Hore
Fórum » Blesky
 

Nikon AF assist SB-900/700 sposobuje backfocus na D700

WildSammy
2011-08-03 10:49:18+02
Zdravím ePhoťáci a Nikonáci.

Pri používaní mojej Nikon D700 som narazil na zvláštnu chybu. Spočiatku som si to nevšimol, začal som pátrať až, keď mi z fotenia jednej akcie vyšiel dosť veľký odpad, tzn. zle zaostrených snímkov.

Jedná sa o to, že ak použijem na tele fotoaparátu blesk so zapnutým AF assistom v menu, potom mi D700 backfocusuje. Najprv som si myslel, že je to Sigmami, ale robí mi to aj na Nikkoroch. Skúsil som objektívy 24-120/4 VR, 50/1.4 Nikkor, 50/1.4 HSM Sigma, 85/1.4 HSM Sigma a na všetkých som spozoroval rovnaký efekt. Skúsil som teda aj iný blesk. Miesto SB-700 som použil SB-900 a tiež to isté. Skúsil som aj preinštalovať firmware vo foťáku, ale spominaný efekt nezmizol.

Ak vypnem v menu blesku funkciu AF assist, potom fotoaparát zaostrí správne. Zaostrí správne aj so zapnutou funkciou AF assist, ale iba ak je v miestnosti dosť svetla a nepotrebuje AF assist aktivovať. Zakrytím červeného svetla rukou sa taktiež nič nemení a D700 backfocusuje. Pomáha len vypnúť to v menu. Backfocus je väčší na bodoch, ktoré nie sú krížové. Na krížových bodoch je takmer nebadateľný. Avšak pri nízkej clone je evidentný.

Kontaktoval som už aj Nikon, ale tiež sme nedospeli k riešeniu. Chcem sa teda spýtať, či sa s týmto už niekto stretol a či by mal fungovať AF assist normálne aj na inyćh AF bodoch alebo len na stredovom? Taktiež s akými clonami sa môže AF assist blesku používať, či tam nie je nejaké obmedzenie a ja robím niekde chybu? Nakoľko nemám druhé telo D700, s ktorým by som to mohol skúsiť, aby som definitívne potvrdil, či je problém v tele, ostáva mi už len reset foťáku, ktorý som zatiaľ neskúšal.

Dík za Vaše postrehy.
 
WildSammy
2011-08-03 10:52:46+02
PS. Fotoaparát zaostruje úplne správne v hocijakých iných podmienkach, backfocusuje iba ak je na ňom blesk, ktorý má v menu zapnutú funkciu AF assist.
 
Marek Janicko
2011-08-03 14:30:38+02
Uz si skusal zameriavaciu tabulku? A zfotit to riadne na stative? Ci naozaj ma backfocus.
 
WildSammy
2011-08-03 14:58:18+02
príspevok od: Marek Janicko
Uz si skusal zameriavaciu tabulku? A zfotit to riadne na stative? Ci naozaj ma backfocus.
Ano, skusal som.. bez zapnutej funkcie AF assist na blesku je zaostrenie spravne, so zapnutou funkciou AF assist na blesku je tam vidno backfocus. Rovnake s oboma bleskami a vsetkymi objektivmi. Spravil som to na ziadost Nikonu, ked som komunikoval z ich customer care. Predtym ako im poslem moju vybavu do servisu by som sa rad uistil, ci to nerobi na vsetkych D700vkach a teda, ze sa jedna naozaj o chybu a nie o vlastnost.
 
viking81
2011-08-03 15:13:01+02
príspevok od: WildSammy
Ano, skusal som.. bez zapnutej funkcie AF assist na blesku je zaostrenie spravne, so zapnutou funkciou AF assist na blesku je tam vidno backfocus. Rovnake s oboma bleskami a vsetkymi objektivmi. Spravil som to na ziadost Nikonu, ked som komunikoval z ich customer care. Predtym ako im poslem moju vybavu do servisu by som sa rad uistil, ci to nerobi na vsetkych D700vkach a teda, ze sa jedna naozaj o chybu a nie o vlastnost.
ak by to bola vlastnost...tak pekne blba ale myslim ze to tu uz niekto niekde na fore spominal ze s belskom mu backfocusovali objektivy...ale nepametam si kto to pisal a v ktorom vlakne
 
WildSammy
2011-08-03 15:22:41+02
príspevok od: viking81
ak by to bola vlastnost...tak pekne blba ale myslim ze to tu uz niekto niekde na fore spominal ze s belskom mu backfocusovali objektivy...ale nepametam si kto to pisal a v ktorom vlakne
ano, spominal to tu niekto, ale to bola Sigma.. myslel som, ze je to Sigmami, tak som si kupil Nikkor 50/1.4, ale tam je to to iste.. jediny rozdiel, ze s Nikkorom sa to prejavi o nieco menej ako so Sigmou. Jediny bod, na ktorom je to spravne je len stredovy, ale ak si to dam na AF terc aj na nom vidno posun, ale len natolko maly, ze to neovplyvni vysledne zaostrenie. Ostatne AF body su uplne mimo ak mam zapnuty AF assist na blesku. Musel by som moc clonit, aby som mal zaostrene to co chcem.
 
TTL
2011-08-03 16:21:56+02
Ja som si stopro isty, ze som sa s tymto stretol, ale vobec si nepamatam, ci som mal ten problem ja alebo niekto iny a ani ako sa to riesilo Uplny vypadok. Ale urcite to nie je ojedinele, len ked som sa snazil ozivit pamat, nasiel som len tvoje dotazy na dpreview. Kelu... Napisem ked sa rozpamatam.
 
WildSammy
2011-08-03 16:37:08+02
príspevok od: TTL
Ja som si stopro isty, ze som sa s tymto stretol, ale vobec si nepamatam, ci som mal ten problem ja alebo niekto iny a ani ako sa to riesilo Uplny vypadok. Ale urcite to nie je ojedinele, len ked som sa snazil ozivit pamat, nasiel som len tvoje dotazy na dpreview. Kelu... Napisem ked sa rozpamatam.
sikovny no ja to riesim uz hodne dlhu dobu ako som spominal, najprv som obvinoval Sigmy, ale zistil som, ze mi to robi aj s Nikkormi.. uz som skusil vsetko okrem ineho tela D700. Keby bol niekto v okoli NR s D700vkou by som dobehol a ak by sa to neprejavilo tak to v momente spakujem a poslem s presnym popisom do servisu, ale takto si nie som isty Mam sice znameho s D700, ale dajak sa mi nanho nedari nakontaktovat a viem, ze nie som jediny, kto ma tento problem, len nikde nebolo napisane ako sa to vyriesilo alebo ma riesit este ma dnes napadla jedna vec, ze ci to nemoze mat suvis aj s matnicou? Mam totiz matnicu KatzEye a cez hladacik mam backfocus. Treba mi vypodlozit matnicu specialnymi podlozkami na to urcenymi, ktore mam uz doma a tym skorigovat obraz v hladaciku. Toto este dnes skusim a ak ani to nepomoze, tak uz fakt netusim, ze co to moze byt
 
viking81
2011-08-03 17:47:26+02
príspevok od: WildSammy
sikovny no ja to riesim uz hodne dlhu dobu ako som spominal, najprv som obvinoval Sigmy, ale zistil som, ze mi to robi aj s Nikkormi.. uz som skusil vsetko okrem ineho tela D700. Keby bol niekto v okoli NR s D700vkou by som dobehol a ak by sa to neprejavilo tak to v momente spakujem a poslem s presnym popisom do servisu, ale takto si nie som isty Mam sice znameho s D700, ale dajak sa mi nanho nedari nakontaktovat a viem, ze nie som jediny, kto ma tento problem, len nikde nebolo napisane ako sa to vyriesilo alebo ma riesit este ma dnes napadla jedna vec, ze ci to nemoze mat suvis aj s matnicou? Mam totiz matnicu KatzEye a cez hladacik mam backfocus. Treba mi vypodlozit matnicu specialnymi podlozkami na to urcenymi, ktore mam uz doma a tym skorigovat obraz v hladaciku. Toto este dnes skusim a ak ani to nepomoze, tak uz fakt netusim, ze co to moze byt
matnica nema nic s ostrenim....moj nazor...af senzory su uplne niekde inde....ale za pokus nic nedas
 
WildSammy
2011-08-03 18:52:33+02
príspevok od: viking81
matnica nema nic s ostrenim....moj nazor...af senzory su uplne niekde inde....ale za pokus nic nedas
Mas pravdu.. od mojho posledneho prispevku som si vyladil ten hladacik tymi podlozkami a uz ho mam presny, ale backfocus s AF assistom to nevyriesilo hm... no co uz teda asi zacnem pouzivat len stredovy ako kedysi alebo vypnem ten AF assist a hotovo
 
tomis.ales
2011-08-03 20:40:17+02
Teraz som doskusal. Na svojej D700 + Nikkor 24-70 + SB900 v sere doma o 20:30 som nespozoroval nic zvlastne. Ci som mal na SB900 zapnuty AF asist, vypnuty AF asist alebo AF asist only, nevidel som rozdiel ani na stredovom bode ani na bode o jednu poziciu vedla a hore pri zapnutych 51 bodoch.
 
viking81
2011-08-03 20:40:33+02
príspevok od: WildSammy
Mas pravdu.. od mojho posledneho prispevku som si vyladil ten hladacik tymi podlozkami a uz ho mam presny, ale backfocus s AF assistom to nevyriesilo hm... no co uz teda asi zacnem pouzivat len stredovy ako kedysi alebo vypnem ten AF assist a hotovo
reklamuj....fotak za neviem kolko tisic ti musi fungovat na 100%....nech to riesi nikon...nie ty
 
WildSammy
2011-08-03 21:12:18+02
príspevok od: viking81
reklamuj....fotak za neviem kolko tisic ti musi fungovat na 100%....nech to riesi nikon...nie ty
Ano, no.. len z Nikonu mi odpisali, ze sa s takou chybou este nestretli. Mam im poslat cely kit na testovanie aj im ho asi poslem, ale az potom, ked ho nebudem potrebovat dovtedy sa snazim prist na to, ci uz niekto podobny problem mal a ako ho vyriesil
 
majo_v
2011-08-22 00:51:51+02
príspevok od: WildSammy
Ano, no.. len z Nikonu mi odpisali, ze sa s takou chybou este nestretli. Mam im poslat cely kit na testovanie aj im ho asi poslem, ale az potom, ked ho nebudem potrebovat dovtedy sa snazim prist na to, ci uz niekto podobny problem mal a ako ho vyriesil
Ahoj, zaujímalo by ma ako si dopadol s tým backfocusom... mám presne ten istý problém. Objektív Nikkor 50/1,4 AF-S robí backfocus nasadený na tele mojej d90 aj manželkinej d3000 vždy s bleskom. robí to s mojou sb900 aj s manželkinou sb600... tiež som hľadal po fórach a pod.. ale na nič som neprišiel... ak dám dole blesk, vypnem zapnem foťák, tak ostrí normálne, ale s bleskom vždy s backfocusom.... takže každá rada poteší, alebo ako si dopadol v servise...?? dík.
 
wlad
2011-08-22 06:33:36+02
vypnut AF-assist, problem solved
 
viking81
2011-08-22 07:38:11+02
príspevok od: wlad
vypnut AF-assist, problem solved
a v tme to bude ako ostrit ?
 
Shooter
2011-08-22 11:32:52+02
Pridam aj ja svoj postreh,konkretne D40 + SB700. Doteraz,pri pouzivani setaku a Sigmy 70-200/2.8 som ziadnu chybu ostrenia pri funkcii AF assist nezaregistroval,ale asi pred tyzdnom po kupe Nikkora 35/1.8 som spozoroval,ze aj mne AF assist sposobuje front focus. Ten je aj na 18-55,ale nie az taky vyrazny kvoli nizkej svetlosti. Ak na blesku zakryjem cerveny senzor,tak aby obketiv nevidel pomocnu zaostrovaciu mriezku,tak zaoatri spravne. Zaostri spravne aj ked je AF assistzapnuta,ale nie je kvoli dodtatku svetla aktivna. Front focus pozorujem,len ak sa premieta zaostrovacia mriezka,takze predpokladam,ze chyba bude niekde tam.
 
wlad
2011-08-22 12:10:58+02
príspevok od: viking81
a v tme to bude ako ostrit ?
rec nie je o Canone - takze zaostri aj v sere a bez AF-assist
 
viking81
2011-08-22 12:50:56+02
príspevok od: wlad
rec nie je o Canone - takze zaostri aj v sere a bez AF-assist
jo, ale lampicka funguje len na stredovy bod
 
WildSammy
2011-08-22 14:39:38+02
Pozical som si blesk SB-900 od kamarata a s nim to mam na stredovom bode v poriadku a aj na bodoch, ktore su krizovo citlive. Backfocus nastane ak nastavim niektory z bodov, ktory citlivy len vertikalne. Opat, ked vypnem AF assist, vsetko v poriadku. Pri clone f/2.8 je to uz menej pozorovatelne, ale vidno tam rozdiel oproti vypnutemu a zapnutemu AF assistu. Zatial som to nevyriesil. Snazim sa najst niekoho s D700, aby som si potvrdil, ze je to v tele alebo v objektive. Kedze to robi aj s SB-700 aj s SB-900 a vsetkymi objektivmi, ktore mam, tipujem to na telo, ale clovek nikdy nevie
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()