Hore
Fórum » Blesky
 

Vlastnoručne prerobený TTL odpaľovač blesku?

Pentaxfan
Pentaxfan 2012-11-18 23:10:41+01
Zdravím všetkých,
fotím na Pentax a do názvu témy som značku naschvál nedával, pretože budem rád, keď sa sem pozrú aj Nikoňáci, Canoňáci a iní -áci a možno sa nájde niekto, kto bude vedieť fundovane odpovedať.
Ako je známe (minimálne Pentaxákom), pre Pentax zatiaľ neexistujú diaľkové odpaľovače bleskov, ktoré by podporovali P-TTL. S bleskami mimo foťáku mám zatiaľ skôr teoretické než praktické skúsenosti, ale už som dosť o tom čítal a premýšľal a tak by ma zaujímalo, či by sa taký odpaľovač nedal vyrobiť (prerobiť) doma. Napríklad, existujú i-TTL odpaľovače pre Nikon. Rozloženie kontaktov sa veľmi podobá na rozloženie u Pentaxu, na pohľad sa mi zdá, že počet kontaktov sedí - ale fungovať to určite nebude, to by bolo príliš jednoduché a už by sa to dávno používalo. Zrejme sú tam milimetrové rozdiely v rozmiestnení a tak keby som dal Pentax blesk na odpaľovač určený pre Nikon, kontakty (okrem stredového) by sa nedotýkali a tak by P-TTL nefungovalo. ALE - čo keby som zobral vysielač a prijímač s podporou i-TTL pre Nikon a z nich by som odstránil Nikoňácku päticu a priletoval tam Pentaxovú päticu? Je niečo, čo by bránilo fungovaniu takejto prerábky? Nejaký "protokol", nejaká špeciálna postupnosť signálov, ktorá sa môže líšiť medzi Nikonom a Pentaxom? Logika mi hovorí - ak je počet kontaktov u Nikonu a Pentaxu rovnaký, čo záleží na tom, akú kto používa postupnosť signálov? Jediné, čo vysielač robí je, že vysiela signály (ktoré dostane z tela) a jediné, čo prijímač robí je, že tie signály prijíma a odovzdáva ich blesku. Čiže ak by som dokázal vytvoriť správny kontakt, malo by to fungovať, nie?
Očakávam negatívne odpovede, lebo inštinkt mi hovorí, že keby to bolo iba takéto jednoduché, už by to dávno niekto vyrábal, pravdepodobne Číňania Ale potešilo by ma, keby tí, čo v skutočnosti nechcú poradiť, radšej pomlčali, a tí, ktorí do toho trochu vidia, keby napísali, čo o tom vedia Vopred ďakujem za info a názory.
 
S3030150
2012-11-21 15:54:48+01
trochu som o tom cital, chcel by som doplnit pocketwizardu. pri pouziti pocketwizard a podobnych radiovych x-TTL zariadeniach telo vidi pripojeny jeden x-TTL "blesk" (PW transceiver alebo transmitter) a s nim komunikuje prislusnym protokolom. PW transceiver s prijimacmi komunikuje pravdepodobne nejakym svojim protokolom a PW prijimace s bleskami znova x-TTL protokolom, riadia vpodstate len pre-flash a silu hlavneho zablesku podla nastavenia na transceiveri. telo nevie o tom, ze ma pripojenych viac bleskov, preto si dovolim tvrdit, ze tvrdenie kolegy WildSammy, ze je to len predlzeny kabel, je blbost.

a mozeme si byt isti, ze hoci az tri pismena v nazvoch P-TTL a i-TTL su rovnake, ani zdaleka nebude rovnaky komunikacny protokol u Pentaxu a Nikonu. prehodit piny skusit mozes, ale som si isty, ze to fungovat nebude
 
