Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Fotenie tanecnych vystupeni

Oskarka
2022-03-26 19:58:42+01
Prosim o radu. Mam Nikon D5100 a setovy objektiv 18-105mm. Rada by som urobila pekne a ostre fotky z tanecnych vystupeni z interieru, pri pouziti farebneho nasvietenia tanecnikov, ale aj z tanca pod podiom (mensia vzdialenost od fotaku) a z exterierovych vystupeni. Nefotim profesionalne. Z toho, co som zistila, tak by mi pomohlo dokupit objektiv s clonou f2,8 a menej. Co mi odporucite - dokupit objektiv (aky?). Rozmyslam aj nad vymenou fotaku mozno za nejaku bezzrkadlovku. Dakujem za rady.
 
Fuser
2022-03-27 13:37:54+02
Vies pouzivat manualne nastavenie fotaku? tj Clona - Cas - ISO
Ten fotak nieje bohvie co na rýchli pohyb v interieroch bez plesku.

V prvom rade je to na tebe tj musis DOBRE ovladat fotak.
V druhom aj ked budes mat SUPER fotak nieje garancia ze budu dobre fotky.

a) Skus cez den spravit peknu foto rychleho pohybu
b) Skus v interieroch pripadne ked bude trochu horsie svetlo (nie v noci) spravit fotku rychleho pohybu.
c) Potom zistis, kedy fotak nestaci a kupis si novy ...
 
Borton
2022-03-28 16:58:27+02
Pomoze znalost miesta a vhodny vyber stanoviska (vzhladom na hlavny objekt aj vzhladom na cistotu ci jednoduchost pozadia). Nemam skusenosti s takym fotenim, tak by som lamal hlavu nad vernostou farebneho nasvietenia.
 
MaxGamut
2022-04-07 21:00:45+02
Vonku mas obycajne sveta dost, tam staci dobre nastavit casy a staci aj to, co mas.
Ale tanec v interieri bude problem. Potrebujes fotak, ktory vies slusne fotit aspon ISO 1600.
A f2.8 je tiez len tak tak. Ja na podobne veci pouzivam pevne sklo f1.4. Fotky fajn, ale clovek sa nabeha...
 
Oskarka
2022-04-15 00:01:42+02
príspevok od: MaxGamut
Vonku mas obycajne sveta dost, tam staci dobre nastavit casy a staci aj to, co mas.
Ale tanec v interieri bude problem. Potrebujes fotak, ktory vies slusne fotit aspon ISO 1600.
A f2.8 je tiez len tak tak. Ja na podobne veci pouzivam pevne sklo f1.4. Fotky fajn, ale clovek sa nabeha...
suhlasim, v idealnych podmienkach urobim peknu fotku aj s mojou starou zrkadlovkou. Tanecne vystupenia v interieri ale neda asi ani s dobrym objektivom. Teraz som mala moznost fotit s Canon EOS R6 s objektivom 24-70, f 2.8 a nebolo to zle, problem bol, ze som bola prilis daleko. S pevnym sklom je problem, ked nie je dovolene behat a na sutaziach su taketo obmedzenia vzdy
 
fatality
2022-04-15 10:49:24+02
príspevok od: Oskarka
suhlasim, v idealnych podmienkach urobim peknu fotku aj s mojou starou zrkadlovkou. Tanecne vystupenia v interieri ale neda asi ani s dobrym objektivom. Teraz som mala moznost fotit s Canon EOS R6 s objektivom 24-70, f 2.8 a nebolo to zle, problem bol, ze som bola prilis daleko. S pevnym sklom je problem, ked nie je dovolene behat a na sutaziach su taketo obmedzenia vzdy
njo..zvolila si si tazku disciplinu..je to vlastne ten typ fotenia, na ktory pouzivaju sportovi profi fotografi zostavy aj za 10 a viac tisic..
d5600 ma ostriaci modul ako d7000..nieje to zle, ale na dnesnu dobu uz malo..
lacnejsie bezzrkadlovky tiez niesu ziadne terno a na drahsie vyssie rady asi nemas..
ako najlepsie ostriacu alternativu za "malo penazi" by som ti odporucil d7200-d7500-d500
(v tom poradi stupa cena aj schopnost zaostrit) a objektiv 70-200/2.8..
najlepsie obe z bazosu..
je to tiez dost penazi, ale o vela menej, nez by si zaplatila za rovnako dobre ostriacu bezzrkadlovkovu alternativu..
 
fatality
2022-04-15 11:01:34+02
príspevok od: Oskarka
suhlasim, v idealnych podmienkach urobim peknu fotku aj s mojou starou zrkadlovkou. Tanecne vystupenia v interieri ale neda asi ani s dobrym objektivom. Teraz som mala moznost fotit s Canon EOS R6 s objektivom 24-70, f 2.8 a nebolo to zle, problem bol, ze som bola prilis daleko. S pevnym sklom je problem, ked nie je dovolene behat a na sutaziach su taketo obmedzenia vzdy
mrkol som na bazos a je tam d7200ka s 11000 zabermi za 430€ a nikkor 70-200/2.8 prva verzia za 500€ a II. verzia za 1050€..co je vzhladom na kvalitu a vykon za hubicku
akurat by sa niekto z miestnych nikonistov mohol vyjadrit k rychlosti prvej a druhej verzie 70-200/2.8..
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-04-18 10:05:40+02
Zoberiem to reálne z mojich skúseností. Rozdiel v použití vyššieho ISO medzi zrkadlovkami Nikon D5100 a Nikon D7200 nie je až tak veľký, aby sa to oplatilo. Pri kúpe zrkadlovky Nikon D7200 získate síce lepšie ostrenie, ale rozdiel v kvalite obrazu pri nastaveniach ISO nad 3200 nebude veľký. Ja osobne by som už odporúčal nekupovať zrkadlovku, ale mirrorless fotoaparát Nikon Z50 alebo Nikon Z fc a k tomu objektív Nikkor Z 24-70 f/4 S. Pri objektíve Nikkor Z 24-70 f/4 S bude po prepočte na APS-C snímač rozsah zoomu od 36 - 105 mm, čo nie je zlá hodnota. Rozdiel v kvalite obratu medzi zrkadlovkou Nikon D7200 a mirrorless fotoaparátom Nikon Z50 je už ale dosť viditeľný o Nikone D5100 ani nehovoriac. Mirrorless fotoaparáty aj objektívy Z sa dajú na Bazare kúpiť za celkom dobré ceny. Zo zostavou, ktorú máte teraz Nikon D5100 + Nikkor 18-105 to v interiéri bez použitia externého osvetlenia budete mať ťažké a pri zachytení tanca tanečníkov ešte horšie. Dôležité je, aby ste si to vyskúšali v praxi a tam prídete na to sama, kde sú limity Vašej fotografickej techniky a vedomostí, ktoré sú pri fotení takéhoto žánra nevyhnutné.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-04-18 10:27:56+02
príspevok od: Oskarka
suhlasim, v idealnych podmienkach urobim peknu fotku aj s mojou starou zrkadlovkou. Tanecne vystupenia v interieri ale neda asi ani s dobrym objektivom. Teraz som mala moznost fotit s Canon EOS R6 s objektivom 24-70, f 2.8 a nebolo to zle, problem bol, ze som bola prilis daleko. S pevnym sklom je problem, ked nie je dovolene behat a na sutaziach su taketo obmedzenia vzdy
Ohnisko 70mm na fotenie v koncertnej hale, divadle a iných podujatiach, kde nemáte možnosť byť blízko je málo. Na takéto fotografovania slúžia dlhšie ohniská od 100 mm na hor. Pokiaľ napríklad fotografujete v univerzitnej posluchárni pri vzdialenosti 10 m od fotografovaného objektu Vám ohnisko 70 mm nebude stačiť. Na žáner, ktorý sa chystáte fotografovať sa väčšinou používajú zoom objektívy 70-200 mm alebo teleobjektívy s pevnou svetelnosťou.
 
fatality
2022-04-18 16:33:58+02
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Zoberiem to reálne z mojich skúseností. Rozdiel v použití vyššieho ISO medzi zrkadlovkami Nikon D5100 a Nikon D7200 nie je až tak veľký, aby sa to oplatilo. Pri kúpe zrkadlovky Nikon D7200 získate síce lepšie ostrenie, ale rozdiel v kvalite obrazu pri nastaveniach ISO nad 3200 nebude veľký. Ja osobne by som už odporúčal nekupovať zrkadlovku, ale mirrorless fotoaparát Nikon Z50 alebo Nikon Z fc a k tomu objektív Nikkor Z 24-70 f/4 S. Pri objektíve Nikkor Z 24-70 f/4 S bude po prepočte na APS-C snímač rozsah zoomu od 36 - 105 mm, čo nie je zlá hodnota. Rozdiel v kvalite obratu medzi zrkadlovkou Nikon D7200 a mirrorless fotoaparátom Nikon Z50 je už ale dosť viditeľný o Nikone D5100 ani nehovoriac. Mirrorless fotoaparáty aj objektívy Z sa dajú na Bazare kúpiť za celkom dobré ceny. Zo zostavou, ktorú máte teraz Nikon D5100 + Nikkor 18-105 to v interiéri bez použitia externého osvetlenia budete mať ťažké a pri zachytení tanca tanečníkov ešte horšie. Dôležité je, aby ste si to vyskúšali v praxi a tam prídete na to sama, kde sú limity Vašej fotografickej techniky a vedomostí, ktoré sú pri fotení takéhoto žánra nevyhnutné.
oproti tej d7200 zostave je toto v com lepsie? horsie ostrenie, drahsie, koli f4 sklu viac sumu..a Ztkova 70-200/2.8 stoji majland..
 
miso74
2022-04-25 11:02:44+02
Aj tvojou foto zostavou urobis pekne, ostre fotky, ale v interieri je nevyhnutny blesk. Idealne s dialkovym odpalovacom, ktory prenasa HSS a mozes menit na dialku aj nastavenie. Potom ti staci ho umiestnit na stative niekde blizko podia a ty mozes fotit aj na vyssie clony. Ja mam tiez APS-C snimac a v pohode ISO okolo 1200. Ale dolezita je rychlost uzavierky. Ja fotim detske folkorne vystupenia v interieroch a viem ze minimum je 1/320, istota 1/500 a podla toho doladis (alebo automatika) clonu a citlivost. Prave kvoli synchronizacnemu casu blesku je doletite ist do HSS bleskov, ja mam Godox TT685 EUR aj s odpalocom do 200 EUR, aj pre Nikon. Je to lacnejsia alternativa ako kupovat profi telo alebo F2,8 objektivy. Ak chces, napisal som aj o tom blog na mojom webe fotolife.eu, kludne sa ozvi, rad poradim.
 
fatality
2022-04-26 08:17:24+02
príspevok od: miso74
Aj tvojou foto zostavou urobis pekne, ostre fotky, ale v interieri je nevyhnutny blesk. Idealne s dialkovym odpalovacom, ktory prenasa HSS a mozes menit na dialku aj nastavenie. Potom ti staci ho umiestnit na stative niekde blizko podia a ty mozes fotit aj na vyssie clony. Ja mam tiez APS-C snimac a v pohode ISO okolo 1200. Ale dolezita je rychlost uzavierky. Ja fotim detske folkorne vystupenia v interieroch a viem ze minimum je 1/320, istota 1/500 a podla toho doladis (alebo automatika) clonu a citlivost. Prave kvoli synchronizacnemu casu blesku je doletite ist do HSS bleskov, ja mam Godox TT685 EUR aj s odpalocom do 200 EUR, aj pre Nikon. Je to lacnejsia alternativa ako kupovat profi telo alebo F2,8 objektivy. Ak chces, napisal som aj o tom blog na mojom webe fotolife.eu, kludne sa ozvi, rad poradim.
tu je jeden zasadny problem..nie vsade je dovolene blyskat..
 
miso74
2022-04-26 14:10:27+02
Ano, ale asi nehovorime o profi koncertoch, ale o lokalnych vystupeniach v Domoch kultury a pod., ked im Oskarka ponukne, ze im po vystupeni posle par fotiek, tak budu ustretovi, aby si mohla umiestnit blesk. A mozno jej to pomoze rozvinut do buducna aj novu platenu spolupracu. Blesk je najefektivnejsi sposob. S pevnou 1,4 je to velmi obmedzujuce fotit a aj pri 2,8 zoomoch jej bude lietat ISO velmi vysoko, ked potrebujete udrzat pomerne vysoku rychlost uzavierky kvoli sviznemu tancu.
 
fatality
2022-04-26 14:41:51+02
príspevok od: miso74
Ano, ale asi nehovorime o profi koncertoch, ale o lokalnych vystupeniach v Domoch kultury a pod., ked im Oskarka ponukne, ze im po vystupeni posle par fotiek, tak budu ustretovi, aby si mohla umiestnit blesk. A mozno jej to pomoze rozvinut do buducna aj novu platenu spolupracu. Blesk je najefektivnejsi sposob. S pevnou 1,4 je to velmi obmedzujuce fotit a aj pri 2,8 zoomoch jej bude lietat ISO velmi vysoko, ked potrebujete udrzat pomerne vysoku rychlost uzavierky kvoli sviznemu tancu.
mozno ano, mozno nie, asi.. ..mala by sa vyjadrit dotycna, dovtedy su to zbytocne uvahy..
 
Oskarka
2022-05-22 00:32:36+02
príspevok od: miso74
Ano, ale asi nehovorime o profi koncertoch, ale o lokalnych vystupeniach v Domoch kultury a pod., ked im Oskarka ponukne, ze im po vystupeni posle par fotiek, tak budu ustretovi, aby si mohla umiestnit blesk. A mozno jej to pomoze rozvinut do buducna aj novu platenu spolupracu. Blesk je najefektivnejsi sposob. S pevnou 1,4 je to velmi obmedzujuce fotit a aj pri 2,8 zoomoch jej bude lietat ISO velmi vysoko, ked potrebujete udrzat pomerne vysoku rychlost uzavierky kvoli sviznemu tancu.
dakujem za reakciu. Ja chcem fotit ako rodic, nechcem to robit komercne a hoci prave na "nase" vystupenia v kulturaku by som si zrejme blesky dohodnut vedela, na sutaziach uz nie. A prave vystupenia v kulturaku su bezproblemove v tom, ze sa tam viem pohybovat podla potreby. Takze skor mi vychadza ako najvhodnejsia moznost dobre skombinovat lepsie telo a objektiv s primeranym zoomom a svetelnostou. Mala som pozicany aj objektiv 70/200 f 2,8 a s canonom EOS R6 to bolo vynikajuce. No ale teda o dost vyssia investicia ako do povodneho fotaku.
 
Oskarka
2022-05-22 00:44:28+02
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Zoberiem to reálne z mojich skúseností. Rozdiel v použití vyššieho ISO medzi zrkadlovkami Nikon D5100 a Nikon D7200 nie je až tak veľký, aby sa to oplatilo. Pri kúpe zrkadlovky Nikon D7200 získate síce lepšie ostrenie, ale rozdiel v kvalite obrazu pri nastaveniach ISO nad 3200 nebude veľký. Ja osobne by som už odporúčal nekupovať zrkadlovku, ale mirrorless fotoaparát Nikon Z50 alebo Nikon Z fc a k tomu objektív Nikkor Z 24-70 f/4 S. Pri objektíve Nikkor Z 24-70 f/4 S bude po prepočte na APS-C snímač rozsah zoomu od 36 - 105 mm, čo nie je zlá hodnota. Rozdiel v kvalite obratu medzi zrkadlovkou Nikon D7200 a mirrorless fotoaparátom Nikon Z50 je už ale dosť viditeľný o Nikone D5100 ani nehovoriac. Mirrorless fotoaparáty aj objektívy Z sa dajú na Bazare kúpiť za celkom dobré ceny. Zo zostavou, ktorú máte teraz Nikon D5100 + Nikkor 18-105 to v interiéri bez použitia externého osvetlenia budete mať ťažké a pri zachytení tanca tanečníkov ešte horšie. Dôležité je, aby ste si to vyskúšali v praxi a tam prídete na to sama, kde sú limity Vašej fotografickej techniky a vedomostí, ktoré sú pri fotení takéhoto žánra nevyhnutné.
Tiez mi bezzrkadlovky vysli ako lepsia volba. Povodne som mala v plane zobrat nejaky z nizsej rady bud Z50 alebo Z fc, ale nejako ma odhovorili a vyskusat som mohla az Canon R6 a ten bol, samozrejme, skvely. Tam by som isla na istotu, ze urobim pekne fotky aj ako amater bez rozsiahlych skusenosti. Ale skusim teda pohladat ci niekde nenajdem tieto nikony s moznostou vyskusania.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-05-22 11:12:01+02
Len treba mať na pamäti, že obrazoví výstup z bezzrkadlovky je podobný ako výstup zo zrkadlovky. Je to hlavne o väčšom pohodlí a možnostiach, ktoré zo sebou bezzrkadlovky prinášajú no na kvalitu fotografií to moc vplyv nemá. Špičkové zábery možno získať s Canom 5D Mk III a zlé zábery s Canonom R6. Väčšina fotografov sa spolieha tiež na postprocessing, kde z úplne obyčajnej fotky spravia "výstavný kus". Začiatočník často vidí pred sebou fotografiu, ktorá je ale precízne upravená vo fotoeditore a teda nie je to zásluhou fotoaparátu, ale šikovnosťou fotografa. "Nadupané auto z nikoho lepšieho vodiča neurobí" a každý fotograf si tu svoju cestičku musí vychodiť sám. Pokiaľ sa jedná o fotografovanie v zhoršených svetelných podmienkach, tak ani možnosť použitia vyšších hodnôt ISO nemusí byť výhra a fotograf sa preto musí spoľahnúť hlavne na objektív s vysokou svetelnosťou, pretože použitie vyšších hodnôt zo sebou prináša stratu detailov, čo napríklad pri fotografiách zo svadby má priam degradujúci účinok. Za mňa osobne má bezzrkadlovka význam v dvoch bodoch. Po prvé, nemusím sa tak často pozerať na zadný displej ohľadom správne nastavenej expozície a po druhe, nemusím riešiť front a back focus. Front a back focus je vec, ktorou trpia klasické digitálne zrkadlovky a pre začínajúcich fotografov to môže predstavovať dosť veľký problém. Možno ešte spomenúť kvalitu obrazovej kvality samotných objektívov a tá je všeobecne u objektívov s bajonetom pre mirrorless fotoaparáty (Nikon, Canon) lepšia než u objektívov s bajonetom pre klasické zrkadlovky.
 
gytheio
2022-05-22 12:15:16+02
príspevok od: Oskarka
Tiez mi bezzrkadlovky vysli ako lepsia volba. Povodne som mala v plane zobrat nejaky z nizsej rady bud Z50 alebo Z fc, ale nejako ma odhovorili a vyskusat som mohla az Canon R6 a ten bol, samozrejme, skvely. Tam by som isla na istotu, ze urobim pekne fotky aj ako amater bez rozsiahlych skusenosti. Ale skusim teda pohladat ci niekde nenajdem tieto nikony s moznostou vyskusania.
Rozdiel vo vystupe vobec neuvidis, amater nema sancu vidiet ten rozdiel. Je uplna strata casu riesit fotoaparat ked sa clovek orientuje na vystup. Vo velkej miere vystup ovplyvni objektiv, kvalitny objektiv spravy čudesá aj v horsich svetelnych podmienkach.
A ked uz Canon alebo Nikon, som Canon ale asi 4 roky som fotil Nikonom najprv D300s potom D850 a keby som nemal moznost prejst naspat na Canon skoncil by som s fotografovanim.
 
arpi
2022-05-31 14:33:46+02
príspevok od: gytheio
Rozdiel vo vystupe vobec neuvidis, amater nema sancu vidiet ten rozdiel. Je uplna strata casu riesit fotoaparat ked sa clovek orientuje na vystup. Vo velkej miere vystup ovplyvni objektiv, kvalitny objektiv spravy čudesá aj v horsich svetelnych podmienkach.
A ked uz Canon alebo Nikon, som Canon ale asi 4 roky som fotil Nikonom najprv D300s potom D850 a keby som nemal moznost prejst naspat na Canon skoncil by som s fotografovanim.
A tento neskutocny zaber si prosim fotil cim? Podla vyvazenej kompozicie a nenasilneho pouzitia blesku by som to tipoval na Canon.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()