Hore

Kritické okienko - 3 x 3 tipy pre lepšiu fotografiu (XII)

Na to, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor!

Práve preto vám teraz prinášame 3x3 tipy pre lepšiu fotografiu - tri fotky, tri praktické tipy lektorov Akadémie Kreatívnej fotografie, čo a ako zlepšiť. Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov :) Dnes opäť Katarína Ďurove, z tímu AKF.

Autor fotografie: VICKTOR

Názov fotografie: Bratislavska Golden Hour

Táto fotografia vo výbere “na kritiku” nás potešila. Príjemný, kompozične takmer dokonalý záber, vo veľmi peknom svetle večernej zlatej hodinky. Ale pretože (takmer) nič nie je dokonalé, aj tu sme sa pokúsili nájsť to, čo by šlo ešte zlepšiť.

Kompozícia je veľmi fajn, esíčko ktoré loď vytvára vedie oko diváka od jednej dominanty fotky k druhej - teda od člnu k slnku za “ufom” na moste a naopak. Napriek tomu by sme odporučili záber ešte viac z pravej strany orezať, aby sme sa dostali do čo najväčšej symetrie pravej a ľavej strany záberu - ubrali by sme časť za výletnou loďou vpravo a pri udržaní formátu aj trochu z oblohy.

Zlatá hodinka je naozaj neopakovateľné svetlo, je potrebné si však uvedomovať, čo to môže urobiť s farbou iných objektov, v tomto prípade s farbou člna. Ten je pôvodne biely, ako aj vlny okolo neho - na zábere ich však máme posunuté do modra. Odporúčame upraviť vyváženie bielej tak, aby čln bol naozaj vo svojej skutočnej farbe.

Na tento záber je použitý širokouhlý objektív, čo deformuje okraje fotky a z rovných budov sa stávajú “šikmé veže” (vľavo hore). Dnes však už nie je žiaden problém túto distorciu softvérovo upraviť.

Autor fotografie: butterfly131

Názov fotografie:

Táto fotografia pôsobí už na prvý pohľad veľmi príjemne. Je v zásade dobre zvládnutá, čo sa týka svetla aj výrazu. Ťažko je určiť, či ide o momentku, alebo štylizovaný záber, každopádne je ešte priestor na to, aby fotka pôsobila príjemnejšie.

Celková tonalita - pri tejto fotografii je zvolený akýsi “retro” dizajn, z čiernej aj bielej je urobená šedá, čo navodzuje pocit starobylej fotografie. Každopádne, samotná expozícia aj neskoršia úprava v prípade takéhoto tmavovlasého dieťaťa nie je celkom šťastná, keďže vlasy takmer úplne splývajú s pozadím. Ak fotka nebola štylizovaná, odporúčame jemnejšiu úpravu, ak bola štylizovaná, odporúčame odrazkou alebo svetlom dosvietiť vlasy tak, aby sa v nich vytvorila kontúra oddeľujúca pozadie od hlávky dieťaťa.

Oči - je vidieť, že celá fotografia je upravená do menšej ostrosti (clarity), výnimkou sú oči, ktoré sú celkom ostré, hoci aj iné časti sú v rovine ostrosti. Pôsobí to zvláštne a nesúrodo. V tomto prípade by bolo lepšie nechať ostrú celú tvár.

Fotke by prospelo viac priestoru okolo dieťaťa - ak by ľavá a pravá časť fotografie nebola tak na tesno s okrajom. Hlavne v pravej časti je ruka už takmer v kontakte s okrajom, čo vytvára dojem stiesnenosti. Tak isto by sme odporúčali pridať viac v dolnej časti, aby bolo vidieť viac z nohy dieťaťa, takýto malinký kúsok pôsobí skôr rušivo.

Aby sme v našom seriáli 3x3 Tipy pre lepšiu fotku stále len nezlepšovali fotografie (v preklade - aby sme stále iba nekritizovali), vybrali sme dnes fotografiu, ktorú trikrát pochválime. A aby ste sa z toho niečo aj mohli podučiť, vysvetlíme aj prečo sa nám páči.

Autor fotografie: jandikovsky

Názov fotografie: Večer před svatbou

Táto fotografia je veľmi príjemná momentka, ktorá by bola super aj sama o sebe, s názvom však dostáva celkom nový kontext. Otvára sa priestor pre vlastný príbeh, ktorý si do záberu divák môže vložiť. Je to mama s dcérou? Sestry? Kamarátky? Išli sa do vinice prejsť, posledný krát pred vstupom do novej etapy, alebo napríklad na niekoho čakajú? Ľudia majú radi príbehy - a teda aj fotky, na základe ktorých si ich môžu tvoriť. V zábere je zachytená skvelá atmosféra, láska, radosť aj akási nezvyčajnosť v obyčajnosti. Sú na nej zachytené emócie, a to veľmi funkčným a čitateľným spôsobom.

Ďalším plusom záberu je skvele zvládnuté protisvetlo. Vytvára zreteľnú kontúru, ktorá oddeľuje postavy od prostredia, vytvára priestor a hĺbku v zábere, zároveň sú však tváre oboch žien správne exponované. Chválime aj voľbu čierno - bielej, ktorá umožňuje sústrediť sa na fotke na to hlavné - objatie oboch žien, farby neodvádzajú zbytočne pozornosť.

Dobre zvolená je aj celková kompozícia, ktorej stredové umiestnenie neškodí, naopak, umiestnenie tvárí v hornej tretine, ale v centre so slnkom v pozadí umocňuje celkovú atmosféru tejto krásnej, emóciami nabitej fotografie. Skvelá práca.

Krásne svetlo všetkým.

Pokiaľ aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám tri praktické rady, čo na nej zlepšiť, je to možné! Stačí ak pošlete svoje tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme zábery do ďalšieho článku 3x3 tipy :).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2016-11-18 12:37:22
Fajné kritické okienko, skutočne nie je čo kritizovať.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia