Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Tamron SP 90 mm F/2.8(Model F017) alebo NIKKOR 105MM F2.8 Micro

Cross
2017-06-07 12:21:19+02
Dobry den,

od dnes som sa zaregistroval na ephoto.sk, ale uz dlhsiu dobu sledujem tieto super stranky o fotografovani. Dozvedel som sa tu mnoho zaujimavych veci. V blizkej dobe planujem prestudovat aj fotoskolu. Ale k veci.
Uz dlhsie vlastim DSLR Nikon D5100 so setovym objektivom Nikkor 18-105. Pouzival som tento set prevazne na fotenie beznych spolocenskych prilezitosi. No chcel by som sa zacat venovat fotografii vaznejsie. A z fotografickych zanrov ma najviac zaujal detail a makrofotografia. Preto by som Vas chcel poprosit o radu pri rozhodovani medzi objektivmi Tamron SP 90 mm F/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD (Model F017) je to model z roku 2016 a Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED ten je tusim z roku 2006 a vyraba sa dodnes bez vylepsenia. Nikde som nenasiel porovnanie tychto dvoch objektivov. Ak niekde na fore je, tak sa vopred ospravedlnujem za zalozenie novej temy. Kazda rada, skusenosti od Vas mi pomozu. Dakujem a prajem pekny den.
 
fatality
2017-06-07 18:17:30+02
príspevok od: Cross
Dobry den,

od dnes som sa zaregistroval na ephoto.sk, ale uz dlhsiu dobu sledujem tieto super stranky o fotografovani. Dozvedel som sa tu mnoho zaujimavych veci. V blizkej dobe planujem prestudovat aj fotoskolu. Ale k veci.
Uz dlhsie vlastim DSLR Nikon D5100 so setovym objektivom Nikkor 18-105. Pouzival som tento set prevazne na fotenie beznych spolocenskych prilezitosi. No chcel by som sa zacat venovat fotografii vaznejsie. A z fotografickych zanrov ma najviac zaujal detail a makrofotografia. Preto by som Vas chcel poprosit o radu pri rozhodovani medzi objektivmi Tamron SP 90 mm F/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD (Model F017) je to model z roku 2016 a Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED ten je tusim z roku 2006 a vyraba sa dodnes bez vylepsenia. Nikde som nenasiel porovnanie tychto dvoch objektivov. Ak niekde na fore je, tak sa vopred ospravedlnujem za zalozenie novej temy. Kazda rada, skusenosti od Vas mi pomozu. Dakujem a prajem pekny den.
https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/AF-S-Nikkor-VR-105mm-f-2.8G-ED-on-Nikon-D7000-versus-Tamron-SP-90mm-F28-Di-MACRO-11-VC-USD-Nikon-on-Nikon-D7000__261_680_1024_680
vlastnosti velmi podobne..ono skoro vsetky makrace su opticky vyborne..
takze potom sa treba rozhodnut podla ostatnych parametrov..
ja som sa pred rokmi rozhodol pre nikkor,koli tomu,ze sa mu nevysuva predny clen(neplasi hmyz),ma stabilizaciu a je to original,co je dolezite,kedze aj ja mam d5100ku a ta nema micoadjustment..
tento tamron uz stabilizaciu ma,ako je na tom s prednym clenom neviem a ci sadne telu,musis vyskusat..ak hej,asi usetris nejake to euro..
 
Cross
2017-06-08 07:11:49+02
Dakujem za radu,

nakoniec po prezerani dalsich tem a galerii som sa rozhodol, ze to skusim s Tamron SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD a k nemu makro predsadku Raynox DCR-150. Myslis, ze je to na zaciatok dobra volba? Kedze som zaciatocnik objektiv vyuzijem pri uceni aj na ine zanre. Tu na ephoto som videl fotky takto fotene a vyzerali zaujimavo.
 
red arrow
2017-06-08 08:28:13+02
príspevok od: Cross
Dakujem za radu,

nakoniec po prezerani dalsich tem a galerii som sa rozhodol, ze to skusim s Tamron SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD a k nemu makro predsadku Raynox DCR-150. Myslis, ze je to na zaciatok dobra volba? Kedze som zaciatocnik objektiv vyuzijem pri uceni aj na ine zanre. Tu na ephoto som videl fotky takto fotene a vyzerali zaujimavo.
pouzival som na zaciatku mojich prvych pokusov prave tebou vybranu kombinaciu limitoval na prave Raynox, pretoze dovolil zaostrovat zhruba na 20-25cm a navyse som nemohol ist blizsie ci dalej lebo som bol mimo moznosti zaostrenia
 
Cross
2017-06-08 08:33:11+02
Ahoj,

tak myslis, ze to nie je dobre riesenie? A radsej sa drzat cisto makroobjektivov? Alebo nejaka ina, lepsia rada?
 
red arrow
2017-06-08 09:59:04+02
príspevok od: Cross
Ahoj,

tak myslis, ze to nie je dobre riesenie? A radsej sa drzat cisto makroobjektivov? Alebo nejaka ina, lepsia rada?
nespekuluj, pokial to myslis s makrofotografiou vazne, tak kup makro objektiv, je jedno ci to bude Nikkor, Sigma, Tamron, vyber si v ramci tvojich financnych moznosti. Ked ta to nebude bavit, vzdy to vies predat, hladaj na bazosi ci niekde inde, su za prijatelne ceny. Zaklad D5100 mas slusny a k tomu dobry stativ aby ti udrzal celu zostavu
Kukni moje starsie makro fotky, mam v popise cim som to fotil, je tam D90+Tamron 70-300VC + Raynox a vysledky co sa mi s tym podarili. Dlho ma to nebavilo, chcel som viac ...
 
fatality
2017-06-08 11:15:02+02
príspevok od: Cross
Dakujem za radu,

nakoniec po prezerani dalsich tem a galerii som sa rozhodol, ze to skusim s Tamron SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD a k nemu makro predsadku Raynox DCR-150. Myslis, ze je to na zaciatok dobra volba? Kedze som zaciatocnik objektiv vyuzijem pri uceni aj na ine zanre. Tu na ephoto som videl fotky takto fotene a vyzerali zaujimavo.
kazde sklo pred objektivom zhorsuje opticku kvalitu..+ vsetko to, co pise red arrow..
mas slusny univerzal 18-105 a ak sa ti makro naozaj paci,chod do makracu..akehokolvek,co pusti
penazenka..
 
juranest
2017-06-08 15:00:40+02
Kukni tu na bazari Sigma 150mm f2.8 EX APO MACRO DG HSM. Predavam. Ak mas dobry stativ, tak tato sigma robi krasne fotky. Ak by som kupoval makro teraz asi by som isiel do tej nikon 105mm. Ide o to, kolko chces investovat.
 
Cross
2017-06-08 16:10:48+02
príspevok od: red arrow
nespekuluj, pokial to myslis s makrofotografiou vazne, tak kup makro objektiv, je jedno ci to bude Nikkor, Sigma, Tamron, vyber si v ramci tvojich financnych moznosti. Ked ta to nebude bavit, vzdy to vies predat, hladaj na bazosi ci niekde inde, su za prijatelne ceny. Zaklad D5100 mas slusny a k tomu dobry stativ aby ti udrzal celu zostavu
Kukni moje starsie makro fotky, mam v popise cim som to fotil, je tam D90+Tamron 70-300VC + Raynox a vysledky co sa mi s tym podarili. Dlho ma to nebavilo, chcel som viac ...
No je to zaner, ktory ma zaujima asi najviac, ako pisem som zaciatocnik, tak teraz sa este len zoznamujem so vsetkou problematikou fotografovania. Tak isto sa obzeram po zanroch. Najviac sa mi paci makro no, kedze chcem chodit fotit hlavne do prirody tak by som rad fotil aj nejake krajiny a podobne. Preto som vybral ten Tamron 70-300 a raynox. Kedze ma celkom siroke ohniska a je tam moznost aj ako takej makrofotografie resp. detailu s raynoxom. Mozno nakoniec skoncim inde ako pri makrografii. www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/477733/vidlochvost-ii/?s=photos tato je napriklad pekna. A aky stativ by si odporucal?
 
Cross
2017-06-08 16:20:55+02
príspevok od: fatality
kazde sklo pred objektivom zhorsuje opticku kvalitu..+ vsetko to, co pise red arrow..
mas slusny univerzal 18-105 a ak sa ti makro naozaj paci,chod do makracu..akehokolvek,co pusti
penazenka..
To je pravda, velmi pekne dakujem za rady. Aj ked pri tom tamrone 70-300 a raynaxe mam viac moznosti vyuzitia a na zaciatok by som mohol skusit viac zanrov, ako som reagoval na prispevok od red arrowa. A ak by mi makro prirastlo k srdcu aza tak tak by som sa potom vybral cisto makro smerom. Predsa by mi ostal ten tamron 70-300 a raynax by som predal a kupil uz naozaj kvalitny makroobjektiv, ktory by mi vydrzal roky. Mimochodom, aky stativ a dalsie prislusenstvo by si odporucal ty?
 
jozef84
2017-06-08 20:13:25+02
Oba sú dobré. Ak chceš iba na makro, tak tam vo väčšine prípadov budeš musieť veľa cloniť, aby ťa nelimitovala hľbka ostrosti. Tu má pri väčších clonách mierne navrch Tamron. Je mierne ostrejší ako nIkkor pri väčších clonách. Ale na druhej strane ak to myslíš s makrom vážne a ovládaš aspoň trochu postproces, tak sa skladaniu fotiek s rôznou rovinou zaostrenia nevyhneš. Takže keď to zhrniem cena rozhoduje.
 
TheJester
2017-06-10 12:13:49+02
Mal som Tamron 70-300 - rozhodoval som sa medzi nim a Nikonom 70-300 (FX, nie DX). Cital som vela recenzii a skusenosti aby som vybral spravne. Tamron mal vo vacsine pripadov pozitivnejsie recenzie, najma ze na dlhom ohnisku je ostrejsi, atd. Nakoniec som ho vsak vymenil za Nikon a s tym som omnoho viac spokojny - je rychly a aj na dlhsom ohnisku je ostry (viac ako Tamron). Mozno som mal len zly kus Tamronu, neviem, ale rozhodne mi pride Nikon ako lepsi objektiv - a myslim ze s Nikon telom bude asi aj u teba pracovat lepsie. Su to ale dlhe ohniska, tych 70 je dost tak neviem ci to bude na krajinu ako spominas ze by si chcel. Mal som na zaciatku 18-105 ale velmi rychlo siel prec, potom som vzal 18-200 (to uz bol prilis velky rozsah na jeden objektiv) a nakoniec som skoncil pri 16-85 - myslim ze aj pre tvoju d5100 by to bola naj volba (tie 2 mm na sirokom konci spravia dost, i ked sa to nezda). No a ak chces skusit to makro, tak tam mas moznosti viac - napr. 35mm DX ako "reverse" (plus ziskas skvely pevny objektiv), raynox, prip. z rady Nikon makro objektivov mas viacero moznosti na vyber (40mm DX, 60mm, 85mm DX, 105mm) - zalezi na tom aky mas rozpocet a ako vazne sa tomu planujes venovat.
Co sa tyka stativu, mam od vyrobcu Genesis - je viacero verzii na vyber, podla toho ci chces vacsi alebo staci mensi, aky material uprednostnis (pozri na mini-max.sk). U nas myslim tento vyrobca nie je az tak znamy, ale zda sa mi to kvalitny vyrobok (hadam aj lepsi ako Triopo, ktory je znamejsi).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()