Hore

Bratislava open air! – stretnutie č. 09

Nastal deň D, počasie akoby si uvedomilo svoju pojašenosť a prispôsobilo sa očakávaniam, ktoré ľudia od neskorého leta majú. Hurá!  O 13:00 byť na parkovisku, to bola moja základná úloha minulej soboty, keďže ako jediný poučený svedok som presne vedel, kde povestné račianske písky sú.

 

Napriek obetovanému poldňu venovanému prieskumu terénu a zoznámeniu sa s miestom konania prvého stretnutia užívateľov portálu v prírode musím, chtiac-nechtiac, priznať veľkú dávku neistoty pri vedení zhruba desiatky členov v prvej skupine. Prudké stúpanie v onej dĺžke troch kilometrov nám v horúcom letnom dni dávalo zabrať a na predpokladané miesto sme dorazili zhruba o 13:40.  Po odbočení z lesnej asfaltky sa ukázalo, že prístrešok tu síce je, ale  lúka, ktorú mi mrco ukázal, sa záhadne zapatrošila medzi stromy,  škriatkovia preusporiadali prístupové cesty a vôbec, celá lokalita mi prišla akoby matrixom prekreslená...

Medzitým nás dobehla druhá skupina, vedená letom, našťastie, dostatočne unavená na to, aby s nami pokračovala v hľadaní správneho miesta, pretože, ako správne tušíte, tí, ktorí uverili, že viem, kam ísť a boli medzi nimi i parťáci z tretej skupiny vedenej IceDiveom, boli sklamaní a po trase kus tam a kus späť sme skončili pri prvom prístrešku. Napokon, ohnisko bolo blízko, priestor dostatočný a po poľných cestách okolo bolo možné kočíkovať ďalšiu generáciu malých fotografov. 

 

  

Moja manželka tvrdí, že mám sklerózu, ja toto topologické tápanie pripisujem faktu, že sme s mrcom prišli lesom a nie po asfaltke a akosi mi neutkveli v pamäti prístupy z opačnej strany - napokon, kým sme sa my zdravotne poprechádzali, chalani zistili, že lúka, ako ju ja popisujem, je hen kúsok týmto smerom, no už je obsadená.  Našťastie, zlosť prítomných si zlízol chudák neprítomný mrco, ani tak nie preto, že reklamovanú lúku sme napokon nechali nepoškvrnenú, ako skôr kvôli tým litrom potu, ktoré boli potrebné na to, aby človek prišiel aspoň po prvý prístrešok. Ja som sa svoj kiks a zle zvládnutú logistiku snažil napraviť aspoň kalíškom domácej. Karol síce povedal, že by som jej potreboval za demižón, ale on rád žartuje.

 

 

Hlad a smäd po takmer hodinovom šliapaní urobil svoje - nelenili sme, v okamihu sme začali zakladať oheň a chystať zásobu dreva nielen na dobu nasýtenia sa, hlavne na noc. Odhodlanie prespať deklarovali hneď viacerí - koma, granko, polal... S letom a grankom sme natiahli šnúru pomedzi stromy, nevyhnutnú podmienku pre akciu FOTOLES a po chvíli sa na šnúre začali hompáľať prvé fotografie.

 

 

Nasledovali hodiny lesného hodovania - vôňa špekáčikov, klobások, slaninky, kuracích rezňov a samozrejme chuť všakovakých aperitívov a neodmysliteľného  nealkoholického  piva pre šoférov sa miešali s vôňou dymu a lesa. Pri malom ohníku sme sa postupne striedali, posedávajúce a postávajúce skupinky si určite mali čo povedať. Street maniaci - onehalf a Julo, bleskári vedení IceDiveom, ktorý do lesa priniesol vari pol štúdia, dokumentaristi, všetci dookola či už s malými kompaktami alebo naopak veľkými čiernymi kravami a samostatná kategória - bear.  Bear má veci, ktoré sa  hádam ani nevyrábajú a na každú disciplínu má tú správnu výbavu a, čo je dôležité - vie to. Stačilo spomenúť, že si chcem kúpiť stovku makráč, nezaváhal - „...mám ho tu, ten starší, chceš vyskúšať ?" Jasné, že chcem. A chcem aj tú stovku, ak tá stará kreslí tak dobre, tak tá nová, no mňam, mňam...

 

 

Vizuálne medzi nami - mimochodom, bolo nás 35 - aspoň toľko ospravedlneniek som rozdal, vynikal bafoart so svojím neodmysliteľným sombrerom. Mne neustále pripomínal kreslenú postavičku zo žuvačky Pedro - dúfam, že sa nenahnevá, pre mňa je to príjemná asociácia.  Zaujímavý bol aj jeho nábojový pás, určite boli do rána všetky patróny vystrieľané. Bafo bol občas náchylný svoje sombrerko požičať aj na iné hlavy, a tak sme si ho postupne obuli viacerí.

 

V istom okamihu okolo nás prechádzalo policajné auto - Nissan Pathfinder našej polícii svedčí, hneď sme mali pocit väčšej svetovosti - evidentne hliadkovali a kontrolovali zákaz vjazdu do tejto oblasti, popri nás spomalili a skúmavo si nás obzerali - horí ohník - to sa dalo čakať, sú tu kočíky s deťmi - na to sú asi tiež zvyknutí, no šnúra plná fotografií im zrejme neprišla ako každodenný zjav, ajsove dáždniky a statívy s bleskami spracovávali dlhšie než opilca za volantom, zopár nás fotilo hlava-nehlava - tiež výjav, ktorý nie je zrejme dennou rutinou a do toho Bafko so svojim sombrerom  - no naozaj by som chcel vidieť hlásenie z tejto okružnej jazdy. Ktosi utrúsil: „... a teraz nám prídu povedať, že sa tu nesmie zakladať oheň, fotiť a zhromažďovať sa..."  A ktosi vtipne odpovedal: „Tak to sme v riti hneď trikrát!"

 

 

Ani sme sa nenazdali a o 18:10 nastal čas zhodnotiť víťazov FOTOLESA. Hodnotenie realizoval každý účastník pripnutím spinky, ktorú dostal s ospravedlnenkou. Celkovo bolo pridelených 31 spôn. Štyri sa stratili -mladý indián koma spinku stratil, čestne priznal, že vypadnutím do lístia, takže bobríka za úprimnosť a pravdovravnosť má istého, no strata na úrovni 10 % je prijateľná.  A fanfáry pre víťazov - sese suverénne uchmatla prvé miesto s desiatimi spinkami, celkom jasne zabral druhé miesto bafoart so siedmimi spinkami, no nastal problém na treťom mieste, o ktoré sa svorne podelil staleusmiaty s Ľubošom (nick neviem) s počtom spiniek po päť. Nastala situácia, ktorú sme nepredpokladali, našťastie ePhoto vybavilo Jula dostatočným počtom tričiek a dodatočný rozstrel nebol potrebný. Udelený počet tričiek tak presiahol počet hodnotených miest. 

 

 

Onehalf prišiel s nápadom skomentovať fotografie tak, že by každý povedal ku každej fotografii, čo sa mu páči a čo nie. Určite nie zlý zámer, no 35 účastníkov krát 21 fotografií = večnosť, to bol taký praktický zádrhel. Rado fotografie skomentoval, no nenašiel sa nikto ďalší, kto by nabral odvahu, to bol druhý zádrhel.  Všimol som si však, že debata dvojíc-trojíc pri fotografiách prebiehala v podstate celý čas - a o to išlo. Prvý ročník FOTOLES-a máme viac-menej úspešne za sebou, ak bude druhý ročník, umožníme výstavu viacerých fotografiií od jedného autora.  Mimochodom, dúfam, že mi staleusmiaty zbalil šnúru.

 

Nastala hodina odchodu - aspoň teda pre maminy s deťmi, starších i mladších, ktorým okolnosti nedovoľujú oddať sa lonu prírody i v noci. Bohužiaľ, patrím do tejto skupiny aj ja.  A tak príbehy, ktoré by stáli za literárne stvárnenie a boli vyhradené len nočným vtákom, napísať nemôžem.

 

Pevne verím/e, že sa Vám napriek vzdialenosti a miernemu chaosu na začiatku páčilo -  Bratislava holt nie je Orava a les priamo v Bratislave je veľká vzácnosť, preto treba mrcovi poďakovať za tip - myslím, že miesto malo svoje čaro.  

 

A srdečne pozdravujeme účastníkov celoslovenského ePhoto stretka, ktoré sa uskutoční tento víkend, želáme dobré počasie a dobré svetlo!

 

 

Galéria

 

Ľuboš Mišáni

 

 

Pavol Obora

 

 

Peter Németh

 

 

Michal Lindner

 

 

Peter Škodáček

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bebel
2010-08-24 22:26:49
super si to opisal, si viem lepsie predstavit ako bolo .)
hlaska ´to sme tri krat v riti´ :)) ma dostatocne pobavila..

fotky su very fasa, no velmi sa mi pacia tie tmave, kde je rado (onehalf) a na tej druhej, toho nepoznam - no obe sa mi pacia
 
zajo
2010-08-24 22:34:00
zavidim vam, ze zijete blizko bratislavy a mozte sa takto stretavat :) Inac, Radova fotka s fajkou je exkluzivna...
 
IceDive1
2010-08-24 23:01:23
Jo Polalove experimenty velice zaujimave.
 
Granko
2010-08-24 23:23:20
kurňa, Peťo, tá tvoja fotka Paliho ako z reklamy na tequillu :o) a leto ako jeden z Matyinkóvcov z Maduaru ;o) a Bafov sladký face nemá chybu :o)
ale moc sa mi ľúbi fotka drobcov hore od Ľuboša, či táto velikánska dole hríbikovská :o)
ešte raz ďakujem za krásny víkend, bolo mi very fasa a tie 3stovky kilákov do Rače stáli za to :o)
 
IceDive1
2010-08-24 23:31:52
No aj ty mas kopec fotiek u mna v archive. :)
Hadam to dam zajtra dokopy a potom postnem sem link vo full rozliseni.
 
Granko
2010-08-24 23:38:25
na to som skoro zabudol :o) nemáš sa kam ponáhľať, však profilovka možno ostane, možno bude od teba...ktovie :o)
 
IceDive1
2010-08-24 23:55:32
príspevok od: Granko
na to som skoro zabudol :o) nemáš sa kam ponáhľať, však profilovka možno ostane, možno bude od teba...ktovie :o)
Tak ja som profilovku prave zmenil. Sice este svoj nick splnam len na 50% ale uz som sa nedokazal pozerat na tu teplu fotku :D
 
Granko
2010-08-25 00:05:10
príspevok od: IceDive1
Tak ja som profilovku prave zmenil. Sice este svoj nick splnam len na 50% ale uz som sa nedokazal pozerat na tu teplu fotku :D
celý Mrco :o)) no bola cukríková, pasovala ti :o)
 
leto
2010-08-25 00:51:53
a zazvonil zvonec,a open air stretku je koniec,,,
teším sa na to ďalšie,,,
:)
 
haplo602
2010-08-25 09:49:28
heh ale vam bolo dobre ... ja som vikendoval ´na malte´, spaleny chrbat, dotrhane mozole na rukach ... no dufam ze na dalsie mi to vyjde ...
 
polal
2010-08-25 14:19:22
Vynikajúca sobota a nedeľa to bola. Fotodokumentácie požehnane, výborný report, čriepky mozaiky pozapadávali.

Najlepšie bolo ako sme postávajúc debatovali a niekto (myslím že bear) zrazu v polke vety z ničoho nič vyštartoval niekam za mňa.
Keď som sa obzrel, tak korunami sa predral lúč svetla a niehoho nasvietil.
Skrátka lovci svetla.
 
polal
2010-08-25 14:21:30
Však som sa aj dobre zamaskoval.
 
IceDive1
2010-08-25 23:59:38
Na vrhaca sekier som zabudol. :)
 
Granko
2010-08-26 00:24:44
príspevok od: IceDive1
Na vrhaca sekier som zabudol. :)
ááá, moja sekyrka vo vedľajšej úlohe :o) skoro som na ňu zapomieu :o)
 
polal
2010-08-26 01:44:54
príspevok od: IceDive1
Na vrhaca sekier som zabudol. :)
Sakra. Chcelo by to rear :-)
Ale aj tak sombrero dolu ako si to trafil´:_´)!/(!´!!!!!
Nemohol som nájsť výkričník.
 
Koma
ocenenie redakciou 2010-08-26 12:55:39
Veľmi dobre si to celé spracoval...slovne aj fotečkovo. A naozaj..to miesto a les má svoje čaro. Jáj a ešte...ako sme hľadali tú správnu lúku a neustále sa rozdeľovali na skupinky a znova zas spájali...a zas odpájali v rôznych smeroch, upotení s baglami...a začali spomínať mrca...tak som si ho nachvíľu predstavoval, ako sa niekde potápa...a pod vodou sa mu riadne čká do tej podvodníckej hadice a vo vode podskakuje :) Ďakujem ešte raz všetkým za perfektný víkend...o rok- ak sa niekto pridá - idem na dva dni...tak ako Polal už písal v stretkovom vlákne...od piatku ... Obsadíme tú pravú lúku – a
v sobotu prinesiete čerstvé zásoby ;)
 
Koma
ocenenie redakciou 2010-08-26 12:58:23
príspevok od: IceDive1
Na vrhaca sekier som zabudol. :)
V rozhovore ..už ani neviem s kým...som kútikom oka sledoval, čo to Vy dvaja vystrájate...no ale Vám to teda naozaj fakt hovadsky vyšlo..
 
bebel
2010-08-26 13:05:09
príspevok od: IceDive1
Na vrhaca sekier som zabudol. :)
tak toto je brutal - normalne mam pocit, ze ju polial hadze do mna :)
 
Koma
ocenenie redakciou 2010-08-26 13:12:00
tie dve sa páčia veľmi aj mne
 
Marcel Rebro
2010-08-26 14:33:20
No čaute tlupa dezorientovaná. Netrafiť Pýsky (Severku) je fakt kumšt. Som rád že ste si na mňa spotomenuli. Aj ja som si radne zapotil, takže sme si fit ... myslím. Každopádne BuĎ FiŤ!

P.S. : len dúfam, že tú sekerku ste vrhali do nejakého živočícha (nouplisáka) a nie do bezbranného stroma ...
 
polal
2010-08-26 14:48:43
To bol najväčší problém nič netrafiť, hlavne ice-ho. Ale podarilo sa, pristála pekne v trávičke.
 
lu_boss
2010-08-26 14:49:56
Nie je to kumst, ide to celkom lahko :-)
PS: no ved do fotografa, nie ? Tu sekerku myslim...
 
IceDive1
2010-08-26 15:01:28
Si mi dal chrobaka do hlavy, len neviem ci CLS funguje v rear mode.
 
polal
2010-08-26 15:06:52
príspevok od: IceDive1
Si mi dal chrobaka do hlavy, len neviem ci CLS funguje v rear mode.
Funguje aj na normal sync, aj na slow aj na FP. Ja mám skoro stále rear, aj keď na FP už nemá valný význam na ktorú lamelu lebo ide len štrbina a musí to nablískať postupne.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-08-26 21:37:51
a bolo svetlo
 
IceDive1
2010-08-26 21:45:44
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
a bolo svetlo
Si si dal nieco dobre? :)
 
IceDive1
2010-08-26 23:35:20
Komu sa chce tahat 300MB tak tu je vyber fotiek z akcie vo full rozliseni.
www.peternemeth.sk/rozne/finalvyber.rar
 
polal
2010-08-27 10:28:26
Diki, už to cucám.
 
sese
2010-08-27 10:31:16
docucané :) vďaka
 
atiart
2010-08-31 20:28:28
... takže aj tam sa žilo :) nakoniec mi vatru sme nezapálili :( drevo nám zostalo na budúci rok :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované