Hore
Fórum » Blesky
 

Vlastnoručne prerobený TTL odpaľovač blesku?

Pentaxfan
2012-11-18 23:10:41+01
Zdravím všetkých,
fotím na Pentax a do názvu témy som značku naschvál nedával, pretože budem rád, keď sa sem pozrú aj Nikoňáci, Canoňáci a iní -áci a možno sa nájde niekto, kto bude vedieť fundovane odpovedať.
Ako je známe (minimálne Pentaxákom), pre Pentax zatiaľ neexistujú diaľkové odpaľovače bleskov, ktoré by podporovali P-TTL. S bleskami mimo foťáku mám zatiaľ skôr teoretické než praktické skúsenosti, ale už som dosť o tom čítal a premýšľal a tak by ma zaujímalo, či by sa taký odpaľovač nedal vyrobiť (prerobiť) doma. Napríklad, existujú i-TTL odpaľovače pre Nikon. Rozloženie kontaktov sa veľmi podobá na rozloženie u Pentaxu, na pohľad sa mi zdá, že počet kontaktov sedí - ale fungovať to určite nebude, to by bolo príliš jednoduché a už by sa to dávno používalo. Zrejme sú tam milimetrové rozdiely v rozmiestnení a tak keby som dal Pentax blesk na odpaľovač určený pre Nikon, kontakty (okrem stredového) by sa nedotýkali a tak by P-TTL nefungovalo. ALE - čo keby som zobral vysielač a prijímač s podporou i-TTL pre Nikon a z nich by som odstránil Nikoňácku päticu a priletoval tam Pentaxovú päticu? Je niečo, čo by bránilo fungovaniu takejto prerábky? Nejaký "protokol", nejaká špeciálna postupnosť signálov, ktorá sa môže líšiť medzi Nikonom a Pentaxom? Logika mi hovorí - ak je počet kontaktov u Nikonu a Pentaxu rovnaký, čo záleží na tom, akú kto používa postupnosť signálov? Jediné, čo vysielač robí je, že vysiela signály (ktoré dostane z tela) a jediné, čo prijímač robí je, že tie signály prijíma a odovzdáva ich blesku. Čiže ak by som dokázal vytvoriť správny kontakt, malo by to fungovať, nie?
Očakávam negatívne odpovede, lebo inštinkt mi hovorí, že keby to bolo iba takéto jednoduché, už by to dávno niekto vyrábal, pravdepodobne Číňania Ale potešilo by ma, keby tí, čo v skutočnosti nechcú poradiť, radšej pomlčali, a tí, ktorí do toho trochu vidia, keby napísali, čo o tom vedia Vopred ďakujem za info a názory.
 
tomis.ales
2012-11-18 23:31:47+01
Zabudni na to. Kazdy vyrobca ma iny system. Neexistuje ziadny sposob ako toto vyriesit. Preco nejde soft pre Apple na PC? Pre to iste
 
Paulie
2012-11-19 00:09:50+01
Nedá sa. S kontaktami to nemá nič spoločné, inak odpovedal si si v druhej polovici svojho príspevku.
Jeden odpalovač som našiel, ale žeby to niekto predával...?
http://www.aokatec.com/AK-TTL.html
 
xmartankox
2012-11-19 00:19:03+01
príspevok od: Paulie
Nedá sa. S kontaktami to nemá nič spoločné, inak odpovedal si si v druhej polovici svojho príspevku.
Jeden odpalovač som našiel, ale žeby to niekto predával...?
http://www.aokatec.com/AK-TTL.html
Ani to netrvalo dlho

http://www.ebay.de/itm/AK-TTL-RX-Wireless-TTL-flash-trigger-RX-receiver-for-Nikon-Canon-Pentax-Sony-/261089613586?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item3cca275712#ht_500wt_851
 
Paulie
2012-11-19 00:29:25+01
príspevok od: xmartankox
Ani to netrvalo dlho

http://www.ebay.de/itm/AK-TTL-RX-Wireless-TTL-flash-trigger-RX-receiver-for-Nikon-Canon-Pentax-Sony-/261089613586?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item3cca275712#ht_500wt_851
No vidíš. Cez ébaya nekupujem, takže tam som nepozeral. Jeden mi môžeš kúpiť na vánoce.
 
Pentaxfan
2012-11-19 09:34:10+01
Dík za odpovede. O Aokatec-och viem, zdá sa dokonca, že to skutočne funguje, ale koľko vydrží baterka vo foťáku, keď pri každom zábere sa musí odpáliť interný blesk? No neviem... akože riešenie vymysleli, ale neviem, či praktické.
Čakal som odpovede typu, že "takto sa to nebude dať". Ale v časoch, keď ľudstvo riadi sondy na Marse, jednoducho neberiem odpoveď od tomis.ales, že "neexistuje žiadny spôsobo, ako toto vyriešiť" - sorry, ale nie Keď to vyriešili Canon a Nikon, tak existuje spôsob, ako to vyriešiť, len to zrejme nebude spôsob, ktorý navrhujem.
Kurník, keď vezmem kábel pre externý blesk, tak v pohode fotím v režime P-TTL s bleskom mimo foťáku, a to len vďaka tomu, že mám na foťáku kontakty, povedzme, A, B, C, D, E, a na blesku A, B, C, D, E, a tieto sú jednoducho prepojené piatimi drôtikmi, ktoré sú ukryté v kábli. A ja nechcem posielať sondu na Mars, ja chcem len obyčajnú, jednoduchú vec - vymeniť tieto viditeľné a hmatateľné drôtiky za neviditeľné signály. To predsa nemôže byť také zložité. Vie mi niekto povedať okrem "Neexistuje žiadny spôsob, ako toto vyriešiť" a "Nedá sa. S kontaktami to nemá nič spoločné" (a s čím teda?), buď spôsob, ako by sa to aspoň teoreticky dalo, alebo teda príčinu, PREČO sa to nedá? Vie niekto konkrétny technický zádrhel, prečo sa to nedá? Nech mám pokoj v duši a už nešpekulujem
 
noske
2012-11-19 09:42:47+01
príspevok od: Pentaxfan
Dík za odpovede. O Aokatec-och viem, zdá sa dokonca, že to skutočne funguje, ale koľko vydrží baterka vo foťáku, keď pri každom zábere sa musí odpáliť interný blesk? No neviem... akože riešenie vymysleli, ale neviem, či praktické.
Čakal som odpovede typu, že "takto sa to nebude dať". Ale v časoch, keď ľudstvo riadi sondy na Marse, jednoducho neberiem odpoveď od tomis.ales, že "neexistuje žiadny spôsobo, ako toto vyriešiť" - sorry, ale nie Keď to vyriešili Canon a Nikon, tak existuje spôsob, ako to vyriešiť, len to zrejme nebude spôsob, ktorý navrhujem.
Kurník, keď vezmem kábel pre externý blesk, tak v pohode fotím v režime P-TTL s bleskom mimo foťáku, a to len vďaka tomu, že mám na foťáku kontakty, povedzme, A, B, C, D, E, a na blesku A, B, C, D, E, a tieto sú jednoducho prepojené piatimi drôtikmi, ktoré sú ukryté v kábli. A ja nechcem posielať sondu na Mars, ja chcem len obyčajnú, jednoduchú vec - vymeniť tieto viditeľné a hmatateľné drôtiky za neviditeľné signály. To predsa nemôže byť také zložité. Vie mi niekto povedať okrem "Neexistuje žiadny spôsob, ako toto vyriešiť" a "Nedá sa. S kontaktami to nemá nič spoločné" (a s čím teda?), buď spôsob, ako by sa to aspoň teoreticky dalo, alebo teda príčinu, PREČO sa to nedá? Vie niekto konkrétny technický zádrhel, prečo sa to nedá? Nech mám pokoj v duši a už nešpekulujem
http://www.ebay.com/itm/NEW-BATTERY-D-LI90-DLI90-for-PENTAX-K-7-K-7D-K-5-645D-CAMERA-Free-Shipping-/300786501503?pt=US_Camera_Battery_Grips&hash=item460845c77f



ale pozor na ebay ... cinania maju teraz nejaky problem s vyvazanim ... cakam uz mesiac na dve zasielky
 
Pentaxfan
2012-11-19 09:57:16+01
príspevok od: noske
http://www.ebay.com/itm/NEW-BATTERY-D-LI90-DLI90-for-PENTAX-K-7-K-7D-K-5-645D-CAMERA-Free-Shipping-/300786501503?pt=US_Camera_Battery_Grips&hash=item460845c77f



ale pozor na ebay ... cinania maju teraz nejaky problem s vyvazanim ... cakam uz mesiac na dve zasielky
Ja nevravím, že sa nedajú lacno kúpiť, mám 2 tieto čínske, len hovorím, že to môže byť nepraktické, keď fotíš napríklad svadbu, nosiť po vačkoch náhradné baterky a vymieňať ich napr. zrovna keď sa deje niečo krátko trvajúce a pominuteľné... Zvlášť teda, keď človek vie, že určite existuje aj iné riešenie, keď na Nikon aj Canon sa to vyrobiť dá.
Z Hong Kongu mi bežne chodia veci cca za 3 týždne, takže kvôli týždňu navyše by som sa ešte neznepokojoval.
 
haplo602
2012-11-19 10:39:16+01
príspevok od: Pentaxfan
Dík za odpovede. O Aokatec-och viem, zdá sa dokonca, že to skutočne funguje, ale koľko vydrží baterka vo foťáku, keď pri každom zábere sa musí odpáliť interný blesk? No neviem... akože riešenie vymysleli, ale neviem, či praktické.
Čakal som odpovede typu, že "takto sa to nebude dať". Ale v časoch, keď ľudstvo riadi sondy na Marse, jednoducho neberiem odpoveď od tomis.ales, že "neexistuje žiadny spôsobo, ako toto vyriešiť" - sorry, ale nie Keď to vyriešili Canon a Nikon, tak existuje spôsob, ako to vyriešiť, len to zrejme nebude spôsob, ktorý navrhujem.
Kurník, keď vezmem kábel pre externý blesk, tak v pohode fotím v režime P-TTL s bleskom mimo foťáku, a to len vďaka tomu, že mám na foťáku kontakty, povedzme, A, B, C, D, E, a na blesku A, B, C, D, E, a tieto sú jednoducho prepojené piatimi drôtikmi, ktoré sú ukryté v kábli. A ja nechcem posielať sondu na Mars, ja chcem len obyčajnú, jednoduchú vec - vymeniť tieto viditeľné a hmatateľné drôtiky za neviditeľné signály. To predsa nemôže byť také zložité. Vie mi niekto povedať okrem "Neexistuje žiadny spôsob, ako toto vyriešiť" a "Nedá sa. S kontaktami to nemá nič spoločné" (a s čím teda?), buď spôsob, ako by sa to aspoň teoreticky dalo, alebo teda príčinu, PREČO sa to nedá? Vie niekto konkrétny technický zádrhel, prečo sa to nedá? Nech mám pokoj v duši a už nešpekulujem
iny komunikacny protokol ... so zadratovanim kontaktov to nema nic spolocne ...

ak to chces po lopate:

canon keca medzi bleskami cinsky
nikon korejsky
pentax japonsky

ty navrhujes zobrat nikon odpalovac a preucit ho z korejciny do japonciny ...
 
netmouse
2012-11-19 11:13:14+01
viem ze to nepojde ... ja mam Blesk Sigma EF-500ST na minoltu / sony a tie maju iny "Hotshoe" konektor... existuje na to redukcia ... ale ani snou to neslo ... a teraz idem k podstatu veci ...
nakoniec som pisal do Sigmy na support ... kompaktibilita tam nie je, iny komunikacny protokol ...
s konektorom Hotshoe by nemal byt problem ten je normovany ...

alebo z: http://forums.dpreview.com/forums/post/33048482
The Pentax and Nikon are based around the same contact pattern whilst the Canon is completely different.
The other issue are the pinout protocol differences.
 
WildSammy
2012-11-19 13:21:42+01
jedna vec.. kontakty Nikon a Pentax su totozne.. blesky sa daju nasadit a dokonca funguje aj TTL (otazne je, ci spravne).. napr. na Pentax fotaku sa chyti SB-700 a na Nikone AF540FGZ.. osobne som to vsak neskusal a ani by som neriskoval, ale zopar spekulacii sa da najst na nete.. cize ak by si sa rozhodol prerobit odpalovak, asi by som skusil pre Nikon, resp. ak su totozne sanky, tak moc prerabat netreba a rovno to treba skusit.. je to vsak na vlastne roziko.. rozne znacky(Nikon/Pentax) mozu pouzivat roznu voltaz na komunikacnom pine, takze aby to nieco neodpalilo. Ak by voltaz sedela, co by bolo fajn zmerat, potom by to bolo bezpecne a max si nebudu rozumiet v TTL komunikacii.
 
WildSammy
2012-11-19 13:23:29+01
aj ked rozlozenie pinov sedi, moze byt ich funkcia rozna, cize je to fakt na vlastne riziko oplatilo by sa to vyskusat so starsimi fotakmi, ktorych by nebolo luto ak by sa nieco stalo.. predpokladam, ze ohrozeny je viacej fotak ako blesk
 
WildSammy
2012-11-19 13:26:31+01
canon e-ttlII a sony adi je zrejme odlisne, ale predpokladam, ze i-ttl, p-ttl a e-ttl(1) su si podobne protokoly..
 
WildSammy
2012-11-19 13:29:06+01
zislo by sa najst popis funkcie pinov pri p-ttl a pri i-ttl, ci su totozne
 
WildSammy
2012-11-19 13:34:48+01
takze je to rozdielne, ale nie az tak moc

Pentax: http://www.bdimitrov.de/kmp/technology/hot-shoe/index.html
Nikon: http://dptnt.com/2010/04/nikon-flash-interface/
 
WildSammy
2012-11-19 13:51:12+01
teoreticky by stacilo prehodit dva kabliky.. Ready a Mode (Data / Clock) a vyskusat to
 
noske
2012-11-19 20:12:09+01
príspevok od: Pentaxfan
Ja nevravím, že sa nedajú lacno kúpiť, mám 2 tieto čínske, len hovorím, že to môže byť nepraktické, keď fotíš napríklad svadbu, nosiť po vačkoch náhradné baterky a vymieňať ich napr. zrovna keď sa deje niečo krátko trvajúce a pominuteľné... Zvlášť teda, keď človek vie, že určite existuje aj iné riešenie, keď na Nikon aj Canon sa to vyrobiť dá.
Z Hong Kongu mi bežne chodia veci cca za 3 týždne, takže kvôli týždňu navyše by som sa ešte neznepokojoval.
myslim, ze nemas sancu vystrielat dve sady bateriek v batterygripe .. to by si musel byt gulometcik.

a tu informaciu o probleme s vyvazanim v cine mam od dvoch predajcov, ktory sa mi uz mesiac ospravedlnuju
 
Pentaxfan
2012-11-19 23:25:18+01
príspevok od: WildSammy
teoreticky by stacilo prehodit dva kabliky.. Ready a Mode (Data / Clock) a vyskusat to
Nooo, konečne niekto, kto hovorí trochu konkrétnejšie (WildSammy), super! Ďakujem aj za komenty od ostatných, v podstate sa zhodneme, že to (zatiaľ) nejde, len som chcel také skôr technickejšie vysvetlenie, prečo nie (že čo vlastne je iné v tom komunikačnom protokole - iné napätie? Poradie signálov? Prečo sa to nedá zmeniť? ...atď), a nie také obrazné, že "kórejsky-japonsky"...
Určite to technicky možné je, a aj keď to asi ja nevyriešim, díky, Sammy, za linky napr. na to usporiadanie kontaktov - to som zatiaľ nikde nevidel. Už to len fakt skúšať na telách, ktoré by mi nevadilo, keby odišli - a také nemám...
K tej veľkosti napätia - myslíš, že by sa to dalo zmerať? Nebol by problém v krátkosti trvania? Ľahko zmeriaš napätie baterky, lebo tá ho dáva furt, v kuse, ale napätie na jednotlivých kontaktoch pätice tam bude zrejme len veľmi krátku chvíľu - zaregistroval by to merák?
Ešte sa opýtam - prečo myslíš, že je ohrozený viacej foťák ako blesk? Nemám predstavu, čo sa deje pri P-TTL medzi telom a bleskom z hľadiska napätí, tak preto sa pýtam. Skôr by som si laicky predstavoval, že foťák je ten, ktorý nejaké napätie dáva (a teda že ak bude náhodou príliš vysoké, tak odíde blesk). A že blesk "len odpovedá", že komunikuje nejakým malým napätím - a že telo by teda nemalo byť ohrozené? To je moja jednoduchá predstava. Nevieš to nejako podložiť, prečo si myslíš, že foťák je viac ohrozený?

A zareagujem tu aj na koment od noskeho - no, možno máš pravdu, že vybiť dve baterky by chvíľu trvalo, takže možno ani s tými Aokatecmi by to nemuselo byť beznádejné. Ale aspoň v teoretickej rovine sa isto zhodneme, že skrátka keď neblýskaš, vydržíš oveľa dlhšie, než keď blýskaš stále. Ja skrátka hľadám (aspoň teoretické) riešenie, ktoré by sa priblížilo tomu, čo má Canon, Nikon.
 
WildSammy
2012-11-20 10:31:25+01
príspevok od: Pentaxfan
Nooo, konečne niekto, kto hovorí trochu konkrétnejšie (WildSammy), super! Ďakujem aj za komenty od ostatných, v podstate sa zhodneme, že to (zatiaľ) nejde, len som chcel také skôr technickejšie vysvetlenie, prečo nie (že čo vlastne je iné v tom komunikačnom protokole - iné napätie? Poradie signálov? Prečo sa to nedá zmeniť? ...atď), a nie také obrazné, že "kórejsky-japonsky"...
Určite to technicky možné je, a aj keď to asi ja nevyriešim, díky, Sammy, za linky napr. na to usporiadanie kontaktov - to som zatiaľ nikde nevidel. Už to len fakt skúšať na telách, ktoré by mi nevadilo, keby odišli - a také nemám...
K tej veľkosti napätia - myslíš, že by sa to dalo zmerať? Nebol by problém v krátkosti trvania? Ľahko zmeriaš napätie baterky, lebo tá ho dáva furt, v kuse, ale napätie na jednotlivých kontaktoch pätice tam bude zrejme len veľmi krátku chvíľu - zaregistroval by to merák?
Ešte sa opýtam - prečo myslíš, že je ohrozený viacej foťák ako blesk? Nemám predstavu, čo sa deje pri P-TTL medzi telom a bleskom z hľadiska napätí, tak preto sa pýtam. Skôr by som si laicky predstavoval, že foťák je ten, ktorý nejaké napätie dáva (a teda že ak bude náhodou príliš vysoké, tak odíde blesk). A že blesk "len odpovedá", že komunikuje nejakým malým napätím - a že telo by teda nemalo byť ohrozené? To je moja jednoduchá predstava. Nevieš to nejako podložiť, prečo si myslíš, že foťák je viac ohrozený?

A zareagujem tu aj na koment od noskeho - no, možno máš pravdu, že vybiť dve baterky by chvíľu trvalo, takže možno ani s tými Aokatecmi by to nemuselo byť beznádejné. Ale aspoň v teoretickej rovine sa isto zhodneme, že skrátka keď neblýskaš, vydržíš oveľa dlhšie, než keď blýskaš stále. Ja skrátka hľadám (aspoň teoretické) riešenie, ktoré by sa priblížilo tomu, čo má Canon, Nikon.
vzhladom k informaciam na tych linkoch, kde su usporiadania pinov je komunikacne napatie(0/1) take nizke, ze podla mna neodide blesk ani fotak.. max.. to nebude so sebou fungovat.. kazdopadne pin mode na pentaxe = pinu data na nikone a pin ready na pentaxe = pinu clock na nikone tieto dva piny su na pentaxe naopak ako na nikone a preto to bez upravy nepojde btw.. komunikacny protokol p-ttl, i-ttl je podla mna to iste, niekto to vymyslel a jednotlive znacky si to uz oznacuju po svojom.. samozrejme uz CLS je daco ine, ale tie ttl odpalovaky funguju kvazi ako predlzeny kabel, takze teoreticky by to mohlo ist chcelo by to dakoho, co ma na to zdroje, cas a vedomosti to vyskusat
 
WildSammy
2012-11-20 10:35:52+01
este jedna vec.. odpalovak prenasa len informaciu so sanok do radia.. podla mna odpalovaku je jedno, ci je to p-ttl alebo i-tll a keby sa prehodili piny, aby boli pentax kompatibilne, tak podla mna by to islo.. je to vsak len teoria, chcelo by to prax
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()