Hore

Bratislava v obliehaní

Píše sa rok 1809 a na lúke na pravom brehu rieky Dunaj, na predmestí mesta Pressburg, sa usadili vojská francúzskeho cisára Napoleona.  

     

Dňa 3. júna 1809 francúzske vojsko po generálnom útoku Petržalku obsadilo, Rakúska posádka sa utiahla do Reduty na predmostí.  V noci z 26. na 27. júna 1809 spôsobili francúzske vojská pod vedením generála Dessaixa, zo svojich petržalských palebných základní, Bratislave značné škody.

         

Zhorelo vtedy 143 domov, zahynulo mnoho ľudí a materiálne škody prevýšili milión zlatých. Prudké boje sa odohrávali aj v oblasti  kostola na brehu Pečenského jazera, kde malo francúzske vojsko vybudované zákopy, z ktorých ostreľovalo Bratislavský hrad.

Obrana Bratislavy však odolala a otvorila Napoleonovi brány až na základe prímeria po Rakúšanmi stratenej bitke

pri Wagrame a Znojme.

    

O obliehaní a ostreľovaní Bratislavy dodnes svedčia delové gule, ktoré aj po 190 rokoch zostali v múroch niektorých bratislavských domov. Nájdete ich napríklad v múroch Starej radnice na Hlavnom námestí či Nemocnice Milosrdných bratov na Námestí SNP.

        

Tak takto sa to udialo skoro už pred 200 rokmi.

        

Ale v roku 2008 sa boje odohrali trochu inak ... Francúzske a rakúske vojská si rozložili svoj stanový tábor v sade Janka Krála pri obchodnom centre Aupark. Už v piatok (27. júna) začali Napoleonské vojská ostreľovať Bratislavu delostrelectvom.

        

Ale hlavné boje o obsadenie Bratislavy sa chystali na 28. júla. Počasie prialo, nebolo veľmi horúco. Zatiaľ, čo sa jednotlivé vojská v stanovom tábore pripravovali, trochu som si to tam poobzeral a porobil pár záberov. Poučený z Červeného kameňa som si išiel asi 30 minút pred samotným bojom hľadať vhodné miesto na fotenie. To som

bez menších problémov našiel a usadil som sa tam. Trochu som cez hľadáčik skontroloval vhodnosť miesta. Bolo super, skoro v strede bojového poľa.

          

Priznám sa na takomto veľkom bojovom predstavení, na ktorom takmer dve stovky vojakov v dobových uniformách predvedú reprízu skutočnej bitky z roku 1809 a v nej sa budú brániť pred zúrivými napoleonskými vojskami, som ešte nebol.

        

Bolo to ohromujúce a človeku pomaly tuhla krv v žilách keď spustili paľbu delá, ktorých tam bolo približne 15. Tlaková vlna bola citeľná a je možné, že sa to mohlo trochu aj odzrkadliť na neostrosti fotiek.

     

Canon nastavený na Aparture priority a AI Servo vykonal dobrú prácu. Nasadené L-ko 70-200/2,8f nechalo po celý čas odpočívať 24-70/2,8f, ktorá sa dostala k slovu iba v stanovom tábore, predsa len sú to veľké vzdialenosti a pri neznalosti „choreografie" sa to ukázalo ako dobrá voľba.

   

Problémom sa ukázalo pri spracovávaní fotiek dym ktorý produkovali všetky strelné zbrane a v najväčšej miere delá.

Mal som nasadení aj „systémak", aj som ho využíval s nastavením kompenzácie blesku -2/3 EV, ale v konečnom dôsledku nemal účinok. Celkovo som mal nastavenú ISO 200 a -2/3EV kompenzáciu.

     

Tak ako história káže nakoniec rakúske vojská prinútili Napoleonské regimenty k ústupu. Samozrejme ako je zvykom

na takýchto akciách, všetci ožili a priateľsky odišli do tábora na zaslúženú večeru a korheľ piva.

          

Predstavenie bolo úžasné a naurčito zanechá vo mne stopy. Aj keď podľa ohlasov ktoré som počul okolo seba, neboli boje zo strany účinkujúcich tak precítené ako na iných „predstaveniach". Po boji som sa zvítal aj s našim Azazielom, ktorého prítomnosť som tušil. Dúfam, že tam boli aj iný E-photo-isti.

              

Na záver ešte jeden postreh, ktorý zvážim do budúcna, je zakúpenie „štupľov do uší".

     

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
slavmiro
2008-07-10 14:21:43
pekna seria, B&W je vsak trochu sedive a obcas zaostava aj kompozicia. Chcelo by to mozno viacej retro efektov, vinetovacka, kolorizacia, sepia, resp. emulovat osarpane okraje starych fotografii a fotokartonov.
4. a 5. zaber su nestastne vedla seba, ta ista osoba ale v inej mierke. Nevyznieva to idealne. A cca 11ty zaber (IMG_2564) je v evidentnom naklone..
 
slavmiro
2008-07-10 14:27:53
musim este pochvali sprievodny text a dat autorovi za pravdu co sa tyka dymu. To je velky nepriatel filmarskej techniky, hlavne ked sa ropztyli po celej scene. Mam este v pamati film Roming (Polivka&Labuda)kde mladi cesky filmari spolahlivo dokazili poslednu scenu s nakladiakom na kompe. Pyrotechnici to neodhadli, ale kedze vo finalnej faze nakladiak vybuchol a zhorel, tak nemali moznost repete. To bol ukazkovy priklad nezdaru. Na leteckej show Lietajuceho cirkusu, pre mna podobna akcia, boli pouzite dymove efekty nastatstie az v zavere.
 
bear
2008-07-10 20:12:31
Na niektorych zaberoch prave ten dym pomaha skryt divakov za paskou:-)
 
Cohen
2008-07-10 21:15:11
dik za komenty, nabuduce sa pohram asi viacej s efaktami, čo sa ale tyka poradia fotiek nebolo na mne ako ich zoradili a čo sa tyka toho naklonu na 11tej fotke tak si pozri postavi na okraji a tie su kolmo na spodok fotky, zrejme tam je terénna nerovnosť a z toho dôvodu sa to zdá ako naklonené ...
 
2008-07-10 21:36:31
pekne Peto, pekne...mne sa paci ze si to vsetko hodil do stylu oldphoto a zze to nie je dotiahnute do dokonaleho efektu, ved to by den musel mat aspon 36 hodin :)

stuple do usi su dobra vec, minuly rok som sa poucil a potvrdzujem, toho roku sa neskutocne osvedcili...

dym je ok, ved to je vlastne zauzivany vojensky pojem, ktory sa dnes pouziva napr. v realtime strategiach "Fog of War" bola to sucast taktiky a ked nebol dym nastupili dymovnice...tak ak to ma byt autenticke tak tam musi byt dym a ja mam zopar velmi zaujimavych fotiek prave s dymom...
 
Rudek
2008-07-11 06:57:39
farebne prosim, FAREBNE, krasa uniforiem z tohoto obdobia je vo FARBE a ROZMANITOSTI. dakujem
 
zuzuliena
externý redaktor 2008-07-11 11:30:10
super clanok, prijemne fotky, dymove sa mi specialne pacia, maju nadych mystiky, nostalgie a kadecoho ineho zavanajuceho fantaziou.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované