19 13:24:14+01
Este mozno by bolo dobre spisat si tzv. uzivatelske pripady:
Kedy kde ako fotak budes nosit a ako pouzivat.
Nieco podobne sa robi pri navrhu a analyze sofveru ako aj testovani (use cases).
Proste predstav si scenaria bezneho pouzivania, najcastejsie sposoby. Ci kde a ako budes fotit.
Ja mam aj zrkadlovku aj kompakt ale taky dost velky Canon G1X (mark I), tak maly kompakt neviem velmi dobre ako uzivatel popisat. Na nosenie vsade zvycajne nosim kompakt, i ked da sa zamenit za 7D + EF 24mm f2,8 (kompatibilny s FF starsia verzia). Vtedy sa sice zmesti do batozka ale je to uz citelne vacsie a treba bud batozok alebo dost velke puzdro. Na drvivu vacsinu fotenia pouzivam zrkadlovku, lebo tam mam omnoho viac moznosti (pri malom rozpocte ich az tak vela nebude). Ano ergonomia je lepsia ako na malickych kompaktoch a aj rychlost operacie. Zrkadlovku staci mat stale zapnutu, nevadi jej to, a ked treba tak v zlomku sekundy spravim cvak. A ak mam zoom objektiv tak rychlejsie zazoomujem. Mam nastavene bodove ostrenie ktore sa na velkom fotaku velmi dobre a rychlo nastavuje, pozeram cez hladacik a ovladam kolieckami alebo joystickom co je velmi pohodlne. Kompakt je tazkopadnejsi.
Samozrejme nie je problem zvyknut si na velkost, mne to vobec problem nerobi. Aj ked na forach ludia sa velmi casto stazuju.
Ozajstny problem s rozmermi som zatial mal iba v jaskyniach. A tam som aj naschval bral co najlacnejsie veci. Videl som vybavu znameho jaskyniara fotografa a to vyzeralo akoby archeologovia vyhrabali po ustupe z Bitky pri Mohaci. Dalsi jaskyniar co si bral fotak, po par hodinach ten fotak vyzeral ako strateny artefakt zo stareho Egypta. Tam je problem ak nie je casu nazvys a clovek nema cas (a asistentov) prepchat techniku cez vsetky mozne plazivky. Ale take fotenie narychlo mozno ani za to nestoji, skor take dokumentacne...
Cize je to taka otazka ako to vyuzit. Ci skor tie male rozmery a prenositelnost zavazia, alebo ergonomia, sviznost atd.
A ked nevies co, tak mozno casom aj tak skoncis pri kombe kompakt + velky fotak. (Aj ked Ja kompakt vyuzivam uz len minimalne.)
Alebo si chod niekde osahat fotaky, napriklad v BA na Autobusovej stanici mala Alza taku vystavu a mozes si ochytavat a skusat ake co je velke, ako sa s kolieckami kruti a pod. (Neviem ked dokoncili tu novu AS ako je to teraz.)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()