Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

UV / CPL filter HOYA pre setáky C18-135,10-18

MKmiro
2018-01-06 15:28:55+01
Ahojte,

Plánujem kúpiť filtre na objektívy - Canon 18-135 a 10-18 (oba priemer 67mm). Momentálne mám nejaké čínske "filtre" a jeden Hama, ktorý je ešte väčšia hrôza Skúsenosť s Hoya už mám, na inom teleobjetíve mám HMC verziu.
Otázka je či sa oplatí vzhľadom na kvalitu skiel
v prípade UV - verzia PRO1D alebo stačí HMC (tam je rozdiel cca 10€) ?
CPL - Hoya Cirkular Pol Slim alebo Hoya CPL Pro1 (rozdiel cca 22€) ?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu
 
gintonik
2018-01-06 19:47:19+01
VF Foto
 
PeCh
2018-01-06 20:41:39+01
Vzhľadom na cenu tých objektívov by som UV filter nekupoval - je zbytočný na čokoľvek iné ako mechanickú ochranu, a na obyčajný lacný plasťák mi to pripadá ako z toho vtipu ako zdvojnásobiť cenu starej Škodovky 120 (stačí natankovať plnú).

CPL by som bral radšej slim kvôli tomu širokáču, keby si ho chcel kombinovať s nejakým ND filtrom. Inak častejšie používam ND filter ako CPL. Vieš, čo potrebuješ, ale by len myslíš, že tieto filtre potrebuješ? Pýtam sa len ako diablov advokát, aby si zbytočne nekupoval niečo, čo nepotrebuješ.
 
MKmiro
2018-01-06 22:30:41+01
Nakoniec by sme došli k tomu, že mi netreba celú fotovýbavu

Ale áno, viem načo to chcem kúpiť. Pri UV každí rieši len nejaké mechanické poškodenia, ale mne sa už viackrát stalo, že som sa omylom dotkol šošovky pri vyberaní prednej krytky, pritom tá ostala v brašni. A potom v teréne riešiť ako to vyčistiť... ND by som chcel tiež vyskúšať, ale toto si ešte musím trochu poštudovať aký presný typ by som "potreboval"
 
landov
2018-01-07 07:32:38+01
Ja pouzivam UV/protectror filtre na vsetkych svojich sklach, vacisnou Hoya/Kenko Pro 1 Digital (kupujem z ebay). Som dost haklivy na pripadne necistoty, skrabance predneho clena a zaroven ked predavam objektivy a kupujuci vidi predny clen ako novy, tak sa vzdy rychlo dohodneme
 
Fishbed
2018-01-07 12:15:31+01
Ahojte,
a co by ste povedali na tu supravu troch filtrov od polaroidu - podla ceny asi nic moc, ale mate s nimi niekto skusenosti?
Plati take nejake pravidlo (ked tu bolo napisane nieco v zneni, ze na lacnejsie skla nema vyznam davat UVfiltre), ze na lacnejsich sklach sa horsia kvalita napr UV filtra tak neprejavi? Alebo proste nekvalitny filter viditelne zdegraduje kazde sklo? Dakujem za odpovede.
 
aesace
2018-01-07 19:25:33+01
príspevok od: Fishbed
Ahojte,
a co by ste povedali na tu supravu troch filtrov od polaroidu - podla ceny asi nic moc, ale mate s nimi niekto skusenosti?
Plati take nejake pravidlo (ked tu bolo napisane nieco v zneni, ze na lacnejsie skla nema vyznam davat UVfiltre), ze na lacnejsich sklach sa horsia kvalita napr UV filtra tak neprejavi? Alebo proste nekvalitny filter viditelne zdegraduje kazde sklo? Dakujem za odpovede.
Tiez som na ne natrafil a kupil som si dva rozmery. Naozaj sa nemozem stazovat, pretoze na tu cenu je ta kvalita podla mna slusna-ziadny problem s degradaciou obrazu som nemal. Pritom skusal som zopar lacakov z ciny a tie naozaj nestali za nic a kvalita fotiek isla zretelne dole. Podla mna prave tie drahe, ktore stoja polovicu ceny objektivu, nestoja vobec za tu cenu.
Inak ak chces zretelne vidiet, ci dochadza k degradacii kvality obrazu, skus pouzit dlhe ohnisko s takymto filtrom...mne sa taky laicky test celkom osvedcil.
 
PeCh
2018-01-07 23:00:48+01
príspevok od: MKmiro
Nakoniec by sme došli k tomu, že mi netreba celú fotovýbavu

Ale áno, viem načo to chcem kúpiť. Pri UV každí rieši len nejaké mechanické poškodenia, ale mne sa už viackrát stalo, že som sa omylom dotkol šošovky pri vyberaní prednej krytky, pritom tá ostala v brašni. A potom v teréne riešiť ako to vyčistiť... ND by som chcel tiež vyskúšať, ale toto si ešte musím trochu poštudovať aký presný typ by som "potreboval"
A čo robíš, keď si chytíš UV filter? Inak na takéto situácie nosím lenspen, je to oveľa lepšie riešenie. Odporúčam.

BTW nejaké zrniečko prachu na prednom člene vo výslednej fotke neuvidíš. Dokonca ani kopu, väčšinou . Vidno to len v špecifických oblastiach - ovplyvní skôr charakter bokehu. Podobne špinu na senzore vidno pri zaclonení, pri odclonení ju nie je vidno.
 
MKmiro
2018-01-08 17:53:07+01
príspevok od: PeCh
A čo robíš, keď si chytíš UV filter? Inak na takéto situácie nosím lenspen, je to oveľa lepšie riešenie. Odporúčam.

BTW nejaké zrniečko prachu na prednom člene vo výslednej fotke neuvidíš. Dokonca ani kopu, väčšinou . Vidno to len v špecifických oblastiach - ovplyvní skôr charakter bokehu. Podobne špinu na senzore vidno pri zaclonení, pri odclonení ju nie je vidno.
No dám dolu a fotím, zas taký paranoidný nie som
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()