Hore

Fotokniha BLURB

Keby ste museli na opustený ostrov, čo by ste si so sebou vzali? Čo by bolo vášmu srdcu a potrebám najbližšie? Nožík? Zápalky? Prepravku piva? Milovanú osobu?" (zaujímavá asociácia, ponoriť do tej mizérie aj niekoho blízkeho). Potom sú tu modernejšie odpovede: internet, fotoaparát (nezabudnite si potom pribaliť aj mini elektráreň na dobíjanie batérií). Ale hádam by sa našla aj hŕstka ľudí, ktorá by odpovedala: KNIHU...

 

No a čo keby tá hŕstka bola ešte konkrétnejšia a odpovedala: VLASTNÚ KNIHU! Sebecké? Prečo?! Práve tá vlastná uchováva najvzácnejšie spomienky.

 

Urobiť si vlastnú fotoknihu je v dnešnej dobe skutočne jednoduché. A dokonca sa vám z nej môže hrnúť (silné slovo) profit.

 

Máte svoje kvalitné portfólio fotiek (písaného slova) a radi by ste ho dali na stránky knihy a nie len publikovali „webovo"?

Poďme sa na to pozrieť.

 

Vyrobiť si vlastnú knihu umožňuje digitálna tlač, ktorá robí výtlačok finančne prijateľný. Nehľadiac na to, či vytlačíte jednu knihu, alebo tisíc. Pretože sa to nerobí klasickou kníhtlačou. Treba si uvedomiť potenciál tejto technológie POD (Print On Demand / Tlač Na Požiadavku, alebo Dopyt), ktorá dovoľuje autorovi dizajnovať si jeho vlastnú knihu, nahrať ju potom na server a objednať čo i len jediný výtlačok.

 

Jeden z najúspešnejších POD servisov je umiestnený v San Franciscu s názvom BLURB. Pozrieme sa teda na to, ako tento systém pracuje. Ak chcete tvoriť a publikovať vlastnú BLURB knihu, musíte si z internetu stiahnuť voľný BOOKSMART software z www.blurb.com (MAC alebo PC). Rozhodnete sa, akú veľkosť knihy chcete vytvoriť zo širokej ponuky. Potom začnete pracovať na použitom dizajne už v prednadstavenom a ponúkanom BOOKSMART. Nepotrebujete žiadnu dizajnovú skúsenosť. Softvér je skutočne jednoduchý a sú v ňom dostupné tutoriály a inštrukcie. A v podstate za jedno voľné sobotné, alebo nedeľné predpoludnie môžete mať svoju knihu na svete.

 

 

Plánovanie

 

Predtým, ako začnete rozmýšľať o vlastnej knihe, zamyslite sa nad celým projektom v globále. Prečo produkujete knihu a čo ňou chcete povedať. Či to bude jednoliata, špecifická téma: projekt na ktorom pracujete; cesta - ktorú ste vykonali. Stále však musíte mať jasno o vašom motíve pre produkt, preto že v inom prípade môže byť výsledok sklamaním. Ak ste na pochybách, prelistujte si niekoľko kníh - ktoré sú už k dostaniu na www.blurb.com/bookstore. Prejdite si svoje vlastné obrázky, editujte a vyraďte irelevantné, nezapadajúce do projektu a vizuálne „slabšie".

Samozrejme, že môžete vyprodukovať knihu so stovkami fotiek, ale čím má kniha viac strán, tým je drahšia a tiež je veľká šanca, že začne čitateľa nudiť. Skúste sa teda držať v rozmedzí 50-100.

 

Ďalej sa rozhodnite o celkovom štýle a vzhľade knihy. Napríklad jedna fotka na jednej strane vyzerá účelne, jednoducho a štýlovo. Nechajte fotkám priestor - nech hovoria za seba. Môžete si však dovoliť aj isté ,,dobrodružstvo" s dizajnom. BOOK SMART poskytuje veľké možnosti - ktoré môžete obmieňať stranu po strane.

 

Keď máte štýl vašej knihy zhruba navrhnutý, uvažujte o fotkách. Opäť, niektoré vyzerajú výborne na samostatných stranách a niektoré sa rady o ďalšiu stranu s inou podelia.

 

Buďte organizovaní. Je dobré držať fotky do knihy v jednom adresári na pracovnej ploche. Všetky máte ihneď „poruke". Mali by byť vo formáte JPEG - 300dpi. Formát TIFF BOOKSMART neprijíma. Veľkosť závisí od toho, aký formát si zvolíte a aký veľký obrázok bude na konkrétnej strane. BLURB však adekvátne zmenšenie urobí za vás - maximálna veľkosť fotky je 5 MB - pamätajte však, že celkový priestor na vašu knihu BLURB poskytuje 50MB!! (tak to bolo donedávna...pred týždňom som vyrábal jednu svadobnú knihu a „uploadol" som 117MB bez problémov).

Ak však všetky fotky pridáte v jednej veľkosti, môžete následne zmeniť veľkosť všetkých fotiek naraz. Môžete si tak neskôr ušetriť veľa času.

 

Výborné na BOOKSMART je, že ak sa náhodou pomýlite, alebo si to s nejakým obrázkom, alebo textom rozmyslíte, môžete vykonať zmeny v ktorejkoľvek časti nahrávanej knihy. Strany môžu byť pridávané alebo odoberané, text menený alebo nahradený iným....takže nemajte obavy, ak začnete dizajnovať vlastnú knihu :) 

 

 

Nápady

  1. Môžete publikovať vždy svoje najnovšie fotografie (napr. Ročné best of).
  2. Vydať si knihu z vašej dovolenky, alebo cesty.
  3. Vytvoriť knihu pre vašu rodinu, alebo priateľov.
  4. Je to výborná možnosť, ako v štýlovej a v krásnej podobe uchovať Svadbu, Narodeninovú knihu, Prvý rok vášho dieťaťa (alebo niekoho iného :) atď.
  5. Spolupráca so spisovateľom - básnikom. Vy dodáte obrázky, on slová.
  6. Spolupráca niekoľkých rovnako „vidiacich" fotografov v jednej knihe.

 

Cena

BLURB má fixné ceny v dolároch, v eurách a v britských librách. Veľmi ľahko si ich zistíte zo stránky. Samozrejme, cena závisí od veľkosti knihy.

Ak je vaša kniha úspešná v predaji, tak napríklad BLURB si z knihy, ktorá stojí 23 €, berie 17 a vám ide na účet 6.

 

 

Ako na to...

 

KROK 1

 

Na www.blurb.com stiahnite free BookSmart softvér.

Po stiahnutí sa riaďte inštrukciami a nainštalujte program.

  

 

KROK 2

 

Po otvorení programu sa rozhodnite pre veľkosť knihy, ktorá vám bude vyhovovať.

 

 

KROK 3

 

Vytvorte si obal knihy. Rozhodnite sa, či bude v tvrdej, alebo v mäkkej väzbe.

Tiež vytvorte záhlavné intro, v ktorom sa môžete ako autor knihy predstaviť, poprípade spomenúť,

kto ďalší na knihe spolupracoval.

 

 

KROK 4

 

Nemusíte sa po otvorení knihy zákonite ihned dostať k fotkám.

Knihy majú zvyčajne niekoľko základných strán.

Napríklad informácie o autorovi alebo vydavateľovi a úvod, prípadne venovanie.

 

KROK 5

 

Softvér vás bude ďalej navigovať. Ďalším krokom je rozhodnúť sa, koľko strán bude kniha obsahovať. Fotky si budete z bočného panela jednoducho ťahať a umiestňovať ich na stranu, na ktorú uznáte za vhodné.

 

KROK 6

Ak ste boli hneď na začiatku s fotkami organizovaní, celá kreácia knihy by vám nemala zabrať veľa času. Ešte stále môžete strany pridávať, odoberať, alebo zamieňať medzi sebou.

 

KROK 7

Veľmi dôležitý!!

Keď už máte svoju knihu hotovú, okamžite si ju môžete objednať. Aspoň jeden výtlačok. Ak tak neurobíte do 15 dní po jej nahratí na server, BLURB vašu knihu zmaže. Paypal a VISA karta je na BLURB akceptovaná.

 

 

Keď už budete mať svoju knihu na svete, nezabudnite mi ju linknúť :)

Rád si ju aspoň v náhľade pozriem.

 

Autor článku: Jaro Beňo

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2010-11-04 12:18:41
poznam blurb, aj som ho pouzil, len som si neobjednal este vytlacok. Dodavanie knih prebehlo zatial vzdy v poriadku a na cas?
Vdaka za clanok. Ja osobne som poznal blurb skor ako cewe a vselijake ine fotoknihy, takze som rad, ze je uz o nom aj napisane.
 
noik
ocenenie redakciou 2010-11-04 12:38:09
Dodavku som obdrzal tak za 2 az 3 tyzdne. Uznavam, ze by to mohlo byt rychlejsie, ale vyroba asi tiez nieco zaberie. Mne dodavky chodili zo Svajciarska. Ale uz asi tyzden dostavam maily od nich, ze zrichlili sluzbu. Samozrejme, ze si mozes priplatit aj za dodavku...klasicku...priority a expres. Je na kazdom, kolko chce investovat do postovneho.
 
Granko
2010-11-04 13:57:10
akurát mám pred sebou jednu šikovnú knižočku od nich s venovaním od autora s názvom Závislosti :o) mäkká väzba, strany s veľmi príjemného papiera jemne žltkasté (čo ja milujem) a obsahovo neskutočná, ale to Blurb nemá na svedomí ;o)
keď budem veľký, tiež si také niečo dám urobiť :o) takže ďakujem ešte raz :o)
 
noik
ocenenie redakciou 2010-11-04 14:31:07
:) Tak to ma tesi...
Tito knihy pisaneho slova maju iste specifikum, ze len obal moze byt farebny. Sprievodne fotecky vo vnutri(aj ked sa nahravaju farebne) blurb si ich prevedie sam do CB...preto odporucam pracovat uz priamo s CB fotkami a premyslat o tom, lebo nie kazdej fotke to samozrejme pristane. S tym zltkastym papierom som bol aj ja jemne prekvapeny. Cakal som biely, ale v konecnom dosledku som prave viac spokojny s tymto. :)
 
noik
ocenenie redakciou 2010-11-04 14:33:36
príspevok od: noik
Dodavku som obdrzal tak za 2 az 3 tyzdne. Uznavam, ze by to mohlo byt rychlejsie, ale vyroba asi tiez nieco zaberie. Mne dodavky chodili zo Svajciarska. Ale uz asi tyzden dostavam maily od nich, ze zrichlili sluzbu. Samozrejme, ze si mozes priplatit aj za dodavku...klasicku...priority a expres. Je na kazdom, kolko chce investovat do postovneho.
Niekedy sa skutocne cudujem, aku hrubku dokazem vyprodukovat! Ked to po sebe citam, az z toho bolia oci... No, asi za to mozu aj nocne smeny, ked spanku je tak 4 hodinky. Ospravedlnujem sa..
 
Amat92
2010-11-04 15:09:28
Blurb som pouzila prvykrat tento rok na jar. Mam uz viacero fotoknih cez CEWE aj cez Happy foto. Zatial som najviac spokojna co sa tyka kvality aj ceny s Blurb. Naposledy som si davala robit velky format landscape, pocet stran 270 a s vysledkom som velmi spokojna (cena aj s postovnym a danou 132 EUR). Kniha mi od objednania prisla cca do 10 dni. Mozem len odporucat. Uprava fotografii a textu zaberie dost casu, ale stoji za ten vysledok.
 
Ferdo
2010-11-04 18:39:00
Tiez davam robit knihy v Blurbe, no na poslednu objednavku cakam uz mesiac aj 5 dni. Doteraz chodili knihy pomerne rychlo, max. do 2 tyzdnov (pri tom najlacnejsom postovnom). Dufam ze si moju zasielku neprivlastnil niekto z nasej slavnej slovenskej posty. Inac som s kvalitou knih velmi spokojny. Podla mojho subjektivneho nazoru su knihy Blurb kvalitnejsie nez CEWE a HappyFoto.
 
lu_boss
2010-11-04 20:58:12
Moja skusenost - blurb je lepsi pokial ide o tlac (je tam taky raster jemny, ale da sa to zniest) v porovnani s CEWE (tam mi dost lietali farby, miestami akoby boli zliate jednofarebnym tusom), no a na fotopapier nepoznam lepsie nez CEWE.

 
SteveS
ocenenie redakciou 2010-11-07 02:01:30
Jaro vdaka za tento clanok, usporil som si iste dobry kopec casu pre pripad ze cloveka napadne realizovat takuto srandicku, ved uz by bolo aj nacase aspon cosi vytlacit, v tomto smere som uz dlhsiu dobu nejak pasivny.

U mna je casovy problem na komplexne spracovanie nejakej temy, neviem sa k tomu dokopat ale tem by bolo dost ... a v kniznom vydani musí byť cosi co ma hlavu aj pätu a dokonca by to bolo vlastné, naozaj super :-) Hlavne ako si napísal, že neunahliť to a dať tomu ten ucelený a správny šmrnc... a to je veru náročná úloha aby s tým bol človek aj pozdejšie spokojný. A tak si nedávam načas, ale sa kochám nadalej v tvojej knižôčke :-)
.
 
immortal20
2010-11-09 17:16:48
http://www.blurb.com/books/1713914
 
DonLa
2010-11-20 06:07:23
Poradte mi na akú veľkosť zmenšiť fotografiu na nahrávanie na Blurb.Kniha by mala biť Standard landscape (25x20) a Large landscape(33x28)
 
bebel
2010-11-22 12:57:41
noik, dakujem velmi pekne za tip, som netusila, ze cosi taketo existuje...

raz ked budem velka, a budu sa mi pacit nejake vlastne fotky doplnene o pisane slovo, uricte to zrealizujem...
 
maraou
2010-11-24 10:43:17
príspevok od: DonLa
Poradte mi na akú veľkosť zmenšiť fotografiu na nahrávanie na Blurb.Kniha by mala biť Standard landscape (25x20) a Large landscape(33x28)
Myslim, ze nemusis velikost fotek vubec resit. Pokud pouzivas BookSmart, tak se ti pred odeslanim fotky automaticky oriznou do ramcu a zmensi tak, aby odpovidaly tisku 300dpi. Pokud by nejaka fotka nedostacovala rozlisenim, tak se ti u ni ukaze varovny symbol.

Ja si fotky pripravuji v Lightroomu exportuji 90% Jpeg 100% velikost sRGB standardni doostreni pro leskly papir. Delam tak uz treti svatebni knihu a zatim maximalni spokojenost.

Mimochodem, je super, jak to zpracovani do knihy tem fotkam prida... 100% pozitivni reakce zaruceny obzvlast od babicek :)
 
martend
2011-01-19 23:04:41
príspevok od: maraou
Myslim, ze nemusis velikost fotek vubec resit. Pokud pouzivas BookSmart, tak se ti pred odeslanim fotky automaticky oriznou do ramcu a zmensi tak, aby odpovidaly tisku 300dpi. Pokud by nejaka fotka nedostacovala rozlisenim, tak se ti u ni ukaze varovny symbol.

Ja si fotky pripravuji v Lightroomu exportuji 90% Jpeg 100% velikost sRGB standardni doostreni pro leskly papir. Delam tak uz treti svatebni knihu a zatim maximalni spokojenost.

Mimochodem, je super, jak to zpracovani do knihy tem fotkam prida... 100% pozitivni reakce zaruceny obzvlast od babicek :)
Ako je to s tym automatickym zmensovanim? Niekde som cital, ze to dost degraduje kvalitu fotografie a je lepsie vlozit do sablony uz zmensenu (alebo zvacsenu) fotografiu. Ja som zatial spravil dve fotoknihy v CEWE, no aby som sa vyhol automatickemu zmensovaniu, vkladal som cele vlastne sablony s prisposobenymi a doostrenymi fotografiami ako pozadie do CEWE programu. S kvalitou som bol spokojny tak na 90%, co sa tyka farieb cca 70%. Je to uz ale asi dva k roky dozadu, tak sa to uz mohlo zmenit. Neskusal som PRO verziu na fotopapier.
 
noik
ocenenie redakciou 2011-01-20 08:44:11
príspevok od: martend
Ako je to s tym automatickym zmensovanim? Niekde som cital, ze to dost degraduje kvalitu fotografie a je lepsie vlozit do sablony uz zmensenu (alebo zvacsenu) fotografiu. Ja som zatial spravil dve fotoknihy v CEWE, no aby som sa vyhol automatickemu zmensovaniu, vkladal som cele vlastne sablony s prisposobenymi a doostrenymi fotografiami ako pozadie do CEWE programu. S kvalitou som bol spokojny tak na 90%, co sa tyka farieb cca 70%. Je to uz ale asi dva k roky dozadu, tak sa to uz mohlo zmenit. Neskusal som PRO verziu na fotopapier.
Robil som cez nich 3 svadobne knihy, jedno pisane slovo a vlastnu fotoknihu. S kazdou bola a je maximalna spokojnost. Mozno ti pomoze k rozhodnutiu, ze si u nich dal robit fotoknihu aj Lee Frost. Profesionalny fotograf. (nazov: Almost Perfect)
http://www.blurb.com/bookstore/detail/377989
V blurbe, pokial som cital clanok pred 2ma mesiacmi v Europe narastol zaujem o ich servis o 70%
To cislo uz urcite cosi prezradza o kvalite...
 
Koma
ocenenie redakciou 2011-01-20 12:28:21
príspevok od: Granko
akurát mám pred sebou jednu šikovnú knižočku od nich s venovaním od autora s názvom Závislosti :o) mäkká väzba, strany s veľmi príjemného papiera jemne žltkasté (čo ja milujem) a obsahovo neskutočná, ale to Blurb nemá na svedomí ;o)
keď budem veľký, tiež si také niečo dám urobiť :o) takže ďakujem ešte raz :o)
Tá knižôčka je tak super výzorovo, farebne, fotečkovo , Obsahovo - perfektná a našlapaná, celkovo zladená.....že neviem ako Ty ... ale ja som si musel odložiť aj tú zažltnutú...vo vnútri vankúšikovú obálečku v ktorej prišla
Takže aj ja Ďakujem ešte raz
 
maraou
2011-01-20 14:40:33
príspevok od: martend
Ako je to s tym automatickym zmensovanim? Niekde som cital, ze to dost degraduje kvalitu fotografie a je lepsie vlozit do sablony uz zmensenu (alebo zvacsenu) fotografiu. Ja som zatial spravil dve fotoknihy v CEWE, no aby som sa vyhol automatickemu zmensovaniu, vkladal som cele vlastne sablony s prisposobenymi a doostrenymi fotografiami ako pozadie do CEWE programu. S kvalitou som bol spokojny tak na 90%, co sa tyka farieb cca 70%. Je to uz ale asi dva k roky dozadu, tak sa to uz mohlo zmenit. Neskusal som PRO verziu na fotopapier.
Jak sem psal, nechavam to na tom booksmartu a jsem spokojeny (jeste dodam, ze doostruji \"sharpen for glossy papper\" pri exportu z LR), zadnou extra degradaci kvality nevidim a mi zakaznici ani rodina uz vubec ne.
Je totiz taky mozne, ze maji ten svuj algoritmus zmensovani odladeny pro svet tiskove ucely a tak se postaraji o spravne prevzorkovani a doostreni a zachovani CMS.
Vyhrat se s kazdou fotkou zvlast a pozmensovat + doostrovat vse manualne na miru mi prijde, jako silenost, vzhledem k objemu fotek. Navic, kdyz do posledni chvile jste treba doladuji rozlozeni na strankach, nebo se rozhodnu venovat nekterym fotkam vic prostoru.

Kazdopadne pokud pozadujes maximalni kontrolu nad kvalitou, vcetne vlastniho prevodu do CMYK barevneho prostoru, tak si to muzes podle gusta vytvorit v Adobe InDesign podle originalnich sablon z Blurb stranek http://www.blurb.com/make/pdf_to_book/template_indesign

Ale to uz je pro mne zbytecne vyssi divci. Jak rikam, ja jsem spokojen s Book Smartem, jak kvalitou vystupu, tak presnosti podani barev.
 
martend
2011-01-20 22:17:17
OK, dakujem, tak nabuduce skusim Blurb.
 
Granko
2011-01-26 21:33:24
príspevok od: Koma
Tá knižôčka je tak super výzorovo, farebne, fotečkovo , Obsahovo - perfektná a našlapaná, celkovo zladená.....že neviem ako Ty ... ale ja som si musel odložiť aj tú zažltnutú...vo vnútri vankúšikovú obálečku v ktorej prišla
Takže aj ja Ďakujem ešte raz
ja obáločku už nemám, akosi sa mi nedala otvoriť, tak som ju musel roztrhnúť :o(
ale mám list, čo bol v nej vložený so vzácnymi slovami, vizitku a úžasno-milé venovanie na jednej stránke nehovoriac o obsahu samotnom :o) to všetko jej dáva čestné miesto v mojej knižnici :o)
 
Stefanovic
2011-02-07 17:49:14
Dodám, že poskytujem rovnaké služby. Teda viazanie kníh v malých množstvách. malografia@gmail.com
 
romanpastierik
2011-06-22 18:26:49
Zdravim, chcem sa spytat neriesil niekto reklamaciu v blurbe? prisla mi kniha..vsetko je ok..az na jednu BW foto kde predpokladam vinou tlace je mala farebna (ruzova) cmuha...a podarilo sa im to na najhorsom moznom mieste..ak by to bolo na farebnej foto ani by to nebolo vidno ale na BW fotke je to ako past na oko...inak som s tlacou velmi spokojny aj s vazbou...len tato jedna chybka to cele pokazila...dik..roman
p.s. http://www.blurb.com/books/2243938 pokazili to na 3.foto od konca..
 
pajik
2011-06-26 22:15:23
Ahojte, chcem sa opýtať, či je lepšie použiť pri Blurb lesklý alebo matný papier (budú preskenované staré fotky). Veľmi pekne ďakujem za radu
 
noik
ocenenie redakciou 2011-06-27 12:46:18
príspevok od: romanpastierik
Zdravim, chcem sa spytat neriesil niekto reklamaciu v blurbe? prisla mi kniha..vsetko je ok..az na jednu BW foto kde predpokladam vinou tlace je mala farebna (ruzova) cmuha...a podarilo sa im to na najhorsom moznom mieste..ak by to bolo na farebnej foto ani by to nebolo vidno ale na BW fotke je to ako past na oko...inak som s tlacou velmi spokojny aj s vazbou...len tato jedna chybka to cele pokazila...dik..roman
p.s. http://www.blurb.com/books/2243938 pokazili to na 3.foto od konca..
Podla mojho nazoru, je im najlepsie poslat email s danou otazkou a problemom:
http://blurb.custhelp.com/app/ask
Je to tak zabehnuta firma, ze neodpoved nehrozi. Popripade sa tam preluskaj customers support.
Myslim si, ze ak odpovedia...knihu by si im mal zaslat...na dannej strane oznacit papierom a s predostrenym problemom...taktiez s http odkazom na tvoju knihu...nech maju okamzitu moznost si to porovnat.
Naklady na prepravu tam, budes niest asi ty. Co sa jedna reprintu a znovuposlania, tak urcite firma...
 
noik
ocenenie redakciou 2011-06-27 12:47:46
príspevok od: pajik
Ahojte, chcem sa opýtať, či je lepšie použiť pri Blurb lesklý alebo matný papier (budú preskenované staré fotky). Veľmi pekne ďakujem za radu
Nemam skusenosti s matnym papierom...vzdy som si priplatil za tazsi papier a leskly...je to na tebe
Velmi som asi nepomohol, ze?
 
romanpastierik
2011-06-27 17:22:32
príspevok od: noik
Podla mojho nazoru, je im najlepsie poslat email s danou otazkou a problemom:
http://blurb.custhelp.com/app/ask
Je to tak zabehnuta firma, ze neodpoved nehrozi. Popripade sa tam preluskaj customers support.
Myslim si, ze ak odpovedia...knihu by si im mal zaslat...na dannej strane oznacit papierom a s predostrenym problemom...taktiez s http odkazom na tvoju knihu...nech maju okamzitu moznost si to porovnat.
Naklady na prepravu tam, budes niest asi ty. Co sa jedna reprintu a znovuposlania, tak urcite firma...
takze fungovalo to tak ze som napisal na customers support a poslal som im odfotenu poskodenu fotku..okamzite behom 5 min..mi odpisali...ano ze sa to stava 1-2% sa poskodia pri tlaci..okamzite zadali vyrobu novej knihy a nastavili postu na express...takze uuuplna pohoda..az som bol sam prekvapeny aka okamzita reakcia....ak pride ta kniha v poriadku...nemam uz dovod davat inde robit knihy....lebo takyto profesionalizmus sa len tak nevidi....(poskodenu knihu som nemusel posielat naspat..!)
 
noik
ocenenie redakciou 2011-06-27 17:43:55
príspevok od: romanpastierik
takze fungovalo to tak ze som napisal na customers support a poslal som im odfotenu poskodenu fotku..okamzite behom 5 min..mi odpisali...ano ze sa to stava 1-2% sa poskodia pri tlaci..okamzite zadali vyrobu novej knihy a nastavili postu na express...takze uuuplna pohoda..az som bol sam prekvapeny aka okamzita reakcia....ak pride ta kniha v poriadku...nemam uz dovod davat inde robit knihy....lebo takyto profesionalizmus sa len tak nevidi....(poskodenu knihu som nemusel posielat naspat..!)
Tak toto skutocne rad citam
 
pajik
2011-06-27 21:47:01
príspevok od: noik
Nemam skusenosti s matnym papierom...vzdy som si priplatil za tazsi papier a leskly...je to na tebe
Velmi som asi nepomohol, ze?
Nevadí, ja už jednu knihu od Blurb mám, len v tej dobe ešte neponúkali na výber lesklý alebo matný papier, vtedy bol len premium papier. Tak neviem, čo si mám radšej dať
 
romanpastierik
2011-06-30 08:57:21
príspevok od: noik
Tak toto skutocne rad citam
7 dni po reklamacii mi cez UPS express dnes prisla nova kniha...je v perfektnom stave bez chyb...super...
 
Heat22
2012-12-03 10:11:12
Citácia z článku: "...Formát TIFF BOOKSMART neprijíma. ..."
.
No to celkom nie je pravda, lebo pokiaľ sa kniha robí z ich šablóny INDD, tak do InDesignu ide vsadiť akýkoľvek formát, teda aj TIF, RAW, PSD a podobne.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia