Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Kalibracia objektivu

AndrejPU
2019-05-23 18:57:43+02
Ahojte, mal by som otazku...mam zrkadlovku canon 7d a objektiv 15-85...fotim produktovu fotografiu a potrebujem kvalitne ostre fotky a po priblizeni...dnes som fotil a ked som si dal live view a zazoomoval na max manualne som zaostril odfotil dialkovym ovladacom fotky boli v pc rozmazane...tak som zapol automaticke ostrenie na objektive a niesu az take ostre ako by som potreboval ale o dost lepsie ako v manuale...kde moze byt chyba? Staci nakalibrovat objektiv alebo treba novy? A kde sa to da nakalibrovat? Ja som z Puchova...dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-23 19:27:16+02
Aku clonu si pouzil?
 
AndrejPU
2019-05-23 19:56:08+02
príspevok od: Karol Srnec
Aku clonu si pouzil?
F11 a skusal som f16..moze to byt kvoli tomu?
 
JakubH
2019-05-23 20:14:10+02
príspevok od: AndrejPU
F11 a skusal som f16..moze to byt kvoli tomu?
A skôr aký čas si použil, keď máš pomalý čas + shity statív, ktorý sa trasie pri zachvení zrkadla tak to nebudeš mať nikdy ostré
 
AndrejPU
2019-05-23 20:17:44+02
príspevok od: JakubH
A skôr aký čas si použil, keď máš pomalý čas + shity statív, ktorý sa trasie pri zachvení zrkadla tak to nebudeš mať nikdy ostré
Cas bol do sekundy a stativ je kvalitny tam problem nebude...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-23 22:59:40+02
príspevok od: AndrejPU
F11 a skusal som f16..moze to byt kvoli tomu?
Pri f/16 sa uz moze prejavovat silnejsia difrakcia, zmakcenie kresby. Urcite to nie je na kalibraciu, ta poomaha, ked je zaostrovanie posunute, al nei ked je to cele neostre. Inak s takym zoomom sa vacsinou produktovky nefotia. Na to su vhodnejsie makroobjektivy, ktore su optimalizovane na zaostovanie zblizka.
 
JakubH
2019-05-23 23:37:05+02
príspevok od: AndrejPU
Cas bol do sekundy a stativ je kvalitny tam problem nebude...
Aby si vylúčil difrakciu, skús fotiť na F8 s pred-sklopeným zrkadlom, tak minimalizuješ aj zachvenie spôsobené zrkadlom.
 
AndrejPU
2019-05-24 05:40:10+02
príspevok od: Karol Srnec
Pri f/16 sa uz moze prejavovat silnejsia difrakcia, zmakcenie kresby. Urcite to nie je na kalibraciu, ta poomaha, ked je zaostrovanie posunute, al nei ked je to cele neostre. Inak s takym zoomom sa vacsinou produktovky nefotia. Na to su vhodnejsie makroobjektivy, ktore su optimalizovane na zaostovanie zblizka.
Takze skusit f8? Mam aj makro objektiv 60-2.8 ale kedze mam k dispozicii malu miestnost tak sa mi nevojde vsetko do jedneho zaberu
 
Peter1111
2019-05-24 09:04:56+02
Akú vzdialenosť od objektívu si použil? Každý objektív má minimálnu vzdialenosť zaostrenia...Ten tvoj min. 35cm a f16 je na neho už veľa
 
AndrejPU
2019-05-24 09:32:07+02
príspevok od: Peter1111
Akú vzdialenosť od objektívu si použil? Každý objektív má minimálnu vzdialenosť zaostrenia...Ten tvoj min. 35cm a f16 je na neho už veľa
Fotim zo vzdialenosti viac ako meter...aj na f11 to nieje tak ostre ako by som potreboval...
 
blahoslav J B Art
2019-05-24 09:56:56+02
príspevok od: AndrejPU
Fotim zo vzdialenosti viac ako meter...aj na f11 to nieje tak ostre ako by som potreboval...
a ked si fotil predtym, tak to bolo ostre? alebo je problem az v poslednej dobe?
 
AndrejPU
2019-05-24 10:54:05+02
príspevok od: blahoslav J B Art
a ked si fotil predtym, tak to bolo ostre? alebo je problem az v poslednej dobe?
To je firemny fotoaparat ja s nim nefotim dlho..asi cca mesiac a pride mi ze boli ostrejsie..ak ked sa menili trochu podmienky co sa pozadia tyka..mam tri softboxy a zelene pozadie...produkt co fotim je tmavo sedi...
 
fatality
2019-05-24 11:25:22+02
príspevok od: AndrejPU
To je firemny fotoaparat ja s nim nefotim dlho..asi cca mesiac a pride mi ze boli ostrejsie..ak ked sa menili trochu podmienky co sa pozadia tyka..mam tri softboxy a zelene pozadie...produkt co fotim je tmavo sedi...
myslim ze by bodla ukazkova foto..v co najvyssom rozliseni..inak je to len zbytocne teoretizovanie..
 
AndrejPU
2019-05-24 13:45:35+02
Tak skusal som druhy objektiv 60-2.8 macro a s tim to foti v poriadku aj s manualnym ostrenim, len ako som spominal mam obmedzene priestory a nevojde mi vsetko do zaberu...ten prvy objektiv 15-85 ma asi nejake problemy s manualnim zaostrovanim, v automate to odfoti celkom dobre ale v manualy mi vychadzaju rozmazane fotky aj ked zaustrim v automate a potom prepnem do manualu a v liveview vyzeraju zaostrene po odfoteni su rozmazane..vie mi niekto poradit? Popripade aky objektiv by bola dobra alternativa?
 
oldbas
2019-05-24 15:40:09+02
Ahoj, 15-85 používám roky, je to výborný objektiv. Napadá mě, jestli nemáš zapnutou stabilizaci obrazu. Protože, pokud je to ostré při zaostření, ale neostré po vyfocení, můžou nastat dvě varianty:
1. neostrost způsobí rozhýbání sestavy
2. při určitém čase na stativu se zapnutou stabilizací se stabilizace snaží pracovat(to je běžné i když Canon tvrdí, že objektiv pozná, že je na stativu. Nepozná)
Postupoval bych takto: Nastavil clonu na F8-11, vypnul IS a AF, zapnul live view, za pomoci náhledu hloubky ostrosti ručně zaostřil a pomocí dálkové spouště exponoval. Samozřejmostí je pevný stativ správně ustavený, kvalitní hlava, utažená destička, pevná podlaha, žádný průvan. Mělo by to být ok.
 
AndrejPU
2019-05-24 16:19:45+02
príspevok od: oldbas
Ahoj, 15-85 používám roky, je to výborný objektiv. Napadá mě, jestli nemáš zapnutou stabilizaci obrazu. Protože, pokud je to ostré při zaostření, ale neostré po vyfocení, můžou nastat dvě varianty:
1. neostrost způsobí rozhýbání sestavy
2. při určitém čase na stativu se zapnutou stabilizací se stabilizace snaží pracovat(to je běžné i když Canon tvrdí, že objektiv pozná, že je na stativu. Nepozná)
Postupoval bych takto: Nastavil clonu na F8-11, vypnul IS a AF, zapnul live view, za pomoci náhledu hloubky ostrosti ručně zaostřil a pomocí dálkové spouště exponoval. Samozřejmostí je pevný stativ správně ustavený, kvalitní hlava, utažená destička, pevná podlaha, žádný průvan. Mělo by to být ok.
Ahoj, zo stativom si nemyslim ze je problem..a stabilizaciu obrazu mam zapnutu, skusim ju vypnut...len nechapem preco na automatickom ostreni zaostri vcelku dobre a v manualy je rozmazana..pouzil som dnes f11 dialkovu spust aj predklopenie zkradla..aj som sa pokusal nastavit front focus a back focus no v manualnom ostreni mi to nic nepomohlo.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()