Hore

Osobnosti fotografie - Mario Testino

Odvaha. Rafinovanosť. Šarm. Fotografické skvosty slávneho fotografa Maria Testina sú jednými z najžiadanejších umeleckých diel modernej doby. Skĺbenie životnej energie sálajúcej zo záberov s jemnou nonšalantnosťou vyvolá v obecenstve príjemný údiv rovnako, ako i fakt, že tento excentrický fotograf vyrástol z nádejného mladého kňaza.

Životná púť tohto fotografa sa začala v roku 1954 v hlavnom meste Peru, Lime. Mario je najstarším spomedzi šiestich synov rodiny s taliansko-írskymi koreňmi. Jeho mladosť sa niesla v znamení túžby stať sa kňazom, čomu prispôsobil i výber škôl. Navštevoval totiž Katolícku školu Santa Maria Marianistas a neskôr univerzitu Pontifical Catholic University of Peru. Už počas skorých rokov dospievania Testino neskrýval svoj záujem o odlišnosť a módu. Vďaka otcovi, ktorý ho v rámci pracovných povinností brával na zájazdy do New Yorku ako svojho tlmočníka, mal mladý Mario možnosť stretnúť sa s odlišnou módnou kultúrou. Tá ho oslovila natoľko, že sa domov vracal s množstvom oblečenia v štýle poznačenom kultúrou Hippies, ktorá bola doposiaľ v rodnom Peru neznáma.

Začiatky fotografického umenia Maria Testina siahajú až do Londýna, kam sa rozhodol v roku 1976 odísť študovať práve fotografiu. Jeho prvotné kroky vo sfére najobľúbenejšieho moderného umenia však neboli ľahké a jednoznačné. Ako začínajúci fotograf si mohol dovoliť bývanie len na nevyužívanom poschodí nemocnice, čo zodpovedalo i jeho finančnej situácii, ktorú sa snažil vylepšiť prácou čašníka. Jeho prvotným cieľom však bolo uspieť ako fotograf, a keďže k tomu patrilo i odlíšiť sa niečím výnimočným od konkurencie, Mario sa rozhodol zafarbiť si vlasy na ružovo. Táto odlišnosť mala jeho meno zvýrazniť v dave konkurenčných fotografov, a my dnes môžeme už len uznanlivo konštatovať, že to zrejme stálo za to.

V roku 1982 sa Mario natrvalo presťahoval do Londýna. Kariéru fotografa odštartoval fotením portfólií nádejných modeliek. Kým v tomto období malo jedno portfólio hodnotu 25 libier (v cene bola zahrnutá i úprava vlasov a make-up), dnes je cena Testina neporovnateľne vyššia – odhadovaná je na približne 250 000 libier. K popularite mu vo veľkej miere bezpochyby prispeli i úsmev pri práci a príjemná, nekonfliktná povaha, ktorou je dôverne známy. Navyše, podľa slov samotného fotografa, Testino sa nikdy nenechal vyradiť z miery prítomnosťou ani tých najväčších celebrít aktuálnej doby. Profesionalita a prirodzenosť boli fotografovými ďalšími prednosťami.

Mario Testino získal uznanie celého sveta i vďaka aktívnej účasti v mnohých charitatívnych kampaniach. Spomedzi najmedializovanejších nadácii, ktorým sa rozhodol podať pomocnú ruku, za spomenutie stojí napríklad Elton John AIDS Foundation. Testino je tiež ambasádorom nadácie Save the Children, bojujúcej za ľudské práva najmenších. V rámci tohto postu pomohol v rodnom Peru vybudovať kliniku pre deti trpiace tuberkulózou. Ako zdroj financií na vybudovanie kliniky pritom poslúžil predaj jediného ikonického portrétu princeznej Diany, ktorého autorom nebol nik iný, než sám Testino. Mario sa taktiež vo veľkej miere podieľal na financovaní výstavby kliniky v Moskovskej detskej nemocnici, ktorá sa mala špecializovať na liečbu rakoviny. O tom, že táto téma bola Testinovi nadmieru blízka, svedčí i smutné obdobie fotografovho života, v ktorom práve rakovina bola príčinou smrti jeho mladšieho brata.

Fotografie Maria Testina sa pravidelne objavujú v celosvetovo známych módnych magazínoch, ako napríklad Vanity Fair, Vogue alebo V Magazine. Jedno z najvýznamnejších diel talentovaného fotografa vzniklo v roku 1997 vo Wales, keď ho magazín Vanity Fair poveril fotografovaním princeznej Diany. Výsledné kultové fotografie zobrazujú Dianu ako pôvabnú, vyrovnanú a po ľudskej stránke prístupnú a vľúdnu ženu spôsobom takým, akým by to celý svet očakával od člena kráľovskej rodiny. Celé fotenie sa pritom udialo len pár mesiacov pred tragickou smrťou princeznej ľudských sŕdc. Toto fotenie sprístupnilo Testinovi cestu k mnohým ďalším významným osobnostiam, ktoré si ho zvolili ako autora svojich portrétov. V roku 2002 Národná galéria portrétov v Londýne predstavila verejnosti  permanentnú výstavu skvostov Testinovho umenia pod názvom Portréty, ktorá je do dnešného dňa považovaná za najúspešnejšiu výstavu známej galérie.

V priebehu svojej úspešnej kariéry mal Testino možnosť pracovať pre viaceré módne značky, ktoré dnes predstavujú vrchol módneho priemyslu. Práve Mariovmu talentu je pripisovaný obrovský úspech známej talianskej značky Gucci, a to aj vďaka provokatívnemu štýlu fotografií, ktorými bola propagovaná reklamná kampaň tejto spoločnosti v 90. rokoch.

Mario Testino stojí na pozadí niektorých najväčších celosvetových kampaní módnych gigantov. Za spomenutie stojí napríklad spolupráca s Burberry, ktorej výsledkom boli svieže a elegantné zábery zachytávajúce okrem iného i originálnu ženskosť Kate Moss.

Ďalšími známymi módnymi značkami, ktorým Testino podal pomocnú ruku, boli napríklad Versace, Calvin Klein, Dolce & Gabbana či Salvatore Ferragamo. Velmi známou je pritom práve spolupráca s Versace, ktorej výsledok bol nadmieru efektný.

Fotografickým rukopisom Maria Testina bolo poznačených obrovské množstvo titulkov najvýznamnejších módnych časopisov. Svet mal možnosť vidieť Testinovú umeleckú dravosť a čerstvosť aj na titulkoch časopisu Vogue, ktorých súčasťou bola napríklad i zvodná a sofistikovane krásna Cara Delevingne.

Nedávno boli vydané krátke videá, ktoré umožňujú hĺbkový pohľad do príprav a realizácie veľkých projektov akými sú špeciálne vydania Vogue. Tak napríklad pre Vogue China a 1,2 milióna odoberateľov Mario pripravil 153 fotografií. 

Počas svojej neutíchajúcej kariéry Mario spolupracoval tiež s herečkami Kate Winslet, Cameron Diaz, Juliou Roberts, Catherine Zeta-Jones a mnohými ďalšími. Spomedzi modeliek jeho vyvolenými boli napríklad Adriana Lima, Klaudia Schiffer či Eliyabeth Hurley. Známa je taktiež spolupráca so známymi umelkyňami Lady Gaga, Madonna a Britney Spears.

Mario Testino sa však okrem fotografovania venoval aj publikovaniu kníh. Na konte ich má už nemalé množstvo, pričom jednou z najznámejších je napríklad Diana: Princess of Wales, ktorá nie je ničím iným, než zoskupením najkrajších záberov z už spomínaného fotenia princeznej Diany.

Mať vlastný pohľad na svet a odvahu presvedčiť ľudí o kráse vlastnoručne vytvoreného umenia. Nebáť sa byť iný, výnimočný. Prijímať výzvy a zostať človekom. Toto všetko Testino dokázal, a zapísal sa tak navždy medzi najvýznamnejších velikánov modernej fotografie. Jeho fotografie budú sprevádzať publikum svetom módy ešte po dlhý čas, a inšpirovať tak svojou výnimočnosťou možno aj mnohých z nás.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fineartprint
2015-01-16 18:55:24
také typické. článok o najväčšej osobnosti Vogue v súčasnosti a vo všeobecnosti módnej fotografie, má 0 komentárov a minimum vzhliadnutí. a článok o odleskoch v nikon D750 aspoň 40 či kolko. Odborná fotografická obec však?
Dobre Jozef. Zase, ako vždy....
 
istvic
ocenenie redakciou 2015-01-16 19:14:06
jo jo,mario je spicka:}
 
blahoslav J B Art
2015-01-16 19:52:05
Mario asi necital tunajsiu fotoskolu ... inak by pouzival zlaty rez, nerezal cez prsty a klby, nerobil dotyky, nenechaval postavy pozerat von z fotky, ale do fotky, ...
 
kasko
2015-01-16 20:27:56
príspevok od: blahoslav J B Art
Mario asi necital tunajsiu fotoskolu ... inak by pouzival zlaty rez, nerezal cez prsty a klby, nerobil dotyky, nenechaval postavy pozerat von z fotky, ale do fotky, ...
A ked fotil Dianu, tak mohol skusit aspon troska na tvar zaostrit
 
noik
ocenenie redakciou 2015-01-17 02:16:40
Veru Jozef, chybal tu tento pan. Osviezujuce podanie. Svizne podane, bez zadrhelov. Citanie na jeden hltik
Vdaka.
 
Marek Kopnický
2015-01-17 17:56:23
A super video k tomu...
 
marosd
2015-02-17 09:51:18
Stale sa je co ucit a vidiet veci, ktore inspiruju a obohatia, vidiet ak robia pani ovladajuci aparat a hlavne vedia co chcu dosiahnut.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované