Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Canon 17-55 alebo 15-85

Hextall
Hextall 2013-01-04 17:50:28+01
Ospravedlňujem sa, ak tu už podobná téma je, ale prebehol som celé fórum a nenašiel som porovnanie týchto dvoch objektívov. V podstate uvažujem nad kúpou nového objektívu, zo širšieho výberu som napokon určil dvoch potencionálnych kandidátov - Canon 17-55 f2,8 a Canon 15-85 f3,5.
Stále sa však neviem rozhodnúť. Na jednej strane horná hranica 55mm vs. 85mm je v praxi o dosť rozdiel, na druhej strane občas fotím aj v interiéri a clona 2,8 v celom rozsahu by určite pomohla. Navyše som vo viacerých komentároch užívateľov čítal, že 15-85 má o trochu horšiu kresbu, hlavne medzi 50-85mm. Mám Canon 450D, momentálne fotím Tokinou 11-16mm, ale potreboval by som vyšší rozsah.

Samozrejme som si prečítal aj recenzie na internete, avšak z rôznych zdrojov som sa dozvedel v niektorých bodoch až protichodné informácie o obidvoch objektívoch, preto som trochu zmätený. Dosť často sa na internetových fórach stáva, že každý diskutujúci si "obhajuje" ten objektív, ktorý vlastní a aj preto by som uvítal skôr objektívny pohľad, alebo pohľad niekoho, kto mal možnosť vyskúšať si obidva tieto objektívy.

Ďakujem za vaše reakcie
 
marcus_labeo
2018-04-26 12:52:47+02
príspevok od: juro111
Ako hovoríš, je to o tom, či chcem lepšiu svetelnosť, alebo väčší rozsah. Pravdepodobne to vyhrá 15-85.
Len ma zaujala teraz jedna vec, ohľadom vyladenia objektívu. Čo to znamená? Myslíš žeby mi niekde vedeli vyladiť aj moju 18-135? Netuším čo to všetko obnáša, ani či sa to vlastne oplatí.
Tiež som riešil dilemu svetelnosť vs. rozsah. Najprv som mal 17-55/2,8 (Tamron) a išiel preč kvôli ostrosti. Ten som vymenil za 18-35/1,8 (Sigma), ostrý ako britva, svetelnosť bomba, ale zase ten rozsah bieda. Tak som dokúpil 17-70/2,8-4, rozsah taký kompromis, svetelnosť tiež, ako jediný objektív fajn, ale stále to chcelo väčší rozsah. Tak som napokon kúpil 16-85/3,5-5,6. Rozsah konečne vyhovujúci (ekv. 24-127mm stačí na 90% situácií) a zlá svetelnosť popri f1,8 Sigme neprekáža.
Takže môj záver: veľký rozsah a dobrú svetelnosť súčasne je ťažké zohnať a vždy to bude kompromis (pri f2,8 ten zoom bude tak 3x max.). Väčší rozsah ide na úkor svetelnosti (jedinú výnimku, čo si pamätám, bol Samsung NX 16-55/2-2,8, aj dostatočný rozsah, aj super svetelnosť; ale Samsung je už minulosť). Takže som to vyriešil dvomi sklami, vysokosvetelným (ale s minimálmym, 1,9x zoomom) a jedným širokorozsahovým (5,3x), ale nesvetelným. Do prírody nosím výlučne ten 16-85mm, pri krajinkách aj tak človek väčšinou cloní a svetelný zoom používam oveľa menej, v interiéroch a špecifických situáciách (nočná obloha). Preto by som sa z uvedených 2 Canon skiel priklonil k 15-85mm, pre mňa osobne by bol najväčším prínosom ten široký začiatok.
 
Lubfito
2018-04-26 13:51:00+02
Ahoj,
ak máš rozpočet okolo 900 eur a fotíš viac menej všetko na amatérskej úrovni tak by som ti poradil nasledovne. Máš dve možnosti.
Zaobstaraj si 15-85 (rozdiel medzi 15mm a 18mm sa nezdá veľký, ale v praxi je to naozaj veľa). Objektív je veľmi, veľmi ostrý a na každodenné amatérske použitie je to fakt to naj čo sa dá zohnať. Plus k tomu 50mm 1.4 objektív. Toto combo je na výlety ako stvorené. A ak dobre nájdeš na bazoši, tak sa zmestíš do 500 eur, čo je o trochu viac ako polovica tvojho rozpočtu.
Je tu však aj druhá kombinácia.
24-105 f4 L verzia, k tomu 10-18 a opäť 50 mm 1.4. V tomto prípade si myslím, že pokryješ oveľa väčší rozsah, svetelnosti sú tiež fajn na tej 24-105 a 50 mm, plus veľmi široké ohnisko na 10-18. Cena je tu však väčšia, no do rozpočtu sa určite zmestíš. No už budeš musieť niesť so sebou batoh keď sa pôjdeš prejsť a budeš objektívy meniť častejšie.

Na záver dodám, že vlastním 15-85 a to sklo si neviem vynachváliť, ostrosť, aj rozsah sú parádne. Momentálne s ním robím 80% fotiek, takže je to moja voľba č. 1 keď idem von a mám v pláne si fotiť pre radosť.
Výber je na tebe, želám šťastnú ruku pri kúpe.
 
juro111
2018-04-27 18:38:39+02
Super chlapi, diky moc za info a rady.
Pôjdem do toho 15-85 a neskôr k tomu možno niečo menšie svetelnejšie a ešte neskôr možno aj nejaký teleobjektív. Ale to je hudba budúcnosti. Jedine žeby ma to ozaj moc začalo baviť
Teraz už len počkať či od mája nebude dávať canon cashback na tento objektív a hneď objednávam. Z bazošu to nechcem kupovať, tam sa bojím žeby som natrafil na nejakého špekulanta. Radšej nový.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()