Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Sigma 24mm 1.4 art alebo Nikon 24mm 1.8G

francesco
2015-10-28 20:19:12+01
Ahojte,
veľmi rád by som spoznal odporúčanie od ľudí znalých veci.

Chcem su kúpiť široké penvné sklo /ideál asi 24mm/ s vysokou svetelnosťou. Telo Nikon d610.
Fotenie reportáže /hlavne svadba, firemná akcia/, občas niečo v malom štúdiu a pre vlastné potešenie krajinka - tu ak by to bolo pri väščích clonách aspoň na úrovni nikon 24-120 f4.
Po takom krátkom prehľade trhu mi z toho vyšli dva /resp. tri sklá/

1. Sigma 24mm 1.4 art - cena v limite, na reportáž asi úžasné sklo, krajinka?
Sigmu som kúpil novú 150mm macro a hneď išla späť do servisu kôli zasekávaniu ostriaceho prstenca, ale odvetdy šlape. Trochu ma straší aj tá ich kalibrácia ostrenia.

2. Nikon 24mm 1.8G - vraj horúca novinka, veľa som sa nedozvedel, len samé chvály, cena tak na hrane. Mám tri Nikon objektívy a všetky šlapú k spokojnosti + páči sa mi nízka hmotnosť objektívu napriek plastovej konštrukcii.

3. Nikon 28mm 1.8G, kúpil by som možno aj jazdený a ušetril tak nejaké bubáky, len či mi tie 4mm občas nebudú chýbať.

Nepotrebujem absolútnu šupu, jednoducho nejaké kvalitné sklo za solídny peniaz. /500-800e/
 
psykora2
2015-10-28 20:27:10+01
príspevok od: francesco
Ahojte,
veľmi rád by som spoznal odporúčanie od ľudí znalých veci.

Chcem su kúpiť široké penvné sklo /ideál asi 24mm/ s vysokou svetelnosťou. Telo Nikon d610.
Fotenie reportáže /hlavne svadba, firemná akcia/, občas niečo v malom štúdiu a pre vlastné potešenie krajinka - tu ak by to bolo pri väščích clonách aspoň na úrovni nikon 24-120 f4.
Po takom krátkom prehľade trhu mi z toho vyšli dva /resp. tri sklá/

1. Sigma 24mm 1.4 art - cena v limite, na reportáž asi úžasné sklo, krajinka?
Sigmu som kúpil novú 150mm macro a hneď išla späť do servisu kôli zasekávaniu ostriaceho prstenca, ale odvetdy šlape. Trochu ma straší aj tá ich kalibrácia ostrenia.

2. Nikon 24mm 1.8G - vraj horúca novinka, veľa som sa nedozvedel, len samé chvály, cena tak na hrane. Mám tri Nikon objektívy a všetky šlapú k spokojnosti + páči sa mi nízka hmotnosť objektívu napriek plastovej konštrukcii.

3. Nikon 28mm 1.8G, kúpil by som možno aj jazdený a ušetril tak nejaké bubáky, len či mi tie 4mm občas nebudú chýbať.

Nepotrebujem absolútnu šupu, jednoducho nejaké kvalitné sklo za solídny peniaz. /500-800e/
a nad nikkor 20mm 1.8G si neuvazoval? ja na krajinky a reportaze chcem prave tento...
 
francesco
2015-10-28 22:30:11+01
príspevok od: psykora2
a nad nikkor 20mm 1.8G si neuvazoval? ja na krajinky a reportaze chcem prave tento...
No to je veru dalsi chrobak do hlavy
 
Matúš Koprda
2015-10-28 23:55:46+01
príspevok od: francesco
No to je veru dalsi chrobak do hlavy
V tom prípade posielam ďalšieho chrobáka do hlavy: http://www.digitalcameraworld.com/2015/10/16/sigma-unveils-20mm-f1-4-dg-hsm-for-full-frame-dslrs/

Sigma 24/1,4 je úžasné sklo, za tú cenu absolútne bezkonkurenčné. Tá hĺbka čo sa dá na tej F1,4 dosiahnuť proste stojí za to.
 
francesco
2015-10-29 12:07:49+01
príspevok od: Matúš Koprda
V tom prípade posielam ďalšieho chrobáka do hlavy: http://www.digitalcameraworld.com/2015/10/16/sigma-unveils-20mm-f1-4-dg-hsm-for-full-frame-dslrs/

Sigma 24/1,4 je úžasné sklo, za tú cenu absolútne bezkonkurenčné. Tá hĺbka čo sa dá na tej F1,4 dosiahnuť proste stojí za to.
jooj tak dalsi chrobak.. ale vaha je tam uz asi aj na mna vela a tu by uz asi technika riadne prerastla kvalitou fotografa.

Ano rozum hovori jasne za Sigmu 24/1.4, aj filtre mam 77mm akurát na nu..
Jedine ta spolahlivost a kalibracia, ale som znacne nalomeny prave na toto sklo.
 
lennyl
2015-10-29 13:05:31+01
no hlavne ty sam si musis rozhodnut, ako by mali tvoje fotky vyzerat.

kazde to sklo ma svoje specificke renderovanie v urcitej vzdialenosti. mal som dve z nich, tretie som skoro kupil.
mal som 28/1,8G, vaha ok, ostrost este v pohode, na report na strednu vzdialenost ok, odpichnutie na f1,8 slusne, AF spolahlivy, obcas hodilo farebnu aberaciu do bokehu (zalezi od pozadia)
20/1,8G mam teraz, na report je to uz dost siroke na ludi zo strednej vzdialenosti lebo f1,8 je uz dost. mam ho primarne na krajinu na f11 a na detaily na f1,8 z velmi blizka. ostre je dost. AF spolahlivy. opticky sa mi zda lepsi ako 28/1,8G.
mam 35/1,4ART, na report uz tak nedeformuje ludi pri krajoch snimky z blizsej vzdialenosti ako napr. 24mm. AF je ok ked som si sklo nastavil cez USB dock doma (v pripade ze sa mi nebude zdat, zasa doladim, vec na par minut). ostrost podla mna najlepsia z 20/1,8G a 28/1,8G.
dolezite je to odpichnutie na f1,4 aj zo stredne vacsej vzdialenosti pre mna, takze asi sklo co by som mozno kupil by bola 24/1,4art.
ale tie ARTky su tazsie ako nikony. alternativa je novy 24/1,8G (vaha), ale ako hovorim, pre vyraznejsie odpichnutie je rozdiel medzi f1,4 a f1,8 sklom uz vidno.
 
tomis.ales
2015-10-29 14:48:16+01
Mam ART 24 na Nikone D600 a D700 a je to dost tazky objektiv. Ostrenie nic moc, raz tak a raz onak. Ked sa ale trafi je to megaostre aj na f1,4. Nemam ale USB dock, tak treba moje skusenosti s ostrenim brat trochu s rezervou. Nikkor 28 f1,8 som mal pozicany a na D600 nezaostril dobre ani raz, na D700 OK. Ale ostrostou je Sigma urcite dalej. Podanie bokehu je lepsie na Sigme, toto oni vedia. Po zacloneni 24 ART je neskutocne ostra a uz ani nepresnost zaostrenia nie je podstatna. Na to som si ale f1,4 nekupil
Este uvidim ako sa bude ta Sigma chovat na D750 alebo D810 (este neviem) a podla toho sa zariadim, ci kupit aj 50 ART, pripadne aj ostatne ART 35 a 20.
 
francesco
2015-10-29 15:19:34+01
príspevok od: lennyl
no hlavne ty sam si musis rozhodnut, ako by mali tvoje fotky vyzerat.

kazde to sklo ma svoje specificke renderovanie v urcitej vzdialenosti. mal som dve z nich, tretie som skoro kupil.
mal som 28/1,8G, vaha ok, ostrost este v pohode, na report na strednu vzdialenost ok, odpichnutie na f1,8 slusne, AF spolahlivy, obcas hodilo farebnu aberaciu do bokehu (zalezi od pozadia)
20/1,8G mam teraz, na report je to uz dost siroke na ludi zo strednej vzdialenosti lebo f1,8 je uz dost. mam ho primarne na krajinu na f11 a na detaily na f1,8 z velmi blizka. ostre je dost. AF spolahlivy. opticky sa mi zda lepsi ako 28/1,8G.
mam 35/1,4ART, na report uz tak nedeformuje ludi pri krajoch snimky z blizsej vzdialenosti ako napr. 24mm. AF je ok ked som si sklo nastavil cez USB dock doma (v pripade ze sa mi nebude zdat, zasa doladim, vec na par minut). ostrost podla mna najlepsia z 20/1,8G a 28/1,8G.
dolezite je to odpichnutie na f1,4 aj zo stredne vacsej vzdialenosti pre mna, takze asi sklo co by som mozno kupil by bola 24/1,4art.
ale tie ARTky su tazsie ako nikony. alternativa je novy 24/1,8G (vaha), ale ako hovorim, pre vyraznejsie odpichnutie je rozdiel medzi f1,4 a f1,8 sklom uz vidno.
velmi uzitocne informacie, dakujem
Pre mna aktualne je tych 24 asi naj. kedze ta 28cka nie je toalny zazrak.
 
francesco
2015-10-29 15:22:18+01
príspevok od: tomis.ales
Mam ART 24 na Nikone D600 a D700 a je to dost tazky objektiv. Ostrenie nic moc, raz tak a raz onak. Ked sa ale trafi je to megaostre aj na f1,4. Nemam ale USB dock, tak treba moje skusenosti s ostrenim brat trochu s rezervou. Nikkor 28 f1,8 som mal pozicany a na D600 nezaostril dobre ani raz, na D700 OK. Ale ostrostou je Sigma urcite dalej. Podanie bokehu je lepsie na Sigme, toto oni vedia. Po zacloneni 24 ART je neskutocne ostra a uz ani nepresnost zaostrenia nie je podstatna. Na to som si ale f1,4 nekupil
Este uvidim ako sa bude ta Sigma chovat na D750 alebo D810 (este neviem) a podla toho sa zariadim, ci kupit aj 50 ART, pripadne aj ostatne ART 35 a 20.
dakuje za cenne info, sigma 24mm je favorit, trocha proti je to nastavenie AF a vaha, ale o tom som vedel.. som rad, ze si nezaznamenal nejale ine "muchy"
 
Matúš Koprda
2015-10-30 09:23:16+01
príspevok od: tomis.ales
Mam ART 24 na Nikone D600 a D700 a je to dost tazky objektiv. Ostrenie nic moc, raz tak a raz onak. Ked sa ale trafi je to megaostre aj na f1,4. Nemam ale USB dock, tak treba moje skusenosti s ostrenim brat trochu s rezervou. Nikkor 28 f1,8 som mal pozicany a na D600 nezaostril dobre ani raz, na D700 OK. Ale ostrostou je Sigma urcite dalej. Podanie bokehu je lepsie na Sigme, toto oni vedia. Po zacloneni 24 ART je neskutocne ostra a uz ani nepresnost zaostrenia nie je podstatna. Na to som si ale f1,4 nekupil
Este uvidim ako sa bude ta Sigma chovat na D750 alebo D810 (este neviem) a podla toho sa zariadim, ci kupit aj 50 ART, pripadne aj ostatne ART 35 a 20.
Používať tú sigmu 24/1,4 bez vyladenia s usb dockom sú vyhodené peniaze. Odporúčam Ti kúpiť/požičať si ten dock a vyladiť to na telo, s ktorým ten objektív budeš používať najviac. Za ten čas/peniaze to stojí.
 
francesco
2015-10-30 11:16:29+01
Cas zacina tlacit, tie veci okolo ostrenia a vaha ma trocha odradzaju, ale som rozhodnty pre ohnisko 24mm. Takze Sigma 24mm 1.4. Opticky by mi pravdepodobne bez problemov postacoval Nikon 24mm 1.8G a ak je taky spolahlivy ako jeho kamarati 85mm a 50mm, ktore mi vyhovuju, tak by som ho radsej zobral, ale je este za startovaciu cenu, takze este pridrahy.
 
Wlady
2015-10-30 12:44:36+01
príspevok od: Matúš Koprda
Používať tú sigmu 24/1,4 bez vyladenia s usb dockom sú vyhodené peniaze. Odporúčam Ti kúpiť/požičať si ten dock a vyladiť to na telo, s ktorým ten objektív budeš používať najviac. Za ten čas/peniaze to stojí.
Mala by sa tu asi zalozit tema, kde budu majitelia USB dockov, ktori si uchotni ladit oobjektivy aj inym.....
 
seifi
2015-10-30 15:12:36+01
príspevok od: Wlady
Mala by sa tu asi zalozit tema, kde budu majitelia USB dockov, ktori si uchotni ladit oobjektivy aj inym.....
to je ono ! čo aj za 5-10 € poplatok ak by si niekto vypýtal, v pohode; už som písal na jeden z obchodov s fototechnikou, čo to neponúkajú ako bonus pri kúpe Sigmy, ale bez odozvy; budeme písať o problémoch s odpadmi ale každému ponúkneme k objektívu Sigma jeden dock za 50,- €; to je situácia ako s nabíjačkami k mobilom ... ako stále, až na prvom mieste sú prachy ...
 
francesco
2015-10-30 17:03:33+01
príspevok od: seifi
to je ono ! čo aj za 5-10 € poplatok ak by si niekto vypýtal, v pohode; už som písal na jeden z obchodov s fototechnikou, čo to neponúkajú ako bonus pri kúpe Sigmy, ale bez odozvy; budeme písať o problémoch s odpadmi ale každému ponúkneme k objektívu Sigma jeden dock za 50,- €; to je situácia ako s nabíjačkami k mobilom ... ako stále, až na prvom mieste sú prachy ...
hlasim sa hned ked mi dojde sklo, 10e v ramci BA dam, lepsie ako 50e a potom mi to bude lezat v supliku. Len aby to nastavovanie nebolo treba robit castejsie, potom by fakt ta sigma nemala u mna uspech.
 
seifi
2015-10-30 17:10:04+01
príspevok od: francesco
hlasim sa hned ked mi dojde sklo, 10e v ramci BA dam, lepsie ako 50e a potom mi to bude lezat v supliku. Len aby to nastavovanie nebolo treba robit castejsie, potom by fakt ta sigma nemala u mna uspech.
o tom nastavovaní píše málokto, a či treba nastavovať každé ? bolo by logické nastaviť raz a finito; tiež by to mohli mať servisy foťákov, ProLaika napr. určite; keď sa nastavujú brzdy a svetlá a ..., prečo by nemohli spárovať Sigmu s foťákom ? Možno je moja predstava mimo, a možno to beží ale ako nemajitelia objektívu Sigma to len nevieme. Lepší prípad.
 
smarek
2015-10-30 18:36:24+01
príspevok od: lennyl
no hlavne ty sam si musis rozhodnut, ako by mali tvoje fotky vyzerat.

kazde to sklo ma svoje specificke renderovanie v urcitej vzdialenosti. mal som dve z nich, tretie som skoro kupil.
mal som 28/1,8G, vaha ok, ostrost este v pohode, na report na strednu vzdialenost ok, odpichnutie na f1,8 slusne, AF spolahlivy, obcas hodilo farebnu aberaciu do bokehu (zalezi od pozadia)
20/1,8G mam teraz, na report je to uz dost siroke na ludi zo strednej vzdialenosti lebo f1,8 je uz dost. mam ho primarne na krajinu na f11 a na detaily na f1,8 z velmi blizka. ostre je dost. AF spolahlivy. opticky sa mi zda lepsi ako 28/1,8G.
mam 35/1,4ART, na report uz tak nedeformuje ludi pri krajoch snimky z blizsej vzdialenosti ako napr. 24mm. AF je ok ked som si sklo nastavil cez USB dock doma (v pripade ze sa mi nebude zdat, zasa doladim, vec na par minut). ostrost podla mna najlepsia z 20/1,8G a 28/1,8G.
dolezite je to odpichnutie na f1,4 aj zo stredne vacsej vzdialenosti pre mna, takze asi sklo co by som mozno kupil by bola 24/1,4art.
ale tie ARTky su tazsie ako nikony. alternativa je novy 24/1,8G (vaha), ale ako hovorim, pre vyraznejsie odpichnutie je rozdiel medzi f1,4 a f1,8 sklom uz vidno.
suhlasim na ludi je 20 mm uz vela
 
seifi
2015-10-30 18:56:02+01
príspevok od: smarek
suhlasim na ludi je 20 mm uz vela
no je, ale sú situácie, že je to z hľadiska reportáže, dokumentu, ... okamihu, akceptované
 
lennyl
2015-10-31 00:06:04+01
ja som z BA, nastavit hocijaku pevnu ARTku cez dock je lahke (pri 18-35/1,8 by ma slak trafil), zapojim do notebooku dock so sklom a nahadzem tam korekcie, vec na dve minuty.

zaklad je zistit dopredu spravne korekcie na 30cm, 40cm, 60cm a 2,5 az 3 metre.
ale nechapem, preco vacsina nikkorov slape s jednou korekciou v menu fotaku na vsetky vzdialenosti dobre (na dlhsie to niekedy nesedi) a ARTky sa musia korigovat presnejsie, asi je to dan za tu opticku zostavu.

20/1,8G je v pohode aj na ludi, ale az tak to na f1,8 neodpichne zo strednej vzdialenosti a ked sa na cloveka nacapim blizko, roztahuje to perspektivu, tak sa potom vacsinou fotia stredovky.

a tiez je rozdiel fotit svadobnu fotografiu a reportaz. na svadby je ta 24/1,4 luxus, odpichuje okolie a na f1,4 je vacsinou cas na ostrenie. ale robit reportaz na ulici ked sa ludia hybu,utekaju,prednost ma zaclonena fotka a prvorady je dej - obsah.
 
francesco
2015-11-10 12:53:15+01
Po tyzdnovom neuspesnom cakani na objednanu Sigmu 24 1.4 som objednavku zrusil. Mozno ju iba nahdou zrazu nemali na sklade, ale zobral som to tak, ze to tak asi malo byt a vcera som objednal Nikon 24 1.8g. Dnes mi dorazil a v sobotu ho caka jeho prva svadba, tak ak niekoho zaujima mozem potom pridat prve dojmy.
 
lennyl
2015-11-10 21:55:00+01
francesco: tak to musel byt fakt osud, ze si nakoniec skoncil pri 24/1,8G. potom hod fotky, ze ako sa ti s tym sklom foti.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()