Hore

Osobnosti fotografie – Nicéphore Niepce

Život Nicéphora Niepceho

Joseph Nicéphore Niepce bol francúzsky profesor, armádny dôstojník a vynálezca, známy hlavne kvôli svojmu objavu heliografie, ktorý postupom času viedol až k samotnej fotografii. Narodil sa v roku 1765 vo francúzskom Chalon-sur-Saône do rodiny zámožného právnika. Po štúdiu a krátkom pôsobení ako profesor nastúpil do armády. Tu sa v roku 1793 stretáva v Cagliari – hlavnom meste Sardínie, so svojím starším bratom Claudom a počas pobytu začínajú spoločne experimentovať. Medzi iným, spoločne vynašli a nechali si v roku 1807 patentovať prvý motor na svete s vnútorným spaľovaním – Pyréolophore.

Claude po tomto brata opúšťa a odchádza do Anglicka, kde sa snaží hľadať príležitosti pre využívanie ich vynálezu. Nicephóre ostáva v ich rodinnom sídle Le Gras a od roku 1813 sa začína venovať litografii. Keďže však nebol zručný kreslič, od roku 1816 sa snažil nadviazať na experimenty zo Sardínie a obraz reprodukovať fotochemicky.

To sa mu časom aj darí a vďaka tomu vzniká prvá fotografická technika, ktorá slúžila na vytváranie reprodukcií snímok z Camery Obscury – heliografia. Z gréckeho helios – slnko a gráfein – písať. Zhruba v roku 1825 zhotovil touto technikou  prvú doteraz dochovanú fotografiu. V roku 1827 odchádza do anglického mestečka Kew neďaleko Londýna na návštevu za bratom Claudom, ktorý bol v tej dobe už vážne chorý a psychicky labilný kvôli nevydareným pokusom o spropagovanie ich spaľovacieho motora.

Počas pobytu v Anglicku spoznal botanika Francisa Bauera, ktorý ihneď rozpoznal dôležitosť Niepceho objavu a odporučil mu spísať memoár a objav predstaviť Anglickej Kráľovskej Spoločnosti. Keďže Niepce nebol ochotný prezradiť detaily okolo svojho vynálezu heliografie, Kráľovská Spoločnosť Niepcemu objav nepriznala. Po tomto Niepce necháva u Bauera niekoľko svojich ukážok, spolu s prvou dochovanou fotografiou a vracia sa do Francúzska, kde ho po dvoch týždňoch zastihla správa o bratovej smrti.

Rozhodol sa pokračovať vo svojich experimentoch, no kvôli finančnej náročnosti a tomu, že jeho brat Claude rodinné imanie premárnil v Anglicku, bol Nicéphore nútený uzatvoriť desaťročné partnerstvo s francúzskym maliarom Louisom Dagguerom. Spoločne pokračovali v experimentoch s heliografiou až do Niepceho náhlej smrti v roku 1833. Neskôr si Dagguere privlastnil všetky zásluhy na tomto objave a pomenoval ho „dagguerotypia“.

Nebyť Francisa Bauera, ktorý Niepceho fotografiu uchoval a neskôr v roku 1952 historika Helmuta Gernsheima, ktorý ju objavil, je dosť možné, že meno Nicéphora Niepceho a jeho heliografie by bolo navždy zabudnuté.

Prínos pre fotografiu

Počiatky heliografie siahajú do roku 1816, keď sa Nicephóre Niepce pokúsil prvýkrát reprodukovať obraz fotochemickou cestou. Na litografickú dosku naniesol svetlocitlivú fermež a za pomoci slnka kopíroval predtým spriesvitnené kresby a grafické listy. Neskôr pokračoval v experimentovaní za pomoci Camery Obscury a zcitliveného papiera.

Hoci niektoré negatívy dokázal ustáliť natoľko, že ešte koncom 19. storočia boli na nich rozpoznateľné detaily, nikdy sa mu nepodarilo ustáliť ich dokonale. Preto zanechal prácu s papierom a chloridom strieborným (pôsobením slnka černal) a skúšal ďalšie svetlocitlivé materiály.

Takto sa dostal až k špeciálnemu asfaltu, resp. živici, ktorá pôsobením slnka stvrdla. Mix asfaltu a petroleja nanášal na sklenené dosky a vystavoval ich slnečnému žiareniu. Takto v roku 1822 zhotovil reprodukciu medirytiny pápeža Pia VII., ktorá sa ale nedochovala. Neskôr vymenil sklenené dosky za kovové, predovšetkým zinkové a cínové. Často sa pokúšal využívať na reprodukciu aj cameru obscuru, za pomoci ktorej v roku 1826 zhotovil na cínovú doštičku s rozmermi 16 x 20 cm a asfaltom ako svetlocitlivou vrstvou svoju najznámejšiu dochovanú fotografiu – pohľad do dvora rodinného panstva Le Gras.

Expozícia trvala zhruba osem hodín, počas ktorých teda slnko opísalo veľkú dráhu, čo spôsobilo zaujímavé rozloženie svetiel a tieňov na fotografii. Asfalt pôsobením svetla stvrdol a vytvoril tak biele (osvetlené) časti, tienisté časti vznikli zmytím nestvrdnutého asfaltu v kúpeli z levanduľového oleja a terpentýnu.

Heliografia slúžila ako základ vylepšenej technike – dagguerotypii a neskôr ostatným fotografickým technikám.

Referencie

[1] Nicéphore Niepce, dokument dostupný z URL (09/2011): http://en.wikipedia.org/wiki/Nic%C3%A9phore_Ni%C3%A9pce 

[2] The First Photograph – Joseph Nicéphore Niepce, dokument dostupný z URL (09/2011):

http://www.hrc.utexas.edu/exhibitions/permanent/wfp/niepce.html 

[3] The First Photograph – Heliography, dokument dostupný z URL (09/2011):

http://www.hrc.utexas.edu/exhibitions/permanent/wfp/heliography.html 

[4] Mgr. Jiří Víšek, Historické Proměny Fotografie, výukový materiál k predmetu VV042, FI MUNI Brno, jaro 2010

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
milos
2011-09-20 19:19:24
Veľmi pekná a náučná exkurzia do histórie i keď sčasti mne známej,ale vždy sa človek dozvie niečo nové,takže veľmi poučné.
 
oksyd
2011-09-21 13:54:01
vzdy ma zaraza ze pod podobnymi clankami niesu takmer ziadne komentare. Ale ked sa tu objavy recenzia napr. objektivu tak 100 komentov je za chvylu. Preco asi? Chodia sem fotografi ci onanovaci nad technikou?...
 
lacoslav
2011-09-21 21:13:33
príspevok od: oksyd
vzdy ma zaraza ze pod podobnymi clankami niesu takmer ziadne komentare. Ale ked sa tu objavy recenzia napr. objektivu tak 100 komentov je za chvylu. Preco asi? Chodia sem fotografi ci onanovaci nad technikou?...
my starí toto vieme a mladí sú dnes digi.
 
01pralinka
2011-09-22 10:15:31
pre mna nove, naozaj zaujimave. takychto clankov by som uvitala viac
 
Saas
2011-09-22 11:29:40
príspevok od: lacoslav
my starí toto vieme a mladí sú dnes digi.
 
majster333
2011-09-22 22:32:22
to som envedel dobré...
 
Blaky
2011-09-22 22:55:41
A super dačo take mi bude treba do školy tak aspon viem kde hľadať
 
kapustaigor
2011-09-23 01:18:52
príspevok od: Saas
Tak na toto musím reagovať, som tiež z tých mladých a viem celú históriu fotografie ako takej od tzv. Camery Obscury až po súčasnosť... Ja by som to pomenoval trochu inak, v dnešnej dobe fotí hocikto, bez ohľadu na to či má v kocke alebo nie...
 
Saas
2011-09-23 09:26:07
príspevok od: kapustaigor
Tak na toto musím reagovať, som tiež z tých mladých a viem celú históriu fotografie ako takej od tzv. Camery Obscury až po súčasnosť... Ja by som to pomenoval trochu inak, v dnešnej dobe fotí hocikto, bez ohľadu na to či má v kocke alebo nie...

1. bola to recesia, preto tie smajlíky
2. nebol to môj komentár, ale lacoslava, ja som tiež iba reagoval
 
lacoslav
2011-09-23 16:27:09
Tak, tak, bola to reakcia na oksyda a so smajlíkom, takže nič vážne.
Ale ak vážne, tak na toto je literatúry dosť, len ju treba hľadať. Mne osobne sa lepšie číta (a pamätá) tlačené slovo.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované