Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Kruhový prechodový filter B+W 702 25% alebo systém Cokin

alaica
2013-01-13 19:02:09+01
Ahojte, zvažujem, ktorou cestou sa v prípade prechodových filtrov pre krajinárske foto a architektúru vydať. Som skor cestovateľský fotograf, preto preferujem flexibilitu, možnosť rýchle reagovať. V tomto sa mi zdá Cokin systém nepohodlný, aj keď určite finančne menej nákladný. A čo B+W filtre. Mali by svoje použitie na západy a východy slnka? To sú najčastejšie situácie, keď prechoďák naozaj potrebujem. Zatiaľ mám 1 cirk. polarizačný filter hoya HD, ktorý je skvelý....Aké sú Vaše skúsenosti?
 
transporti686
2013-01-13 19:08:42+01
príspevok od: alaica
Ahojte, zvažujem, ktorou cestou sa v prípade prechodových filtrov pre krajinárske foto a architektúru vydať. Som skor cestovateľský fotograf, preto preferujem flexibilitu, možnosť rýchle reagovať. V tomto sa mi zdá Cokin systém nepohodlný, aj keď určite finančne menej nákladný. A čo B+W filtre. Mali by svoje použitie na západy a východy slnka? To sú najčastejšie situácie, keď prechoďák naozaj potrebujem. Zatiaľ mám 1 cirk. polarizačný filter hoya HD, ktorý je skvelý....Aké sú Vaše skúsenosti?
ak potrebuješ prechodové filtre pre krajinu a vážnu prácu (a naozaj ich potrebuješ), tak doštičkové systémy, kruhový nie - ten ti nedá dostatočné možnosti, pohodlnosť je iba zdanie, vykúpené nemožnosťou filter použiť, tak ako by bolo treba

ako tip dávam značku Hitech, nájdeš na www.formatt.co.uk

sú aj plastové za dobrú cenu a kvalita je veľmi dobrá za tú cenu
 
blahoslav J B Art
2013-01-13 19:29:47+01
pre cestovatela je najpohodlnejsi, najrychlejsi a najlacnejsi system braketing
 
transporti686
2013-01-13 19:32:21+01
príspevok od: blahoslav J B Art
pre cestovatela je najpohodlnejsi, najrychlejsi a najlacnejsi system braketing
to je ďalšia možnosť, akurát si treba uvedomiť, že bracketing môže znížovať výslednú ostrosť fotografii, v prírode sa veľa vecí hýbe, že áno? samozrejme záleží, aký kvalitný má byť konečný výstup - teda foto a vplyvom je omnoho viac, ktoré výstup ovplyvnia, ale to by bolo na dlhú diskusiu
 
alaica
2013-01-13 19:37:38+01
príspevok od: blahoslav J B Art
pre cestovatela je najpohodlnejsi, najrychlejsi a najlacnejsi system braketing
Bracketing a následné zloženie do niečo ako HDR? To som ešte neskúšala, len filtre v PP...tam sa dá tiež všeličo poriešiť.......ale asi to nie je úplne ono.....
 
psykora2
2013-01-13 20:52:08+01
príspevok od: alaica
Bracketing a následné zloženie do niečo ako HDR? To som ešte neskúšala, len filtre v PP...tam sa dá tiež všeličo poriešiť.......ale asi to nie je úplne ono.....
skladanie cez HDR ma za nasledok znizovanie ostrosti aj pomaly sa pohybujucich casti (konariky...) preto je lepsie pouzit skladanie expozic cez vrstvy fotosopu, ma to vyhodu pri clenitom horizonte ze si vymaskujes len tie casti ktore potrebujes ale nevyhodu vo vacsej pracnosti v postprocese
 
Edison11
2013-01-13 21:55:49+01
príspevok od: alaica
Ahojte, zvažujem, ktorou cestou sa v prípade prechodových filtrov pre krajinárske foto a architektúru vydať. Som skor cestovateľský fotograf, preto preferujem flexibilitu, možnosť rýchle reagovať. V tomto sa mi zdá Cokin systém nepohodlný, aj keď určite finančne menej nákladný. A čo B+W filtre. Mali by svoje použitie na západy a východy slnka? To sú najčastejšie situácie, keď prechoďák naozaj potrebujem. Zatiaľ mám 1 cirk. polarizačný filter hoya HD, ktorý je skvelý....Aké sú Vaše skúsenosti?
Ahoj, aky mas priemer objektivu? Ja prave predavam B+W 25 % (67mm), (pouzity asi 4x) nakolko som predal objektiv, takze ho uz nepouzivam.. Ak by si mala zaujem, tak sa ozvi (som ochotny dohodnut sa na cene)
 
alaica
2013-01-13 22:14:46+01
príspevok od: Edison11
Ahoj, aky mas priemer objektivu? Ja prave predavam B+W 25 % (67mm), (pouzity asi 4x) nakolko som predal objektiv, takze ho uz nepouzivam.. Ak by si mala zaujem, tak sa ozvi (som ochotny dohodnut sa na cene)
No to vyzera zaujímavo, 67 sa mi presne hodí...a zbavuješ sa toho filtra len kvoli tomu objektivu? Inak by si ho doporucil?
 
Edison11
2013-01-13 22:54:00+01
osobne som s nim bol spokojny.. Je pravda, ze nie je tak variabilny ako dostickovy, avsak co sa flexibility tyka, tak je na nezaplatenie (kazdy ma svoje pre a proti).. Kazdopadne ja som zastanca kruhovych filtrov, takze ho predavam naozaj kvoli predanemu objektivu (este som ten filter ani nedal inzerovat), pricom dnes som uz objednaval filtre s novym priemerom
 
Vodovod
2013-01-13 23:06:26+01
príspevok od: Edison11
osobne som s nim bol spokojny.. Je pravda, ze nie je tak variabilny ako dostickovy, avsak co sa flexibility tyka, tak je na nezaplatenie (kazdy ma svoje pre a proti).. Kazdopadne ja som zastanca kruhovych filtrov, takze ho predavam naozaj kvoli predanemu objektivu (este som ten filter ani nedal inzerovat), pricom dnes som uz objednaval filtre s novym priemerom
Ak sa smiem opytat, ako sa vysporiadavas s tym, ak ti kompozicne nesedi to ako je filter spraveny. Neobmedzuje to? Nemam zatial skusenosti s kruhovym prechodakom, pri dostickovom si to viem predstavit lahsie.
 
Edison11
2013-01-13 23:15:38+01
Jedine co Ta moze obmedzit je uroven horizontu (prechodu), avsak v tomto pripade je velmi dolezite spravne prisposobit kompoziciu zaberu a potom uz nie je ziadny problem..
 
Martin Školiak
2013-01-14 07:19:41+01
Pre mňa ako krajinára sú kruhové filtre s prechodom v strede nepoužiteľné. Prechod pri kompozícii v krajine nie je skoro nikdy v strede a jeho presné nastavenie je mimoriadne dôležité. Chcem využiť celú plochu obrazu na ktorý fotím a nie tretinu rezať.
 
RoboK
2013-01-14 07:39:39+01
príspevok od: alaica
Ahojte, zvažujem, ktorou cestou sa v prípade prechodových filtrov pre krajinárske foto a architektúru vydať. Som skor cestovateľský fotograf, preto preferujem flexibilitu, možnosť rýchle reagovať. V tomto sa mi zdá Cokin systém nepohodlný, aj keď určite finančne menej nákladný. A čo B+W filtre. Mali by svoje použitie na západy a východy slnka? To sú najčastejšie situácie, keď prechoďák naozaj potrebujem. Zatiaľ mám 1 cirk. polarizačný filter hoya HD, ktorý je skvelý....Aké sú Vaše skúsenosti?
Na krajinu, na západy a východy slnka je kruhový B+W 502 nepoužiteľný, má veľmi jemný prechod ( 702 na ktorý sa pýtaš je nový model). AK chceš používať filtre, tak doštičkové sú lepšia voľba.
 
alaica
2013-01-14 07:41:01+01
príspevok od: Martin Školiak
Pre mňa ako krajinára sú kruhové filtre s prechodom v strede nepoužiteľné. Prechod pri kompozícii v krajine nie je skoro nikdy v strede a jeho presné nastavenie je mimoriadne dôležité. Chcem využiť celú plochu obrazu na ktorý fotím a nie tretinu rezať.
Tvoje fotky hovoria za všetko....používaš systém Cokin? Tam je možnosť posúvať uhol sklonu prechodu, predpokladám? Taká možnosť u kruhových filtrov nie je? Proste ho natočiť o 30 St., pokiaľ mi do jendej horizintu zasahuje hora, do druhej nie?
 
RoboK
2013-01-14 07:57:39+01
príspevok od: alaica
Tvoje fotky hovoria za všetko....používaš systém Cokin? Tam je možnosť posúvať uhol sklonu prechodu, predpokladám? Taká možnosť u kruhových filtrov nie je? Proste ho natočiť o 30 St., pokiaľ mi do jendej horizintu zasahuje hora, do druhej nie?
Kruhový prechodový filter sa dá otáčať rovnako ako polarizačný, nevýhoda kruhového je hlavne v tom že prechod je vždy na rovnakom mieste (v strede). Doštičkovým systémom presne nastavíš, čo potrebuješ. Okrem toho môžeš použiť aj rôzne filtre podla potreby stmavenia.
 
Martin Školiak
2013-01-14 08:00:19+01
Používam systém 100x150mm Cokin Z-Pro filtre s mäkkým prechodom a LEE s tvrdým prechodom. Osobne robím radšej s prechoďákmi ako HDR. Pri doštičkových filtroch je možnosť filtre otáčať a zasúvať a vysúvať a tak presne nastaviť prechod. Podľa horizontu a ohniska objektívu si volíš hard alebo soft prechod.
 
Martin Školiak
2013-01-14 08:03:09+01
príspevok od: alaica
Tvoje fotky hovoria za všetko....používaš systém Cokin? Tam je možnosť posúvať uhol sklonu prechodu, predpokladám? Taká možnosť u kruhových filtrov nie je? Proste ho natočiť o 30 St., pokiaľ mi do jendej horizintu zasahuje hora, do druhej nie?
Používam systém 100x150mm Cokin Z-Pro filtre s mäkkým prechodom a LEE s tvrdým prechodom. Osobne robím radšej s prechoďákmi ako HDR. Pri doštičkových filtroch je možnosť filtre otáčať a zasúvať a vysúvať a tak presne nastaviť prechod. Podľa horizontu a ohniska objektívu si volíš hard alebo soft prechod.
 
transporti686
2013-01-14 09:53:39+01
príspevok od: alaica
Tvoje fotky hovoria za všetko....používaš systém Cokin? Tam je možnosť posúvať uhol sklonu prechodu, predpokladám? Taká možnosť u kruhových filtrov nie je? Proste ho natočiť o 30 St., pokiaľ mi do jendej horizintu zasahuje hora, do druhej nie?
na serióznejšiu prácu, tak ako som uviedol už hore, sa bez doštičkových ani nie je snáď možné dostať, štandardne sú väčšinou šírky 85 mm a stačia povedzme pre ohnisko 24mm na FX, niekedy aj 20mm sa dá pokryť pri jednom prechoďáku - ale záleži od objektívu, lebo môže už dochádzať k vinetácii, pred kúpou a akú veľkosť sa treba radšej poradiť, 100x150 väčšinou je najbezpečnejšia voľba, ale cena je samozrejme vyššia, treba si ale uvedomiť, že aj voľba prechodu, či je mäkký alebo tvrdý je dôležitá a správne nastavenie filtra, človek sa väčšinou iba s jednou hustotou a jedným prechodom nezaobíde. Martin.Š určite poradí, čo najviac a na čo používa
 
Edison11
2013-01-14 16:45:23+01
samozrejme súhlasím so všetkým hore uvedeným, avšak pre náhodné cestovateľské fotografovanie je doštičkový systém značne nepohodlný a časová príprave troška zdĺhavejšia... je to otázka priorít (ako všetko čo sa fotografovania týka)...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()