Hore

Teleobjektívom na jesennú krajinu? Ako to vidí fotograf Tomáš Hulík

Jeseň má pre fotografov zvláštne čaro, ktoré láka amatérov, aj nejedného profesionála. Či je babie leto, treskúca zima alebo sychravá jeseň, v každom počasí si vie nájsť to svoje Tomáš Hulík. 

Možno aj práve preto bola jeho fotografia vybraná do knižnej publikácie Bird Photographer of the Year či ocenená 1. aj 2. miestom na Slovak Press Photo 2017. Ak vás zaujímajú tipy známeho wildlife fotografa aj ambasádora značky Nikon, čítajte ďalej:

V čom podľa teba spočíva čaro jesene?

Jeseň je jedno z najkrajších období pre fotografa: povestné jesenné hmly, inverzie a, samozrejme, nádherne sfarbená príroda vyčistená dažďom... To všetko priam praje fotografom a množstvo z nich si nenechá ujsť akúkoľvek príležitosť sa ísť dosýta „vyblbnúť“ s foťákom niekam von. Najmä v podhorí a v našich horách sa v tomto čase dajú nájsť nádherné scenérie. Ja osobne veľmi rád chodím do Pienin. Prielom Dunajca v jesenných farbách je priam fascinujúci. Najmä ráno či večer počas zlatej hodinky, keď je slnko ešte nízko nad obzorom sa tam fotí priam ideálne. Farebná krajina je akási krajšia od tej bežnej, ktorú poznáme najmä počas leta, keď opar veľmi nedovolí oprieť objektív na nejaký zaznameniahodný krajinársky motív.

K jeseni však patrí nielen babie leto, ale neraz aj sychravé počasie. Dá sa fotiť aj pri takýchto sťažených podmienkach?

Pre mňa je moja práca zábavou, tak chodím najmä za zábavou. A baví ma to dokonca aj na sklonku jesene, keď je to počasie už fakt sychravé. V tomto období sa väčšinou vyberiem do maďarského národného parku Hortobagy fotiť žeriavov a vždy sa tak trochu modlím, aby sa počasie umúdrilo a doprialo mi po ranných hmlách aj trochu slnka. Dokonca jedna takáto moja fotka bola vybraná v rámci celosvetovej súťaže Bird Photographer of the Year do knižnej publikácie mapujúcej najlepšie snímky vtákov.

Ako vystihnúť tie správne momenty na fotenie počas jesene?

Dôležité je určite správne svetlo. To je najlepšie ráno a večer, počas tzv. zlatej hodinky. Ak máte statív, skúste si pozrieť aj tzv. modrú hodinku, teda svetlo pred východom a po západe slnka, krajina má krásny monotónnejší nádych. Rád fotím aj nočnú krajinu s hviezdami, takže tu je už nevyhnutný statív. A takisto je dôležitá správna kompozícia. Mám rád krajinku, kde je výrazné popredie a, samozrejme, atraktívne pozadie. Proste ten správny mix. Naozaj sa skúste hrať s popredím! Pozadie máte skoro vždy pekné, ale fotografia bude omnoho plastickejšia a viac upúta oči, keď bude mať nejaký prvok aj v popredí. Či už ide o strom, peknú trávu, alebo iba skaly… A hlavne: nebojte sa protisvetla!

A akú techniku na to používaš?

V súčasnosti je to Nikon D850, ktorý je svojím brilantným meraním expozície a nevšednou ostrosťou vďaka vysokému rozlíšeniu pre mňa absolútny vrchol majstrovstva v zostrojení fotoaparátu. Objektívy striedam podľa možnosti. Na krajinku preferujem širokouhlé sklá ako NIKKOR 14-24/2,8 a v poslednej dobe môj veľmi obľúbený NIKKOR PC-E tilt shift 19mm/4, kde si môžem korigovať skreslenie širokouhlých objektívov. A práve jeseň mi dovoľuje využívať na fotenie krajinky aj teleobjektívy. Veľmi dobrá viditeľnosť a čistý vzduch, dáva možnosť povolať do boja aj NIKKOR 200-500/5,6, ktorý mám neustále v ruksaku - kvôli zvieratám a vtákom.

Teraz hovoríme o profesionálnych fotografiách. Dá sa však podľa teba krajinárska fotka urobiť aj mobilom?

Určite. Fotenie mobilom, či fotenie fotoaparátom je približne také isté. Tu ani tak veľmi nejde o techniku, skôr o oko, intuíciu a kompozíciu, či výber správneho miesta. Dokonca aj ja rád fotím mobilom, keď som lenivý si vytiahnuť z ruksaku veľký fotoaparát. Našťastie ale teraz mám nový impulz v podobe už spomínaného fotoaparátu Nikon D850, a ten sa mi chce ťahať z ruksaku neustále.

V súčasnosti už mobily podľa mňa nahradili malé kompaktné fotoaparáty svojou kvalitou, tak prečo ich nevyužiť? Samozrejme, fotoaparát so svojimi vymeniteľnými objektívmi je omnoho kreatívnejší a vieme tu viac experimentovať. Pri mobile sa musíme omnoho viac snažiť vybrať čo najlepšie miesto a pozíciu, aby bola fotografia čo najzaujímavejšia. A, samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že mobil nezachytí ostrosť ani všetky detaily, hlavne aj ide o neštandardné svetelné podmienky. Ja si ale mobilom fotím miesta, ktoré si chcem zapamätať, resp. používam ho ako akýsi denník a potom sa tam vyberiem a odfotím to už naozaj naostro svojim fotoaparátom.

A ako teda vznikla tvoja víťazná fotka na súťaži Slovak Press Photo?

V rámci príprav na nakrúcanie nových filmov o Slovensku som prespal u kamaráta na chate pri jazere v Malých Levároch. Bol január a vonku mrzlo až prašťalo. Labute si na zamrznutom jazere vytvorili neustálymi pohybom kúsok nezamrznutej vodnej plochy. Nedalo mi a ráno som sa pri východe slnka a teplote pri -21°C  išiel pozrieť na jazero, ako sa im darí. Z otvorenej vodnej plochy sa nádherne parilo a vychádzajúce slnko fantasticky v kontre nasvietilo labute. Našťastie som mal so sebou aj Nikon D500 a 600mm teleobjektív. Od momentu, ako som nafotil sériu s aurou nad labuťami, som si hovoril, aké by to bolo zhora. A tak som to skúsil. Perfektné štruktúry otvorenej vodnej plochy v strede bieleho zamrznutého jazera mi len potvrdili, že som sa rozhodol správne.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2017-11-06 13:14:55
co dnes vypadli internety na Slovensku? ... clanok s Hulikom tu svieti uz pol dna ... a ziadne negativne komentare

inak aj ja casto fotim krajinu teleobjektivom ... lebo nenavstevujem casto miesta, kde by stalo za to zachytit ich na siroko
 
spektrum
2017-11-06 14:08:24
ja som tak okrajovo zhliadla v TV tu fotku pri ocenovani a priznam, sa, ze som som nepostrehla, ze su tam labute, v kratkom strihu na pozadi a bez komentaru mi to pripadalo ako ladova struktura..
asi by sa mi viac pacila ta s tym oparom, o ktorom pise, skoda, ze prave ta nie je v galerii..ja som fotila labute v protisvetle pod fontanou a bol to tiez uzasny zazitok, rovnako, ako ked sa plavili v slecnom reflexe a bol okolo nich zavoj hviezd.
 
Tibor78
2017-11-06 16:15:05
príspevok od: blahoslav J B Art
co dnes vypadli internety na Slovensku? ... clanok s Hulikom tu svieti uz pol dna ... a ziadne negativne komentare

inak aj ja casto fotim krajinu teleobjektivom ... lebo nenavstevujem casto miesta, kde by stalo za to zachytit ich na siroko
Pride mi to ako reklama na novu D850
 
mab
2017-11-06 18:44:43
pekné...škoda, že jeseň čo za niečo stála je už za nami..
treba popozerať viac, aj D3s, D4
 
Azimut
2017-11-06 19:01:36
Pekné fotky..
 
slavkaj
2017-11-10 11:56:11
Veľmi pekné fotky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia