Hore

Autor: Autor: Shanghai Astronomy Museum, Autor: Jorge Láscar

Múzeá, ktoré upútajú oko ešte skôr, ako do nich vkročíte

Ľudia chodia do múzeí, aby zistili, čo je v nich, a nie vždy si všímajú ich zovňajšok. Je možné, že najjednoduchšia architektúra bude skrývať nádherné poklady, ale niekedy je škrupina rovnako pôsobivá ako jej obsah. Pozrite si niekoľko fotografií múzeí, ktoré sú zvonku skutočne nápadné a nepochybne sú samy umeleckými dielami. Možno ste už niektoré z nich videli aj v reálnom živote, a možno vás fotografie inšpirujú k návšteve.

Šanghajské múzeum astronómie, Čína


Autor: Shanghai Astronomy Museum

Šanghajské múzeum astronómie otvorilo pre verejnosť 18. júla tohto roku a je to najväčšie astronomické múzeum na svete. Navrhol ho Thomas J. Wong. Budova nemá žiadne priame čiary ani pravé uhly. Architektúra odráža tvary obežných dráh a geometriu vesmíru. Ľudia, ktorí navštívia múzeum, uvidia dočasné aj trvalé expozície, prístroje a artefakty súvisiace s astronómiou. K dispozícii je 24 metrov vysoký slnečný teleskop, observatórium, pozorovací tábor pre mládež a divadlo Digital Sky.


Štátne historické múzeum, Rusko


Autor: Jorge Láscar

Štátne historické múzeum v Moskve bolo založené v roku 1872 a nachádza sa na severnej strane Červeného námestia. Ľahko rozpoznateľnú budovu navrhol Vladimír Osipovič Sherwood v neoruskom štýle. Medzi zaujímavosti, ktoré múzeum má, patrí dlhá loď nájdený v pôde na brehu rieky Volgy a rukopisy zo 6. storočia.

Múzeum umenia Zeitz Mocaa, Južná Afrika


Autor: marchehaute

Zeitzovo múzeum súčasného afrického umenia bolo otvorené 22. septembra 2017 v Kapskom Meste a je to najväčšie múzeum súčasného afrického umenia na svete. Múzeum navrhol londýnsky dizajnér Thomas Heatherwick. Ide o prebudované obilné silo, ktoré sa už nepoužívalo. V múzeu sa nachádza umenie sochárov, fotografov a maliarov, ktoré pôsobia v celej Afrike.

Múzeum islamského umenia, Katar


Autor:  Jan Smith

Múzeum islamského umenia bolo otvorené v roku 2008 a v jeho zbierke sa nachádzajú kúsky za obdobie 1 400 rokov. Medzi výstavy patrí kovovýroba, keramika, šperkárstvo, práca s drevom, textil, sklo a rukopisy. Múzeum postavené na umelom polostrove navrhol Ieoh Ming. Stojí na umelom polostrove, aby budova nebola zatienená ďalšími stavbami. Architekt sa väčšinou inšpiroval mešitou Ibn Tulun v egyptskej Káhire

Erawanské múzeum, Thajsko


Autor: Binder.donedat

Múzeum Erawan v Bangkoku bolo otvorené v roku 2003 a je známe svojim trojhlavým slonom. Múzeum je víziou Lek Viriyapanta, ktorá sa aj splnila. Slon je vyrobený z bronzu a váži 250 ton. Časť múzea je vlastne v slonovi. Vnútri je tiež čo vidieť: čínske vázy z dynastií Ming a Qing, keramika z Európy, relikvie a sochy Budhu.

Múzeum Salvadora Dalího, USA


Autor: CityofStPete

Múzeum Salvadora Dalího na Floride bolo založené v roku 1982. Nová budova s ​​preskleným vchodom a svetlíkom bola otvorená 11. januára 2011. Prístavbu múzea navrhol Yann Weymouth. Sklenená bublina sa nazýva záhada a pozostáva z 1 062 trojuholníkových kúskov skla. V múzeu nájdete 96 olejomalieb, viac ako 100 akvarelov a kresieb, 1300 grafík, fotografií, soch a ďalších predmetov. V tomto múzeu sa nachádza aj jeden z najznámejších Dalího diel, olejomaľba Rozpad perzistencie pamäti.

Guggenheimovo múzeum v Bilbao, Španielsko


Autor: David Baron

Guggenheimovo Museum v Bilbau v Baskicku (Španielsko) je priestorom pre súčasné umenie. Bolo otvorené 18. októbra 1997 a stále je jedným z najväčších múzeí v krajine. Architektom tohto inovatívneho dizajnu bol Frank Gehry. Exteriér má krivky, ktoré mali pôsobiť náhodne. Všetko je pokryté 33 000 extrémne tenkými titánovými listami, ktoré podľa niektorých kritikov pripomínajú rybie šupiny, čo je symbolické, keďže je postavené pri rieke Nervion. Múzeum stále obmieňa svoje expozície. Najčastejšie môžete vidieť avantgardné umenie, abstrakciu 20. storočia a neobjektívne umenie. Jedinou stálou expozíciou je The Matter of Time, súsošia z ôsmich diel od amerického sochára Richarda Serru.

Múzeum umenia Tigre, Argentína


Autor: Tigre Municipio

Budova múzeua de Arte Tigre v Buenos Aires bola postavená v roku 1912. Pôvodne to bol luxusný klub pre bohatých a celebrity, teraz je to múzeum umenia, ktoré bolo otvorené v roku 2006. Elegantnú budovu navrhli Pablo Pater a Luis Dubois podľa francúzsko-talianskych architektonických štýlov. Hlavná zbierka pozostáva z argentínskeho umenia z 19. a 20. storočia, ale aj interiér je sám o sebe umeleckým dielom s benátskymi zrkadlami a francúzskymi lustrami.

Múzeum umenia v Milwaukee, USA


Autor: Gary Denness

Múzeum umenia v Milwaukee bolo založené v roku 1888 a doteraz zhromaždilo zbierku 30 000 umeleckých diel. Najzaujímavejšou časťou múzea je Quadracciho pavilón navrhnutý Santiagom Calatravou a otvorený v roku 2001. Budova má pohyblivé krídla, ktoré poskytujú tieň a menia polohu v závislosti na dennej dobe. Umelecké diela v zbierke siahajú od dôb staroveku po súčasnosť. Patria sem maľby, sochy, grafiky, kresby, dekoratívne umenie a fotografie.

Národné múzeum Kataru


Autor: Gilbert Sopakuwa

Národné múzeum Kataru bolo otvorené v roku 2019 a je zamerané na históriu Kataru a jeho národa. Zložitú budovu navrhol architekt, víťaz Pritzkerovej ceny, Jean Nouvel. Pri návrhu sa inšpiroval púštnou ružou, ktorú nájdete v púštnych oblastiach Kataru. Múzeum má 11 galérií a každá predstavuje iný zážitok. Príbehy sú rozprávané kombináciou zvuku, obrázkov, videí a dokonca aj vône.


Mesto umení a vied, Španielsko


Autor: Pxfuel

Mesto umení a vied vo Valencii je kultúrny a architektonický komplex otvorený v roku 1998. Je v ňom planetárium, kino, múzeum a auditóriá na rôzne akcie. Komplex navrhli Santiago Calatrava a Félix Candela. Múzeum, ktoré je súčasťou komplexu, pripomína kostru veľryby, je zamerané na vedu, techniku ​​a životné prostredie. Je to veľmi interaktívne múzeum, kde sa učíte dotykom a skúsenosťami.

Múzeum budúcnosti, Spojené arabské emiráty


Autor: chai_pioge

Múzeum budúcnosti sa má otvoriť najneskôr v tomto roku a očakáva sa, že bude novým medzníkom pre SAE, ktoré sa nachádza len sedem minút jazdy od mrakodrapu Burdž Chalífa. Budovu navrhla architektonická firma Killa Design. Je vysoká 77 metrov a je pokrytá arabskou kaligrafiou. Nie sú to však len náhodné znaky, ale riadky básne vládcu šejka Al Maktouma. Spojené arabské emiráty sa usilujú rozvíjať a múzeum zamerané na budúcnosť je toho dokonalým symbolom. Bude to inkubátor myšlienok: návštevníci uvidia technológiu, ktorá sa v budúcnosti zmení na realitu a zlepší náš život.

Židovské múzeum, Berlín


Autor: Lauren Manning

Židovské múzeum v Berlíne bolo otvorené v roku 2001 a je to najväčšie múzeum v Európe, ktoré sa zameriava iba na židovskú históriu. Ešte predtým, ako bolo dokončené v roku 1999, bol návrh múzea ocenený Nemeckou cenou za architektúru.

Budova sa skladá z dvoch častí: barokovej budovy a novšej budovy, ktorá sa stala realitou podľa návrhov poľsko-amerického architekta Daniela Libeskinda. Charakteristické pre budovu je prázdno, prázdne miestnosti, slepé uličky a slabé osvetlenie, to všetko vytvára atmosféru straty a neprítomnosti, ktorú spôsobil holokaust.

Múzeum sa zameriava predovšetkým na históriu Židov v Nemecku a príbehy, ktorý rozprávajú. Siaha do stredoveku a pokračuje dodnes.

Galéria umenia v Alberte, Kanada


Autor: IQRemix

Múzeum bolo prvýkrát zriadené ako Edmontonské múzeum umenia v roku 1924. Moderná budova, v ktorej je galéria otvorená, bola otvorená v roku 2010.

Architektom budovy galérie bol Randall Stout. Krivky z nehrdzavejúcej ocele majú vyzerať ako polárna žiara, ktorá je pre Albertu charakteristická.

Zbierka galérie sa viac zameriava na diela, medzi ktoré patria sochy, obrazy a fotografie, vytvorené v Alberte alebo západnej Kanade a väčšina z nich bola vyrobená po päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Andalúzske múzeum pamäti, Španielsko


Autor: archist____

Andalúzske múzeum pamäte sa nachádza v Granade a bolo dokončené v roku 2009. Múzeum sa zameriava na históriu Andalúzie, pretože obyvatelia tejto krajiny boli kedysi nazývaní najvzdelanejšími z Iberian.

Projekt navrhol Alberto Campo Baeza. Architekt sám opisuje svoje dielo: „Je usporiadané okolo centrálneho nádvoria, z ktorého sa odvíjajú špirálové rampy, spájajúce sa v troch  úrovniach a vytvárajúce tak zaujímavé priestorové napätie.“

Po návšteve tohto múzea odídete s podrobnými informáciami o histórii Andalúzie.

Múzeum Solomona R. Guggenheima, USA


Autor: ajay_suresh

Múzeum, v ktorom sa nachádza impresionistické, postimpresionistické, ranné, novoveké a súčasné umenie, bolo prvýkrát založené v roku 1939 filantropom Solomonom R. Guggenheimom. Najprv bolo v prenajatých priestoroch, ale v roku 1959 sa presťahoval do štvrti Upper East Side na Manhattane v New Yorku.

Budovu, do ktorej sa presťahovalo, navrhol Frank Lloyd Wright. Bol to posledný projekt architekta a jeden z jeho najdlhších, ale zároveň aj najobľúbenejších.

Múzeum Guggenheim je rozhodne príťažlivým miestom a v skutočnosti je na zozname UNESCO od roku 2019 ako súčasť architektúry 20. storočia Franka Lloyda Wrighta.

Múzeum Ordos, Čína


Autor: Robert James Hughes

Múzeum Ordos v Číne je múzeum umenia a histórie, ktoré bolo otvorené v roku 2011. Projekt MAD Architects navrhol  múzeum ako amorfnú budovu inšpirovanú púšťou Gobi, kde je múzeum postavené.

Zbierka múzea predstavuje históriu okolia a mongolskú históriu všeobecne.

Národné múzeum afroamerickej histórie a kultúry, USA


Autor: Mobilus In Mobili

Národné múzeum afroamerickej histórie a kultúry sa nachádza v parku National Mall vo Washingtone. Bolo otvorené 24. septembra 2016 prezidentom Barackom Obamom.

Múzeum navrhol ghanský rodák David Adjaye a tvar budovy bol inšpirovaný trojstupňovými korunami používanými v jorubanskom umení zo západnej Afriky. Vonkajšia časť budovy je pokrytá ozdobnou kovovou mrežou bronzovej farby, ktorá má vzdať úctu kovaniu vyrobenému zotročenými Afroameričanmi.

Toto múzeum je najväčším múzeom zameraným na africkoamerickú históriu a kultúru. V tomto múzeu sa môžete ponoriť do afroamerickej histórie a dozvedieť sa, ako ovplyvnila súčasnosť tohto národa. Zbierka obsahuje viac ako 36 000 artefaktov umenia, otroctva, hnutia za občianske práva, atletiky a ďalších.

Centrum Hejdara Alijeva, Azerbajdžan


Autor: Dmitry Karyshev

Centrum Heydara Alijeva bolo otvorené 10. mája 2012 v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku. Je pomenovaná po Heydarovi Alijevovi, ktorý bol prvým tajomníkom sovietskeho Azerbajdžanu (1969-1982) a prezidentom Azerbajdžanskej republiky (1993-2003).

Navrhla ju Zaha Hadid, ktorá chcela dosiahnúť, aby štruktúra pôsobila  tekutým a takmer zvlneným dojmom. Je to určite unikátna budova a v roku 2014 získalo centrum Cenu dizajnu. Bola to dôležitá výhra, keďže návrhárka Zaha Hadid sa stala prvou ženou, ktorá získala hlavnú cenu v tejto súťaži.

Budova pozostáva z konferenčnej sály, galérie a múzea. Ukazuje históriu Azerbajdžanu a vplyv, ktorý naň mal vodca Heydar Alijev.

Dánske námorné múzeum M/S, Dánsko


Autor: Tina K

Námorné múzeum M/S Dánsko bolo založené v roku 1915 a presťahované v roku 2013. Múzeum je zamerané na dánsky obchod a lodnú dopravu od 15. storočia do dnešných dní.

Novú budovu múzea navrhla spoločnosť Bjarke Ingels Group (BIG). Poloha tohto múzea je zaujímavá tým, že je akýmsi podzemím, pretože je postavené v bývalom suchom doku v Helsingøri. Samotný dok zostáva prázdny a priestor múzea je na rampách a mostoch prekleňujúcich dok.

Za svoj jedinečný dizajn získalo múzeum niekoľko ocenení, vrátane Cien Architizer A+, 2014 RIBA EU Award, AIANY Design Award 2014 a ďalších.

Múzeum súčasného umenia Niteroi, Brazília


Autor: Rodrigo Soldon

Múzeum súčasného umenia Niteroi sa nachádza v Niterói a je jednou z hlavných pamiatok mesta od jeho otvorenia v roku 1966.

Neobvyklý a futuristický tvar, ktorý pripomína lietajúci tanier, bol myšlienkou dizajnéra Oscara Niemeyera. Sám architekt označil svoje dielo za „kvet vyrastajúci zo skál“.

Hlavnou časťou zbierky múzea je 1 200 kusov, ktoré daroval zberateľ umenia João Sattamini. Väčšinou ide o diela brazílskych výtvarníkov od 50. rokov do začiatku 90. rokov minulého storočia.

Nadácia Luma, Francúzsko


Autor: Howard Stanbury

Nadácia Luma v Arles bola otvorená 26. júna tohto roku a je nielen múzeom súčasného umenia, ale aj kultúrnym centrom so seminárnymi miestnosťami, výstavnými priestormi, výskumnými zariadeniami, hľadiskom a kaviarňou.

Architekt múzea Frank Gehry sa inšpiroval Van Goghovým obrazom Hviezdna noc.

Časť budovy, ktorá upúta pozornosť, je veža. Je vysoká 56 metrov a je vyrobený z 10 752 panelov z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú usporiadané nepravidelne.

Múzeum Aan De Stroom, Belgicko


Autor: Rick Ligthelm

Museum aan de Stroom, čo v preklade z holandčiny znamená „Múzeum pri rieke“, bolo otvorené v máji 2011 a je to najväčšie múzeum v belgickom prístavnom meste Antverpy.

Múzeum bolo projektom architektov Neutelings Riedijk Architects. Budova je príkladom postmodernej architektúry Art Deco s indickým červeným pieskovcom a zakrivenými sklenenými vložkami.

Jeho zbierka je rozmanitá, nájdete tu námorné predmety, artefakty rozprávajúce o histórii mesta i výstavu umenia.

Múzeum Do Amanhã, Brazília


Autor: Rodrigo Soldon Souza

Portugalský názov Museu do Amanhã znamená „Múzeum zajtrajška“. Je to vedecké múzeum, ktoré bolo otvorené v roku 2015 v Rio de Janeiro.

Budova bola postavená podľa návrhov španielskeho architekta Santiaga Calatravu. Jeho tvar bol inšpirovaný broméliami, ktoré sú atrakciou v mestskej botanickej záhrade.

Zbierky múzea skúmajú, s akými problémami sa bude musieť človek v budúcnosti vyrovnať, napríklad udržateľnosť, ale zamerajú sa aj na to, aké príležitosti prináša budúcnosť.

Múzeum dizajnu Holon, Izrael


Autor: אילנה שקולניק

Museum aan de Stroom, čo v preklade z holandčiny znamená „Múzeum pri rieke“, bolo otvorené v máji 2011 a je to najväčšie múzeum v belgickom prístavnom meste Antverpy.

Múzeum bolo projektom architektov Neutelings Riedijk Architects. Budova je príkladom postmodernej architektúry Art Deco s indickým červeným pieskovcom a zakrivenými sklenenými tabuľami.

Jeho zbierka je rozmanitá, nájdete tu námorné predmety, artefakty rozprávajúce o histórii mesta a výstavu umenia.

Kráľovské múzeum v Ontáriu, Kanada


Autor: Dennis Jarvis

Kráľovské múzeum v Ontáriu bolo založené v roku 1912 a je najväčším múzeom v Kanade.

Kryštálová časť bola do múzea pridaná v roku 2007 a navrhol ju Daniel Libeskind. Vchod do múzea bol presunutý do kryštálovej časti a tvorí perfektný príklad kombinácie starého a nového.

Múzeum má pôsobivú zbierku viac ako 6 000 000 predmetov, ktoré zahŕňajú dinosaury, meteority, historické artefakty z celého sveta, fosílie a umelecké diela.

Múzeum dizajnu V&A Dundee, Škótsko


Autor: Alex Liivet

V&A Dundee bolo otvorené 15. septembra 2018 a je to prvé múzeum dizajnu v Škótsku. Ako sesterské múzeum londýnskeho múzea Victoria & Albert a V&A Dundee je aj prvé, ktoré bolo otvorené mimo Londýna.

Budovu navrhol japonský architekt Kengo Kuma, ktorý navrhol aj novovybudovaný štadión pre olympijské hry v Tokiu 2021. Múzeum nemá rovné vonkajšie steny a je vyrobené z 2 500 panelov, každý s hmotnosťou 3 000 kilogramov.

Dočasné výstavy predvádzajú ten najlepší dizajn z celého sveta z minulosti i súčasnosti. Stála expozícia ponúka škótsky dizajn. V galériách môžete vidieť ukážky architektúry, strojárstva, módy a nábytku, keramiky, zdravotníctva, šperku, textilu, dizajnu videohier a ďalšie.

Múzeum Soumaya, Mexiko


Autor: Nan Palmero

Pôvodná budova múzea Soumaya bola otvorená v roku 1994 a v roku 2011 bola otvorená nová.

Novšiu budovu navrhol Fernando Romero. Zvláštnou formou múzea je rotovaný kosoštvorec pokrytý 16 000 šesťhrannými kusmi zrkadlovej ocele.

Múzeum Soumaya je súkromné ​​a má pôsobivú zbierku 70 000 kusov diel vrátane Salvadora Dalího a Tintoretta. Zbierka obsahuje aj sochy z predhispánskej Mezoameriky, mexické umenie 19. a 20. storočia.

Studio Bell, Kanada


Autor: Bernard Spragg. NZ

Studio Bell v Calgary v Alberte v Kanade je múzejným priestorom Národného hudobného centra. Bolo otvorené v roku 2016 a jeho expozície zahŕňajú viac ako 2 000 vzácnych nástrojov a artefaktov vrátane jedného z klavírov Eltona Johna.

Budovu navrhla architektonická kancelária Allied Works Architecture a je postavená z deviatich do seba zapadajúcich veží. Lesklé panely sú vlastne zasklená terakota.

Nová národná galéria, Nemecko


Autor: Manfred Brückels

Neue Nationalgalerie  je múzeum moderného umenia v Berlíne, ktoré bolo prvýkrát otvorené v roku 1968, potom zatvorené v roku 2015 z dôvodu rekonštrukcie a bude opäť otvorené 22. augusta 2021.

Autorom tejto budovy bol Ludwig Mies van der Rohe. Budova bola opísaná ako moderný sklenený chrám.

Najväčšia časť zbierky obsahuje umenie 20. storočia. Múzeum má kúsky od umelcov ako Pablo Picasso, Ernst Ludwig Kirchner a Joan Miró.



Zdroj: boredpanda

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gytheio
2021-08-06 12:26:07
Najlepsi archtekti a stavitelia Spanielsko Brazilia Amerika, a na konci Nemecko Rusko.
 
preview
2021-08-06 13:11:11
Pastva pre očká a aj Katar zaujal a velmi.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované