Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Aky objektiv na foto/video jedla?

santiago22
santiago22 2021-11-09 23:47:46+01
Zdravim. Potreboval by som poradit aky objektiv na fotenie popripade kamerovanie jedla. Pozeram po macro objektivoch, aspon tie som si vygooglil ze su najlepsie. Podla rad sa na to najlepsie hodi Canon EF 100mm F/2.8L Macro IS USM, ale je vsade nedostupny, takze sa rozhodujem este po alternative Tamron SP 90mm F/2.8 Di VC USD 1:1 Macro.

Viete odporucit nieco ine, popripade radsej pockat na dostupnost canonu alebo ist do Tamronu a budem spokojny? Objektiv bude na Canon EOS 100D. Dakujem za rady.
 
gytheio
2021-11-12 17:01:47+01
príspevok od: santiago22
Tak fotak a objektiv mam. Fotak super, no s objektivom nie som spokojny, pretoze neviem vyfotit jedlo z blizka. Proste ked si zoberies kusok kolaca a chces ho ofotit v detaile tak blizsie ako na 45cm sa nedostanes. S canon 100D to odfotim akokeby detailnejsie aj s novym objektivom aj so starym Canon EF 50mm 1:1.8 STM. Kedze to nie je FF tak je to jedlo akokeby blizsie, ak s novym fotakom je dalej, sice ked to vyrezem na rovnaku velkost je to podobne, ale nie az taky rozdiel na 1500 euro. Urcite je to perfektny objektiv ale nie na to co potrebujem. Takze vratim 1.2 a objednal som canon 100mm macro myslim ze v novom fotaku to bude super na detaily. Na video ta 1.2 z hora tiez nie je uplna pecka, pomaly to zaostruje a ked to porovnam co som tocil s iphone 12 tak nie je to brutalny rozdiel.
Objednaj 100mm a to najhlavnejsie UČ SA.
 
francesco
2021-11-12 17:43:33+01
Fotka so 60 rocnym ruskym objektivom za 20 eur.
 
gytheio
2021-11-12 18:35:52+01
príspevok od: francesco
Fotka so 60 rocnym ruskym objektivom za 20 eur.
Mne az teraz doslo, ze on vobec neovlada ani zaklady PP, on vazne myslel, ze ked si kupi spickovy objektiv bude aj spickova fotografia.
 
santiago22
2021-11-13 08:42:08+01
To som si vobec nemyslel. Len fotenie detailov s 50mm 1.2 proste pre mna nie je ono. Ten objektiv je dobry na portrety alebo fotenie jedla na tanieri ale nie detail na kusok kolaca a podobne. Vsetko mam nasvietene fotim skusam ucim sa. Aj fotka ktoru nahodil francesco je pekna ale z dialky, ja potrebujem detailnejsie, preto som stale spominal macro. Porovnaval som si foto 1.2 a 1.8 ktore mam na 100D a 6D a 1.8 co mam doma mi nakoniec uplne staci. Tesim sa na to macro.
 
gytheio
2021-11-13 09:04:26+01
príspevok od: santiago22
To som si vobec nemyslel. Len fotenie detailov s 50mm 1.2 proste pre mna nie je ono. Ten objektiv je dobry na portrety alebo fotenie jedla na tanieri ale nie detail na kusok kolaca a podobne. Vsetko mam nasvietene fotim skusam ucim sa. Aj fotka ktoru nahodil francesco je pekna ale z dialky, ja potrebujem detailnejsie, preto som stale spominal macro. Porovnaval som si foto 1.2 a 1.8 ktore mam na 100D a 6D a 1.8 co mam doma mi nakoniec uplne staci. Tesim sa na to macro.
FF s tym objektivom je ovela detailnejsi ako apsc. Tu si celkovo vela ludi myli ostrost s detailnostou. FF bez PP je horsej kvality ako apsc ale v PP sa s tym da kuzlit a to ty nevies. Mal by si vratit aj tu 6D.
 
martinmlm
2021-11-13 10:33:52+01
príspevok od: santiago22
To som si vobec nemyslel. Len fotenie detailov s 50mm 1.2 proste pre mna nie je ono. Ten objektiv je dobry na portrety alebo fotenie jedla na tanieri ale nie detail na kusok kolaca a podobne. Vsetko mam nasvietene fotim skusam ucim sa. Aj fotka ktoru nahodil francesco je pekna ale z dialky, ja potrebujem detailnejsie, preto som stale spominal macro. Porovnaval som si foto 1.2 a 1.8 ktore mam na 100D a 6D a 1.8 co mam doma mi nakoniec uplne staci. Tesim sa na to macro.
na detaily ti budú stačiť medzikrúžky za smiešny peniaz. Prikladám foto urobené s APS snímačom, Objektív 55mm f1,2 (priclonený)+medzikrúžok 16mm ...kamienky sú velké 1,2mm . Tebe na jedlo bude stačiť medzikrúžok 10mm a menej.
 
jozef84
2021-11-13 11:00:09+01
príspevok od: gytheio
FF s tym objektivom je ovela detailnejsi ako apsc. Tu si celkovo vela ludi myli ostrost s detailnostou. FF bez PP je horsej kvality ako apsc ale v PP sa s tym da kuzlit a to ty nevies. Mal by si vratit aj tu 6D.
Zaujímavý vývoj poradenstva Gypsejo. Nechal som ťa nech mu dobre poradíš, lebo Santiago22 urobil z nás dvoch kohútov. . A opäť si nesklamal. Gypsejo z teba by bol dobrý obchodník. .Ako jeden zákazník, ktorý išiel kúpiť vložky pre svoju ženu. Chystali sa na dovolenku ku jazeru. "Veď keď má krámy, tak si aj tak nevrznete, tak si kúpte udicu." Radí mu predajca. "A máte čln? Lebo z brehu aj tak nič nechytíte."Nie, veru nemám." Tak mu poradil a pýta sa:" A máte prívesný vozík na čln, aby ste ho mohli doviesť k jazeru?" "Nie veru nemám." " No a k tomu by sa vám zišlo aj nejaké terénne SUV, aby ste si to mohli aj užiť a niekde neostali visieť". Tak mu nakoniec predal auto, príves, čln, udicu a zákazníkovi, ktorý prišiel kúpiť vložky pre ženu...Bol som zvedavý akým smerom sa to celé "vyvinie" ... Zákazník chce fotiť a robiť video jedla, robiť jeho detaily a nakoniec je z toho FF zrkadlovka a portrétny objektív. A chybil zákazník, lebo si mýli ostrosť s detailnosťou, neovláda postproces a mal by vrátiť aj 6D, lebo FF zrkadlovka bez PP je horšej kvality ako apsc. To nevymyslíš .
 
martinmlm
2021-11-13 11:03:03+01
príspevok od: santiago22
To som si vobec nemyslel. Len fotenie detailov s 50mm 1.2 proste pre mna nie je ono. Ten objektiv je dobry na portrety alebo fotenie jedla na tanieri ale nie detail na kusok kolaca a podobne. Vsetko mam nasvietene fotim skusam ucim sa. Aj fotka ktoru nahodil francesco je pekna ale z dialky, ja potrebujem detailnejsie, preto som stale spominal macro. Porovnaval som si foto 1.2 a 1.8 ktore mam na 100D a 6D a 1.8 co mam doma mi nakoniec uplne staci. Tesim sa na to macro.
toto si prečítaj:
https://www.canon.sk/lenses/explore-lenses-by-photo-type/macro-lenses/
 
