Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Canon 17-55 alebo 15-85

Hextall
2013-01-04 17:50:28+01
Ospravedlňujem sa, ak tu už podobná téma je, ale prebehol som celé fórum a nenašiel som porovnanie týchto dvoch objektívov. V podstate uvažujem nad kúpou nového objektívu, zo širšieho výberu som napokon určil dvoch potencionálnych kandidátov - Canon 17-55 f2,8 a Canon 15-85 f3,5.
Stále sa však neviem rozhodnúť. Na jednej strane horná hranica 55mm vs. 85mm je v praxi o dosť rozdiel, na druhej strane občas fotím aj v interiéri a clona 2,8 v celom rozsahu by určite pomohla. Navyše som vo viacerých komentároch užívateľov čítal, že 15-85 má o trochu horšiu kresbu, hlavne medzi 50-85mm. Mám Canon 450D, momentálne fotím Tokinou 11-16mm, ale potreboval by som vyšší rozsah.

Samozrejme som si prečítal aj recenzie na internete, avšak z rôznych zdrojov som sa dozvedel v niektorých bodoch až protichodné informácie o obidvoch objektívoch, preto som trochu zmätený. Dosť často sa na internetových fórach stáva, že každý diskutujúci si "obhajuje" ten objektív, ktorý vlastní a aj preto by som uvítal skôr objektívny pohľad, alebo pohľad niekoho, kto mal možnosť vyskúšať si obidva tieto objektívy.

Ďakujem za vaše reakcie
 
PeCh
2013-01-04 19:30:44+01
Oba su vyborne objektivy. Ani s jednym neurobis chybu. Kresby sa neboj, vyberaj naozaj podla toho, ci preferujes svetelnost, alebo rozsah. Svetelnost by si mal vediet posudit podla tvojej Tokiny. Na tvojom mieste by som vsak zvazil este 24-105/4L. Rozsahom by ti pasoval k tvojej Tokine, svetelnost a rozsah su tiez slusne.
 
juve16
2013-01-04 19:35:52+01
hmm..dosť rozdielne objektívy z mojho pohladu. 17-55 je top, co canon ponuka na crope, tam nie je o com. 15-85 je tiez velmi vydareny, ale skor na exterier, krajinky ....vyborny na cesty.
Na Tvojom mieste by som zvazoval dva pohlady. Cena, ktora je dvojnasobna u 17-55 a ten rozsah, kolko fotis na ohnisku nad 55. Skus si toto zhodnotit a podla toho sa rozhodni. Mozno by stalo za to 15-85 a nieco svetelne pevne k tomu. ...za ten rozdiel v cene
btw. nemam fyzicky ani jeden z nich, len co mam nastudovane.
 
rk.
2013-01-04 19:50:49+01
Riesil som rovnaku dilemu a mam odskusane oba. Ani s jednym nespravis chybu, co sa tyka optickej kvality. Oba maju USM ostrenie a su stabilizovane, aj ked subjektivne mi pride na 15-85 stabilizator ucinnejsi, ale to je len moj feeling. Na cestovanie, krajinky, a ako vseobecny all-round jednoznacne 15-85. Na fotenie v slabom svetle a ked potrebujes odpichnut pozadie radsej 17-55.

A aky bol moj verdikt? Bol som na 80% rozhodnuty ist do 15-85, ked som dostal super ponuku na pouzivanu 17-55 a bolo rozhodnute. S objektivom som velmi spokojny, no obcas mi chyba aj sirsi, aj dlhsi koniec a trochu lutujem, ze nemam 15-85. No ked vidim tu ostrost aj na 2.8, tak som spokojny. ... a teraz babo rad
 
Hextall
2013-01-04 20:38:23+01
príspevok od: PeCh
Oba su vyborne objektivy. Ani s jednym neurobis chybu. Kresby sa neboj, vyberaj naozaj podla toho, ci preferujes svetelnost, alebo rozsah. Svetelnost by si mal vediet posudit podla tvojej Tokiny. Na tvojom mieste by som vsak zvazil este 24-105/4L. Rozsahom by ti pasoval k tvojej Tokine, svetelnost a rozsah su tiez slusne.
Tiež som nad tým takto uvažoval, ale keďže tú Tokinu chcem predať, spodná hranica 24mm je pre mňa na crop tým pádom privysoká.
 
PeCh
2013-01-04 21:05:22+01
príspevok od: Hextall
Tiež som nad tým takto uvažoval, ale keďže tú Tokinu chcem predať, spodná hranica 24mm je pre mňa na crop tým pádom privysoká.
Holt, to mení situáciu voči 24-105. Ostatné platí. Ibaže by si Tokinu vymenil za 10-22 , čo predpokladám, že nie je tvoj prípad.
 
Bob
2013-01-04 22:19:50+01
Riešil som rovnaký problém. Je to ťažké rozhodnutie, lebo oba si kúpi málokto.
Jednoznačne 15-85 je výhodnejší na cestovanie, krajinu, architektúru,... ;
17-55 na interiér, resp. foto pri nízkom osvetlení a nízku hĺbku ostrosti.

Chýbajúci horný koniec vyriešiš orezom (za cenu straty rozlíšenia) ale široký koniec je nezanedbateľný a panorámou ho budeš skladať ťažšie.
Nízke osvetlenie vieš kompenzovať isom (narastie šum), niekedy dlhším časom a statívom (nedá sa použiť na rýchly pohyb)
Hĺbku ostrosti nevyriešiš ničím (ak nemôžeš ovplyvniť vzdialenosti, ohnisko, pozadie...)
Tokinu by som na Tvojom mieste nepredával a za 100€ prikúpil C50F1.8, čím budeš mať viac-menej pokryté potrebné ohniská.
Prajem príjemné rozhodovanie.
Ja som nakoniec kúpil 15-85. (C50F1.8 mám a nad C40F2.8 uvažujem, v interiéroch fotím zriedka a moja C600D má - pre mňa - akceptovateľný šum do ISO1600 pri bežných veľkostiach foto.)
Mám ju asi mesiac a ešte som s ňou veľa nenafotil, ale prvý dojem je výborný.
 
zloduch
2013-01-04 22:33:26+01
ak ides predat tokinu tak zober 15-85...na sirokom konci je kazdy mm dobry, tych 15 mas na crope myslim 24mm co je celkom slusne...85mm na dlhom konci na crope je tiez fajn, problemom moze byt premenclive clonove cislo (nejde ani tak o problem ako o zvyk, myslim si)...ak hladas jeden objektiv na cestovanie, krajinu, portret tak neurobis chybu...za usetrene prachy dokup jedno svetelne pevne sklo 35, 50, 85, alebo 100 macro a mas vela stastia
 
peterjonastik
2013-01-04 22:47:59+01
Ahoj, ja mám oba 17-55 je vyslovene objektív do interiéru, vďaka rozsahu a svetelnosti ním nafotíš všetko. 15-85 je zasa fajn navonok na storytelling fotky, kde na f5.6 všetko vykreslíš, ale na 85mm konci robí aj pekne konzistentný bokeh i makro.
 
Pali66
2013-01-05 11:31:28+01
Používam 17-55 a kvalita skla je veľmi dobrá, porovnateľná s L objektívmi. Zvolil som si ho práve pre f/2.8 v celom zoom rozsahu, pomáha to najmä v horších svetelných podmienkach, už som to veľakrát ocenil. Ak potrebujem ešte širšie sklo, tak urobím panorámu zo statívu.

Na fotenie vonku s dlhým sklom používam 70-200 f/4.0 L.
 
Hextall
2013-01-10 14:42:42+01
Tak som sa napokon rozhodol pre Canon 15-85mm. Ďakujem za vaše názory. Niečo ním fotené snáď pridám časom aj do galérie
 
juro111
2018-04-17 22:14:20+02
Zdravím všetkých.
Trocha by som to tu oživil prosbou o radu. Ide o porovnanie týchto dvoch objektívov so setovým Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS.
Momentálne mám iba ten 18-135 a s kvalitou nie som veľmi spokojný. Mám ho spolu s EOS 600D a fotky z toho sa mi veľmi nepáčia, hlavne čo sa týka kresby a ostrosti. Hlavne ku okrajom fotky je to celé rozmazané a také nijaké.
Preto uvažujem nad novým. Pôvodne som bol rozhodnutý pre 17-55, no po prečítaní zopár príspevkov tu na fóre som zasa nerozhodný.
Fotím v podstate všetko, hlavne dovolenky, výlety, rodinné oslavy a tak čo príde. Len ako hobby občas, vôbec nič profesionálne. 17-55 som chcel na základe dobrých referencií čo sa týka kvality. Len rozsahom je to menej než mám teraz. Napriek tomu som bol v podstate rozhodnutý obetovať zopár mm rozsahu za účelom oveľa vyššej kvality.
Vie mi niekto poradiť ako je na tom v porovnaní s kvalitou môj setový objektív s týmito dvomi? Ak by to niekto vedel ohodnotiť najlepšie známkami, aby som mal predstavu ako ďaleko od seba jednotlivé objektívy sú.
Do budúcna možno uvažujem nad kúpou nejakého zoom teleobjektívu na doplnenie tej 17-55, no to je ešte hudba ďalekej budúcnosti. Zatiaľ netuším čo sa v tejto oblasti ani ponúka.
Prípadne niekto poradí niečo úplne iné, nech mám zasa nad čím rozmýšľať? Cenovo by som to chcel cca okolo tých 900€.
Ďakujem pekne.
 
PeCh
2018-04-18 08:53:35+02
príspevok od: juro111
Zdravím všetkých.
Trocha by som to tu oživil prosbou o radu. Ide o porovnanie týchto dvoch objektívov so setovým Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS.
Momentálne mám iba ten 18-135 a s kvalitou nie som veľmi spokojný. Mám ho spolu s EOS 600D a fotky z toho sa mi veľmi nepáčia, hlavne čo sa týka kresby a ostrosti. Hlavne ku okrajom fotky je to celé rozmazané a také nijaké.
Preto uvažujem nad novým. Pôvodne som bol rozhodnutý pre 17-55, no po prečítaní zopár príspevkov tu na fóre som zasa nerozhodný.
Fotím v podstate všetko, hlavne dovolenky, výlety, rodinné oslavy a tak čo príde. Len ako hobby občas, vôbec nič profesionálne. 17-55 som chcel na základe dobrých referencií čo sa týka kvality. Len rozsahom je to menej než mám teraz. Napriek tomu som bol v podstate rozhodnutý obetovať zopár mm rozsahu za účelom oveľa vyššej kvality.
Vie mi niekto poradiť ako je na tom v porovnaní s kvalitou môj setový objektív s týmito dvomi? Ak by to niekto vedel ohodnotiť najlepšie známkami, aby som mal predstavu ako ďaleko od seba jednotlivé objektívy sú.
Do budúcna možno uvažujem nad kúpou nejakého zoom teleobjektívu na doplnenie tej 17-55, no to je ešte hudba ďalekej budúcnosti. Zatiaľ netuším čo sa v tejto oblasti ani ponúka.
Prípadne niekto poradí niečo úplne iné, nech mám zasa nad čím rozmýšľať? Cenovo by som to chcel cca okolo tých 900€.
Ďakujem pekne.
Len málokto bude mať odskúšané všetky tieto objektívy . Budeš sa musieť spoľahnúť len na nejaké testy alebo na nejakú recenziu. Pozeral som som https://www.imaging-resource.com/lenses/canon/reviews/ a u Canonu je 18-135 zase pomerne podarený objektív. Pôvodná verzia je nad 50 mm mierne mäkká ale pomáha priclonenie. Novšia STM verzia je lepšia a aj dlhý koniec je použiteľný bez priclonenia a sú porovnateľné so 17-55. 15-85 je o chlp ostrejšia. Dokonca, keď porovnám Canon 18-135 s Fuji 18-135, tak Canon (obe verzie) vyzerajú byť o niečo ostrejšie.

Problémom však môže byť kusová variabilita a hlavne si nepísal, či si nekontroloval, či nemáš FF/BF, ktorý dosť kazí ostrosť. Prípadne pridaj nejakú fotku, aby sme posúdili, či tam nie je nejaký FF/BF.
 
juro111
2018-04-18 18:30:11+02
FF/BF som nekontroloval. Ani neviem ako sa to vlastne robí. Z akej fotky by to bolo najlepšie vidno? Predpokladám aby tam bolo niečo v popredá a asi aj v pozadí. Skúsim tu niečo hodiť a uvidíme.
Je to fotené na ohnisku 18mm a clona 8. Prikladám fotku nijako neupravenú, len z RAW prevod do JPG.
Na tomto mojom objektíve ma znepokojuje to, že pri zazoomovaní tá výsuvná časť nie je úplne v osi objektívu. Celá tá výsuvná časť sa mi pohybuje hore dolu, čo si myslím že by asi nemalo.
 
rk.
2018-04-19 10:03:15+02
príspevok od: juro111
FF/BF som nekontroloval. Ani neviem ako sa to vlastne robí. Z akej fotky by to bolo najlepšie vidno? Predpokladám aby tam bolo niečo v popredá a asi aj v pozadí. Skúsim tu niečo hodiť a uvidíme.
Je to fotené na ohnisku 18mm a clona 8. Prikladám fotku nijako neupravenú, len z RAW prevod do JPG.
Na tomto mojom objektíve ma znepokojuje to, že pri zazoomovaní tá výsuvná časť nie je úplne v osi objektívu. Celá tá výsuvná časť sa mi pohybuje hore dolu, čo si myslím že by asi nemalo.
18-135ku som nemal, ale tie okraje su hrozne, no nepride mi to ako FF/BF.

inac pozeram, ze vyssie mam svoj prispevok z r. 2013, kedy som cerstvo kupil 17-55 ... asi rok na to som kupil aj 15-85, takze som oba sucasne vedel porovnavat, ked mas konkretne otazky - pytaj sa
 
juro111
2018-04-19 19:16:50+02
V podstate som potreboval vedieť, či tieto dva objektívy ktoré máš sú lepšie ako ten môj setový. Z tvojej reakcie usudzujem, že ten môj objektív bude asi výrazne horší..
Teraz už sa len musím rozhodnúť, ktorý z tých dvoch kúpim. Z pohľadu univerzálnosti čo sa týka ohnísk, by bol asi lepší 15-85. No občas potrebujem aj lepšiu svetelnosť, keď fotím vo vnútri, na čo by bol lepší 17-55. No a teraz babo raď
Len dúfam, že nie je chyba vo foťáku a keď kúpim niečo nové, tak to nebude rovnako zle fotiť ako doteraz.
 
MagickVamp
2018-04-20 11:25:13+02
príspevok od: rk.
18-135ku som nemal, ale tie okraje su hrozne, no nepride mi to ako FF/BF.

inac pozeram, ze vyssie mam svoj prispevok z r. 2013, kedy som cerstvo kupil 17-55 ... asi rok na to som kupil aj 15-85, takze som oba sucasne vedel porovnavat, ked mas konkretne otazky - pytaj sa
ktory je ostrejsi a v akom rozsahu?
 
