Hore

Peter Murín - Projekt Kreatúry

Peter Murín - umelecký fotograf a tvorca masiek

Maska je pre mňa tajomné vykreslenie pocitov, ideálov a túžob každého z nás. Zachytáva odvrátenú stranu klasického umenia, je temná a tajomná, so skrytým významom. Fascinuje ma. Fotografiou dávam maske život, dušu, atmosféru a energiu. Cez fotografiu dokáže maska povedať svoj príbeh a odhaliť všetky tajomstvá. Strháva strach a hanblivosť, je dokonale úprimná. Odhaľuje podstatu citov a zmýšľania.

Vždy som chcel robiť umeleckú fotografiu vlastnou cestou, byť nezávislý a oslobodiť sa od všetkého bežného okolo mňa. Inšpirovali ma horory a skupina Slipknot. Po zhotovení prvej masky som pochopil podstatu umeleckého vyjadrenia. Symfóniu poctivej ručnej práce a fotografie, kde dokážem vyjadriť úplne všetko. Je to ako obrazová Passacaglia – ste vtiahnutý do deja, príbehu a pocitov, cítite energiu a atmosféru – rozmýšľate, či chcete byť maskou alebo človekom, ktorý ju nosí.

Považujem sa za otvoreného človeka, ktorý komunikuje s ľuďmi. Moje publikum je to najcennejšie čo v umeleckom svete mám. Pripravujem výstavy a osobné stretnutia s fanúšikmi – umenie potrebuje žiť v ľuďoch, chcem sa podeliť s tým, čo robím a tiež porozprávať o tom, ako ľudia chápu masky.

Odkaz na web fotografa: http://www.c39art.com

Projekt Kreatúry

Projekt Kreatúry bol zahájený začiatkom februára 2017. Hlavnou ideou je zahalená tvár vypovedajúca odhalený príbeh. Dočítate sa prečo som rekonštruoval ateliér, aký význam má projekt Kreatúry a akej technike fotenia som sa venoval. Na záver vám prezradím, prečo má láka fotenie v Černobyle.

Ešte pred začatím projektu sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia môjho ateliéru, pre mňa to bol obrovský posun vpred. Začal som vnímať fotografické prostredie inak, vnútornejšie. Už to nebol len priestor pre statív, svetlá, techniku a rekvizity. Začal som vnímať atmosféru, pocity, dotyk svetla a okamih vytvorenia fotografie. Myslím si, že každý fotograf túži po dobrom ateliéri, avšak ja som zistil, že ten pravý ateliér je až druhý v poradí – vtedy už viem, kto naozaj som.

Kreatúry je projekt zahalenej tváre. V predošlých projektoch som sa venoval výrobe vlastných masiek, ktoré sa stali mojím podpisom. V tomto projekte ich je tiež pár použitých, no nie sú prioritné. Tu skôr prevláda zahalenie tváre akokoľvek a čímkoľvek vrátane už spomínaných masiek. Snažil som sa vymyslieť čo najkreatívnejšie a najpútavejšie zahalenie tváre. Či to bolo kusom látky, hlavou v akváriu alebo nejakou zaujímavou maskou. Na niektorých fotkách som použil len samotné vlasy modelky, ktoré poslúžili ako perfektná clona.

S kreatúrami som sa zahrával už niekoľko mesiacov dopredu, no vedel som, že na to potrebujem dostatok času a priestoru. Na dokonalé prevedenie danej témy, ktorú mala fotka vyjadrovať bola potrebná niekoľkotýždňová príprava. Kreatúry mali byť totižto úplne iné, ako projekty pred nimi. Chcel som trocha upustiť od hororových tém a spracovaní a dať fotke väčšiu výpovednú hodnotu. Snažil som sa čo najexpresívnejšie zobraziť hlavnú tému každej fotky a donútiť ľudí, aby sa nad ňou zamysleli. Dostať sa takpovediac „pod kožu“ a držať sa tém, s ktorými sa stretla väčšina z nás.

Fotky majú svoju pochmúrnu atmosféru, ktorú dokonale dotvára vyrobené pozadie práve pre tento projekt. Ošarpaná stena, kus vyschnutého konára a starý plyšový koberec sú súčasťou každej fotky.

V niektorých fotkách môžete spozorovať typický rukopis fotografa Jana Saudeka, ktorý sa stal mojou inšpiráciou práve na Kreatúrach.

Keďže celý projekt sa fotil v mojom ateliéri, podliehal tomu celý rad úprav aby sa dosiahol očakávaný výsledok. Okná sú zatemnené závesmi a pripravenú scénickú plochu osvetľujú dve klasické, dáždnikové svetlá. Každá jedna rekvizita bola vyrobená mojimi rukami a tak isto aj každá maska, ktorá bola použitá.

Na fotenie som používal Nikon D3000 a dva objektívy. Klasiku AF-S Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G, ktorú som zamieňal za Nikkor AF-S 18-105mm f/3.5-5.6G DX ED. Úpravu a editovanie fotiek som robil v jednoduchom PC programe ACD See Pro 3. Celý môj foto svet sa zakladá na myšlienkach, aj keď technika je potrebná, ako vidíte, pracujem so základom – myslím si, že aj bez špičkovej zrkadlovky a objektívu môžem odovzdať môj umelecký odkaz svetu.

Surová fotka prechádza klasickou úpravou svetla, tieňov a farieb. Keďže moje diela sú prevažne temné, podlieha tomu celková úprava. U niektorých je zobrazená levitácia, ktorú som dosiahol systematickým mazaním, gumovaním a vrstvením fotky. V iných som použil len úplne základné editovanie. Skôr sa snažím pripraviť skutočne prepracovanú scénu, komunikovať s modelkou a vizážistkou. Editovaním trávim čo najmenej času.

Fotky nemoralizujú, nevnucujú sa. Sú typické, mne vlastné a odkrývajú často tabuizované témy, ktoré sú temné, bolestivé a skrývajú sa vo vnútri každého z nás. Uvedomenie a poznanie tvoria hlavný odkaz projektu Kreatúry. Kto naozaj sme, ako skutočne žijeme, čo chceme povedať a nemáme komu, alebo čo chceme pred svetom ukryť.

Kreatúry mi dali určité poznanie a nadhľad. Rád by som nafotil nový projekt v oblasti Černobyľ – cieľom je ponoriť sa do atmosféry, ktorá vládla počas neslávnej udalosti. Ani sám neviem, či to dokážem, ale rád by som vyjadril pocity ľudí, strach, obavy, pocity pred smrťou a chaos – to všetko dal Černobyľ ľuďom, ktorí žili v meste Pripjať v čase výbuchu atómovej elektrárne.

Fotografia sa pre mňa stala nielen umením, ktorému sa naplno venujem, ale aj útočiskom, v ktorom spoznávam svet, seba samého a ľudí okolo mňa. Budem len rád, ak mi napíšete, aký názor máte na moje fotografie alebo či ste našli kúsok života v niektorej z nich (pozn. autorom email je info@c39art.com).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2017-07-11 08:44:54
Zaujímavé fotografie tvorené na scéne a nie v post procese. A technikou nad ktorou by väčšina ePhoťákov ohrnula nos. Škoda len, že fotiek je len pár. Na autorovej stránke je ich k zhliadnutiu viac

http://www.c39art.com/sk/fotografie/
 
zlate.slnko
2017-07-11 16:39:42
Máš to perfektne prepracované. Klobúk dolu. Ale úprimne, nič také by som nechcela, je to na môj vkus príliš desivé.
Pripjať: je už len pre turistov naaranžované mesto. Iste si videl a čítal príbeh fotografa, ktorý udalosť priamo zaznamenával a ktorý donedávna mapoval príbehy ľudí, čo prežili. Dnes je to miesto plné nie len radiácie, ale aj života. Príroda si poradila . Teraz je dôležité dobudovať nový sarkofág.
 
Marcel Rebro
2017-07-11 17:11:45
Vidím že pribudla aj galéria s ostatnými fotkami. Palec hore!
 
JohnNewton
2017-07-11 18:22:05
príspevok od: Marcel Rebro
Vidím že pribudla aj galéria s ostatnými fotkami. Palec hore!
A ja som taký "peržan" v slabej chvíli vyhodil
 
Jerry C.
2017-07-11 22:24:00
fajnové pozeraníčko
takéto abstrakty mám rád
 
C39Art
2017-07-12 07:07:28
príspevok od: Marcel Rebro
Zaujímavé fotografie tvorené na scéne a nie v post procese. A technikou nad ktorou by väčšina ePhoťákov ohrnula nos. Škoda len, že fotiek je len pár. Na autorovej stránke je ich k zhliadnutiu viac

http://www.c39art.com/sk/fotografie/
Ďakujem 🙂
 
kwido
2017-07-13 07:21:54
Super . ale nechcel by som toto nosit v hlave , ja osobne by som asi dobre nespaval
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia