Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Začiatočník s pevnou 50mm

gabi28
2019-02-19 18:42:09+01
Ahojte. Vopred prosím neukameňujte ma sarkazmom ! Som nováčik, fotim si len pre seba, preto bude moja otázka pre vás zaiste priblblá - ale skúsim , veriac,že sa tu nejaký dobrák nájde, kto ma nevysmeje- konečne som si kúpila pevný objektív Nikkor 50mm/f1,8 fotila som doma , použila dva softboxy , ale priznávam že toho svetla asi stále nebolo dosť, fotila som na f1,8 portrét a takmer všetky fotky boli neostré, snažila som sa zaostriť na oči, ale aj tak to bolo úbohé... Skúšala som nastaviť viac bodov ostrenia ale nešlo, takže asi nejde vôbec na pevnom, čo? Fotila som aj vonku, kde už svetla bolo dosť - tiež f1,8 a tie foto sa mi zdajú neostré pri zblížení v pc, nekvalitné. Je mi jasné že na f1,8 je bod, ktorý má byť ostrý dosť ,,malý" ale takto? Čo odporúčate zmeniť? Pridať f, čas, ISO? V čom je kamenň úrazu? Posielam pár foto s f1,8.
 
poqy
2019-02-19 19:25:12+01
Ja by som uvítal informácie o exife a nezmenšené foto, na tých dvoch vonku nie je nič vidno, iba jpeg kompresiu. Tá vnútri mi pripadá zaostrená najlepšie vľavo na vlasoch, možno blbá otázka ale používaš statív, diaľkovú spúšť?
 
fedike
2019-02-19 19:46:08+01
Komentár k obr. 1:
Pri 1.8 z takejto vzdialenosti bude zaostrené fakt iba na pár mm (preto sa Ti to zdá rozmazané). Nabudúce skús aj 3.5, 2.8 a 1.8 a porovnaj si rozdiel.
Čo sa týka presnosti ostrenia danej fotografie, zdá sa mi že je to zaostrené na vzdialenosť pramienku vlasov na ľavej strane fotografie(čiže pár mm za okom).

Ak by si pochybovala o objektíve skus toto:
http://www.bobatkins.com/photography/technical/focus_testing.html
http://www.bobatkins.com/photography/technical/lens_testing/scale45.zip
 
gabi28
2019-02-19 19:48:39+01
Nepoužívam statív, lebo čas bol vyšší ako 40,. Je to chyba?
 
fatality
2019-02-19 20:11:23+01
príspevok od: gabi28
Ahojte. Vopred prosím neukameňujte ma sarkazmom ! Som nováčik, fotim si len pre seba, preto bude moja otázka pre vás zaiste priblblá - ale skúsim , veriac,že sa tu nejaký dobrák nájde, kto ma nevysmeje- konečne som si kúpila pevný objektív Nikkor 50mm/f1,8 fotila som doma , použila dva softboxy , ale priznávam že toho svetla asi stále nebolo dosť, fotila som na f1,8 portrét a takmer všetky fotky boli neostré, snažila som sa zaostriť na oči, ale aj tak to bolo úbohé... Skúšala som nastaviť viac bodov ostrenia ale nešlo, takže asi nejde vôbec na pevnom, čo? Fotila som aj vonku, kde už svetla bolo dosť - tiež f1,8 a tie foto sa mi zdajú neostré pri zblížení v pc, nekvalitné. Je mi jasné že na f1,8 je bod, ktorý má byť ostrý dosť ,,malý" ale takto? Čo odporúčate zmeniť? Pridať f, čas, ISO? V čom je kamenň úrazu? Posielam pár foto s f1,8.
1.aky mas fotak?
2.cas treba aspon 1/80
3.miesto zaostrenia nieje bod,ale rovina,a ta je tym uzsia,cim je mensie clonove cislo..
pri portrete a f1.8 je uzucka a lahko pohybom ruky alebo modelky "minies" pozadovane
miesto zaostrenia..
4.problemom moze byt este chyba ostrenia fotaku,tzv.frontfocus,backfocus,kedy fotak ostri inde,nez ukazuje bod zaostrenia..
 
poqy
2019-02-19 20:24:54+01
príspevok od: gabi28
Nepoužívam statív, lebo čas bol vyšší ako 40,. Je to chyba?
Čas je na hranici udržateľnosti z ruky, pri takej malej hĺbke ostrosti takmer nemožné zaostriť. Ako píšu kolegovia ide o mm a naše telá sa kývu (: Pozri si pojem expozičný trojuholník - vťah clony, času a isa ( napr www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/expozicia/ ). Pri dlhších časoch samozrejme treba použiť minimálne statív.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-02-20 08:49:50+01
Pri foteni portretu vzdy pouzivame jeden jediny bod a zaostrujeme na oko, ktore je v popredi, ak je tvar pootocena. Ako pisu nadomnou, pri f/1,8 treba zaostrovat na milimeter presne.

- problem moze byt s kvalitou objektivu, ze to je pevna 50-ka nic nezarucuje. Kopec tychto objektivov treba priclonit, aby mali dobru kresbu
- urobila si si doma atelier so softboxami, ale nevieme ci pouzivas trvale svetla, alebo blesky. Ak blesky, tak pouzivaj vyssiu clonu (f/8).
- zaplat si portretny workshop v atelieri, naucis sa fotit v atelieri 10x rychlejsie
 
psykora2
2019-02-20 09:17:47+01
Nikkor 50mm f1.8 je na clone 1.8 oproti inym sklam (napr. sigma art) vyrazne slabsi v ostrosti, preto je aj taky lacny, skus priclonit aspon na clonu 2.5 a vyskusaj zaostrit cez live view na oko (vylucis tym ciastocne back a front focus, ktory sa inak da doladit ak mas telo vyssej triedy), fotak daj na stativ, potom porovnaj rozne clony v PC v mierke 1:1, aspon tak zistis ci nemas vadny kus
 
gabi28
2019-02-20 09:37:05+01
Ďakujem vám 😉... Pôjdem to všetko otestovať . Pekný dník
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()