rk.
2018-04-25 09:43:14+02
príspevok od: juro111
V podstate som potreboval vedieť, či tieto dva objektívy ktoré máš sú lepšie ako ten môj setový. Z tvojej reakcie usudzujem, že ten môj objektív bude asi výrazne horší..
Teraz už sa len musím rozhodnúť, ktorý z tých dvoch kúpim. Z pohľadu univerzálnosti čo sa týka ohnísk, by bol asi lepší 15-85. No občas potrebujem aj lepšiu svetelnosť, keď fotím vo vnútri, na čo by bol lepší 17-55. No a teraz babo raď
Len dúfam, že nie je chyba vo foťáku a keď kúpim niečo nové, tak to nebude rovnako zle fotiť ako doteraz.
Ono sa to nakoniec fakt zuzuje na debatu ci ti je prednejsi rozsah, alebo svetelnost. Vahovo je medzi nimi 100g rozdiel, co nie je az take strasne, ale zasa citit to na mensich telach. Moja 17-55 bola na zaciatku ostra, ale nie dost (aspon podla mojho nazoru), tak isla do servisu na vyladenie a panecku potom v rozsahu 17-35 to malo aj na 2,8 pixelovu ostrost (pouzivane v tom case na 60D), na 35-55 trochu maksie, ale stale vyborne (po pricloneni ani nehovorim, ale tak toto sklo si vacsinou nekupujes aby si fotil na f/8 ). Robil som z toho aj vytlacky a uplne bez problemov.
15-85 je vyborny travel zoom, kupil som ho prave preto, lebo som isiel na niekolko ciest nalahko a podmienka bola zrkadlo + jeden objektiv. Hlavne ten siroky koniec je na nezaplatenie, ale aj rozsah celkovo.
Ak napriamo porovnavam ktory z nich je ostrejsi (pri najnizsom moznom clonovom cisle pre dany objektiv), tak 17-55ka viedla v rozsahu 17-35 a 15-85ka viedla na dlhsom konci ... ale oba su to vyborne objektivy. Este doplnim, ze 15-85 ma novsi ucinnejsi stabilizator, cize z ruky udrzis aj dlhsi cas a je to citit a (subjektivne) mensiu kusovu variabilitu ako 17-55.
Kazdopadne pozeram inzerciu a oba sa daju kupit second hand za 350€, co je podla mna nenormalne dobra suma, posunulo sa to uplne dole v poslednych rokoch.



 
juro111
2018-04-25 20:23:20+02
Ako hovoríš, je to o tom, či chcem lepšiu svetelnosť, alebo väčší rozsah. Pravdepodobne to vyhrá 15-85.
Len ma zaujala teraz jedna vec, ohľadom vyladenia objektívu. Čo to znamená? Myslíš žeby mi niekde vedeli vyladiť aj moju 18-135? Netuším čo to všetko obnáša, ani či sa to vlastne oplatí.
 
MagickVamp
2018-04-26 09:50:24+02
príspevok od: juro111
Ako hovoríš, je to o tom, či chcem lepšiu svetelnosť, alebo väčší rozsah. Pravdepodobne to vyhrá 15-85.
Len ma zaujala teraz jedna vec, ohľadom vyladenia objektívu. Čo to znamená? Myslíš žeby mi niekde vedeli vyladiť aj moju 18-135? Netuším čo to všetko obnáša, ani či sa to vlastne oplatí.
Myslim ze rk. ked vravi o vyladeni ma namysli ze mu k fotaku nastavili BF a FF, pretoze jeho fotak nedisponuje microadjustmentom tak ako ani tvoj. To ti spravia sa mi zda len v znackovom servise, ja som tak posielal na doladenie 18-135nano a teraz je to super. Ale ak ty mas len maksie kraje ale stred je OK, tak stym nespravia nic, oni vedia len nastavit aby to bolo ostre presne tam kde ostris. Vlastnosti optiky nezlepsia, aspon o nicom takom neviem, takze ak mas raz makke rohy ale ostry stred, tak nespravia stym nic.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()