gytheio
2021-11-13 11:09:44+01
príspevok od: jozef84
Zaujímavý vývoj poradenstva Gypsejo. Nechal som ťa nech mu dobre poradíš, lebo Santiago22 urobil z nás dvoch kohútov. . A opäť si nesklamal. Gypsejo z teba by bol dobrý obchodník. .Ako jeden zákazník, ktorý išiel kúpiť vložky pre svoju ženu. Chystali sa na dovolenku ku jazeru. "Veď keď má krámy, tak si aj tak nevrznete, tak si kúpte udicu." Radí mu predajca. "A máte čln? Lebo z brehu aj tak nič nechytíte."Nie, veru nemám." Tak mu poradil a pýta sa:" A máte prívesný vozík na čln, aby ste ho mohli doviesť k jazeru?" "Nie veru nemám." " No a k tomu by sa vám zišlo aj nejaké terénne SUV, aby ste si to mohli aj užiť a niekde neostali visieť". Tak mu nakoniec predal auto, príves, čln, udicu a zákazníkovi, ktorý prišiel kúpiť vložky pre ženu...Bol som zvedavý akým smerom sa to celé "vyvinie" ... Zákazník chce fotiť a robiť video jedla, robiť jeho detaily a nakoniec je z toho FF zrkadlovka a portrétny objektív. A chybil zákazník, lebo si mýli ostrosť s detailnosťou, neovláda postproces a mal by vrátiť aj 6D, lebo FF zrkadlovka bez PP je horšej kvality ako apsc. To nevymyslíš .
Ze ty nevies o com bola rec sa vobec nedivim, santiago vie o foteni viac ako ty.
 
jozef84
2021-11-13 11:15:32+01
príspevok od: gytheio
Ze ty nevies o com bola rec sa vobec nedivim, santiago vie o foteni viac ako ty.
Gypsejo ja so Santiagom nesúťažím. A všimol si si, že som ťa pochválil? Si veľmi dobrý predajca. . Z teba musí mať žena radosť, keď ťa pustí niečo kúpiť do obchodu.
 
martinmlm
2021-11-13 12:28:18+01
príspevok od: santiago22
To som si vobec nemyslel. Len fotenie detailov s 50mm 1.2 proste pre mna nie je ono. Ten objektiv je dobry na portrety alebo fotenie jedla na tanieri ale nie detail na kusok kolaca a podobne. Vsetko mam nasvietene fotim skusam ucim sa. Aj fotka ktoru nahodil francesco je pekna ale z dialky, ja potrebujem detailnejsie, preto som stale spominal macro. Porovnaval som si foto 1.2 a 1.8 ktore mam na 100D a 6D a 1.8 co mam doma mi nakoniec uplne staci. Tesim sa na to macro.
dám ešte výrez, lebo na tej prvej dobre nevidno, aby si mal predstavu čo sa dá za minimálnu investíciu. Rozdiel medzi medzikrúžkom a macro objektívom je že:
1.medzikrúžok: -cena 9,-(bez kontaktov) -až 100,-(s kontaktmi)
-musíš odkrývať snímač pri nasadzovaní a dostane sa ti naň prach
-obmedzí sa ti rozsah zaostrovania, čiše budeš môcť fotoť len vo vzdialenosti asi medzi 10-50cm

2.macro objektív: cena nový približne 500-2500,-
-nemusíš ho dávať dole z tela, lebo ťi zaostrí od min. po nekonečno

Medzikrúžky môžeš používať súčasne s macroobjektívom
 
gytheio
2021-11-13 12:55:35+01
príspevok od: martinmlm
dám ešte výrez, lebo na tej prvej dobre nevidno, aby si mal predstavu čo sa dá za minimálnu investíciu. Rozdiel medzi medzikrúžkom a macro objektívom je že:
1.medzikrúžok: -cena 9,-(bez kontaktov) -až 100,-(s kontaktmi)
-musíš odkrývať snímač pri nasadzovaní a dostane sa ti naň prach
-obmedzí sa ti rozsah zaostrovania, čiše budeš môcť fotoť len vo vzdialenosti asi medzi 10-50cm

2.macro objektív: cena nový približne 500-2500,-
-nemusíš ho dávať dole z tela, lebo ťi zaostrí od min. po nekonečno

Medzikrúžky môžeš používať súčasne s macroobjektívom
Ta kvalita je velmi zla.
 
martinmlm
2021-11-13 13:04:56+01
príspevok od: gytheio
Ta kvalita je velmi zla.

netvrdím, že sa to nedá urobiť lepšie. Tiež som len amatér
 
jozef84
2021-11-13 14:29:54+01
príspevok od: martinmlm

netvrdím, že sa to nedá urobiť lepšie. Tiež som len amatér
Martin,Gypsovi sa nezavďačíš, keď mu zachraňuješ reputáciu poradcu medzikrúžkami a ukážeš, že sa to dá aj s tým objektívom, čo poradil. Neocení to. On je už profesionál, my len amatéri, čo vedia ho...no.
 
martinmlm
2021-11-13 14:52:15+01
príspevok od: jozef84
Martin,Gypsovi sa nezavďačíš, keď mu zachraňuješ reputáciu poradcu medzikrúžkami a ukážeš, že sa to dá aj s tým objektívom, čo poradil. Neocení to. On je už profesionál, my len amatéri, čo vedia ho...no.
ja viem, čo tým myslel. Mňa jeho kritika posúva za čo som mu vďačný a ten komentár bol odplata
 
gytheio
2021-11-13 17:39:35+01
príspevok od: martinmlm
ja viem, čo tým myslel. Mňa jeho kritika posúva za čo som mu vďačný a ten komentár bol odplata
Prosim ta toho mantinela nad tebou si nevsimaj, nebola to nijaka odplata. Ja viem ako foti 50rocny Helios, nehodi sa na taketo fotografie. On chce naozaj fotit detailnu strukturu listkoveho cesta. Tie medzikruzky nepoznam ale myslim, ze tomu nepomozu, teda neviem na tej 50tke...
To mas tak, keby ovladal PP nafotil by to s tou 50tkou tak isto ako zo 100. 50tokou fotia profesionaly portrety preto lebo je schopna odfotit kazdy detail. Makro objektiv odfoti super ostro aj detaily a 50 to odfoti tak isto ale bez upravy to posobi ako rozostrene, preto sa zda, ze nie je ostra a tam prave treba to PP.
 
gytheio
2021-11-13 17:40:24+01
príspevok od: martinmlm
ja viem, čo tým myslel. Mňa jeho kritika posúva za čo som mu vďačný a ten komentár bol odplata
To hovno nad tebou nevie precitat ani moj nik.
 
santiago22
2021-11-13 18:03:39+01
Tu 6D si necham som spokojny. Ako som pisal ja nie som profesional ale amater a snazim sa v tom zlepsovat, pre priklad nahravam 2x foto, preslo to aj PP, proste sa ucim, preto som si prisiel pytat aj rady od skusenejsich. Takze poprosim ak sa da vecne poradit k fotografiam, nie aby som fotak vratil a podobne.
 
gytheio
2021-11-13 18:11:59+01
príspevok od: santiago22
Tu 6D si necham som spokojny. Ako som pisal ja nie som profesional ale amater a snazim sa v tom zlepsovat, pre priklad nahravam 2x foto, preslo to aj PP, proste sa ucim, preto som si prisiel pytat aj rady od skusenejsich. Takze poprosim ak sa da vecne poradit k fotografiam, nie aby som fotak vratil a podobne.
Preco si nenapisal cim si to odfotil?
 
martinmlm
2021-11-13 18:12:58+01
príspevok od: gytheio
Prosim ta toho mantinela nad tebou si nevsimaj, nebola to nijaka odplata. Ja viem ako foti 50rocny Helios, nehodi sa na taketo fotografie. On chce naozaj fotit detailnu strukturu listkoveho cesta. Tie medzikruzky nepoznam ale myslim, ze tomu nepomozu, teda neviem na tej 50tke...
To mas tak, keby ovladal PP nafotil by to s tou 50tkou tak isto ako zo 100. 50tokou fotia profesionaly portrety preto lebo je schopna odfotit kazdy detail. Makro objektiv odfoti super ostro aj detaily a 50 to odfoti tak isto ale bez upravy to posobi ako rozostrene, preto sa zda, ze nie je ostra a tam prave treba to PP.
santiago potrebuje macro objektív ale nie 100mm, ale medzi 35 až 85mm, čo canon má v ponuke. alebo od iného výrobcu s canon bajonetom a plynulým a bezhlučným zaostrovaním kôli videu......


čo sa týka jozef84....už je neskoro, už sme kamoši
...prsteň nebol fotený heliosom ale olympusom 55 f1,2....chybne som hore uviedol ohnisko, za čo sa ospravedlňujem.
 
Strana 4 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()