S3030150
2012-11-21 15:56:56+01
príspevok od: WildSammy
ja som neriesil zlozite odpalovace a skupiny, ale jednoduchy TTL odpalovac.. inac preco neexistuje iTTL kabel na viac bleskov neviem, ale kedysi som mal pentax a v pohode som pouzivat 2x AF540FGZ blesk cez TTL kabel.. bolo to tak, ze na telo sa nasadila pentax TTL kocka a mala po stranach srobovaci vyvod pre ttl kabel.. p-ttl bolo funkcne so vsetkymi bleskami.. mohol si takto pripojit 2 az 3.. cize si nemyslim, ze by to mal byt az taky problem.. ano, skupiny a rozsirene funkcie jednotlivych zniaciek budu problematicke/nekompatibilne, ale ak by sa jednalo o prenos ttl radiom bez akych kolvek specialit a dialkovej regulacie vykonu a pod., myslim si, ze by to mohlo fungovat.. kazdopadne tu vsak len teoretizujeme..
mas niekde oznacenie tej TTL kocky ?
 
Daniel.U
2012-11-21 16:01:48+01
príspevok od: Pentaxfan
Z tvojich otázok mám pocit, že vieš, že to tak nefunguje a že možno dokonca vieš, ako to funguje. Nebolo by konštruktívnejšie napísať to, čo vieš, ako klásť otázky, ktoré vlastne nechceš položiť, pretože poznáš na ne odpoveď? Ja som založil vlákno, aby som sa dozvedel čo najviac informácií, a nie aby si tu pisatelia dokazovali, ako sa kto mýli.

Pre tomis.ales: Díky za tip, skúsim, aj keď veľa nádeje do toho nedávam Ale teoreticky, keby napísalo veľa ľudí, možno by sa niečo udialo... takže skúsim.

Pre Daniel.U: (prečo si niekto kúpi niečo iné ako Canon alebo Nikon) - žeby pre lepší pomer cena/výkon? A že pri kúpe prvej zrkadlovky neriešiš rádiové odpaľovače, lebo ani nevieš, že existujú? Napríklad preto.

Pre haplo602: To môže byť pravda, pri skupinách to môže byť iné a úplne komplikovanejšie. Tam zrejme nejaké podomácky upravené riešenie už nebude fungovať, aj keby náhodou pri jednom blesku fungovalo. Díky aj za takéto informácie, človeku to poskytne nové uhly pohľadu.
profi TTL radia su drahsie jak tvoj Pentax. Mozno by bolo jednoduchsie ten Pentax predat. To nehovorim v zlom, ja chapem, ze ked clovek zacina rozmysla inak. Ale ak chces rozsirovat vybavu, je jednoduchsie zmenit znacku.
 
S3030150
2012-11-21 16:06:44+01
príspevok od: WildSammy
ja som neriesil zlozite odpalovace a skupiny, ale jednoduchy TTL odpalovac.. inac preco neexistuje iTTL kabel na viac bleskov neviem, ale kedysi som mal pentax a v pohode som pouzivat 2x AF540FGZ blesk cez TTL kabel.. bolo to tak, ze na telo sa nasadila pentax TTL kocka a mala po stranach srobovaci vyvod pre ttl kabel.. p-ttl bolo funkcne so vsetkymi bleskami.. mohol si takto pripojit 2 az 3.. cize si nemyslim, ze by to mal byt az taky problem.. ano, skupiny a rozsirene funkcie jednotlivych zniaciek budu problematicke/nekompatibilne, ale ak by sa jednalo o prenos ttl radiom bez akych kolvek specialit a dialkovej regulacie vykonu a pod., myslim si, ze by to mohlo fungovat.. kazdopadne tu vsak len teoretizujeme..
to bude asi toto: http://www.pentaximaging.com/accessories/Hot-Shoe_Adapter_F#!product-highlights

ok, dva blesky u pentaxu pojdu, evidentne z blesku nelezie nic do tela (odkial telo vie, ze ma blesk nastavene TTL-BL alebo redukciu cervenych oci a co sa stane, ak to maju dva pripojene blesky nastavene inac, to je otazne), beriem spat ze je blbost ten predlzeny kabel. kazdopadne, kazde radio ti oneskori blesk, co narobi problemy so synchronizaciou, takze zrovna predlzenym kablom by som to uplne nenazval.
 
WildSammy
2012-11-21 16:38:58+01
príspevok od: S3030150
mas niekde oznacenie tej TTL kocky ?
hm.. nemam.. predal som ju aj s komplet Pentax vybavou, ale mozem Ti to pohladat na nete.. bola to vsak starsia zalezitost este z ery nedavnej kinofilmovej doby.. na sebe hore mala normalne sanky pre blesk a na boku mala but jeden alebo dva vyvody pre nasrobovanie ttl kablu..
 
WildSammy
2012-11-21 16:44:20+01
príspevok od: S3030150
to bude asi toto: http://www.pentaximaging.com/accessories/Hot-Shoe_Adapter_F#!product-highlights

ok, dva blesky u pentaxu pojdu, evidentne z blesku nelezie nic do tela (odkial telo vie, ze ma blesk nastavene TTL-BL alebo redukciu cervenych oci a co sa stane, ak to maju dva pripojene blesky nastavene inac, to je otazne), beriem spat ze je blbost ten predlzeny kabel. kazdopadne, kazde radio ti oneskori blesk, co narobi problemy so synchronizaciou, takze zrovna predlzenym kablom by som to uplne nenazval.
nooo daco velmi podobne.. ta moja bola starsieho data, cize nevyzerala az tak ergonomicky, ale inac je to to iste... viem, ze Pentax mal aj kompenzaciu backlightu a fungovala v matrix mode.. blesk vyslal preflash, svetlo sa odrazilo naspat do fotaku, ten zmeral expoziciu a ureguloval vykon blesku pri expozicii.. ak boli pripojene dva blesky, spravil to tak isto, resp. asi pre oba rovnako, kedze fotak nemal ako rozoznat, ci ma jeden alebo dva blesky..
 
S3030150
2012-11-21 16:53:10+01
príspevok od: WildSammy
nooo daco velmi podobne.. ta moja bola starsieho data, cize nevyzerala az tak ergonomicky, ale inac je to to iste... viem, ze Pentax mal aj kompenzaciu backlightu a fungovala v matrix mode.. blesk vyslal preflash, svetlo sa odrazilo naspat do fotaku, ten zmeral expoziciu a ureguloval vykon blesku pri expozicii.. ak boli pripojene dva blesky, spravil to tak isto, resp. asi pre oba rovnako, kedze fotak nemal ako rozoznat, ci ma jeden alebo dva blesky..
jasne, chapem. keby mal kazdy z bleskov iny rezim nastaveny (red-eye, fill-in, atd), ktovie ako by sa to zachovalo. mozno P-TTL nepotrebuje ziadne data z blesku do tela. kazdopadne kabel pojde, ale radio podla mna nie
 
WildSammy
2012-11-21 17:05:11+01
príspevok od: S3030150
jasne, chapem. keby mal kazdy z bleskov iny rezim nastaveny (red-eye, fill-in, atd), ktovie ako by sa to zachovalo. mozno P-TTL nepotrebuje ziadne data z blesku do tela. kazdopadne kabel pojde, ale radio podla mna nie
red-eye a pod. si si nastavoval v tele.. na blesku si si nastavoval lamelu alebo hss, prip. ine funkcie.. na modernejsich Px telach sa lamela uz tiez nastavuje z tela, takze oba blesky by mali rovnaky mod tusim tak podobne to je aj na Nikone..
 
uomo
2012-11-21 19:10:05+01
No a aj pretoto som si kupil NIKON
 
Pentaxfan
2012-11-22 10:03:14+01
príspevok od: Daniel.U
profi TTL radia su drahsie jak tvoj Pentax. Mozno by bolo jednoduchsie ten Pentax predat. To nehovorim v zlom, ja chapem, ze ked clovek zacina rozmysla inak. Ale ak chces rozsirovat vybavu, je jednoduchsie zmenit znacku.
Nechcel som už do tohto vlákna reagovať, lebo odpovede ma plus mínus utvrdili v tom, čo som si myslel na začiatku - že to fungovať nebude, len som chcel počuť nejaké možno odbornejšie názory, že prečo nie a ako možno áno atď. Ale nad týmto som sa musel pozastaviť, zasmiať a aspoň teoreticky sa spýtať (lebo veď hádam vážne to Daniel.U nemohol myslieť), aké že sú to značky profi TTL rádií, ktoré sú drahšie jak môj Pentax k5? Zaplatil som zaň tuším 934 €, keď nerátam objektívy za nejakú tú tisícku - dve, a keď len tak námatkovo pozerám darian.sk, tak najdrahšia vec od Pocket Wizardu tam stojí 290 €. RadioPoppers, podľa ich vlastnej stránky, stoja ešte menej, a v dolároch. Takže ešte budú asi nejaké iné "uber profi TTL rádiá"
Ale nehádžem celú vinu o neinformovanosti len na Daniela.U, samozrejme. Pentax si za to môže sám, že ho je málo vidieť a málo je o ňom vedieť, nevidím ho v predajniach, nevidím ho v akciách, takže darmo má potom napr. jedny z najlepšie hodnotených snímačov na trhu alebo špičkové objektívy alebo prvenstvo vo vynájdení niektorých technológií.... Zíde z očí, zíde z mysle, a valec Canon-Nikon dôsledne zahladí všetky náznaky spomienok na Pentax v mysliach väčšiny ľudí.

Ešte k tým technickejším veciam, čo sa tu diskutovalo - je možné, že na rozlúsknutie by nestačil osciloskop. Čítal som (v angličtine) článok, kde sa nejaký (zdalo sa, že technicky pomerne zdatný) chlap snažil pomocou akéhosi "logic analyzera" rozlúštiť protokol Nikonu, pretože ho štvalo, že profi rádiá sú také drahé (aj keď nie drahšie ako celé Pentaxy a chcel sa pokúsiť vyrobiť si niečo vlastného. Neviem, kam dospel, v článku ani v diskusii pod ním sa mu to nepodarilo, takže ani "logic analyzer" mu celkom nepomohol.
A mimochodom, Pixel Enterprise stručne odpísali, že "Our company have no plan to research and develop the P-TTL triggers for Pentax. Many thanks again." Pre mňa je vlákno uzavreté, ak sa dá, kľudne ho zamknite.
 
martinX34
2012-11-22 13:08:22+01
príspevok od: Pentaxfan
Nechcel som už do tohto vlákna reagovať, lebo odpovede ma plus mínus utvrdili v tom, čo som si myslel na začiatku - že to fungovať nebude, len som chcel počuť nejaké možno odbornejšie názory, že prečo nie a ako možno áno atď. Ale nad týmto som sa musel pozastaviť, zasmiať a aspoň teoreticky sa spýtať (lebo veď hádam vážne to Daniel.U nemohol myslieť), aké že sú to značky profi TTL rádií, ktoré sú drahšie jak môj Pentax k5? Zaplatil som zaň tuším 934 €, keď nerátam objektívy za nejakú tú tisícku - dve, a keď len tak námatkovo pozerám darian.sk, tak najdrahšia vec od Pocket Wizardu tam stojí 290 €. RadioPoppers, podľa ich vlastnej stránky, stoja ešte menej, a v dolároch. Takže ešte budú asi nejaké iné "uber profi TTL rádiá"
Ale nehádžem celú vinu o neinformovanosti len na Daniela.U, samozrejme. Pentax si za to môže sám, že ho je málo vidieť a málo je o ňom vedieť, nevidím ho v predajniach, nevidím ho v akciách, takže darmo má potom napr. jedny z najlepšie hodnotených snímačov na trhu alebo špičkové objektívy alebo prvenstvo vo vynájdení niektorých technológií.... Zíde z očí, zíde z mysle, a valec Canon-Nikon dôsledne zahladí všetky náznaky spomienok na Pentax v mysliach väčšiny ľudí.

Ešte k tým technickejším veciam, čo sa tu diskutovalo - je možné, že na rozlúsknutie by nestačil osciloskop. Čítal som (v angličtine) článok, kde sa nejaký (zdalo sa, že technicky pomerne zdatný) chlap snažil pomocou akéhosi "logic analyzera" rozlúštiť protokol Nikonu, pretože ho štvalo, že profi rádiá sú také drahé (aj keď nie drahšie ako celé Pentaxy a chcel sa pokúsiť vyrobiť si niečo vlastného. Neviem, kam dospel, v článku ani v diskusii pod ním sa mu to nepodarilo, takže ani "logic analyzer" mu celkom nepomohol.
A mimochodom, Pixel Enterprise stručne odpísali, že "Our company have no plan to research and develop the P-TTL triggers for Pentax. Many thanks again." Pre mňa je vlákno uzavreté, ak sa dá, kľudne ho zamknite.
No, odpoviem ti na to nie ako fotograf (co nie som) ale ako profesional z odboru elektroniky/IT (co som). Pokial Pentax nepouziva vo svojom protokole sifrovanie (co sa dopredu povedat neda, to zavisi az od analyzy) tak na jeho kompletne zdokumentovanie naozaj staci len logicky analyzator (co je v podstate len taky viackanalovy osciloskop pre digitalne signaly) a mnozstvo trpezlivosti a casu. Otazne je, ci si nejaky fotograf/elektronik ten cas najde pretoze mnozstvo parametrov, ktore komunikaciu ovplyvnuju ci vo fotaku ci v objektive (zaostrovana vzdialenost) je take velke, ze to naozaj moze vyzadovat neskutocne mnozstvo casu a energie. Tipnem si, ze nie.
Na druhej strane je tu prilezitost pre Pentax, ktory by mohol vacsou otvorenostou a plnou dokumentaciou svojich protokolov ziskat vacsi podiel na trhu, ak by pribudlo viac vyrobcov alternativneho prislusenstva.
 
majan
2012-11-22 13:46:37+01
príspevok od: martinX34
No, odpoviem ti na to nie ako fotograf (co nie som) ale ako profesional z odboru elektroniky/IT (co som). Pokial Pentax nepouziva vo svojom protokole sifrovanie (co sa dopredu povedat neda, to zavisi az od analyzy) tak na jeho kompletne zdokumentovanie naozaj staci len logicky analyzator (co je v podstate len taky viackanalovy osciloskop pre digitalne signaly) a mnozstvo trpezlivosti a casu. Otazne je, ci si nejaky fotograf/elektronik ten cas najde pretoze mnozstvo parametrov, ktore komunikaciu ovplyvnuju ci vo fotaku ci v objektive (zaostrovana vzdialenost) je take velke, ze to naozaj moze vyzadovat neskutocne mnozstvo casu a energie. Tipnem si, ze nie.
Na druhej strane je tu prilezitost pre Pentax, ktory by mohol vacsou otvorenostou a plnou dokumentaciou svojich protokolov ziskat vacsi podiel na trhu, ak by pribudlo viac vyrobcov alternativneho prislusenstva.
Mozno uz po "funuse", ale pred nejakym casom som sa pokusal analyzovat P-TTL. Tiez ma stvalo, ze neexistuje radio vysielac/prijimac. Nasnifoval som komunikaciu pre rozne scenare nastavenia tela/blesku pomocou logic analyzera, sedel som nad tym, ale na nic rozumne som neprisiel....Cas nedovolil, ale aj keby som ho mal, asi by som z toho nic viac nezistil. Akurat som videl ktory pin aky signal prijima/odosiela. Podla mna to nie je iba o komunikacii telo->blesk, ale teloblesk. Blesk sa po nasadeni nejak "predstavi" a telo ho rozpozna. Je tam kopec detailov, ktore by musel tvorca vyriesit. Proste zbuchat nieco na kolene asi nebude vobec jednoduche. Ale ak by sa niekto pridal, rad poskytnem co mam Nakoniec som skoncil s provizornym riesenim, kde som potreboval rozbehat odpalovanie externeho blesku na 2. lamelu radiovo.
 
haplo602
2012-11-22 16:31:52+01
príspevok od: Pentaxfan
Nechcel som už do tohto vlákna reagovať, lebo odpovede ma plus mínus utvrdili v tom, čo som si myslel na začiatku - že to fungovať nebude, len som chcel počuť nejaké možno odbornejšie názory, že prečo nie a ako možno áno atď. Ale nad týmto som sa musel pozastaviť, zasmiať a aspoň teoreticky sa spýtať (lebo veď hádam vážne to Daniel.U nemohol myslieť), aké že sú to značky profi TTL rádií, ktoré sú drahšie jak môj Pentax k5? Zaplatil som zaň tuším 934 €, keď nerátam objektívy za nejakú tú tisícku - dve, a keď len tak námatkovo pozerám darian.sk, tak najdrahšia vec od Pocket Wizardu tam stojí 290 €. RadioPoppers, podľa ich vlastnej stránky, stoja ešte menej, a v dolároch. Takže ešte budú asi nejaké iné "uber profi TTL rádiá"
Ale nehádžem celú vinu o neinformovanosti len na Daniela.U, samozrejme. Pentax si za to môže sám, že ho je málo vidieť a málo je o ňom vedieť, nevidím ho v predajniach, nevidím ho v akciách, takže darmo má potom napr. jedny z najlepšie hodnotených snímačov na trhu alebo špičkové objektívy alebo prvenstvo vo vynájdení niektorých technológií.... Zíde z očí, zíde z mysle, a valec Canon-Nikon dôsledne zahladí všetky náznaky spomienok na Pentax v mysliach väčšiny ľudí.

Ešte k tým technickejším veciam, čo sa tu diskutovalo - je možné, že na rozlúsknutie by nestačil osciloskop. Čítal som (v angličtine) článok, kde sa nejaký (zdalo sa, že technicky pomerne zdatný) chlap snažil pomocou akéhosi "logic analyzera" rozlúštiť protokol Nikonu, pretože ho štvalo, že profi rádiá sú také drahé (aj keď nie drahšie ako celé Pentaxy a chcel sa pokúsiť vyrobiť si niečo vlastného. Neviem, kam dospel, v článku ani v diskusii pod ním sa mu to nepodarilo, takže ani "logic analyzer" mu celkom nepomohol.
A mimochodom, Pixel Enterprise stručne odpísali, že "Our company have no plan to research and develop the P-TTL triggers for Pentax. Many thanks again." Pre mňa je vlákno uzavreté, ak sa dá, kľudne ho zamknite.
tak ku cene, standardna zostava su 3 svetla. tak si nahod radio trigger + 3 prijimace napriklad od pocket wizardu a uvidis kam sa dostanes s cenou.

toto je jedna z vyhod/nevyhod tychto systemov. niekedy musis pri kupe tela uvazovat hodne do buducnosti a rozmyslat aj nad kravinami. preto sa najcastejsie zaciatocnikom odporuca prave Canon a Nikon. jednoducho su to najrozsirenejsie systemy s najviac dostupnymi doplnkami.
 
marki
2013-01-24 15:15:54+01
Rozdiel medzi kablom a wireless je napr. v tom, ze v kabli mas zvlast drotik pre kazdy pin na konektore (napr. osobite clock/data, wake-up a podobne), kdezto toto vsetko musis nejako preniest vzduchom ako jeden signal. Kablu je naozaj jedno ci tam ide 5V, 100V, 100 Hz alebo video obraz. Pri wireless musis rozumiet tomu co dostavas cez kabel, nejako to poslat vzduchom (vymysliet si vlastny protokol, modulaciu), potom prijat a blesku poslat zase cez hot-shoe.
Takze ano, technicky je to mozne, ale dost narocne (staci ti osciloskop/logic analyzer a vela vela casu). Kedze to zatial cinanie nespravili, tak bud je ten protokol strasidelne zlozity alebo je trh na Pentax odpalovace maly na to, aby sa im oplatilo do toho investovat.
Zrovna vcera som cital ako tipek analyzoval Nikom i-TTL protokol a uz ten je relativne dost zlozity - http://cms.diodenring.de/de/electronic/microcontroller/110-ittlanalysis (je tam pekne vidno ako vela informacii si blesk a fotak vymienaju).
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()