Hore

Autor: Mike Karpov

25 tohtoročných najlepších fotografií polárnej žiary

Polárna žiara je jednou z najkrajších vecí, ktoré možno vidieť Zemi. Je to jednoznačne fantastický prírodný fenomén a bez ohľadu na to, koľkokrát ju budete pozorovať, nikdy neprestane udivovať a hypnotizovať. Polárne svetelné úkazy si preto zaslúžia zvečnenie fotoaparátom a fotografie, ktoré ho najlepšie zachytávajú, si zaslúžia ocenenie.skontrolujte názvy fotiek

Preto sa  komunita fotografov cestovateľov na svojej stránke  "Capture The Atlas" rozhodla založiť každoročnú fotografickú súťaž, v rámci ktorej udeľuje ocenenie najlepším snímkam jedného z najkrajších prírodných pokladov, ktoré Zem má. A tak ako je každý rok iný, aj polárne svetlá sú iné. Zistíte, že fotky sú veľmi odlišné od minuloročných. Ale teraz si užíjte hviezdne pohľad!

Viac:  capturetheatlas.com, youtube

Santova chata, autor: Olli Sorvari

Levi, Fínsko.

Viem, že cesta je často dôležitejšia a nezabudnuteľnejšia ako výsledky, a po odfotení si myslím, že to bol výlet, ktorý sa nedá zabudnúť.

Nebola to dlhá túra, ale keď nemáte snežnice a každým krokom sa prepadnete o pol metra, príde vám to akosi päťdesiatkrát dlhšie. Keď tam pôjdem nabudúce, pôjdem po lyžiarskych trasách. Celú cestu hore bolo polojasno bez známok polárnej žiary, ale konečne som mohol zachytiť, čo som hľadal. Podarilo sa mi získať aj celkom slušné zábery zimnej Mliečnej dráhy ešte pred začiatkom skutočnej šou, ktorá bola čerešničkou na torte tohto večera.

Les svetiel, autor: Marc Adamus

Aljaška, USA

"Polárna žiara je úžasné divadlo, ktoré určite stojí za námahu. Je však jednoduchšie zaznamenať ju pomocou výkonnej kamery, ako ju vidieť len okom. Vidieť ju tancovať a hýbať sa s výraznými farbami je výnimočné a vyskytuje sa  v priemere 1 až 2-krát za noc v blízkosti polárneho kruhu. Niektoré noci viac a niektoré vôbec."

Pod malachitovým dažďom, autor: Mike Karpov

Archangeľská oblasť, Rusko.

O fotení som sníval veľmi dlho, pravdepodobne odkedy som dostal svoju prvú zrkadlovku Nikon. Niekoľko rokov v zime, keď to poveternostné podmienky dovolili a mal som vhodnú spoločnosť, som sa pripravil a odišiel do Kurtjajevského traktu pri Severodvinsku.

Miesto je známe minerálnymi prameňmi s liečivými vlastnosťami, ako aj kostolom z 18. storočia a novo zrekonštruovanými kaplnkami. V noci, keď bola táto fotografia urobená, bolo v oblasti Kurtyaevo jasné a chladné počasie. Teplomer za mestom ukazoval teplotu -28 stupňov Celzia. Nado mnou bol mesiac, hviezdy, okolo pokoj a ticho, ktoré len občas prerušilo praskanie stromov v mraze.

S fotografom Maksim Zelyaninom sme už niekoľko hodín fotili lenivé záblesky, no žiara stále nechcela vzplanúť. Nafotil som sériu záberov na časozber s dvoma fotoaparátmi namontovanými na statíve. Keď po polnoci uplynul čas a teplota klesla pod -30 stupňov Celzia, uzávierky fotoaparátov začali mrznúť. Bol čas vrátiť sa do mesta, no len čo sme vybavenie vložili do batohov, na oblohe sa začali vlniť žiarivé hady, trblietajúce sa v žltých a ružových odtieňoch – jasné znamenie, že sa to konečne ZAČALO!

Čoskoro sa obloha rozžiarila jasným zábleskom, ktorý sa rozpadol na časti rozprestreté po oblohe, krútili sa a krútili v špirálach

Murmansk, autor: Daniel Kordan

Murmansk, Rusko

"Minulú zimu som si urobil výlet na sever Ruska. Plavil  som sa cez Barentsovo more až na „kraj sveta“ v Arktíde. Dobrodružstvo bolo plné búrok a metelíc, ​​ale aj vzácnych stretnutí s lady Aurorou. Tento obrázok som urobil na polostrove Kolskyi. Úžasné na tejto oblasti je, že väčšina riek nezamŕza ani pri teplotách -35º Celzia. Mne ale tú noc zamrzol statív, keď som sa brodil vo vode po kolená a čakal na polárnu žiaru. Potom mi s rozmrazením pomohla horúca ruská „banja“.

Katedrála polárnej žiary, autor: Frøydis Dalheim

Senja, severné Nórsko.

"Tento obrázok je dokonalou reprezentáciou jednej z mojich najlepších nocí, keď som videl polárnu žiaru v Nórsku v Senji. Výhľad bol ohromujúci, so zasneženou krajinou, veľkolepými horami a tancujúcou polárnou žiarou, ktorá zafarbila všetko do zelena. Bola to naozaj nezabudnuteľná noc. Tento marcový večer boli ideálne podmienky, nie príliš chladno. Polárna žiara sa objavila krátko po mojom príchode a trvala dlho. Domov som sa vrátil naozaj šťastný a vďačný za tento úžasný zážitok."

Objatie zelenej dámy, autor: Filip Hrebenda

Juhovýchodný Island.

"Polárna žiara je jedným z najzaujímavejších prírodných javov. Tento rok bol skvelý na viditeľnosť polárnej žiary. Hoci najlepší čas na pozorovanie polárnej žiary na Islande je najmä od jesene do skorej jari, túto fotografiu som urobil na juhovýchode Islandu počas neskorej jari.

Po troch dňoch fotenia sopiek bez spánku som bol poriadne unavený, no keď KP index vyskočil na 4, vedel som, že v tú noc už nezaspím. Našiel som zaujímavé popredie s farebnými odleskami a čakal, kým sa objaví polárna žiara. Zrazu začala tancovať presne tam, kde som chcel – priamo nad horou! Bola to dlhá noc, ale adrenalín mi v tej chvíli dodal dostatok energie na to, aby som mohol byť hore až do rána."


Aurora Australis, autor: David Oldenhof

Tasmánia, Austrália.

"Tasmánia je najjužnejším štátom Austrálie. Okrem toho, že máme nádherné pobrežia, dažďové pralesy svetového dedičstva a národné parky na fotografovanie, máme aj ďalší bonus, môžeme byť svedkami najintenzívnejších polárnych žiar v krajine, pretože sme najjužnejšie. Bol som svedkom len troch polárnych žiar a táto bola z nich najkrajšia a najdlhšia. Pri ďalších príležitostiach som odfotografoval polárnu žiaru, väčšinu jej lesku bolo možné vidieť iba cez zadnú časť fotoaparátu, ale túto noc ju bolo možné vidieť aj bez nej. Príroda predviedla svoj lesk a ja som tam len v úžase stál. Neviem sa dočkať ďalšieho tanca Lady Aurory."

Víchrica, autor: John Weatherby

Polostrov Reykjanes, Island.

"Bola noc 30. októbra 2021. Bol som na Islande len pár dní, keď som dostal upozornenie, že práve došlo k masívnej slnečnej erupcii a že v dôsledku toho bude polárna žiara KP7 už za deň alebo dva. 

Náhodou sa stalo, že som bol spoluvedúcim fotografického workshopu a predstavenie sa odohralo v prvý večer. Netreba dodávať, že účastníci mali šťastie. Nielen preto, že túto mohutnú polárnu žiaru dostali ako privítanie, ale aj preto, že sme boli stále v Reykjavíku (neďaleko polostrova) a to bolo jediné miesto v celej krajine s úplne jasnou oblohou. Trpezlivo sme na útese čakali na ohňostroj a pozorovali sme jemnú, slabú zelenú žiaru nízko na obzore. Do hodiny sa začalo predstavenie a potom ste už počuli len výkriky vzrušenia, keď obloha tancovala na všetky strany.

Znie to ako klišé, ale šou polárnej žiary je stále výnimočná, aj keď som ju už videl veľakrát. Každá polárna žiara je jedinečná ako odtlačok prsta keďže vytvára rôzne tvary rôznymi rýchlosťami."

Pokojný, autor: Larryn Rae

Jazero Tekapo, Nový Zéland.

"Bol som na fotografickom výlete, keď sa na mojom telefóne začali objavovať notifikácie na polárnu žiaru, a tak sme začali hľadať jedinečné miesto, odkiaľ by sme ju mohli fotografovať. Skončili sme na tomto mieste pri jazere a len čo sa západ slnka rozplynul a padol súmrak, už sme videli farbu a tvar polárnej žiary. V nasledujúcich niekoľkých hodinách bola obloha plná neuveriteľných farieb, po oblohe tancovali stĺpy svetla v jednom z najlepších zobrazení, aké som za posledné roky videl. Polárna žiara je môj obľúbený fenomén nočnej oblohy a táto noc bola jednoducho neuveriteľná."

Aurora Sherbet v apoštoloch, autor: Marybeth Kiczenski

Bayfield, Wisconsin, USA.

Pre polárnu žiaru, autor: Aleksey R.

Teriberka, okres Kolsky v Murmanskej oblasti, Rusko.

"Príroda je tajomná a nepredvídateľná a často nás necháva s otvorenými ústami pri nevysvetliteľných prejavoch svojej sily. Tento obrázok bol zachytený vo februári v Teriberke, v okrese Kolsky v Murmanskej oblasti v Rusku, na pobreží Barentsovho mora.

Táto noc bola určite výnimočná. Na natáčanie polárnych svetiel sa spojili dokonalé podmienky: mráz, ľad, spln mesiaca, jasná noc a bezvetrie. Počasie bolo mimoriadne náročné; teplota bola 34 stupňov pod nulou, ale "plamene" ako tieto vám dajú zabudnúť na zimu. Mal som istú víziu fotografie, ktorú som chcel, a kvôli extrémnemu počasiu som musel fotografiu "zostavovať" na etapy. Vďaka mesačnému svetlu bola krajina pekne osvetlená.

Aby som z tejto príležitosti vyťažil maximum, urobil som kombináciu záberov: jeden pre popredie a jeden pre oblohu. Týmto spôsobom môžete vidieť viac detailov v popredí a zároveň zachovať detaily v polárnej žiare. Bola to určite noc na zapamätanie."


Nikto nie je doma, autor: Herry Himanshu

Regina, Saskatchewan, Kanada.

"Noc z 3. na 4. novembra vyprodukovala tú najúžasnejšiu show, akú som kedy zažil, keď som videl polárnu žiaru v Kanade. Celý deň som sledoval predpoveď a večer začali dáta vyzerať šťavnato, takže som vyšiel skoro, okolo 19:00 hod.

Predstavenie začalo okolo 19:30. hod. Počas noci som natáčal na niekoľkých miestach a od 22:00 sa to zmenilo na veľkú zelenú oponu, o ktorú som pomaly strácal záujem. Keďže sa toho veľa nedialo, okolo polnoci som sa zbalil a vybral sa domov. Cestou späť som však jasne videl, ako svetlá rastú vyššie na oblohe, a tak som sa rozhodol opäť zastaviť.

A WOW! Asi od 00:30 hod. to bolo úplne veľkolepé. Počas všetkých mojich rokov naháňania polárnej žiary v Saskatchewane som nikdy nevidel také živé, rýchlo sa pohybujúce a divoké formácie a neuveriteľné, fialové, pulzujúce svetlá. Kamarát, ktorý tiež fotografoval, mi zavolal o 1:00 hod., keď sa obloha rozzúrila a obaja sme boli  takmer hysterickí, pravdepodobne sme aj zavýjali hlasnejšie ako kojoti v diaľke. :) Tú noc som si pred odchodom do práce pospal len pár hodín, ale celý deň som z polárnej žiary bzučal."

Strážcovia jazera, autor: Marshall Lipp

Jazero Sakakawea, Severná Dakota.

"Po niekoľkých dňoch sledovania kozmického počasia som vedel, že je veľká šanca na dobrú fotografiu, a tak som išiel na jedno z mojich obľúbených miest a nastavil som si fotoaparát v nádeji, že sa ukáže polárna žiara. A stalo sa! Bol som v úžase, keď mi to občas tancovalo priamo nad hlavou, a podarilo sa mi zachytiť niektoré obrázky presne tak, ako som si ich predstavoval."

Narnia, autor: Amy J. Johnson

Interiér Aljašky.

"V marci 2021 bola predpovedaná slnečná búrka G1, keď som sa odvážil do tohto lesa severne od Fairbanks. Roky som v tomto regióne strávil veľa nocí čakaním na krásnu polárnu žiaru, ale vždy som bol sklamaný.

Túto noc som sa však dostal na svoje stanovené miesto práve včas na začiatok úžasnej šou. Nájsť peknú kompozíciu bolo náročnejšie kvôli lesnému požiaru, ktorý sa regiónom rozšíril v roku 2020. Keď som sa na snežniciach vydal do tejto čarovanej scény, teploty sa pohybovali na -21 stupňoch Fahrenheita.

Občas sa polárna žiara tak rozjasnila, že 1-sekundové expozície boli prepálené. Vtedy radšej odložím fotoaparát a len si užívam predstavenie. Pre mňa je na práci fotografa polárnej žiary najúžasnejšie, keď som sám v divočine a cítim eufóriu pod magickou oblohou prírody."

Aurora nad Aljaškou, autor: Jacob Cohen

Sutton, Aljaška.

"S očakávaním masívnej slnečnej búrky smerujúcej na severnú oblohu v dôsledku výronu koronálnej hmoty nastávalo vzrušenie. Nanešťastie pre všetkých pozorovateľov polárnej žiary v Anchorage predpoveď počasia nevyzerala sľubne, pretože všade v krajine bolo 100 % zamračené.

Po hodinách bádania a snahy nájsť oblasť s jasnou oblohou som sa vydal s ďalším mojím priateľom fotografom Travisom Mathesom na naše vopred určené miesto, asi 3 hodiny za mestom. Prišli sme o 21:30 hod. miestneho času a obloha sa rozžiarila. Vedeli sme, že dnešný večer bude výnimočný a ako sa ukázalo, bola to šou na celý život.

V oblasti sme zostali väčšiu časť noci a do skorých ranných hodín, bojovali sme s teplotami okolo -10 stupňov Celzia. Okolo 4:00 hod., po nasnímaní stoviek expozícií, sme sa rozhodli zamieriť na miesto, kde som vždy chcel urobiť dobrý záber polárnej žiary. Keď sme dorazili, oblačnosť z Anchorage bola ešte hustá a na vyjasnenie v oblakoch sme čakali vyše hodiny. Počas vyčistenia oblohy som nafotil jeden z najpôsobivejších svetelných obrazov, aké som kedy videl, a vtedy vznikol tento obrázok."

Jaskyňa Aurora, autor: Giulio Cobianchi

Lofoty, Nórsko.

"Toto bola jedna z najkrajších zelených nocí, aké som zažil odkedy žijem na Lofotách. Bol to len začiatok dlhej noci naháňania polárnej žiary, až do východu slnka. V tejto skrytej jaskyni som bol vo všetkých ročných obdobiach, pretože rád skúmam miesta a nachádzam nové kompozície, ktoré som nikdy predtým nevidel.

Vo vnútri jaskýň nie je nikdy ľahké fotografovať; vo fáze fotenia musíte použiť viacero techník, ako napríklad focus stacking a multiexpozíciu, no musím povedať, že práve tieto kompozície oceňujem najviac. Milujem prirodzený rám a trojrozmerný efekt, ktorý ponúkajú."

Sopečná polárna žiara, autor: Jeroen Van Nieuwenhove

Geldingadalir, Island.

"Mesiac po erupcii sopky Geldingadalir na Islande som veľmi rozmýšľal, či by bolo možné odfotografovať polárnu žiaru nad erupciou. Mám tendenciu to považovať za svätý grál fotografie na Islande. Ide o záber, ktorý sa nastane len raz za život.

Tá noc sa zdala ako jedna z posledných príležitostí, ktorú sme dostali, kým sa noci opäť nestanú príliš jasnými. Zatiaľ čo predpoveď pokrytia oblačnosťou nevyzerala obzvlášť dobre, rozhodol som sa ísť k erupcii aj tak a skúsiť šťastie. Okolo 23:00 hod. sa oblaky veľmi netrhali, tak som sa rozhodol vrátiť z hory. Sedenie a čakanie v drsnom mrazivom vetre spôsobilo, že som dosť premrzol. Na spiatočnej ceste sa však všetko zmenilo. Mraky sa začali otvárať a zrazu som si všimol, že polárna žiara nad nimi slabo tancuje.

Rozhodol som sa odložiť statív a čakať, čo sa stane, ak vôbec niečo. Asi po hodine sa svetlá začali aktivizovať. Nemohol som uveriť svojmu šťastiu! Fotil som záber za záberom a pozoroval udalosť, ktorá sa predo mnou odohrávala."

Severné svetlá, autor: Frank Olsen

Reine, Lofoty – Nórsko


Polárne snehové príšery, autor: Sergey Korolev

Polostrov Kola, Rusko.

"Na úplnom začiatku mojej kariéry, keď som sa začal učiť fotografovať krajinu, na mňa fotografie severnej žiary vôbec nezapôsobili, pretože väčšina z nich v kompozícii neobsahovala nič iné ako svetlá a oblohu.

Vždy som si myslel, že je nudné fotiť len oblohu, ale jedného dňa som videl fotografie Marca Adamusa s polárnou žiarou nad krásnou horskou scenériou a bol som naozaj ohromený. Odvtedy som mal novú vášeň – fotenie Northern Lights, kde hlavnú úlohu zohráva kompozícia krajiny a oblohy s polárnou žiarou. Na tomto obrázku som sa v kompozícii zameral aj na „snehové príšery“, aby tento záber pôsobil ako mimozemská scéna."


Tanec na ľade, autor: Mark Jinks

Edmonton, Alberta – Kanada.

"V nočných hodinách z 3. na 4. novembra 2021 sme v stredných zemepisných šírkach zažili jedno z najsilnejších zobrazení polárnej žiary za posledné roky.

Vždy som chcel zachytiť polárnu žiaru nad týmto ostrovom. Po štyroch hodinách priemernej polárnej žiary obloha konečne ožila. Polárna žiara tancovala a blúdila cez tenkú vrstvu ľadu pokrývajúceho jazero a jej intenzita sa menila, keď sa v priebehu noci šírili čiastkové búrky. Neďaleko zavýjali kojoti, akoby chceli vyjadriť svoj súhlas, a počas tichého pokoja bolo z diaľky počuť Sovu veľkú.

Tento obrázok som urobil počas jedného z intenzívnejších období tesne pred druhou hodinou ráno. Polárna žiara môže byť nestála, najmä v stredných zemepisných šírkach Kanady. Byť trpezlivý a mať vytrvalosť môže byť často kľúčom k tomu, aby ste videli skvelý obraz. 

Polárna žiara nad Mliečnou dráhou, autor: Stefano Astorri

Laponsko

"Nafotiť spolu zimnú Mliečnu dráhu a polárnu žiaru bolo jedným z mojich 10 predsavzatí na rok 2021. Nikdy som si nepredstavoval, že to splním tak skoro.

Bola mrazivá, veterná noc. Išiel som na toto miesto vo švédskom Laponsku, kde som dúfal, že uvidím polárnu žiaru stúpajúcu priamo medzi dvoma horskými vrcholmi. Keď som tam bol, „zelená dáma“ začala zrazu tancovať po mojej ľavej strane, zatiaľ čo hneď za mnou sa k párty pridala Mliečna dráha v zimných šatách. Bol som veľmi pokojný, kým pokoj nevystriedalo čisté vzrušenie. Okamžite som kompozíciu nanovo upravil, aby som do záberu dostal aj červený domček.

Výsledkom je fotografia, ktorá v skutočnosti spája 12 vertikálnych záberov pri 14 mm (približne 270 stupňov), aby pokryli dva prekrývajúce sa oblúky."


Spektrum, autor: Stefan Liebermann

Vestrahorn, Island.

"Celé spektrum polárnej žiary nad ikonickou lokalitou „Vestrahorn“ na Islande. Aký snový zážitok!
31. októbra 2021 zasiahla Zem (silná) geomagnetická búrka G3 a vytvorila tieto nádherné farby."


Keď sa hviezdy zarovnajú, autor: Joshua Snow

Tombstone Territorial Park, Yukon, Kanada.

"Neuveriteľná majestátnosť polárnej žiary. Svetlá, ktoré sa pohybujú a tancujú priestorom. Prchavé okamihy živosti a trblietavej žiary. Život je takmer rovnaký zážitok. Naučte sa vychutnávať malé, plynúce chvíle. Naučte sa unikať a prúdiť priestorom a časom a žiariť, keď vás zasiahne inšpirácia. Nečakajte na nikoho. Zastavte sa pre nič za nič. Žiar a tancuj, pretože máš len jeden život.

Tento obrázok zachytáva môj týždeň v Tombstone, ktorý bol ako žiadny iný. Po tom, čo som v máji prišiel o otca a krátko pred touto cestou som zažil úplné psychické zrútenie, cítil som sa ako na horskej dráhe, keď som nevedel, kedy sa zastavím alebo aspoň spomalím. Tento týždeň v horách mi dal šancu uzdraviť sa, premýšľať a cítiť sa dobre ako už dávno nie. 

Niekedy sa veci môžu zdať nemožné. Beznádejné. Desivé. Ale niekedy, keď sa veci zdajú byť najhoršie, najbeznádejnejšie, vesmír vám pripomenie, že slnko opäť zasvieti. A ako jasne na mňa teraz svieti..."


Fotograf prírody a krajiny, autor: Agnieszka Mrowka

Island

"Ďalšia dlhá a krásna noc na Islande. Už nejaký čas som mal predstavu o kompozícii pre polárnu žiaru a len som čakal, kedy prídu ideálne podmienky a zachytia to.

Potreboval som silnú polárnu žiaru, jasnú oblohu na polostrove Reykjanes a pokojné počasie bez vetra, ktoré je na Islande dosť zriedkavé. Fotka bola náročná, pretože som musel behať tam a späť, aby som upravil nastavenia fotoaparátu v závislosti od sily polárnej žiary. Miesto, kde som stál, bolo tiež trochu zložité, keďže som tam nemal dosť miesta na nohy, takže som nemohol ani stáť úplne rovno. Keď sa však rozsvietili svetlá, mohol som aj zamrznúť, obloha ma doslova zhypnotizovala."


Vyššia moc, autor: Virgil Reglioni

Severné Nórsko.

"Niektoré noci sú predpovedané silné polárne žiary, čo vedie k neuveriteľne jasným úkazom, ktoré sa šíria po oblohe. Nízke teploty vytvárajú ľadové tvary na brehu rieky a tieto štruktúry pomáhajú nasmerovať vaše oči správnym smerom."Zdroj: boredpanda

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2022-01-05 21:42:12
na Islande sme boli v druhej polke aprila 2017 a postastilo sa nam vidiet auroru ... presuvali sme sa z Viku do Rejkjaviku, dorazili sme tam vecer o 22. a predpoved vyzerala priaznivo, tak sme len vylozili veci, riadne sa obliekli, zobrali fotaky a odviezli sa na sever od mesta k nejakemu zalivu, kde podla Googlu malo byt jedno z vhodnych miest na pozorovanie ... ked sme tam okolo polnoci prisli, bolo tam uz vela aut a ludi, na oblohe nad hlavami sa crtalo nieco, co slubovalo svetelne divadlo ... o chvilu to zacalo, na nejake extra kompozicie nebol cas, ani miesto ... tak som len cvakal, obcas presunul stativ, ked aurora tancovala na inom mieste ... fotil som Olympusom OMD M10 + objektiv Olympus 12mm/2 ... technika vydrzala v tej kose a vetre, co nevydrzalo, boli moje prsty na rukach ... nemal som kablovu spust, ani specialne fotorukavice a pri kazdom cvaku isli rukavice dole z ruky ... takze zaver aurory som pozoroval uz z auta pri rozmrazovani prstov
 
marianr
2022-01-07 15:08:12
V poslednom čase normálny jav, fotografia v komentári krajšia než tie v článku...
 
blahoslav J B Art
2022-01-07 23:11:33
príspevok od: marianr
V poslednom čase normálny jav, fotografia v komentári krajšia než tie v článku...
ooo, tak to si nemyslim ...

inak pozrel som sa do fotoarchivu, aurora trvala necelu polhodinu ... dovtedy, ani odvtedy som auroru nevidel ... snad sa este niekedy zadari v dobe pocovidovej nejaka severnejsia destinacia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia