Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Nikon 10-24 f3,5 alebo Tokina 11-16 f2,8

Ivetilla
2013-01-25 10:41:39+01
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, rozhodujem sa medzi týmito dvoma objektívmi a neviem ktorý je vhodnejší na fotenie hlavne krajinky a tiež interiér (oslavy...), vlastním Nikon D7000. Vopred ďakujem
 
DodoFot
2013-01-25 11:37:25+01
príspevok od: Ivetilla
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, rozhodujem sa medzi týmito dvoma objektívmi a neviem ktorý je vhodnejší na fotenie hlavne krajinky a tiež interiér (oslavy...), vlastním Nikon D7000. Vopred ďakujem
ak to ma byt aj na fotenie v interiery, tak tokinu. ta ma v celom rozsahu svetelnost 2,8. nikon ma premenlivu svetelnost 3,5-4,5, co je uz dost malo na interier.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-25 11:47:46+01
Svetelnost v interiery nerozhoduje, pokial nefotis reportaz. Na poriadnu interierovku aj tak pouzijes stativ a priclonis aspon na F/11. Aj na oslavach asi nebudes fotit na "plnu dieru". Skor si nastavis dlhsi cas (1/15 - 1/30 s) a priclonis aspon na F/4.
Podla mna je rozhodujuce skreslenie objektivu. Mal by byt co najlinearnejsi, aby ti "nenatahoval" tvare v rohoch.
 
brnco
2013-01-25 13:10:49+01
tiež sa v poslednej dobe rozhodujem pre niečo podobné a podľa výsledkov ostrosti a skreslenia je tokina 11 - 16 f2.8 na tom lepšie

http://www.photozone.de/Reviews/overview#nikon_aps

tak už iba našetriť eurače
 
Horak Martin
2013-01-25 14:28:10+01
Dnes som kúpil nikon 10-24. A môj názor. Rozsah 10-24 je podľa mňa "univerzálnejší" ako 11-16. Svetelnosť? Neriešim, objektív som kupoval na krajinku a f2,8 na krajinku? nezmysel. Čo sa týka fotenia v interiéri, buď použijem vyššie ISO alebo externý blesk. A na fotenie napr. kostolov a iných priestorov použijem statív. Čo sa týka ostrosti a podobne, tak oba objektívy sú minimálne rovnocenné a žiadny v niečom výnimočne nevyniká. Akurát Tokina je lacnejšia. Ale všetko sú moje názory.
 
Ivetilla
2013-01-28 09:57:28+01
Zatiaľ Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za názor a radu
 
lubomirzvolensky
2013-01-28 12:42:27+01
len sa mi to zda alebo sa takato tema opakuje kazdy druhy tyzden ? Okrem ineho ja osobne radim pozriet aj sigmu 8-16mm, vynikajuca ostrost na 8mm ohnisku, f5.6 az f11, navyse taketo ohnisko ti ziadny iny objektiv na svete neposkytne. A rozdiel medzi 11mm a 8mm je polovica, nie tri milimetre. Rozdiel 70mm a 73mm je zanedbatelny.
 
landov
2013-06-01 10:24:41+02
príspevok od: lubomirzvolensky
len sa mi to zda alebo sa takato tema opakuje kazdy druhy tyzden ? Okrem ineho ja osobne radim pozriet aj sigmu 8-16mm, vynikajuca ostrost na 8mm ohnisku, f5.6 az f11, navyse taketo ohnisko ti ziadny iny objektiv na svete neposkytne. A rozdiel medzi 11mm a 8mm je polovica, nie tri milimetre. Rozdiel 70mm a 73mm je zanedbatelny.
Ak by som sa mal rozhodovat podla testov na internete, tak na Sigmu 8-16 by som okamzite zabudol:
+8mm
+ostrost
-problemy s autofocusom (niekedy sa nechyti ani za svetla),
-nemoznost pouzit filter,
-velke skreslenie orproti Tokine,
- mizerna svetelnost
 
lubomirzvolensky
2013-06-01 20:19:02+02
filtre sa nedaju pouzit na viacerych superultrawajdoch, skreslenie ma naozaj vacsie ale mozno preto lebo je o takmer polovicku sirsia (8mm a 11mm porobi svoje ci sa nam to paci alebo nie) a svetelnost ta pre typicke vyuzitie takychto objektivov zaujima az v dvanastom rade. Ci mas na krajinky alebo interiery f2.8 alebo f5.6, to je uplne jedno pretoze aj tak fotis na stative s expozicnymi casmi dvoch sekund alebo aj viac ked robis bracketing kvoli HDR... Rovnako ta absolutne nezaujima svetelnost na fish-eye objektivoch s ktorymi fotis panoramu.

Co sa tyka problemov s autofocusom a vseobecne s kontrolou kvality, je pravda ze prve kusy teda v roku 2008 ci 2009 neboli zrovna to najlepsie co na svete existovalo a staznosti je kopu na internete. Zase na architekturu a interiery ta autofocus az tak prilis netrapi, konkretne vobec (f11 na 9mm je nieco uplne ine ako f11 na 400mm).

Rozhodne to nie je objektiv pre kazdeho a pre kazdy žáner. Isteze. Mimochodom, ani ja ho nemam aj ked o nom spievam oslavne basne. Mam Sony 11-18mm co tiez nie je nejaka obrovska vyhra a ma svoje muchy az by som priamo povedal ze mušiská.
 
landov
2013-06-02 07:44:19+02
príspevok od: lubomirzvolensky
filtre sa nedaju pouzit na viacerych superultrawajdoch, skreslenie ma naozaj vacsie ale mozno preto lebo je o takmer polovicku sirsia (8mm a 11mm porobi svoje ci sa nam to paci alebo nie) a svetelnost ta pre typicke vyuzitie takychto objektivov zaujima az v dvanastom rade. Ci mas na krajinky alebo interiery f2.8 alebo f5.6, to je uplne jedno pretoze aj tak fotis na stative s expozicnymi casmi dvoch sekund alebo aj viac ked robis bracketing kvoli HDR... Rovnako ta absolutne nezaujima svetelnost na fish-eye objektivoch s ktorymi fotis panoramu.

Co sa tyka problemov s autofocusom a vseobecne s kontrolou kvality, je pravda ze prve kusy teda v roku 2008 ci 2009 neboli zrovna to najlepsie co na svete existovalo a staznosti je kopu na internete. Zase na architekturu a interiery ta autofocus az tak prilis netrapi, konkretne vobec (f11 na 9mm je nieco uplne ine ako f11 na 400mm).

Rozhodne to nie je objektiv pre kazdeho a pre kazdy žáner. Isteze. Mimochodom, ani ja ho nemam aj ked o nom spievam oslavne basne. Mam Sony 11-18mm co tiez nie je nejaka obrovska vyhra a ma svoje muchy az by som priamo povedal ze mušiská.
Neviem, kde si prisiel na taku uzasnu myslienku, ze "Ci mas na krajinky alebo interiery f2.8 alebo f5.6, to je uplne jedno pretoze aj tak fotis na stative s expozicnymi casmi dvoch sekund alebo aj viac ked robis bracketing kvoli HDR" ????

Fotim s Tokinou interier v pohode z ruky prave preto, ze mi to 2,8 dovoluje !
 
filip.p3k
2013-06-02 08:01:50+02
príspevok od: landov
Neviem, kde si prisiel na taku uzasnu myslienku, ze "Ci mas na krajinky alebo interiery f2.8 alebo f5.6, to je uplne jedno pretoze aj tak fotis na stative s expozicnymi casmi dvoch sekund alebo aj viac ked robis bracketing kvoli HDR" ????

Fotim s Tokinou interier v pohode z ruky prave preto, ze mi to 2,8 dovoluje !
podľa mňa myslel interiér ako architektúru, nie ako oslavy a iné veci. Neviem si predstaviť že by pre niekoho fotil interiér do katalógu alebo na web a používal by clonu 2,8 a fotil z ruky. Hoci nájdu sa aj takí experti
 
landov
2013-06-02 08:14:26+02
Ved ani ja nemam na mysli fotenie do katalogu atd....a to nemal na mysli ani zakladatel temy: "...na fotenie hlavne krajinky a tiež interiér (oslavy...)".
 
lubomirzvolensky
2013-06-02 13:23:54+02
je pravda ze ja som skor myslel na to "architektonicke interierovanie do katalogu Architectural Digest" (prosim nemylit architekturu s interiermi, to su dost odlisne kategorie) nez na popisane "cvakanie rodinnej oslavy z ruky pricom babicka ma fotak zapichnuty direkt pred nosom"

Landov, mozes prosim hodit nejake tvoje fotky na co najsirsom ohnisku pri f2.8 ? Chcel by som porovnat hlbku ostrosti, pretoze f2.8 som nikdy nemal na taketo fotenie a ani nepotreboval - len ma to proste zacalo zaujimat.
 
landov
2013-06-02 18:52:23+02
príspevok od: lubomirzvolensky
je pravda ze ja som skor myslel na to "architektonicke interierovanie do katalogu Architectural Digest" (prosim nemylit architekturu s interiermi, to su dost odlisne kategorie) nez na popisane "cvakanie rodinnej oslavy z ruky pricom babicka ma fotak zapichnuty direkt pred nosom"

Landov, mozes prosim hodit nejake tvoje fotky na co najsirsom ohnisku pri f2.8 ? Chcel by som porovnat hlbku ostrosti, pretoze f2.8 som nikdy nemal na taketo fotenie a ani nepotreboval - len ma to proste zacalo zaujimat.
prosim...
 
lubomirzvolensky
2013-06-02 21:49:08+02
a to je 11mm APS-C f2.8 focus na nekonecno ? Velmi dobre ! Bez korekcii alebo to uz mas opravovane a narovnavane ?


Este by som k tomu navrhoval spravit HDR bracketing, pretoze pod kredencami vlavo je uplna tma plus za oknami intergalakticka žiara a bude to fakt fotka do magazinu. Mas aj nejake dalsie ? Sorry ze otravujem.
 
landov
2013-06-02 21:59:46+02
je tam Exif. focus je niekde na stôl,11mm ,F2,8, bez korekcii skreslenia.
 
DBandyk
2013-06-03 07:44:06+02
Po tej sigme 8-16 sa aj ja poškuľujem. Oslovuje ma tam hlavne tých 8 mm a pomerne veľké premenlivé ohnisko. Mne by skreslenie ani nevadilo, skôr by som ho privítal. Ďalšiu alternatívu som zvažoval Pentaxácku 10-17, pokiaľ bude viac negatívnych názorov na tú Sigmu.
 
lubos hladky
2013-09-15 12:01:48+02
s tamronom 10 - 24 ma niekto skusenosti ?
 
lubos hladky
2014-05-23 23:33:07+02
ma niekto skusenosti s nikonom 10-24 ?
 
kasko
2014-05-24 11:08:51+02
príspevok od: lubos hladky
ma niekto skusenosti s nikonom 10-24 ?
zaujimalo by aj mna a hlavne aj porovnanie s 12-24 f/4 keby cena nehrala rolu a tie 2mm by som ozelel. Ked som hladal sirokac, tak som sa len docital ze 10-24 je na 10mm desne sudkovity a ze je problem to v softe pekne napravit. Ja som kupoval tokinu 11-16 ale asi ju predam a chcel by som N 10alebo12 - 24 - lenze ktory radsej?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()